Hełm- bojówka


Topic author
Rafal14926
Posty: 4
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: pn 15 lip 2013, 21:18
Status: Offline

Hełm- bojówka

Post autor: Rafal14926 »

Od niedawna interesuję się zawodami sportowo- pożarniczymi.. Ostatnio podczas zawodów dokładnie w czasie bojówki jednemu ze strażaków odpiął się hełm. Czy regulamin przewiduje jakieś punkty karne w takiej sytuacji czy jest to zdarzenie losowe bez konsekwencji????Bardzo proszę o odp.
Awatar użytkownika

TadekB
Posty: 309
Rejestracja: pn 07 lut 2005, 13:20
Status: Offline

Re: Hełm- bojówka

Post autor: TadekB »

Regulamin przewiduje, w jakim umundurowaniu zawodnicy mają rozpocząć konkurencje, nic natomiast nie mówi o ewentualnych stratach w umundurowaniu lub wyposażeniu osobistym. Można by rzec, że bojówkę można ukończyć w samych slipkach, a punktów karnych nie będzie. Z punktu widzenia BHP ćwiczeń - ciekawostka.
998 + 112 = 1110 !

sslawek77
Posty: 446
Rejestracja: pn 17 maja 2010, 20:06
Lokalizacja: z OSP
Kontakt:
Status: Offline

Re: Hełm- bojówka

Post autor: sslawek77 »

regulamin przewiduje w jakim umundurowaniu mają odbyć się całe zawody a nie tylko start. Wiec skoro komuś spadł hełm to powinien się po niego wrócić i z nim się zameldować na mecie. Jest jeszcze taki pkt, jak samowolka i niezdyscyplinowanie w każdym momencie zawodów, przez takie posty zachwile beda bez butów biegac, bo nie pisało ze trzeba biegac w butach :roll: :roll:

Topic author
Rafal14926
Posty: 4
Rejestracja: pn 15 lip 2013, 21:18
Status: Offline

Re: Hełm- bojówka

Post autor: Rafal14926 »

-piszesz o niezdyscyplinowany i samowoli zawodników sugerujesz najwyższą karę jaka ten regulamin przewiduje - 20 pkt. za to, że zawodnikowi spadł kask. w tym punkcie chodzi o brak dyscypliny, zachowanie naganne, przeszkadzanie podczas zawodów, wtargnięcie na płytę boiska, postawę niegodną sportowca, brak kultury itp.
-jeżeli już to lepiej było by to podpiąć pod "niewłaściwa prace zawodnika" 1) wykonanie czynności w sposób niezgodny z regulaminem( nie uwzględnia się błędów, za które regulamin przewiduje bezpośrednio pkt karne) - 5 pkt.
- w tej konkretnej sytuacji sędziowie nie przyznali żadnych pkt. karnych.
Ostatnio zmieniony czw 18 lip 2013, 14:26 przez Rafal14926, łącznie zmieniany 1 raz.

sloikk
Posty: 282
Rejestracja: wt 11 paź 2011, 20:13
OSP (gm., woj.): Kuźnica Grabowska
Status: Offline

Re: Hełm- bojówka

Post autor: sloikk »

A ja dorzucę swój punkt widzenia na tę sprawę.

Po pierwsze: w regulaminie na samym początku jest napisane:
1. CEL ORGANIZACJI ZAWODÓW SPORTOWO-POŻARNICZYCH
1.1. Zawody sportowo-pożarnicze są formą intensywnego szkolenia pożarniczego niezbędnego
w przygotowaniu do działań ratowniczych.

Jeśli w działaniach ratowniczo-gaśniczych spadnie Ci hełm, to kontynuujesz je z gołą głową?

A po drugie: zgadzam się z Tadkiem. Mogę sobie przy starcie wcale nie zapinać hełmu, tak aby spadł mi z pierwszym krokiem.. efekt? Odbywam całą konkurencję bez jednego z utrudnień. Może od razu iść tym tokiem myślenia i nie zawiązywać butów, aby spadły, by ciężkie i boso szybciej się pobiegnie.

Wg mnie jeśli spadnie Ci jakakolwiek część ubioru przewidzianego w regulaminie, to zanim będziesz kontynuował musi wszystko wrócić na swoje miejsce. Inaczej uznawałbym to jako Niewłaściwa praca zawodników (za każdy przypadek) – 5 punktów karnych

Topic author
Rafal14926
Posty: 4
Rejestracja: pn 15 lip 2013, 21:18
Status: Offline

Re: Hełm- bojówka

Post autor: Rafal14926 »

osobiście również traktowałbym to jako "niewłaściwą prace zawodnika" złamanie regulaminu i przyznał - 5 pkt.
Na zawodach sędziowie absolutnie nie słuchali protestów.. dodam tylko, że ów drużyna zwyciężyła.
W regulaminie MDP nie ma problemu tam jest czarno na białym : pozostawiony lub zgubiony hełm za każdy przypadek - 5 pkt.!
pewnie zdarza się to rzadko ale jeśli ktoś zna albo był świadkiem podobnej sytuacji ..a może jakiś sędzia jest wśród nas..
dziękuje wszystkim za odp.
Awatar użytkownika

TadekB
Posty: 309
Rejestracja: pn 07 lut 2005, 13:20
Status: Offline

Re: Hełm- bojówka

Post autor: TadekB »

OK Druhowie, może nie powinienem się przyznawać, ale jestem sędzią.
I teraz krótki praktyczny kurs sędziowania.
Załóżmy, że sędziuję Waszą drużynę. Załóżmy, że opisana sytuacja zdarzyła się druhowi z Waszej ekipy. Załóżmy, że dałem drużynie punkty karne. Przypominam, że po pierwsze regulamin nie opisuje takiej sytuacji i nie przewiduje za nią odrębnej punktacji po drugie regulamin nie opisuje W JAKIM STANIE UMUNDUROWANIA ZAWODNICY MAJĄ WYKONYWAĆ I UKOŃCZYĆ ZADANIE. Niby wszyscy to czujemy, niby wszystko wynika z zasad zdrowego rozsądku, a przede wszystkim BHP, ale ... Mamy odniesienia do regulaminów międzynarodowych (MDP oparty na międzynarodowym i CTIF), ale nie o nich mówimy. Wracamy do tematu - daję punkty karne. Muszę dowódcy powiedzieć ile i dlaczego (za co).
No właśnie - regulamin nie mówi wprost ile. W 2011 ograniczono "katalog błędów" (w którym też nie było za to punktów karnych). Trzeba więc coś dobrać. Opcję z niezdyscyplinowaniem od razu odrzucam, bo nie o to w tym punkcie chodzi. Trzeba by ten przypadek (zgodnie z Waszymi sugestiami) podciągnąć pod nieprawidłową pracę zawodników.A co na to regulamin? Nieprawidłowa praca zawodników to między innymi "wykonanie czynności w sposób niezgodny z regulaminem". Jak już napisałem wcześniej wielką literą, w regulaminie cisza na temat naszego ubioru podczas ćwiczenia i na jego zakończenie. Nic na temat zgubienia, nic na temat pozostawienia na torze.
Mętnie coś wyjaśniam, nawiązuję do zasad ogólnych i daję te 5 punktów.
Macie 15 minut na złożenie odwołania. Zakładam się o co chcecie, że każda z Waszych drużyn składa odwołanie.
Zakładam się o co chcecie, że normalny sędzia główny po wniknięciu w REGULAMIN (nie zasady BHP i zdrowy rozsądek) to odwołanie rozpatrzy pozytywnie.
Nie wolno karać drużyn za to, że regulamin jest napisany nieprecyzyjnie lub że czegoś w nim nie ma. To nie wina zawodników, że są takie luki. A sędzia nie jest od tworzenia interpretacji na kolanie, tylko od oceny zgodnie z regulaminem.
Bardzo dziękuję Druhowi Rafałowi za podrzucenie tego tematu. Szczerze mówiąc jeszcze się w mojej sędziowskiej praktyce z tym nie spotkałem. Teraz miałem szansę pomyśleć o tym na spokojnie, gdybym miał o tym decydować na torze, podczas oceny, mógłbym jednak te punkty niesprawiedliwie przyznać.
998 + 112 = 1110 !

Topic author
Rafal14926
Posty: 4
Rejestracja: pn 15 lip 2013, 21:18
Status: Offline

Re: Hełm- bojówka

Post autor: Rafal14926 »

Dziękuje Druhowi Tadkowi oraz pozostałym za dyskusje. W tym momencie temat dla mnie zamknięty. Sędziom natomiast, życzę konsekwencji w podejmowaniu decyzji a więc równego traktowania wszystkich drużyn na każdym szczeblu zawodów.

sslawek77
Posty: 446
Rejestracja: pn 17 maja 2010, 20:06
Lokalizacja: z OSP
Kontakt:
Status: Offline

Re: Hełm- bojówka

Post autor: sslawek77 »

oficjalne wytyczne które u nas obowiązują:

1. Gdy zawodnik wystartuje bez wymaganej części umundurowania, otrzymuje 5 pkt. karnych.
2. W przypadku potoczenia się hełmu poza tor podczas wykonywania konkurencji, należy po niego się udać, bez punktów karnych. Za zgubienie danej części umundurowana przyznawane jest 5 pkt.
Awatar użytkownika

TadekB
Posty: 309
Rejestracja: pn 07 lut 2005, 13:20
Status: Offline

Re: Hełm- bojówka

Post autor: TadekB »

1, Zawodnika bez części umundurowania nie dopuszcza się do startu - pkt. 2.5 Ubiór zawodników i pkt. 4.1.4. regulaminu "Drużyna w uzbrojeniu osobistym ustawia się przed linią startu.". Start bez części umundurowania lub uzbrojenia osobistego faworyzuje (daje przewagę) zawodnikowi nad zawodnikami innych drużyn.
2. Jak już pisałem - gdzie to jest w regulaminie? Wygląda mi to na kalkę z regulaminu MDP. Bardzo dobrze, że macie ustalenia przed zawodami, bo wtedy można sobie takie wątpliwe sprawy powyjaśniać i pozatykać własnym doświadczeniem dziury w regulaminie. Też tak robimy przed zawodami i to nie tylko w sprawach związanych z umundurowaniem i uzbrojeniem. Jeden warunek - wszyscy muszą się na takie ustalenia zgodzić.
Pytanie z ciekawości: kto "uoficjalnił" te wytyczne? Czy to są Wasze uzgodnienia czy na Waszym terenie funkcjonuje Kolegium Sędziów?
998 + 112 = 1110 !

sslawek77
Posty: 446
Rejestracja: pn 17 maja 2010, 20:06
Lokalizacja: z OSP
Kontakt:
Status: Offline

Re: Hełm- bojówka

Post autor: sslawek77 »

Komenda Miejska na ten rok przygotowała informacje jak co interpretować i jak startować.
pisma poszły do wójtów i teraz do jednostek.

Riax
Posty: 10
Rejestracja: wt 29 paź 2013, 14:39
OSP (gm., woj.): 6564322352576897965
Lokalizacja: Starogard
Kontakt:
Status: Offline

Re: Hełm- bojówka

Post autor: Riax »

Wystartować masz w złożonym stroju. W trakcie zawodów może się zdarzyć wszystko i nie masz na to wpływu.
Awatar użytkownika

TadekB
Posty: 309
Rejestracja: pn 07 lut 2005, 13:20
Status: Offline

Re: Hełm- bojówka

Post autor: TadekB »

Tu się nie zgodzę. Regulamin zawodów nie może ustanawiać odrębnych zasad BHP. Jak sobie wyobrażacie, żeby ktoś gasił pożar w niekompletnym stroju? Regulamin jest formą szkolenia, nie może być obok lub ponad obowiązujących zasad. Jeśli ma w tym zakresie luki, to trzeba go zmienić.
998 + 112 = 1110 !

dyzio11
Posty: 3
Rejestracja: śr 19 mar 2014, 15:47
Status: Offline

Re: Hełm- bojówka

Post autor: dyzio11 »

dzięki za wyjaśnienie.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat