samochód OSP nie utrzymywany przez gminę.

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
Bopole
Posty: 3
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: pn 09 wrz 2013, 15:23
Status: Offline

samochód OSP nie utrzymywany przez gminę.

Post autor: Bopole »

Witam,

Nigdzie nie znalazłem tematu dotyczącego chęci utrzymywania samochodu przez OSP.

Otóż, w naszej OSP działa sekcja poszukiwawczo-ratownicza. Wyjeżdza dużo więcej razy niż jednostki do pożarów czy wypadków. ( często zdarzają się poszukiwania ludzi).

Odkąd powołano sekcję cały czas mają problemy. gmina za bardzo nie pomaga ogarnąć. Sami pozyskalismy i przebudowalismy t4 i Land Rovera defendera. Teraz możemy pozyskać samochód który będzie nam służył na akcje i ćwiczenia. VW LT jest dużo większy od t4 a co za tym idzie więcej sprzetu możemy zabrać.

Chcielibysmy żeby auto należało do OSP ( było oznakowane ) ale żeby było utrzymywane z naszych pieniędzy. Czy istnieje taka możliwość ? sponsor chce nam dac karte paliwowa

Stowarzyszenie może posiadać majątek ale jak to się ma do OSP i gminy. Interesują mnie przepisy, ponieważ wtedy bedzie można przedstawić w gminie.

Bartek
Awatar użytkownika

seligow
Posty: 679
Rejestracja: pn 15 mar 2010, 13:31
OSP (gm., woj.): Seligów woj.Łódzkie
Lokalizacja: Łowicz
Kontakt:
Status: Offline

Re: samochód OSP nie utrzymywany przez gminę.

Post autor: seligow »

To tylko kwestia dogadania ze sponsorem. Gmina nawet jeżeli założy wam kartę, to nie musicie faktury pisać na nią. Przegląd, naprawy czy ubezpieczenie to samo - faktura na sponsora... Podejrzewam, że gminie taki układ bardzo się spodoba $$
Starszy sikawkowy

Topic author
Bopole
Posty: 3
Rejestracja: pn 09 wrz 2013, 15:23
Status: Offline

Re: samochód OSP nie utrzymywany przez gminę.

Post autor: Bopole »

właśnie nie do konca ;)

Auto ma być własnością OSP, chcemy żeby było utrzymywane z naszych środków ( nie z pieniędzy gminy ) żebyśmy nie musieli cały czas rozpisywać km. ( jeżdzimy na dużo ćwiczeń i to nie podoba się gminie).

Chcemy żeby auto było autem uprzywilejowanym najeżącym do OSP ale nie utrzymywanym przez gminę. Czy taka możliwość istnieje.

W gminie powiedziano nam ze każde auto jakie posiada osp musi byc utrzymywane przez gminę. w co nie chce mi się do konca wierzyć.
Awatar użytkownika

seligow
Posty: 679
Rejestracja: pn 15 mar 2010, 13:31
OSP (gm., woj.): Seligów woj.Łódzkie
Lokalizacja: Łowicz
Kontakt:
Status: Offline

Re: samochód OSP nie utrzymywany przez gminę.

Post autor: seligow »

W żadnym akcie normatywnym prawa polskiego nie ma słowa o tym, że gmina ma obowiązek utrzymywania aut OSP... (a szkoda :twisted: )
Bopole pisze:W gminie powiedziano nam ze każde auto jakie posiada osp musi byc utrzymywane przez gminę. w co nie chce mi się do konca wierzyć.
Poproś w gminie o podstawę prawną. Jeżeli znajdą, to od razu poproszę o odpis, przyda się ( :twisted: )
My mamy Uaza, zarejestrowany jest na OSP (gmina nawet nie wiedziała, że załatwiliśmy), utrzymujemy z własnej kasy i nikt problemów nie robi...
Starszy sikawkowy

mikele
Posty: 214
Rejestracja: pt 18 lut 2011, 09:00
Status: Offline

Re: samochód OSP nie utrzymywany przez gminę.

Post autor: mikele »

Art 32 ust. 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej.

Według mojej opinii koszty utrzymania jak najbardziej mieszczą się w katalogu wydatków związanych z utrzymaniem gotowości bojowej OSP. Samochód wcale nie musi być własnością gminy, by zgodnie z prawem mogła ona ponosić koszty eksploatacji tego pojazdu.

marcinzawad
Posty: 3
Rejestracja: wt 10 wrz 2013, 15:50
Status: Offline

Re: samochód OSP nie utrzymywany przez gminę.

Post autor: marcinzawad »

Witam, w moim przekonaniu, delikatnie rzecz ujmując brak chociażby częściowej chęci pokrycia wydatków związanych z funkcjonowaniem samochodu OSP jest ze strony gminy ponieważ to OSP jest w gminie jedną z głównych instytucji dbających o bezpieczeństwo mieszkańców, a jego zapewnienie jest wedle ustawy o samorządzie gminnym głównym zadaniem samorządu lokalnego

Topic author
Bopole
Posty: 3
Rejestracja: pn 09 wrz 2013, 15:23
Status: Offline

Re: samochód OSP nie utrzymywany przez gminę.

Post autor: Bopole »

Właśnie chodzi o to, że zakres działalnosci sekcji poszukiwawczo-ratowniczej nijak ma się do ustawy. Zupełnie inna specyfika prowadzonych działań.


Tak jak pisałem wcześniej NIE CHCEMY by gmina utryzmywała samochód. a chcemy by należał od do stowarzyszenia jakim jest OSP.

Teoretycznie nie mogą zabronic a w praktyce tak jak wspominałem wszystkie auta utrzymuje gmina. i czy można zrobić podział ze te auta utrzymuje gmina a to jedno nie.

o to chodzi ja wiem ze obowiązkiem jest utrzymywanie ale my nie chcemy a chcemy auto :) sami chcemy utrzymywać :)

mikele
Posty: 214
Rejestracja: pt 18 lut 2011, 09:00
Status: Offline

Re: samochód OSP nie utrzymywany przez gminę.

Post autor: mikele »

Bopole pisze: o to chodzi ja wiem ze obowiązkiem jest utrzymywanie ale my nie chcemy a chcemy auto :) sami chcemy utrzymywać :)
Jesteście członkami suwerennego stowarzyszenia i urzędnicy nie mogą ingerować w to na co wydajecie środki własne. Jeśli nie chcecie obciążać budżetu gminy i stać was na samodzielne udźwignięcie kosztów eksploatacji pojazdu to Wójt/Burmistrz powinien Was tylko pochwalić :)

jerzy988
Posty: 343
Rejestracja: ndz 06 sty 2013, 20:57
OSP (gm., woj.): OSP BRONISŁAWOWO gm.sadlinki woj. pomorskie
Status: Offline

Re: samochód OSP nie utrzymywany przez gminę.

Post autor: jerzy988 »

jeśli wasz samochód to nawet gmina nie powinna go utrzymywać ile wójt by dał zeby osp same utrzymywały samochody nie ma problemu według mnie oczywiscie też bez utrzymania kierowcy

Solid
Posty: 38
Rejestracja: sob 06 kwie 2013, 18:36
Status: Offline

Re: samochód OSP nie utrzymywany przez gminę.

Post autor: Solid »

U nas mamy 2 wozy w OSP- oba utrzymujemy z własnej kasy- paliwo, ubezpieczanie, naprawy. Żaden problem dla gminy, KM i KW.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat