Prezes

Strażak po godzinach

Topic author
Rumcajs
Posty: 28
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: śr 01 lip 2009, 20:53
Status: Offline

Prezes

Post autor: Rumcajs »

Witam!!!
Na wstępie chciałem się przedstawić jestem świeży na forum mam na imię Paweł mam 36lat w nieoczekiwany sposób dostałem nagły awans na prezesa jednostki OSP. Na początku się nie godziłem, bo poprzedni zarząd się nie udzielał w sprawy OSP nikt nie pilnował sprzętu, mundurów, i wiele innych. Zgodziłem się tylko ze względu na młodzież która chce działać ( i prosiła mnie oto) ale nikt się nimi nie interesuje.
Chciałem się dowiedzieć praw i obowiązków prezesa
W pierwszej kolejności chce przeprowadzić inwentaryzację, będzie to bardzo ciężko bo nie dostałem żadnych dokumentów prócz rachunków za prąd i stare pieczątki. Niema spisu sprzętu mundurów, nawet kto należy do jednostki , mam tylko że jednostka liczy 20 osób i koniec.
Moje pytanie: jak robi się inwentaryzacje w straży czy są jakieś księgi typy spis z natury, czy należy wycofać stary zużyty sprzęt czy wpisać w straty i czy zużyty sprzęt można sprzedać i wiaki sposób (licytacja, przetarg)

Jednostka posiada lekki wóz pożarniczy ale papierów na niego ja nie mam, stary zarząd tłumaczył się że kierowca rozliczał się bezpośrednio z gminą.
Nie wiem jak jest z prezesem w straży ale wydawało mi się że odpowiada za dokumentację. To poco prezes skoro kierowca sam decyduje ile paliwa wyjeździł a gospodarz sam sobie sprzęt wymienia.

Nie dostałem żadnej decyzji przekazania ile jednostka posiada sprzęt, ile jest pieniędzy na kącie, czy ma jakie zadłużenie.

Jestem dopiero dwa tygodnie a mam już dosyć.
Pozdrawiam Serdecznie!!!!
Awatar użytkownika

BeVet2
Posty: 3
Rejestracja: wt 02 lut 2016, 23:52
Status: Offline

Re: Prezes

Post autor: BeVet2 »

Fajnie, dzięki za rady :)
Take a chance on me
Awatar użytkownika

bohun
Posty: 192
Rejestracja: śr 24 cze 2009, 08:11
OSP (gm., woj.): (pow. olkuski, małopolskie)
Status: Offline

Re: Prezes

Post autor: bohun »

Co do sprzętu to powinna być książka inwentarzowa i w niej spisany sprzęt posiadamy przez OSP (powinien mieć ją gospodarz lub ktoś z zarządu). Do spraw finansowych skarbnik powinien posiadać książkę skarbnika w niej szczegółowo wykazuje stan konta przychody i wydatki z kasy OSP. Z nich możesz się dowiedzieć o faktycznym stanie posiadania OSP. Dokumenty dotyczące działalności prezesa powinien ci przekazać prezes. Sprawy paliwowe i drobnych napraw sprzętu czy przeglądów technicznych załatwia kierowca na podstawie kart pracy sprzętu i rozlicza się z gminą. Ty jako prezes Tylko podpisujesz w karcie wyjazdy z twojego plecenia ( gdy jesteś dysponentem).

3zuch
Posty: 758
Rejestracja: pn 04 lis 2013, 09:22
Status: Offline

Re: Prezes

Post autor: 3zuch »

Przyjmij rzetelnie ten bałagan, żeby później nie tłumaczyć się z nie swoich grzechów :!:

wszys
Posty: 4
Rejestracja: sob 27 lut 2016, 00:15
OSP (gm., woj.): Ochotnicza Straż Pożarna Gliwice
Kontakt:
Status: Offline

Re: Prezes

Post autor: wszys »

Warto spisać regulamin korzystania z sprzętu
Awatar użytkownika

bigi_md
Posty: 51
Rejestracja: pn 29 lut 2016, 10:59
OSP (gm., woj.): Uchorowo, Murowana Goślina, poznański, wielkopolskie
Status: Offline

Re: Prezes

Post autor: bigi_md »

Dowiedz się czy
Prezes bądź Sekretarz prowadził KSIĄŻKĘ PRACY
Czy Naczelnik prowadził KSIĄŻKĘ NACZELNIKA
czy Skarbnik prowadził KSIĄŻKĘ SKARBNIKA
i czy Gospodarz prowadził KSIĄŻKĘ INWENTARZOWĄ (inaczej KSIĄŻKA GOSPODARZA)

Jeżeli tak i wszytko prowadzili ''w miarę'' rzetelnie to szybko ogarniesz temat

Na początek nie mając Książki Gospodarza możesz inwenaryzować sprzęt robiąc ''spis z natury''
Udaj się też do komendanta gminnego lub pracownika urzędu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo w gminie (czyli także OSP) i dowiedz się jak się mają sprawy i relacje pomiędzy twoja jednostka a gminą ewentualnie zarządem gminnym i innymi jednostkami

Pozdrawiam

Topic author
Rumcajs
Posty: 28
Rejestracja: śr 01 lip 2009, 20:53
Status: Offline

Re: Prezes

Post autor: Rumcajs »

Witam!!
Księga gospodarza jest niepełna są tylko mundury, brak pozostałego sprzętu
Naczelnik nie posiada w ogóle żadnej księgi
Skarbnik posiada księgi lecz są niejasności za wszystkie lata wstecz ma faktury i potwierdzenia, natomiast nie zgadza mi się 2014/15 rok wypłacono 6800zł i nie ma żadnego dokumentu co było zrobione. Mówią że wyremontowali kuchnie (rzeczywiście była robiona) ale nie ma żadnego potwierdzenia paragonu faktury nic.
Dlatego ja staram się odciąć od starego zarządu, bo wiedziałem że będą wypadać trupy z szafy. I w razie czego ja przejąłem osp z kwotą 340zł. I sprzęt taki a taki.
Przeprowadziłem inwentaryzację i mam podpisy 6 osób kontrolujących i obecnych przy kontroli

Sam zacząłem prowadzić księgę pracy osp nie było żadnej ewidencji nic.

Nie miałem okazji być jeszcze u komendanta gminnego ale wybiorę się w najbliższym czasie.
Choćby żeby mi wytłumaczył jak poskładać ten bałagan

Pozdrawiam Serdecznie!!!!
Awatar użytkownika

bigi_md
Posty: 51
Rejestracja: pn 29 lut 2016, 10:59
OSP (gm., woj.): Uchorowo, Murowana Goślina, poznański, wielkopolskie
Status: Offline

Re: Prezes

Post autor: bigi_md »

Daj znać co i jak
I niech naczelnik zacznie prowadzić książkę naczelnika
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat