poczet sztandarowy

Czasopismo strażaków i ratowników ochotników wydawane przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. „Strażaka” można zaprenumerować w: Biurze Oddziału Wojewódzkiego, Biurze Terenowym lub Punkcie Sprzedaży Związku OSP RP.

Topic author
paweł77
Posty: 1
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: ndz 25 cze 2017, 22:05
OSP (gm., woj.): tłuszcz, mazowieckie
Status: Offline

poczet sztandarowy

Post autor: paweł77 »

Mam pytanie. Jest regulamin pocztu sztandarowego niby bardzo dokładny. Ale, właśnie ale nic nie mówi o tym kiedy poczet sztandarowy powinien mieć szarfę związkową a kiedy biało/czerwoną. Choć wiadomo że związkowa na pewno powinna być przy typowych uroczystościach strażackich. Lecz nic niema kiedy powinna być biało/czerwona, a taka jest też dopuszczalna. Ja uważam że szarfa biało/czerwona powinna być używana na typowych uroczystościach państwowych lecz na imprezach np. dożynki, jakieś gminne imprezki na które jesteśmy zapraszani z pocztem. Chorąży pocztu powinien mieć szarfę związkową. Tak uważam, lecz wolał bym mieć pewność popartą regulaminem.
Awatar użytkownika

fireman90
Posty: 638
Rejestracja: sob 03 cze 2006, 10:58
Lokalizacja: śląskie
Status: Offline

Re: poczet sztandarowy

Post autor: fireman90 »

paweł77 pisze: ale nic nie mówi o tym kiedy poczet sztandarowy powinien mieć szarfę związkową a kiedy biało/czerwoną.
Moim skromnym zdaniem, mówi- " 51.Chorąży jako jedyny w składzie pocztu sztandarowego nosi szarfę lub bandolier w barwach związkowych (czerwono-niebiesko–biało-czerwono-biało–niebiesko-czerwonych) szerokości 9,5 cm. (Załącznik nr 13 i 14)"
Natomiast o szarfie biało-czerwonej mówi ten pkt Regulaminu.. -" 30.Szarfę o barwach Rzeczypospolitej Polskiej o szerokości 80 mm, zawiązaną w kokardę umieszcza się na drzewcu poniżej podstawy z hełmem i toporkami po stronie płata sztandaru z awersem. Warkocze mają 100 cm długości i dochodzą do krawędzi dolnej płata oraz są zakończone frędzlą koloru złotego o długości 5 cm.
(Załącznik nr 11)
"
chociaż nie jest grzechem noszenie przez chorążego szarfy w naszych barwach narodowych, to gdzieś chyba czytałem sugestię Władz najwyższych aby w miarę możliwości stosować w Pocztach szarfy w barwach związkowych.
Jajakobyły
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat