procedura ustalenia uszczerbku na zdrowiu po wypadku

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.
Awatar użytkownika

kwas
Posty: 380
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: wt 13 cze 2006, 19:52
Lokalizacja: dolnośląskie
Status: Offline

Re: procedura ustalenia uszczerbku na zdrowiu po wypadku

Post autor: kwas »

Jak się często zdarza, gmina ucieka od odpowiedzialności nałożonej na nią przez ustawodawcę. Ale po kolei.
W sytuacji zaistnienia wypadku strażaka podczas działań ratowniczych, poszkodowanemu przysługują trzy formy odszkodowania.
Zacznę od najrzadszej, czyli ubezpieczenia z NNW. Przysługuje ono w sytuacji kiedy doznaliśmy wypadku podczas jazdy samochodem podczas działań a ów samochód posiadał przy swoim ubezpieczeniu OC wykupione NNW.
Druga sytuacja dotyczy wypadku jakiemu ulega strażak podczas działań ratowniczych, a wynika z ubezpieczenia prywatnego jakim jest objęty strażak, a jakie gmina ma obowiązek zawrzeć na podstawie art. 32 ust. 3 pkt 2 ustawy o ochronie przeciwpożarowej.
Trzecia sytuacja to wypadek zaistniały podczas działań ratowniczych i wynika z art. 26 ust. 1 pkt 1 i ust. 3 ustawy o ochronie przeciwpożarowej w związku z art. 32 ust. 2.
Teraz przełożenie powyższych przepisów na Twój wypadek.
Druga forma odszkodowania
Gmina Ciebie ubezpieczyła. Na tej podstawie PZU określiło Ci uszczerbek na zdrowiu. Zrobili jak to zrobili. To są ich wewnętrzne przepisy. Wyliczyli CI kwotę na podstawie kwoty ubezpieczenia. Można się z nimi zgadzać lub nie. Jak się zgadzasz to bierzesz kasę i koniec sprawy w kwestii tego ubezpieczenia. Jak się nie zgadzasz to zgodnie z formułą jaką powinieneś dostać w decyzji masz prawo odwołania się. W tym punkcie mówimy o ubezpieczeniu prywatnym.
Trzecia forma odszkodowania.
Jest wypadek. Protokół powypadkowy to potwierdza (dla przypomnienia bo często zdarza się tu błąd w komisji powypadkowej powinien być i prezes OSP z której pochodzi ranny strażak). I teraz to gmina powinna wypłacić Ci odszkodowanie zgodnie z określonym przez lekarza orzecznika ubytkiem na zdrowiu, jak piszesz w 20 %. I kwota ta powinna zostać wypłacona z budżetu gminy.
Tak to wygląda. Zasłanianie się gminy, że prywatnym grupowym ubezpieczeniem jest próbą nie wywiązania się ze swojego obowiązku ustawowego i jest łamaniem prawa.
Proponuję wystąpić do gminy z roszczeniem o wypłatę odszkodowania na podstawie 26 ust. 1 pkt 1 i ust. 3 ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Do tego dołącz kopię protokołu powypadkowego i orzeczenie o 20% uszczerbku na zdrowiu. Oczywiście w formie pisemnej. Nic na gębę. Teraz będzie ruch po stronie gminy. Albo uznają roszczenie i wypłacą co byłoby zgodne z prawem. Albo nie uznają. Wtedy pozostaje tylko droga sądowa.
Awatar użytkownika

Elzbieta_Bloch
Posty: 6
Rejestracja: pn 12 cze 2017, 09:19
Status: Offline

Re: procedura ustalenia uszczerbku na zdrowiu po wypadku

Post autor: Elzbieta_Bloch »

Najlepiej to po prostu zgłosić zaistniałą sytuację do firmy zajmującej się tym, oni wkładają w to pracę, wysyłają pisma, doprowadzają do zwiększenia kwoty i potem biorąc sobie część, na przykład 10 - 20 %. Moim zdaniem dużo prostsze rozwiązanie niż samemu bawić się w postępowania sądowe, do tego trzeba mieć wiedzę prawną na bardzo zaawansowanym poziomie, gdyż mogą Cię zbyć w bardzo prosty sposób jeżeli takiej wiedzy nie masz. Piszę z doświadczenia - sama się ubiegałam o roszczenia przez ponad rok, firma męża koleżanki załatwiła mi ponad dwukrotnie więcej pieniędzy w przeciągu dwóch miesięcy.
1) Kobieta ma zawsze rację.
2) W razie wątpliwości patrz punkt pierwszy.
Awatar użytkownika

kwas
Posty: 380
Rejestracja: wt 13 cze 2006, 19:52
Lokalizacja: dolnośląskie
Status: Offline

Re: procedura ustalenia uszczerbku na zdrowiu po wypadku

Post autor: kwas »

Koleżanko, a po co płacić pośrednikowi? W tym wypadku nie uda się zwiększyć kwoty. Po prostu poszkodowany ma ustalony uszczerbek na zdrowiu i na tej podstawie gmina ma obowiązek wypłacić kwotę, która wynika z iloczyny procenta uszczerbku na zdrowi i kwoty należnej za 1% uszczerbku. I nic się nie da zwiększyć.
Po za tym zapewne masz na myśli ubezpieczenie prywatne. A to już inna bajka.

Mgosp
Posty: 5
Rejestracja: śr 07 cze 2017, 12:04
Status: Offline

Re: procedura ustalenia uszczerbku na zdrowiu po wypadku

Post autor: Mgosp »

Witam czyli przysługują mi dwie formy odszkodowania bo w końcu zgłupiałem oddzielnie z PZU a oddzielnie z budżetu gminy bo Oni twierdzą inaczej z góry dzięki za odpowiedź pozdrawiam

brzusko
Posty: 4
Rejestracja: ndz 25 cze 2017, 12:17
Status: Offline

Re: procedura ustalenia uszczerbku na zdrowiu po wypadku

Post autor: brzusko »

te procedury są skąplikowane i ciężko znaleźć ubezpieczalnie, która miałaby coś takiego dobrze opracowanego

Mgosp
Posty: 5
Rejestracja: śr 07 cze 2017, 12:04
Status: Offline

Re: procedura ustalenia uszczerbku na zdrowiu po wypadku

Post autor: Mgosp »

Witam przepraszam że dalej nie kończę tematu ale dzwoniąc ostatnio do urzędu gminy i powołując się na ustawę o ochronie przeciwpożarowej artykuł 26 urzędnik trzyma swoją stronę twierdząc że przysługuje mi tylko jedno odszkodowanie z obowiązkowego ubezpieczenia NNW tylko Że ja mam nadal kilka niejasności moje NNW jak już pisałem jest objęte na kwotę 70000 zł ja dostałem na razie od ich orzecznika 5 % czyli 3500 a po komisji lekarskiej MSWiA dostalem 20 % urzędnik twierdzi że w moim przypadku PZU jako firma ubezpieczeniowa ma dopłacić jeszcze 15 % ale z ustawy wynika że odszkodowanie jest oparte o ubezpieczenie społeczne na obecną chwilę wynosi 808 zł za 1 procent a ja go zapytałem co z resztą ot stwierdził że resztę pokryje różnice urząd gminy z własnego budżetu na razie nic nie mam na piśmie i nie wiem czy ten urzędnik ma rację mam trochę niejasności co do interpretacji przepisów ust o ochronie przeciwpożarowej artykuł 26 a co miał ustawodawca na myśli z tytułu służby że przysługuje tylko jedno świadczenie proszę pomóżcie czy warto dochodzić swojego z góry dziękuję czekam odpowiedź
Awatar użytkownika

kwas
Posty: 380
Rejestracja: wt 13 cze 2006, 19:52
Lokalizacja: dolnośląskie
Status: Offline

Re: procedura ustalenia uszczerbku na zdrowiu po wypadku

Post autor: kwas »

Mgosp pisze:Witam czyli przysługują mi dwie formy odszkodowania bo w końcu zgłupiałem oddzielnie z PZU a oddzielnie z budżetu gminy bo Oni twierdzą inaczej z góry dzięki za odpowiedź pozdrawiam
Oczywiście. Przysługują Ci dwie formy odszkodowania.

A napisałeś do nich w ogóle pismo? Bo to, że rozmawiałeś na gębę to wyczytałem.
Pisz pismo z żądaniem wypłaty odszkodowania. I czekaj na odpowiedź. Inaczej to będą Cię zwodzić. Jak dostaniesz odpowiedź na piśmie to daj znać. Jak nie dostaniesz w przeciągu 2 miesięcy (2 miesięcy - bo mogą uważać, że sprawa jest bardzo skomplikowana) to też daj znać.

Mgosp
Posty: 5
Rejestracja: śr 07 cze 2017, 12:04
Status: Offline

Re: procedura ustalenia uszczerbku na zdrowiu po wypadku

Post autor: Mgosp »

Część nie zwystosowalem do nich jeszcze żadnego pisma o wypłatę odszkodowania dla mnie sprawa jest jak piszecie nie skomplikowana wszystko szło w dobrym kierunku do momentu wypłaty samego odszkodowania wypadek był co dobrego nikt nie ma zastrzeżeń wszystko na protokole jest czarno na białym osoby uczestniczące w komisji również na komisji z MSWiA 31 maja również mieli co do tego wątpliwości nawet sami stwierdzili że w moim przypadku powiniem dostać więcej lecz zasłaniali się przepisami tzw taryfikatorem ile %za co przysługuje co do nich nie mam zastrzeżeń gmina dostała od nich orzeczenie o przyznaniu stałego uszczerbku gdzieś ok 5 czerwca i z tego co wyczytałem z rozporządzenia mają 14 dni na orzeczenie o odszkodowanie ten termin minoł więc zadzwoniłem do gminy z zapytaniem co w związku z moją sprawa urzędnik po raz kolejny próbował mi wpoić kto mi nagadał takich głupot że dane świadczenia się nie dublują ale on nie miał jeszcze opinii od ich radcy prawnego co do słuszności tego tylko z nim podobno rozmawiał i on utwierdził go w swoim przekonaniu a wypłacie tylko odszkodowania z tytułu ubezpieczenia i po co oni tak dużo płacą na to ubezpieczenie skoro i tak musieli by pokryć wypłatę odszkodowania z budżetu gminy czekam teraz jeszcze ten tydzień na ruch z ich strony po czym będę pisał o wypłatę należnego mi świadczenia zobaczymy jak to się wszystko potoczy ja nie chcę od nich wyłudzić odszkodowania tylko dociekam swoich przysługujących mi świadczeń pozdr z góry dzięki
Awatar użytkownika

kwas
Posty: 380
Rejestracja: wt 13 cze 2006, 19:52
Lokalizacja: dolnośląskie
Status: Offline

Re: procedura ustalenia uszczerbku na zdrowiu po wypadku

Post autor: kwas »

Mgosp pisze:.... i po co oni tak dużo płacą na to ubezpieczenie skoro i tak musieli by pokryć wypłatę odszkodowania z budżetu gminy......
Nieznajomość prawa aż razi po oczach.
Nie czekałbym ani tygodnia. Złożyłbym pismo z roszczeniem od razu. Muszą Ci odpowiedzieć. I odpowiedzą, jak pójdą po rozum do głowy, że już realizują przelew lub odmówią. A jak odmówią, to będą musieli podać podstawę prawną. I wtedy będzie ruch po Twej stronie - czyli sąd.

Mgosp
Posty: 5
Rejestracja: śr 07 cze 2017, 12:04
Status: Offline

Re: procedura ustalenia uszczerbku na zdrowiu po wypadku

Post autor: Mgosp »

Odszkodowania ciąg dalszy a to opinia radcy prawnego i co teraz W związku z treścią Pańskiego maila informuję, że w zaistniałej sytuacji w terminie 14 dni od dnia otrzymania prawomocnego orzeczenia komisji lekarskiej gmina powinna wydać orzeczenie o odszkodowaniu - § 13 ust. 1 rozporządzenia z dnia 24 grudnia 2003 r. Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie przyznawania świadczeń odszkodowawczych strażakom jednostek ochrony przeciwpożarowej i członkom ochotniczej straży pożarnej z tytułu uszczerbku na zdrowiu albo szkody w mieniu, a w przypadku ich śmierci przyznawania odszkodowań członkom ich rodzin (Dz.U. 2004 Nr 1, poz. 6).
Z treści Pańskiego maila wynika, że gmina takiej decyzji nie wydała. Proszę więc złożyć go gminy pisemny wniosek „przypominający” o obowiązku wydania decyzji.
Osoba poszkodowana albo osoba, której dotyczy orzeczenie, może wystąpić w terminie 30 dni od dnia doręczenia orzeczenia do gminy (komendanta wojewódzkiego PSP - gdy orzeczenie dotyczy uszczerbku w mieniu członka OSP, która należy do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego) z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy (§ 14 ust. 1 rozporządzenia).
W następstwie ponownego rozpatrzenia sprawy właściwy podmiot:
1) utrzymuje w mocy dotychczasowe orzeczenie;
2) wydaje nowe orzeczenie, które nie może być mniej korzystne dla osoby, której dotyczy.
Osoba niezadowolona z orzeczenia może dochodzić swych roszczeń przed sądem powszechnym w drodze właściwego postępowania cywilnego.
Z uwagi na treść art. 26 ust. 8 ustawy o ochronie przeciwpożarowej osobie poszkodowanej, której świadczenia odszkodowawcze przysługują także z tytułu stosunku pracy lub służby albo ubezpieczenia społecznego lub majątkowego, przyznaje się tylko jedno świadczenie wybrane przez zainteresowanego. Nie może więc dochodzić do kumulacji świadczeń. Najczęściej będziemy mieli tu do czynienia z sytuacją, gdy członkowi OSP przysługiwać będzie prawo do odszkodowania na podstawie ubezpieczenia, które gmina ma obowiązek zapewnić członkom OSP - art. 32 ust. 3 pkt 2 ustawy o ochronie przeciwpożarowej.
Jeżeli gmina nie dochowała należytej staranności i nie ubezpieczyła w instytucji ubezpieczeniowej członków ochotniczej straży pożarnej, w przypadku powstania szkody powstaje potencjalny problem jej odpowiedzialności prawnej z tego tytułu. Naszym zdaniem, poszkodowany, który w trybie art. 26 ust. 8 ustawy o ochronie przeciwpożarowej chciałby wybrać odszkodowanie z ubezpieczenia majątkowego jakie przysługiwałoby mu gdyby gmina zawarła stosowną umowę ubezpieczenia ma prawo żądać od gminy odszkodowania odpowiadającego wysokości kwoty jaką uzyskałby od ubezpieczyciela, gdyby gmina zawarła umowę ubezpieczenia (art. 417 k.c.).
Powstaje tu jednak problem ustalenia wysokości należnego odszkodowania, ponieważ art. 32 ust. 2 pkt 2 ustawy o ochronie przeciwpożarowej nie precyzuje kwoty wysokości minimalnej sumy gwarancyjnej, tak jak jest to np. w przypadku ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Kwestię tę będzie musiał rozstrzygnąć są rozpoznający powództwo. Brak w tej sprawie stanowiska judykatury. Tak więc potencjalny proces w Pańskiej sprawie mógłby mieć charakter precedensowy.

brytnej
Posty: 1
Rejestracja: pn 10 lip 2017, 18:09
Lokalizacja: krakow
Kontakt:
Status: Offline

Re: procedura ustalenia uszczerbku na zdrowiu po wypadku

Post autor: brytnej »

Jak wyglądało samo postępowanie. Tego samego dnia po akcji udałem się do Urzędu Miasta, do wydziału, który się nami zajmował w celu złożenia "zeznania". Po moim godzinnym opisie akcji, sprawa została przekazana do wydziału BHP.

jurek321
Posty: 2
Rejestracja: śr 19 lip 2017, 10:15
OSP (gm., woj.): ochotnicza straż pożarna
Status: Offline

Re: procedura ustalenia uszczerbku na zdrowiu po wypadku

Post autor: jurek321 »

a dlaczego tak to jest

__________________________________________________
pożyczka pod zastaw nieruchomości,,

kazik5461
Posty: 2
Rejestracja: czw 20 lip 2017, 06:31
OSP (gm., woj.): ochotnicza straż pożarna
Status: Offline

Re: procedura ustalenia uszczerbku na zdrowiu po wypadku

Post autor: kazik5461 »

to jest według mnie bardzo ważne

_____________________________________________________________
skup mieszkań warszawa za gotówkę,

PKiesz
Posty: 96
Rejestracja: sob 25 paź 2014, 11:25
OSP (gm., woj.): Toruń, Kujawsko-Pomorskie
Status: Offline

Re: procedura ustalenia uszczerbku na zdrowiu po wypadku

Post autor: PKiesz »

Pamiętajcie tylko, że lekarzom orzecznikom płaci zakład ubezpieczeniowy, a więc nie zawsze im zalezy na orzekaniu ze stanem faktycznym. Dlatego w takich przypadkach warto się posiłkować takimi firmami jak Solace, które w waszym imieniu zawalczą o właściwej wysokości odszkodowanie, dla Was tutaj macie do nich namiar - http://www.solace.pl/rodzaje-spraw/odsz ... u-w-pracy/ możecie się zapoznać za co właściwie można uzyskać odszkodowanie, a jest tego całkiem sporo.
Awatar użytkownika

Tenesy
Posty: 521
Rejestracja: pn 20 mar 2017, 12:44
Lokalizacja: Gliwice
Status: Offline

Re: procedura ustalenia uszczerbku na zdrowiu po wypadku

Post autor: Tenesy »

Dobrze jest mieć przy tym wszystkim firmę, która będzie nam w stanie pomóc. Osobiście polecam Stowarzyszenie Wokanda, głównie dlatego że są przede wszystkim bardzo skuteczni w tym, co robią.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat