Statut

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
doti
Posty: 23
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: śr 07 sty 2015, 17:34
OSP (gm., woj.): wieliczka małopolskie
Status: Offline

Re: Statut

Post autor: doti »

Usunięcie członka zarządu odbywa sie na takich samych zasadach jak członka zwyczajnego... Statut to reguluje, pisalismy o tym tez wyzej. Porady dosc cenne - mi udało sie pomyslnie odwolac od pisma o usunięciu... Zarzad okazl sie byc zupelnie niekompetentny w dzialalnosci zgodnej ze statutem co udalo mi sie udowodnic :)

jerzyski2
Posty: 49
Rejestracja: ndz 30 paź 2011, 14:34
OSP (gm., woj.): ochotnicza Straż Pożarna
Status: Offline

Re: Statut

Post autor: jerzyski2 »

doti pisze:Usunięcie członka zarządu odbywa sie na takich samych zasadach jak członka zwyczajnego... Statut to reguluje, pisalismy o tym tez wyzej. Porady dosc cenne - mi udało sie pomyslnie odwolac od pisma o usunięciu... Zarzad okazl sie byc zupelnie niekompetentny w dzialalnosci zgodnej ze statutem co udalo mi sie udowodnic :)
Nie rozumie, z tego co piszesz wynika, że udało ci się uniknąć prawidłowego zgodnego ze statutem usunięcia? Jeżeli można spytać to w jakim temacie czy wątku jest poruszony temat usunięcia członka zarządu z OSP, pytam ponieważ siedzę tu już kilka dni i naprawdę nic nie znalazłem, może szukam pod innym tematem

jerzyski2
Posty: 49
Rejestracja: ndz 30 paź 2011, 14:34
OSP (gm., woj.): ochotnicza Straż Pożarna
Status: Offline

Re: Statut

Post autor: jerzyski2 »

To może zapytam inaczej, skoro statut to reguluje to który punkt lub punkty STATUTU WZORCOWEGO, odnoszą się do wykreślenia członka zarządu z OSP. Według Ciebie Kolego Doti, członka zarządu można usunąć jak zwykłego członka, według mnie nie jest to możliwe ale może się mylę, bardzo proszę o podpowiedz

Topic author
doti
Posty: 23
Rejestracja: śr 07 sty 2015, 17:34
OSP (gm., woj.): wieliczka małopolskie
Status: Offline

Re: Statut

Post autor: doti »

nie zrozumiales mnie - mnie chcieli usunac dzialajac wbrew zapisom statutu i dzialajac nie zgodnie z prawem - po odwolaniu jestem znow pelnoprawnym czlonkiem bo pamietaj ze kazdy ma prawo sie odwolac do Walnego Zebrania od uchwały o wykluczeniu czy skresleniu. Chcac kogos usunac trzeba miec naprawde mocne argumenty i poprzec je faktami, upomnieniem, nagana pisemna i rozmowa...


etapy czy zasady dotyczace usuniecia czlonka zarzadu sa takie same jak innyvh czlonków


Napisze jeszcze ze w sasiedniej jednostce kiedys byla taka akcja - w tym przypadku chcieli pozbyc sie skarbnika (nie wywiazywal sie zupełnie ze swoich obowiazków i nie oplacal skł czlonkowskiej). Zrobili wlasnie tak, ze najpierw upominali go ustnie, potem byla nagana z wpisaniem do akt a jak i to nie poskutkowalo to naczelnik zlozyl wniosek do zarzadu o jego usuniecie, zwolano nadzwyczajne walne ktore ten wniosek poparło... Ale tu mieli konkretne argumenty.

jerzyski2
Posty: 49
Rejestracja: ndz 30 paź 2011, 14:34
OSP (gm., woj.): ochotnicza Straż Pożarna
Status: Offline

Re: Statut

Post autor: jerzyski2 »

Dziękuję kolego doti

ANDY
Posty: 54
Rejestracja: śr 21 sty 2009, 00:42
Status: Offline

Re: Statut

Post autor: ANDY »

Ja słówko w tym wątku ale bardzo ogólnie, abstrahując od konkretnych przykładów. Przepraszam, że będę brutalny ale jeśli ktoś chce usuwać kogoś z szeregów OSP a nie wie kompletnie jak to zrobić, to może najpierw nich trochę posłuży w straży. Najlepiej kilka lub kilkanaście lat i dopiero niech zwalnia innych. Jak czytam wpisy typu POMOCY RATUNKU POMÓŻCIE !!! bo nie znam statutu (nigdy nie widziałem go na oczy) a chcę wywalić w powietrze cały zarząd, to mam wrażenie, że pisze to osoba, która ukończyła 10 lat i od dwóch miesięcy jest w MDP. Ludzie! to nie czasy gdy statut leżał w szufladzie u prezesa i nikt go nie znał. Dzisiaj jeżeli masz internet a chyba masz jeśli jesteś na forum, to w pół godziny masz nie tylko statut ale i ustawę jedną i drugą oraz wszystkie regulaminy. A jeżeli prześledzisz podobne wątki to więcej wiesz niż radca prawny. Ale jeśli wiedzę tą chcesz zdobyć w dwie minuty bo ci się bardzo spieszy to proszę nie bierz się za zwalnianie innych. Jest i druga strona tego medalu, jeśli ktoś znajdzie się w sytuacji tego zwalnianego i się broni. Myślę jednak, (mam nadzieję), że to OSP bardziej zabiega o ludzi i chce ich pozyskać niż się ich pozbywać. Jeśli nastąpiła taka sytuacja, że zarząd chce kogoś usunąć z OSP to warto lepiej iść porozmawiać i wyjaśnić sytuację niż się okładać paragrafami.

jerzyski2
Posty: 49
Rejestracja: ndz 30 paź 2011, 14:34
OSP (gm., woj.): ochotnicza Straż Pożarna
Status: Offline

Re: Statut

Post autor: jerzyski2 »

Ja oczywiście także nie chcę nikogo absolutnie obrażać, ale Kolego Andy, zanim coś napiszesz to może przeczytaj moje wcześniejsze zapytania ze zrozumieniem!
Odnośnie twojej wypowiedzi - do OSP wstąpiłem w roku 1992,od samego początku pełniłem funkcje sekretarza, a od 10 lat jestem prezesem jednostki, statut można powiedzieć tak jak ktoś już wcześniej ujął "znam prawie na pamięć" ale ja nie pytałem o zwykłe czynności związane z zadaniami zarządu! pytałem o członka zarządu, a to już różnie można interpretować! A co jeżeli z kimś się nie da rozmawiać? jak nastawia jednych na drugich, jak biega po wsi i oczernia prezesa czyli mnie, to samo zrobił w urzędzie gminy. Skoro jesteś taki obeznany ze statutem to może ty mi powiesz na jakiej podstawie usuwa się członka zarządu?
Pozdrawiam

ANDY
Posty: 54
Rejestracja: śr 21 sty 2009, 00:42
Status: Offline

Re: Statut

Post autor: ANDY »

Pisząc, że abstrahuje od konkretnych przykładów, miałem na myśli to, że moja wypowiedź nie dotyczy powyższych sytuacji w tym i Twojej jerzyski2. Nie chcę nikogo oceniać a tym bardziej krytykować. Pisałem ogólnie o moich odczuciach na temat niektórych postów. Jeśli chodzi o statut to w większości OSP obowiązuje wzorcowy. A mojej jednostce kiedyś przed laty chłopaki tak się wzięli za modyfikację i wycinanie ich zdaniem niepotrzebnych rzeczy, że jest on zupełnie inny. Jeżeli chodzi o tą sytuację, którą przedstawiasz jezyski2 to jest to sytuacja niestandardowa, nie opisana w statucie. Moim zdaniem wyklucza ten kto powołał. A zarząd powołało walne zebranie, więc tylko walne ma prawo odwołać cały zarząd lub członka zarządu. Walne ma prawo również skreślić go z listy członków, choć takie prawo przysługuje także zarządowi (lecz jeśli zarząd skreśla to skreślony może odwołać się do walnego). W zapisach statutu odnoście wymiany do 1/3 składu mowa jest raczej o sytuacji gdzie zmiana następuje z powodów rezygnacji a nie odwołania. Kiedyś mieliśmy przypadek w zarządzie powiatowym, że jeden z jego członków został odwołany przez zarząd gminny jako ich przedstawiciel, przez co stracił mandat do ZOP. Przyczyną był konflikt personalny w gminie między nim a komendantem gminnym. Pamiętam, że dyskusja była taka, że mimo tego iż Zarząd Gminny go desygnował to Zjazd go zatwierdził i zjazd ma prawo go odwołać. Zarząd powiatowy w głosowaniu w sprawie odwołania zagłosował przeciw odwołaniu i gość pozostał w zarządzie powiatowym mimo że przysłali już zamiennik za niego. To są trudne sprawy bo w większości odbywają się w atmosferze wzajemnych oskarżeń a prawdziwe przyczyny są głęboko zakamuflowane. Tak że wystawiając sprawę na walne warto ją dobrze umotywować, podać przykłady, świadków i przede wszystkim wcześniej policzyć szable. Żeby nie okazało się, że kilka osób jest zaangażowanych w sprawę a reszta chce mieć święty spokój. Tak z innej beczki, kiedy patrzę jak posłowie zmieniają sobie partie, przechodząc z jednej do drugiej, powiększając lub pomniejszając kluby w sejmie to nasuwa mi się pytanie czy to nie jest zdrada swoich wyborców. Jeśli wyborcy ich wybrali z określonej partii to tylko wyborcy mogą wyrazić zgodę takie roszady - czyli wybory uzupełniające. Było by ciekawie.

sarkold
Posty: 3
Rejestracja: pt 23 paź 2015, 18:57
Status: Offline

Re: Statut

Post autor: sarkold »

No, no, no a już traciłem nadzieję że znajdę odpowiedź.

Zenus
Posty: 121
Rejestracja: czw 07 sie 2014, 22:28
Status: Offline

Re: Statut

Post autor: Zenus »

Członek Zarządu jest członkiem czynnym i można go usunąć tak samo jak każdego innego w jego miejsce Zarząd powołuje kogoś innego według większości statutów można wymienić do 1/3 składu zarządu bez powoływania nadzwyczajnego walnego zebrania członków OSP. Do usunięcia jest potrzebna uchwała w której podpierając się o odpowiednie paragrafy Statutu argumentujemy naszą decyzję. Taki delikwent powinien być o takim fakcie poinformowany, należy również pouczyć go że może się odwołać od decyzji Zarządu do najbliższego Walnego zebrania i jeśli się odwoła to jest członkiem zawieszonym w prawach i obowiązkach aż do czasu rozpatrzenia jego wniosku.
Awatar użytkownika

kwas
Posty: 380
Rejestracja: wt 13 cze 2006, 19:52
Lokalizacja: dolnośląskie
Status: Offline

Re: Statut

Post autor: kwas »

Jeśli kogoś chcemy usunąć z OSP to jak najbardziej jest to możliwe a ta osoba może się odwołać do walnego i w oczekiwaniu na decyzję walnego jest zawieszony w prawach członka. I nie ma znnaczenia tu czy ktoś jest w Zarządzie czy tylko jest członkiem. Jeśli ktoś jest członkiem zarządu i chcemy go tylko usunąć z tego zarządu a dalej ma być członkiem to już nie masz takiej możliwości. Usuniecie może nastąpic albo na podstawie rezygnacji samej osoby albo na podstawie uchwały zalnego zebrania.

Zenus
Posty: 121
Rejestracja: czw 07 sie 2014, 22:28
Status: Offline

Re: Statut

Post autor: Zenus »

A mnie się wydaje że zarząd ma prawo poprzez decyzję większości jego członków uchwałą wymienić członka zarządu. kilka razy słyszałem o tym ale pewności nie mam w statucie naszej jednostki nie jest to sprecyzowane myślę że trzeba by było szukać w Ustawie ,, Prawo o stowarzyszeniach " ale nie chce mnie się.
Awatar użytkownika

kwas
Posty: 380
Rejestracja: wt 13 cze 2006, 19:52
Lokalizacja: dolnośląskie
Status: Offline

Re: Statut

Post autor: kwas »

Z całym szacunkiem "na wydawaniu się" nie opieramy swojego działania a na aktach prawnych. A jak Ci się nie chce to po co d.... zawracasz
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat