Strona 1 z 1

Łączenie smoka

: śr 27 cze 2018, 21:59
autor: krulewskie05
Panowie jak to jest z tym smokiem i kluczami. Czy klucze mogą leżeć na smoku w każdym miejscu i czy klucze mogą być podane przodownikowi przed smokiem ssawnym ?

Re: Łączenie smoka

: czw 28 cze 2018, 18:27
autor: TadekB
4.1.2.3. Zasady ułożenia sprzętu drużyny na podeście
(...) klucze do łączników mogą leżeć na innym sprzęcie (z wyjątkiem motopompy) (...)

4.1.4.1. Budowa linii ssawnej.
(...) Mechanik zabiera z podestu smok ssawny oraz dwa klucze do łączników i ustawia się w miejscu, gdzie smok ssawny będzie łączony z pierwszym odcinkiem węża ssawnego (licząc od zbiornika wodnego). Następnie przodownik roty ustawia się za pierwszym odcinkiem węża ssawnego i przejmuje od mechanika smok ssawny. (...)

Re: Łączenie smoka

: czw 28 cze 2018, 20:49
autor: krulewskie05
„Przodownik z pomocnikiem łączą smok ssawny z pierwszym odcinkiem węża ssawnego kluczami otrzymanymi od mechanika”

„Nałożenie kluczy na łączniki przed łączeniem węży ssawnych nie jest błędem.”
I jak to zinterpretować ?

Re: Łączenie smoka

: sob 30 cze 2018, 11:14
autor: TadekB
Kolejna ilustracja na niedoskonałość naszego regulaminu.
Czy smok ma łącznik? Nieruchomą część nazywamy nasadą. To po pierwsze. Po drugie - "na łączniki węży ssawnych". Po trzecie - zapis o nakładaniu kluczy na łączniki wziął się stąd, że do regulaminu z wodą przeniknął sposób trzymania kluczy w rękach (na wzór rozwiązania z CTIF) od momentu otrzymania od mechanika do momentu ostatniego łączenia (dla pomocnika na środku linii, dla przodownika przy pompie). Zawodnik chwytając łącznik węża od razu zakłada klucz na łącznik i przekręca łącznik razem z kluczem (oszczędność czasu przyspieszająca łączenie). Budziło to wiele nieporozumień w interpretacji takiego zachowania, wpisano więc zezwolenie na takie rozwiązanie w regulamin.
Podchodząc do regulaminu literalnie mamy wyraźnie napisane, że zaraz po ustawieniu się mechanika dochodzi do przekazania smoka. O kluczach - cisza. Stąd interpretacja, która funkcjonuje na zawodach krajowych: najpierw smok, potem klucze. Klucze mogą być ewentualnie podane razem ze smokiem, ale nie nałożone na nasadę.
Mnie zaś trawi ciekawość - skąd takie pytanie?

Re: Łączenie smoka

: ndz 01 lip 2018, 15:23
autor: krulewskie05
Chcemy po prostu uniknąć niepotrzebnych nieporozumień,stąd pytanie. Ehh chybanigdy to nie zostanie wyjaśnione jasno i wyraznie w tym regulaminie.

Re: Łączenie smoka

: wt 03 lip 2018, 15:54
autor: TadekB
Mniemam, że tak robicie? Stąd moja ciekawość. Jeszcze nigdy nie widziałem, żeby ktoś podawał klucz przed smokiem i ciekawi mnie, jaki jest cel i efekt (szybciej? łatwiej?).
Co do zapisu regulaminowego - faktycznie można dyskutować, bo - jak napisałem - nasz regulamin jest nieprecyzyjny (w innym poście jeden z użytkowników tego forum próbuje z tym polemizować, ale jest to fakt nie do obronienia). Powszechnie przyjęte jest jednak, że najpierw smok, potem łączenie ręcznie, potem docisk kluczami (tak jak w CTIF) i przeciętny sędzia zobaczywszy inną kolejność od razu da punkty.

Re: Łączenie smoka

: wt 03 lip 2018, 16:39
autor: krulewskie05
Czy łatwiej ?? No raczej napewno nie. Jednak właśnie dziwne to jest ze w regulaminie jest napisane ze nałożenie kluczy przed łączeniem nie jest błędem .

Re: Łączenie smoka

: śr 04 lip 2018, 17:23
autor: TadekB
Założenie na łączniki. Łączniki węży. Smok ma nasadę. Ta sama funkcja, ale to nie łącznik.