Naczelnik

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
Strzala112
Posty: 1
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: czw 13 lut 2014, 14:06
Status: Offline

Naczelnik

Post autor: Strzala112 »

Witam wszystkich forumowiczów serdecznie !

Tworzę ten wątek ponieważ interesuje mnie jedna nurtująca sprawa
Czy naczelnikiem OSP KSRG może być osoba nie posiadająca kursu naczelników?
A druga sprawa czy naczelnik może być karany ?
Pozdrawiam forumowiczów !

JakubZ
Posty: 132
Rejestracja: pt 29 kwie 2011, 00:20
OSP (gm., woj.): Pilzno, woj. Podkarpackie
Lokalizacja: Pilzno
Kontakt:
Status: Offline

Re: Naczelnik

Post autor: JakubZ »

Po pierwsze nie ma znaczenia czy to OSP (zwykłe) czy OSP KSRG. Po drugie naczelnikiem może zostać każdy członek - po wyborach Zarząd powinien go skierować na kurs jeśli go nie posiada. Sam jestem naczelnikiem bez kursu naczelnika. Jak zostałem naczelnikiem posiadałem jedynie kurs podstawowy oraz techniczny. Zostałem skierowany na kurs dowódców OSP oraz naczelników. Kurs dowódców odbył się w pierwszym roku mojej kadencji - więc go ukończyłem. Na kurs naczelników nadal czekam - moja kadencja kończy się za rok i pewnie go w tym czasie nie ukończe, ponieważ od 5 lat nie odbył się w naszym powiecie taki kurs. Jest to problem wszystkich jednostek, ponieważ każdy członek może być wybierany do Zarządu, a kursy schodzą na drugi plan. Dokładne dane kto może zostać naczelnikiem znajdziesz w swoim statucie jednostki - tam jest wszystko dokładnie opisane.

Jeśli chodzi czy może być karany - to takie informacje znajdziesz tylko i wyłącznie w swoim STATUCIE! OSP to stowarzyszenie, które rządzi się swoimi (indywidualnymi) prawami - oczywiście zgodnie z polskim prawem.

Jeśli się myle proszę o poprawienie mnie.

Inny temat to czy naczelnik z kursem podstawowym może dowodzić w czasie działań rat-gaś. Z jednej strony naczelnik dowodzi jednoosobowo JOT (Statut oraz regulamin JOT). Z drugiej strony dowódca zastępu czy to działań rat-gaś. powinien posiadać kurs dowódców OSP lub wyższy. Jak dla mnie to te dwa przepisy (w moim przypadku) się wykluczają.
Obrazek

jerzy988
Posty: 343
Rejestracja: ndz 06 sty 2013, 20:57
OSP (gm., woj.): OSP BRONISŁAWOWO gm.sadlinki woj. pomorskie
Status: Offline

Re: Naczelnik

Post autor: jerzy988 »

w statutach przewaznie pisze że członkiem osp może być osoba o nienagannej opinii i w tym się zawiera wszystko ,,wymogi dla komisji rewizyjnej jest tam o niekaralności i pokrewieństwie
Awatar użytkownika

kamilryba998
Posty: 22
Rejestracja: wt 03 gru 2013, 17:33
OSP (gm., woj.): Sępólno Krajeńskie
Status: Offline

Re: Naczelnik

Post autor: kamilryba998 »

JakubZ pisze: Na kurs naczelników nadal czekam - moja kadencja kończy się za rok i pewnie go w tym czasie nie ukończe, ponieważ od 5 lat nie odbył się w naszym powiecie taki kurs. Jest to problem wszystkich jednostek, ponieważ każdy członek może być wybierany do Zarządu, a kursy schodzą na drugi plan.

Druhu, a może zobaczyć czy kurs naczelników nie odbywa się KW PSP ? W powiecie takie kursy wątpię żeby były organizowane bo by było mało chętnych natomiast w województwie jest dużo więcej osób które czekają na taki kurs.
Pozdrawiam
Tylko życie poświęcone innym...

Warte jest przeżycia...
Awatar użytkownika

Curahee
Posty: 164
Rejestracja: pn 03 wrz 2007, 12:56
Lokalizacja: WLKP
Status: Offline

Re: Naczelnik

Post autor: Curahee »

kamilryba998 pisze:bo by było mało chętnych
mówimy cały czas o polskich realiach?
U mnie jest tak, że na jedno stanowisko na kursie jest chętnych 8 druhów...
Wiadomo, że co belka wyżej to mniej ale i tak potrzeby są wyższe niż możliwości, więc kursów nigdy za dużo.
Piekło: przyszłe miejsce pobytu tych wszystkich, którzy lubią igrać z ogniem.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat