Ratownik medyczny

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
Kamil55
Posty: 3
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: ndz 30 lis 2014, 15:38
Status: Offline

Ratownik medyczny

Post autor: Kamil55 »

Witam.
Jestem naczelnikiem w jednostce. Jednostka włączona jest do KSRG.

Działa u nas w jednostce osoba która posiada kurs podstawowy i W tym roku również skończyła szkołe policealną, zdała egzamin panstwowy i otrzymała tytul ratownika medycznego.
NIE POSIADA KURSU KPP.

Podczas inspekcji z PSP w naszej jednostce dowiedziałem się że nie może ona brać udziału w czynnościach ratunkowych ( typu pomoc poszkodowanemu podczas wypadku) ponieważ nie mam kursu KPP.
Osoba z PSP powiedziała że może udzielać pomocy tylko jako ratownik w karetce a nie jako strażak.

Wg mnie ratownik medyczny nie ubliżając nikomu posiada na pewno większą wiedzę niż osoba po kursie KPP widze to choćby na przykładach w naszej jednostce.

Moje pytanie: Czy Panowie z PSP na pewno mieli rację.

Fistach
Posty: 919
Rejestracja: pn 06 cze 2011, 17:21
OSP (gm., woj.): Kraków, Małopolska
Status: Offline

Re: Ratownik medyczny

Post autor: Fistach »

Nie mieli racji. Każdy człowiek zobowiązany jest do niesienia pomocy. Kolega leków (oprócz tlenu) i tak nie poda bo po prostu nie ma ale cały sprzęt zna więc może jak najbardziej używać.

Trzeba było zapytać czy folię NRC może nałożyć na poszkodowanego czy trzeba do tak skomplikowanych działań kursu KPP. Cośtam panowie oficerowie poczytali ale nie bardzo im się chciało przy tym myśleć.

Kolega niech działa:)

Paweł-Nacz
Posty: 55
Rejestracja: pn 18 lis 2013, 17:12
OSP (gm., woj.): Opole Lubelskie
Status: Offline

Re: Ratownik medyczny

Post autor: Paweł-Nacz »

Odnośnie litery prawa to mieli niestety racje, bo póki co wg ustawy o PRM ratownik medyczny wykonuje swój zawód w zespołach wyjazdowych i SOR-ach. I niestety ten zapisa nas ratowników medycznych ogranicza. Komendant Główny PSP w rozkazie każe ratownikom medycznym w szeregach PSP wykonywać zadania tylko z zakresu kpp, do czasu wejścia w życie innych rozwiązań legoslacyjnych
"...bo do remizy Bóg wzywa najlepszych..."

Fistach
Posty: 919
Rejestracja: pn 06 cze 2011, 17:21
OSP (gm., woj.): Kraków, Małopolska
Status: Offline

Re: Ratownik medyczny

Post autor: Fistach »

Paweł-Nacz pisze:Odnośnie litery prawa to mieli niestety racje, bo póki co wg ustawy o PRM ratownik medyczny wykonuje swój zawód w zespołach wyjazdowych i SOR-ach. I niestety ten zapisa nas ratowników medycznych ogranicza. Komendant Główny PSP w rozkazie każe ratownikom medycznym w szeregach PSP wykonywać zadania tylko z zakresu kpp, do czasu wejścia w życie innych rozwiązań legoslacyjnych
Paweł ale kontrolujący poszli o krok dalej i stwierdzili, że tacy strażacy nie mogą udzielać pomocy jakiejkolwiek ;)

karol1118
Posty: 501
Rejestracja: pn 26 gru 2011, 18:10
Status: Offline

Re: Ratownik medyczny

Post autor: karol1118 »

Paweł-Nacz pisze:Odnośnie litery prawa to mieli niestety racje, bo póki co wg ustawy o PRM ratownik medyczny wykonuje swój zawód w zespołach wyjazdowych i SOR-ach. I niestety ten zapisa nas ratowników medycznych ogranicza. Komendant Główny PSP w rozkazie każe ratownikom medycznym w szeregach PSP wykonywać zadania tylko z zakresu kpp, do czasu wejścia w życie innych rozwiązań legoslacyjnych
Tak właśnie jest...
Piękniejszy od ciszy jest tylko dźwięk syreny

Topic author
Kamil55
Posty: 3
Rejestracja: ndz 30 lis 2014, 15:38
Status: Offline

Re: Ratownik medyczny

Post autor: Kamil55 »

Czyli wprowadzając go do JOT-u mogę go wprowadzić jako zwykłego strażąka czy jako ratownika na równi z osobami posiadającymi kurs kpp ?

Bo wg Panów z PSP może być on tylko wprowadzony jak zwykły strażąk po kursie podstawowym.

Paweł-Nacz
Posty: 55
Rejestracja: pn 18 lis 2013, 17:12
OSP (gm., woj.): Opole Lubelskie
Status: Offline

Re: Ratownik medyczny

Post autor: Paweł-Nacz »

Tak, tylko jako strażak. Jeśli ma być ratownikiem z zakresu kpp to musi zdać egzamin państwowy z zakresu kpp
"...bo do remizy Bóg wzywa najlepszych..."

Fistach
Posty: 919
Rejestracja: pn 06 cze 2011, 17:21
OSP (gm., woj.): Kraków, Małopolska
Status: Offline

Re: Ratownik medyczny

Post autor: Fistach »

Paweł-Nacz pisze:Tak, tylko jako strażak. Jeśli ma być ratownikiem z zakresu kpp to musi zdać egzamin państwowy z zakresu kpp
I to jest w naszym kraju najpiękniejsze. Ratownik Medyczny, z których wielu prowadzi kursy KPP, aby móc udzielać kwalifikowanej pierwszej pomocy podczas akcji jako druh X z OSP Y musi zdać egzamin po Kursie KPP. :mrgreen:

Pamiętać należy, że nawet jak się tego kursu nie ma to i tak jest obowiązek udzielania pomocy.

Topic author
Kamil55
Posty: 3
Rejestracja: ndz 30 lis 2014, 15:38
Status: Offline

Re: Ratownik medyczny

Post autor: Kamil55 »

Jednym słowem śmiech na sali.
Żyjemy w chorym kraju.

Dzięki wielkie wszystkim za pomocne informacje.

Paweł-Nacz
Posty: 55
Rejestracja: pn 18 lis 2013, 17:12
OSP (gm., woj.): Opole Lubelskie
Status: Offline

Re: Ratownik medyczny

Post autor: Paweł-Nacz »

no ja właśnie teraz na prowadzonym przez siebie kursie złoże egzamin :p mimo, że od kilku lat pracuje w dwóch pogotowiach i przeszkoliłem ponad 750 strażaków z lubelskiego i warmińsko-mazurskiego :P
"...bo do remizy Bóg wzywa najlepszych..."

Ifex42
Posty: 6
Rejestracja: czw 12 mar 2015, 08:39
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Status: Offline

Re: Ratownik medyczny

Post autor: Ifex42 »

Fistach pisze:Nie mieli racji. Każdy człowiek zobowiązany jest do niesienia pomocy. Kolega leków (oprócz tlenu) i tak nie poda bo po prostu nie ma ale cały sprzęt zna więc może jak najbardziej używać.

Trzeba było zapytać czy folię NRC może nałożyć na poszkodowanego czy trzeba do tak skomplikowanych działań kursu KPP. Cośtam panowie oficerowie poczytali ale nie bardzo im się chciało przy tym myśleć.
Kolega niech działa:)
I mieli i nie mieli :) nikt strażakowi OSP bez KPP nie zabroni użyć folii czy opatrzyć rany czy rozpocząć resuscytacji - pierwsza pomoc jest przecież realizowana na kursach z zakresu podstawowego. Po KPP ratownik ma na przykład możliwość podania tlenu czego już na przykład strażak bez kursu nie może. Inna sprawa jest z wypisywaniem i podpisywaniem się pod kartami udzielonej pomocy medycznej a jeszcze inna ze spełnieniem wymagań jakie stawia KSRG - czyli standardy gotowości operacyjnej. I jest jeszcze taki problem że aktualne przepisy każdy może interpretować jak chce, mam tu na myśli postępowanie prokuratorskie w przypadku strażaka który udzielił pomocy a poszkodowany pomimo tego doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu - jak to wtedy zinterpretuje prokurator? to chyba jest loteria. Pozdrawiam!

Zenus
Posty: 121
Rejestracja: czw 07 sie 2014, 22:28
Status: Offline

Re: Ratownik medyczny

Post autor: Zenus »

Udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu jest obowiązkiem każdego kto znajdzie się w pobliżu poszkodowanego, w miarę swoich możliwości wiedzy i umiejętności . Problem jest tylko taki że do statystyk osp nie da się dopisać że ma ratownika . Temat był na tym forum próbujcie czasem poszukać
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat