Zmiana zarządu OSP - Krok po Kroku

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
Druh_OSP
Posty: 8
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: pn 27 sty 2014, 15:41
Status: Offline

Zmiana zarządu OSP - Krok po Kroku

Post autor: Druh_OSP »

Witam,

W naszej jednostce mamy problem z naszym zarządem. Większość strażaków jest za jego odwołaniem.
W związku z tym chciałbym zapytać jakie są procedury i postępowania w takim przypadku.
Nasz zarząd przez długie lata nie robił nic, teraz gdy dołączył do OSP nowy druh, widzimy że coś działa i zrobił dla nas więcej niż cały zarząd przez te lata.
Zwerbował on dużo młodych ludzi i widzieli byśmy w nim kandydata na prezesa.
Również chcielibyśmy odwołać nie tylko prezesa, ale cały zarząd oprócz gospodarza.
Dodam również, że za niecały miesiąc planowane u nas jest zebranie sprawozdawcze i tu nasuwa się pytanie czy można zrobić na nim całkowity porządek z władzami OSP? Czy trzeba zwoływać zebranie walne nadzwyczajne i w jaki sposób to zrobić?
Czy da się odwołać cały zarząd, oprócz tej jednej osoby na jednym zebraniu?
Również między sobą ustanowiliśmy obsadę dalszych stanowisk w zarządzie.
Chciałbym się jeszcze dowiedzieć jak to ma przebiegać krok po kroku, jakie potrzebujemy papiery, gdzie ich szukać itp. bo przypuszczam że potrzeba będzie zawieść nowe zmiany do Sądu Rejonowego (KRS). Proszę o poradę i odpowiedzi.

Pozdrawiam

sslawek77
Posty: 446
Rejestracja: pn 17 maja 2010, 20:06
Lokalizacja: z OSP
Kontakt:
Status: Offline

Re: Zmiana zarządu OSP - Krok po Kroku

Post autor: sslawek77 »

nie udzielcie zarządowi absolutorium

a najlepiej sprawdź co pisze na ten temat w waszym statucie

Topic author
Druh_OSP
Posty: 8
Rejestracja: pn 27 sty 2014, 15:41
Status: Offline

Re: Zmiana zarządu OSP - Krok po Kroku

Post autor: Druh_OSP »

Właśnie w naszym statucie nie wiele na ten temat pisze i jest problemu :/ Jeśli nie udzielimy zarządowi absolutorium to co wtedy się dzieje?

jerzy988
Posty: 343
Rejestracja: ndz 06 sty 2013, 20:57
OSP (gm., woj.): OSP BRONISŁAWOWO gm.sadlinki woj. pomorskie
Status: Offline

Re: Zmiana zarządu OSP - Krok po Kroku

Post autor: jerzy988 »

nic nie kombinujcie -na zebraniu do porzadku walnego zebrania trzeba dodać wniosek o odwołanie zarzadu ,to musi być zrobione na poczatku walnego zebrania przed zatwierdzeniem porządku walnego zebrania ,wniosek ten musi być przegłosowany kto za i przeciw ,no i zacznie sie procedura wyborcza tzn. wybieranie komisji ,przeprowadzenie wyborów , jeśli wniosek przepadnie nie można robić wyborów ,na walnym zebraniu musi być większość członków 50%+1 jeśli nie bedzie także walne zebranie nie moze podjąć uchwały ,nie udzielenie absolutorium także wiąze sie z odwołaniem zarzadu ale i tak trzeba to przegłosować większością ,lepszym moim zdaniem jest ta pierwsza procedura tyle ja mogę podpowiedzieć myslę ze dobrze inni mogą mieć inne zdanie statut jednostki moze to określić też

Topic author
Druh_OSP
Posty: 8
Rejestracja: pn 27 sty 2014, 15:41
Status: Offline

Re: Zmiana zarządu OSP - Krok po Kroku

Post autor: Druh_OSP »

Dziękuje za odpowiedzi. Jerzy998 czy da się to wszystko zrobić na zebraniu sprawozdawczym, czy trzeba zwoływać kolejne do celu odwołania zarządu?

jerzy988
Posty: 343
Rejestracja: ndz 06 sty 2013, 20:57
OSP (gm., woj.): OSP BRONISŁAWOWO gm.sadlinki woj. pomorskie
Status: Offline

Re: Zmiana zarządu OSP - Krok po Kroku

Post autor: jerzy988 »

jeśli przejdzie wniosek za odwołaniem to robisz to wszystko na tym zebraniu musisz mieć przygotowane druki tak jak na sprawozdawczo -wyborczym ,na każdym walnym mozna zmieniac zarząd więcej pisaniny no i nadzwyczajne w czasie trwania kadencji np w ciagu roku na ządanie pewnej ilosci członków według statutu szczegóły w kazdym statucie mogą być inne , u nas był czas że przez 3 lata kolejne był zmieniany zarzad ,,,zawsze trzeba zmienić dane w KRS to dodatkowy kłopot

jerzy988
Posty: 343
Rejestracja: ndz 06 sty 2013, 20:57
OSP (gm., woj.): OSP BRONISŁAWOWO gm.sadlinki woj. pomorskie
Status: Offline

Re: Zmiana zarządu OSP - Krok po Kroku

Post autor: jerzy988 »

jeszcze jedno żeby sie nikt nie czepiał szczegółów wniosek w tresci o odwołanie i powołanie nowego na obecnym walnym bo jak ktoś patrzy w szczegóły może coś zarzucić

Topic author
Druh_OSP
Posty: 8
Rejestracja: pn 27 sty 2014, 15:41
Status: Offline

Re: Zmiana zarządu OSP - Krok po Kroku

Post autor: Druh_OSP »

Miałbyś może te druki i wnioski które są potrzebne? Jakieś linki? Ja w straży jestem nie cały rok... ale wiem jaka to była zaniedbana jednostka. Dlatego prosiłbym o pomoc, współpracuje właśnie z naszym kandydatem na prezesa który ma już spory staż w straży w innej jednostce.. ale o nie ma dostępu do internetu i chciał żebym dokładnie podpytał jak właśnie odwołać taki zarząd, ;) Pozdrawiam

jerzy988
Posty: 343
Rejestracja: ndz 06 sty 2013, 20:57
OSP (gm., woj.): OSP BRONISŁAWOWO gm.sadlinki woj. pomorskie
Status: Offline

Re: Zmiana zarządu OSP - Krok po Kroku

Post autor: jerzy988 »

ja nie mam druków ale wejdź na stronę główną związku i tam jest, materiały na zebrania 2014r , znajdziesz druki na zebrania sprawozdawcze i sprawozdawczo -wyborcze ,bedzie tam uchwała o zmianie zarzadu i inne rzeczy ,,twoim zadaniem jest zgłosić ustnie wniosek a przewodniczący zebrania musi to zapisać poddać pod głosowanie i jesli przejdzie wpisać do protokołu zebrania jako nastepny punkt zebrania walnego ,gdy zebranie dojdzie do tego punktu przewodniczacy zaczyna procedure wyborczą która powinien znać i miec odpowiednie druki przy sobie to jest zadanie starego zarzadu przygotowac druki na zebranie ,najwazniejsze by przegłosowac na tak i frekwencja by można podjąć uchwałe 50%+1 uprawnionych do głosowania według stanu jednostki i tu jest kłopot ,przewodniczacy musi się trochę znać zalezy kogo wybiora i jeszcze jedno na zebraniach są przedstawiciele zarzadu gminnego i Państwowej Strazy którzy czuwają nad prawidłowym przebiegiem zebrania ale nie moga narzucać swojego zdania co do celu zebrania tylko mogą poprawić jak jest coś nie tak w procedurach ,chyba już nic nie dodam powodzenia jesli ktoś moze mnie poprawic to dzięki
Awatar użytkownika

GLM
Posty: 478
Rejestracja: wt 30 sie 2011, 16:15
OSP (gm., woj.): Długa Koscielna
Status: Offline

Re: Zmiana zarządu OSP - Krok po Kroku

Post autor: GLM »

Jerzy dobrze napisał ale po nie udzieleniu "absulotorium" dla obecnego zarządu wyznacza się następny termin wyborów pod tyt. walne nadzwyczajne 2 tyg. (zarządu juz nie ma ) chodzi mi o termin , gdzieś na pewno to widziałem w necie - to nie statut oczywiście
Święty Florianie patronie nasz ,miej w opiece naszą Straż

Topic author
Druh_OSP
Posty: 8
Rejestracja: pn 27 sty 2014, 15:41
Status: Offline

Re: Zmiana zarządu OSP - Krok po Kroku

Post autor: Druh_OSP »

Dzięki bardzo koledzy :) Chciałbym jeszcze dowiedzieć się jak to jest z utworzeniem nowego członka zarządu, w tym przypadku kronikarza. Czy trzeba podać później do KRS te dane, i czy ma to być w druku ZK?
Mam jeszcze jedno pytanko jak mają przebiegać wybory, tzn kandydatów już mamy, chodzi mi bardziej jak to zrobić formalnie już na zebraniu przez przewodniczącego. Czy on mam podać kandydatów na poszczególne stanowiska i jak właśnie mamy z wybierać? Głosowane na kartce czy np przez palec do góry?

PS. Czy wniosek ustny na zebraniu o zmianę zarządu musi być poparty jakimś podpisami?
Czyli tak jak mówi Jerzy998, udzielamy absolutorium zarządowi a następnie gdy dojedziemy do punktu odwołania/wyboru przystępujemy od działania.

A jeśli chodzi o te uchwały do KRS, protokoły itp. to czy można wypełnić to po zebraniu czy trzeba wszystko na bieżąco, w trakcie trwania?

jerzy988
Posty: 343
Rejestracja: ndz 06 sty 2013, 20:57
OSP (gm., woj.): OSP BRONISŁAWOWO gm.sadlinki woj. pomorskie
Status: Offline

Re: Zmiana zarządu OSP - Krok po Kroku

Post autor: jerzy988 »

rolą przewodniczacego jest panowanie nad zebraniem i powinien mieć wiedzę na temat wyborów ale ci podpowiem by było to zgodne zebranie podaje kandydatów do zarzadu ilość według statutu waszego podejrzeć ilu jest obecnie ,jesli jest wiecej kandydatów a moze tak być zebranie głosuje nad kazdego osobno ,forma głosowania ustalona na poczatku zebrania czy jawna lub tajna ,kto uzyska najwięcej głosów jest kandydatem do zarządu ,zebranie nie głosuje na funkcje którą kandydat miał by objąć ,kandydaci do zarzadu w ilości miejsc według statutu którzy uzyskali najwiecej głosów wychodza z sali do innego pomieszczenia i ustalaja miedzy sobą funkcje , tryb posiedzenia i wybierania kandydaci ustalają na tym posiedzeniu wybierają przewodniczacego spośród siebie i pisza protokół z posiedzenia [gotowe druki ,powinny być na zebraniu ] po powrocie na salę przewodniczacy odczytuje protokól i wyniki wyborów tzn podaje funkcje ,jeśli chodzi o kronikarza to musicie sie zmieścić w ilosci członków zarzadu jak jest w statucie z tym ze kronikarzem może zostac jeden z członków zarządu i nie jestem pewien czy kronikarz musi być członkiem zarzadu według mnie raczej nie ,tak jak i gospodarz ,,czy druki piszemy na zebraniu ? żeby nikt nie zarzucił czegoś to tak , ale w praktyce to jest róznie , część druków musi być już napisana przed zebraniem np sprawozdania ,musicie się przygotować na długie zebranie ale jeśli bedzie zgodne to szybko pójdzie druki do sądu to na pewno po zebraniu zrobicie na spokojnie poproście urzednika z gminy od spraw strazackich to pomoże no i prezesa gminnego do pomocy ,,,,z tym absolutorium to chyba tak jest że nastepne zebranie z tym ze jak nie ma przeszkód to go udzielcie bo jak go nie udzielicie to zebranie się zakończy na tym dalej zebrania się nie prowadzi można już tylko sobie pogadać .

jerzy988
Posty: 343
Rejestracja: ndz 06 sty 2013, 20:57
OSP (gm., woj.): OSP BRONISŁAWOWO gm.sadlinki woj. pomorskie
Status: Offline

Re: Zmiana zarządu OSP - Krok po Kroku

Post autor: jerzy988 »

zeby nikt was nie kołował to wydrukuj sobie te podpowiedzi bo z praktyki wiem że różnie jest na zebraniach i wiedzą przewodniczacych zebrań ,niektórzy idą na skróty i na sali wybierają na konkretne stanowisko ale to jest do obalenia ,druki wysyłane do sadu musza sie zgadzać

Topic author
Druh_OSP
Posty: 8
Rejestracja: pn 27 sty 2014, 15:41
Status: Offline

Re: Zmiana zarządu OSP - Krok po Kroku

Post autor: Druh_OSP »

Dziękuj za wyczerpujące i pomocne odpowiedzi ;)
Czyli kandydatów mamy podać my, strażacy? Dobrze rozumie? Jakoś ustnie czy na kartce?
Czy po podaniu kandydatów jest jakieś głosowanie zatwierdzające, że te właśnie mogą być w zarządzie?
Co do wyboru nowej komisji rewizyjnej, to czy procedury są takie same jak w przypadku wyboru zarządu?

jerzy988
Posty: 343
Rejestracja: ndz 06 sty 2013, 20:57
OSP (gm., woj.): OSP BRONISŁAWOWO gm.sadlinki woj. pomorskie
Status: Offline

Re: Zmiana zarządu OSP - Krok po Kroku

Post autor: jerzy988 »

komisja tak samo , i kandydatury przegłosowane ,zaczynaj wybory
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat