Strona 1 z 1

Łączenie smoka

: śr 27 cze 2018, 21:59
autor: krulewskie05
Panowie jak to jest z tym smokiem i kluczami. Czy klucze mogą leżeć na smoku w każdym miejscu i czy klucze mogą być podane przodownikowi przed smokiem ssawnym ?

Re: Łączenie smoka

: czw 28 cze 2018, 18:27
autor: TadekB
4.1.2.3. Zasady ułożenia sprzętu drużyny na podeście
(...) klucze do łączników mogą leżeć na innym sprzęcie (z wyjątkiem motopompy) (...)

4.1.4.1. Budowa linii ssawnej.
(...) Mechanik zabiera z podestu smok ssawny oraz dwa klucze do łączników i ustawia się w miejscu, gdzie smok ssawny będzie łączony z pierwszym odcinkiem węża ssawnego (licząc od zbiornika wodnego). Następnie przodownik roty ustawia się za pierwszym odcinkiem węża ssawnego i przejmuje od mechanika smok ssawny. (...)

Re: Łączenie smoka

: czw 28 cze 2018, 20:49
autor: krulewskie05
„Przodownik z pomocnikiem łączą smok ssawny z pierwszym odcinkiem węża ssawnego kluczami otrzymanymi od mechanika”

„Nałożenie kluczy na łączniki przed łączeniem węży ssawnych nie jest błędem.”
I jak to zinterpretować ?

Re: Łączenie smoka

: sob 30 cze 2018, 11:14
autor: TadekB
Kolejna ilustracja na niedoskonałość naszego regulaminu.
Czy smok ma łącznik? Nieruchomą część nazywamy nasadą. To po pierwsze. Po drugie - "na łączniki węży ssawnych". Po trzecie - zapis o nakładaniu kluczy na łączniki wziął się stąd, że do regulaminu z wodą przeniknął sposób trzymania kluczy w rękach (na wzór rozwiązania z CTIF) od momentu otrzymania od mechanika do momentu ostatniego łączenia (dla pomocnika na środku linii, dla przodownika przy pompie). Zawodnik chwytając łącznik węża od razu zakłada klucz na łącznik i przekręca łącznik razem z kluczem (oszczędność czasu przyspieszająca łączenie). Budziło to wiele nieporozumień w interpretacji takiego zachowania, wpisano więc zezwolenie na takie rozwiązanie w regulamin.
Podchodząc do regulaminu literalnie mamy wyraźnie napisane, że zaraz po ustawieniu się mechanika dochodzi do przekazania smoka. O kluczach - cisza. Stąd interpretacja, która funkcjonuje na zawodach krajowych: najpierw smok, potem klucze. Klucze mogą być ewentualnie podane razem ze smokiem, ale nie nałożone na nasadę.
Mnie zaś trawi ciekawość - skąd takie pytanie?

Re: Łączenie smoka

: ndz 01 lip 2018, 15:23
autor: krulewskie05
Chcemy po prostu uniknąć niepotrzebnych nieporozumień,stąd pytanie. Ehh chybanigdy to nie zostanie wyjaśnione jasno i wyraznie w tym regulaminie.

Re: Łączenie smoka

: wt 03 lip 2018, 15:54
autor: TadekB
Mniemam, że tak robicie? Stąd moja ciekawość. Jeszcze nigdy nie widziałem, żeby ktoś podawał klucz przed smokiem i ciekawi mnie, jaki jest cel i efekt (szybciej? łatwiej?).
Co do zapisu regulaminowego - faktycznie można dyskutować, bo - jak napisałem - nasz regulamin jest nieprecyzyjny (w innym poście jeden z użytkowników tego forum próbuje z tym polemizować, ale jest to fakt nie do obronienia). Powszechnie przyjęte jest jednak, że najpierw smok, potem łączenie ręcznie, potem docisk kluczami (tak jak w CTIF) i przeciętny sędzia zobaczywszy inną kolejność od razu da punkty.

Re: Łączenie smoka

: wt 03 lip 2018, 16:39
autor: krulewskie05
Czy łatwiej ?? No raczej napewno nie. Jednak właśnie dziwne to jest ze w regulaminie jest napisane ze nałożenie kluczy przed łączeniem nie jest błędem .

Re: Łączenie smoka

: śr 04 lip 2018, 17:23
autor: TadekB
Założenie na łączniki. Łączniki węży. Smok ma nasadę. Ta sama funkcja, ale to nie łącznik.

Re: Łączenie smoka

: śr 01 sie 2018, 08:04
autor: krulewskie05
Skoro smok nie łącznika tylko nasadę czyli nie powinno być punktów karnych bo „Łączenie linii ssawnej oceniane jest jako błędne, gdy zawodnicy łączą bez kluczy lub nie nakładają ich na łączniki („Nieregulaminowe sprawianie węży ssawnych”)” czyli idąc takim tokiem myślenia smok ma łącznik albo nie trzeba używać klucza do łączenia smoka

Re: Łączenie smoka

: czw 02 sie 2018, 08:29
autor: TadekB
Tak nie do końca:
"Przodownik z pomocnikiem łączą smok ssawny z pierwszym odcinkiem węża ssawnego kluczami otrzymanymi od mechanika." Czyli do czegoś im te klucze jednak są potrzebne.
Ale gdyby z kolei ten zapis traktować literalnie, to należało by dać punkty karne za łączenie ręczne i dociskanie kluczami. Sytuacja odwrotna do "nie nakładają ich na łączniki". Takie kwiatki są w tym naszym regulaminie. Dlatego otworzyłem nowy wątek dotyczący jego zmiany/uszczegółowienia.

Re: Łączenie smoka

: czw 02 sie 2018, 19:54
autor: krulewskie05
Racja jest to tak namieszane ze są bardzo różne sposoby łączeń ssawny do których nie można się przyczepić czytając nasz regulamin. Podobne problemy pojawiają się podczas sztafety .

Re: Łączenie smoka

: sob 04 sie 2018, 11:47
autor: TadekB
Będę wdzięczny za uwagi na temat sztafety, bo te niezwykle rzadko się pojawiają. Jeśli można, to w temacie:
viewtopic.php?f=23&t=16613
I oczywiście za uwagi do bojówki.