Ekwiwalent za szkolenie OSP

Nurtujące kwestie na temat szkoleń i doskonalenia umiejętności pożarniczych.

Kreator publikacji
akbeg1899
Posty: 167
Rejestracja: pn 27 sty 2014, 09:43
Status: Offline

Ekwiwalent za szkolenie OSP

Postautor: akbeg1899 » śr 30 gru 2015, 09:38

Witam. Wiem, że temat był poruszany już ale nie znalazłem konkretnej odpowiedzi. W tym roku uczestniczyliśmy w szkoleniu organizowanym przez PSP. Szkolenia odbywały się w sobotę i niedziele. Część kolegów się uczy jeszcze, ja pracuję od poniedziałku do piątku, szkolenia jak wspominałem w sobotę i niedzielę- czy za te szkolenia przysługuje nam ekwiwalent ? Gmina każe oświadczenie napisać, że w czasie uczestnictwa w szkoleniu utraciliśmy jakieś wynagrodzenie. Pieniądze miały być przekazane na zakup sprzętu a tu niestety gmina nam robi problemy. Proszę o pomoc !!!

Mateusz R.
Posty: 83
Rejestracja: pt 31 sie 2007, 19:39
Lokalizacja: Lębork
Status: Offline

Re: Ekwiwalent za szkolenie OSP

Postautor: Mateusz R. » śr 30 gru 2015, 15:10

Sprawdź uchwałę. Większość urzędów gmin, miasta nie robi z tym problemu. Według mnie powinni zapłacić :)
http://Remiza.com.pl - Ciekawe newsy, artykuły, relacje, pierwsza pomoc - opisy jednostek OSP, JRG!

mycha998
Posty: 3
Rejestracja: pn 28 gru 2015, 14:21
Status: Offline

Re: Ekwiwalent za szkolenie OSP

Postautor: mycha998 » śr 30 gru 2015, 16:21

Ekwiwalent "przybiera postać swoiście podjętego wynagrodzenia przysługującego każdemu członkowi OSP, który uczestniczył w działaniu ratowniczym lub szkoleniu, niezależnie od tego czy jest osobą zatrudnioną, prowadzącą działalność gospodarczą, rolnikiem, bezrobotnym itp." Nie tyczy się to więc tylko utraconego zarobku.

Tak więc myślę, że możecie śmiało uderzać do wójta. Pomocny może okazać się również radca prawny, który powinien urzędować w gminie :)
Awatar użytkownika

TadekB
Posty: 287
Rejestracja: pn 07 lut 2005, 13:20
Status: Offline

Re: Ekwiwalent za szkolenie OSP

Postautor: TadekB » śr 30 gru 2015, 21:37

Zapoznaj się najpierw z art. 28 ustawy o ochronie przeciwpożarowej (tekst masz tutaj: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19910810351). Urząd gminy ma jak najbardziej prawo żądać informacji, czy za czas, podczas którego strażak jest na akcji lub szkoleniu nie otrzymał wynagrodzenia. Jeśli ktoś jest rolnikiem, bezrobotnym, uczniem lub studentem - to problemu nie ma. Wystarczy napisać oświadczenie, że za czas, za który przysługuje ekwiwalent nie otrzymało się wynagrodzenia i po bólu. Jeśli się pracuje, trzeba sprawdzić, czy pracodawca potrącił nam za nieobecność w pracy, czy nie. Zgodnie z punktem 5 tego art. można sobie nawet wybrać korzystniejsze świadczenie. Nie ma po co iść na wojenkę z urzędem, bo ma on w tym wypadku rację.
998 + 112 = 1110 !
Awatar użytkownika

bohun
Posty: 192
Rejestracja: śr 24 cze 2009, 08:11
OSP (gm., woj.): (pow. olkuski, małopolskie)
Status: Offline

Re: Ekwiwalent za szkolenie OSP

Postautor: bohun » czw 31 gru 2015, 10:20

Po mojemu rozumowaniu to tak jak pisze Ci TadekB wypiszcie każdy z osobna oświadczenie że za czas, za który przysługuje ekwiwalent nie otrzymaliście wynagrodzenia. My od jakiegoś czasu także podpisujemy takie oświadczenia przy kwartalnym rozliczeniu ekwiwalentu z akcje, przedtem tego nie było bo i nie wymagali.
Awatar użytkownika

TadekB
Posty: 287
Rejestracja: pn 07 lut 2005, 13:20
Status: Offline

Re: Ekwiwalent za szkolenie OSP

Postautor: TadekB » czw 31 gru 2015, 16:22

Nie miejcie pretensji do urzędów - ich kontrolują i co raz wymagają czegoś, co z naszego punktu widzenia jest dziwne lub niezrozumiałe.
998 + 112 = 1110 !

Kreator publikacji
akbeg1899
Posty: 167
Rejestracja: pn 27 sty 2014, 09:43
Status: Offline

Re: Ekwiwalent za szkolenie OSP

Postautor: akbeg1899 » śr 03 sie 2016, 11:45

Mam jeszcze jedno pytanie. Jeżeli chodzi o wypłatę ekwiwalentu za szkolenie, które trwało 126 godzin. To te 126 godzin liczyć jako zegarowe czy jak lekcyjne (45minutowe) ? Z różnymi opiniami się spotkałem dlatego pytam szerszej grupy ludzi.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

ospkonie
Posty: 103
Rejestracja: śr 06 sty 2010, 21:21
OSP (gm., woj.): OSP KONIE ,Pniewy,mazowsze
Lokalizacja: Konie
Kontakt:
Status: Offline

Re: Ekwiwalent za szkolenie OSP

Postautor: ospkonie » śr 03 sie 2016, 16:03

Normalnie 60 minut

Wrevris
Posty: 134
Rejestracja: czw 22 wrz 2016, 09:39
Status: Offline

Re: Ekwiwalent za szkolenie OSP

Postautor: Wrevris » śr 28 wrz 2016, 11:26

Wszystko pisze w uchwałach wystarczy znaleźć odpowiedni paragraf i będzie wszystko.

Sikawka
Posty: 2
Rejestracja: pt 03 mar 2017, 07:59
Status: Offline

Re: Ekwiwalent za szkolenie OSP

Postautor: Sikawka » pt 03 mar 2017, 08:09

Ja mam problem, z osobą z urzędu gminy odpowiedzialną za wypłatę ekwiwalentów. Stwierdziła, ona że od teraz pieniądze będą wypłacane tylko za część praktyczną szkolenia (czyli za 67 zamiast 126 godzin), ponieważ część teoretyczna była robiona w domu poprzez platformę edukacyjną wint więc to się nie liczy. Wie któryś z druhów czy mają prawo tak robić?
Awatar użytkownika

ospzamlynie
Posty: 54
Rejestracja: śr 18 lut 2015, 19:22
OSP (gm., woj.): wręczyca, śląskie
Status: Offline

Re: Ekwiwalent za szkolenie OSP

Postautor: ospzamlynie » śr 22 mar 2017, 11:13

Pytanie czy ktoś kto chce kasę za szkolenie, jest jeszcze strażakiem ochotnikiem?

manio
Posty: 95
Rejestracja: pn 06 sie 2012, 12:32
OSP (gm., woj.): Bożków (Nowa Ruda, dolnośląskie)
Status: Offline

Re: Ekwiwalent za szkolenie OSP

Postautor: manio » śr 22 mar 2017, 12:03

ospzamlynie pisze:Pytanie czy ktoś kto chce kasę za szkolenie, jest jeszcze strażakiem ochotnikiem?

Odpowiedź jest prosta
Aby zostać ochotników należy mieć odpowiednie szkolenia, tak więc ochotniczo i ochoczo poświęcach swój czas aby je odbyć.
A urzędnicy muszą wypłacić Ci ekwiwalent bo tak wynika z ustawy bo w przeciwnym razie sami łamali by prawo.
Pozdrawiam

Wróć do „Szkolenia pożarnicze”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

Zaloguj się  •  Zarejestruj się