Ratownik Medyczny

Nurtujące kwestie na temat szkoleń i doskonalenia umiejętności pożarniczych.

Topic author
madziarat
Posty: 17
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: czw 27 mar 2014, 19:19
OSP (gm., woj.): Zalesie, lubelskie
Status: Offline

Ratownik Medyczny

Post autor: madziarat »

Skończyłam studia o specjalności Ratownictwo Medyczne i do tej pory miałam w naszej jednostce stanowisko Ratownika. Jesteśmy w KSRG więc często wyjeżdżamy do wypadków i ja zawsze jeżdżę jak tylko mogę. Ostatnio Prezes powiedział że nie mogę być Ratownikiem ponieważ nie odbyłam kursu :shock: ??? Ja rozumiem że liczą się papiery i te sprawy ale za przeproszeniem czego więcej mogę się nauczyć na takich kursach??? Czy będę wiedziała więcej niż po 3 latach licencjatu???
Awatar użytkownika

Jarek
Posty: 308
Rejestracja: wt 28 gru 2010, 12:44
OSP (gm., woj.): Dolice (Gmina Dolice, woj. Zachodniopomorskie)
Status: Offline

Re: Ratownik Medyczny

Post autor: Jarek »

Dopowiedz trochę, żeby nie było nie domówień.
madziarat pisze:do tej pory miałam w naszej jednostce stanowisko Ratownika
- czyli masz na myśli ukończenie kursu podstawowego i zdobyłaś tytuł Strażaka Ratownika oraz taką funkcje pełniłaś to tej pory?

PS> Niestety papierkowo Twoje studia nie mają za wiele do OSP. I tak nie możesz przekraczać kwalifikacji jakie daje KPP. Inna sprawa jest taka, że moim zdaniem powinno się pomagać, ratować ludzi najlepiej jak się umie i wszystkimi możliwymi sposobami. Osobiście ogromnie bym się cieszył mając w OSP kogoś ze studiami na kierunku Ratownik Medyczny.

Fistach
Posty: 919
Rejestracja: pn 06 cze 2011, 17:21
OSP (gm., woj.): Kraków, Małopolska
Status: Offline

Re: Ratownik Medyczny

Post autor: Fistach »

Ratownicy medyczni nie muszą robić kursu KPP aby udzielać pomocy na poziomie kwalifikowanej pierwszej pomocy.
Prezesa odeślij do poczytania papierków.

Topic author
madziarat
Posty: 17
Rejestracja: czw 27 mar 2014, 19:19
OSP (gm., woj.): Zalesie, lubelskie
Status: Offline

Re: Ratownik Medyczny

Post autor: madziarat »

Jarek pisze:Dopowiedz trochę, żeby nie było nie domówień.
madziarat pisze:do tej pory miałam w naszej jednostce stanowisko Ratownika
- czyli masz na myśli ukończenie kursu podstawowego i zdobyłaś tytuł Strażaka Ratownika oraz taką funkcje pełniłaś to tej pory?

PS> Niestety papierkowo Twoje studia nie mają za wiele do OSP. I tak nie możesz przekraczać kwalifikacji jakie daje KPP. Inna sprawa jest taka, że moim zdaniem powinno się pomagać, ratować ludzi najlepiej jak się umie i wszystkimi możliwymi sposobami. Osobiście ogromnie bym się cieszył mając w OSP kogoś ze studiami na kierunku Ratownik Medyczny.
Tak dokładnie. Byłam na kursie podstawowym bo bez tego nikt by mi nie pozwolił nigdzie wyjechać... No i właśnie można dyskutować sobie na ten temat. Wyjeżdżam z moją jednostką do wypadku, jesteśmy na miejscu przed przyjazdem karetki i co... Dokładnie każdy jest zobowiązany do udzielenia pomocy a skoro ja umiem to robić to mam jeszcze iść na dodatkowy kurs żeby w papierach było czysto czy nie zawracać sobie tym głowy i dalej robić to co najlepiej umiem???

Topic author
madziarat
Posty: 17
Rejestracja: czw 27 mar 2014, 19:19
OSP (gm., woj.): Zalesie, lubelskie
Status: Offline

Re: Ratownik Medyczny

Post autor: madziarat »

Fistach pisze:Ratownicy medyczni nie muszą robić kursu KPP aby udzielać pomocy na poziomie kwalifikowanej pierwszej pomocy.
Prezesa odeślij do poczytania papierków.
Hehe z Prezesem dużo gadałam na ten temat i jeszcze długo bym mogła. On się podpiera tym, że w naszej PSP stwierdzili że ja Ratownikiem nie mogę być bo nie mam od nich świstka-trochę to dziwne i trochę śmieszne.

XCerber
Posty: 421
Rejestracja: czw 31 maja 2012, 12:04
OSP (gm., woj.): Pinczyn, Zblewo, Pomorskie
Status: Offline

Re: Ratownik Medyczny

Post autor: XCerber »

u mnie to jak ktos jest po studiach takich jak Ty, to przy naborze jest wrecz pożądany. PSP chce takich ludzi wiec w czym to przeszkadza w OSP??

Topic author
madziarat
Posty: 17
Rejestracja: czw 27 mar 2014, 19:19
OSP (gm., woj.): Zalesie, lubelskie
Status: Offline

Re: Ratownik Medyczny

Post autor: madziarat »

XCerber pisze:u mnie to jak ktos jest po studiach takich jak Ty, to przy naborze jest wrecz pożądany. PSP chce takich ludzi wiec w czym to przeszkadza w OSP??
Nie chodzi o to że w czymś to przeszkadza tylko o to jaki sens ma robienie dodatkowego szkolenia w moim przypadku. Czy nauczą mnie czegoś więcej??? Czy rzeczywiście muszę mieć ten papierek żeby móc w dalszym ciągu pełnić u siebie swoją funkcję???

XCerber
Posty: 421
Rejestracja: czw 31 maja 2012, 12:04
OSP (gm., woj.): Pinczyn, Zblewo, Pomorskie
Status: Offline

Re: Ratownik Medyczny

Post autor: XCerber »

madziarat pisze:
XCerber pisze:u mnie to jak ktos jest po studiach takich jak Ty, to przy naborze jest wrecz pożądany. PSP chce takich ludzi wiec w czym to przeszkadza w OSP??
Nie chodzi o to że w czymś to przeszkadza tylko o to jaki sens ma robienie dodatkowego szkolenia w moim przypadku. Czy nauczą mnie czegoś więcej??? Czy rzeczywiście muszę mieć ten papierek żeby móc w dalszym ciągu pełnić u siebie swoją funkcję???
jak masz chwile to wez swój dyplom i papiery z uczelni, jedz do PSP nich Ci sami powiedzą.
Awatar użytkownika

fido
Posty: 73
Rejestracja: wt 13 gru 2011, 09:48
OSP (gm., woj.): Puńców (goleszów, śląskie)
Lokalizacja: Puńców
Status: Offline

Re: Ratownik Medyczny

Post autor: fido »

ratownik medyczny, będąc członkiem osp tak samo musi mieć kurs KPP, tak jak w psp ratownicy medyczni którzy są zatrudnienie też musza przechodzic KPP, wynika to z braku przepisów, które by to regulowały, pisałem w tej sprawie do kg psp i otrzymałem odpowiedź, że rzeczywiście jest to problem, lecz nie ma na dzień dzisiejszy przepisów, które by zwalnaiły rat met z takiego kursu. poza tym twierdzisz, że jestes po studiach, ja kończę policealną i wiem, gdzie może rat med pracowac i wykonywać mcr, wiec nie rób z siebie pośmiewiska, nie znajomością ustawy o PRM. pozdrawiam!
"Idę tam, gdzie wszyscy inni uciekają przed śmiercią."

Topic author
madziarat
Posty: 17
Rejestracja: czw 27 mar 2014, 19:19
OSP (gm., woj.): Zalesie, lubelskie
Status: Offline

Re: Ratownik Medyczny

Post autor: madziarat »

fido pisze: poza tym twierdzisz, że jestes po studiach, ja kończę policealną i wiem, gdzie może rat med pracowac i wykonywać mcr, wiec nie rób z siebie pośmiewiska, nie znajomością ustawy o PRM. pozdrawiam!
Nie wydaje mi się abym w najmniejszym stopniu się ośmieszyła. Musiałeś czegoś nie zrozumieć. Ja pracuję w szpitalu już prawie od 9 lat jestem Ratownikiem. Znam ustawę i wiem gdzie mogę pracować. W mojej OSP jestem prawie od 13 lat i zawsze w wyjazdach byłam wpisywana jako Ratownik. Nie bardzo wiem natomiast co miałeś na myśli i co wzbudziło u Ciebie śmiech. Również pozdrawiam
Awatar użytkownika

fido
Posty: 73
Rejestracja: wt 13 gru 2011, 09:48
OSP (gm., woj.): Puńców (goleszów, śląskie)
Lokalizacja: Puńców
Status: Offline

Re: Ratownik Medyczny

Post autor: fido »

Droga Madziu, nie zrozum mnie źle, z ego co piszesz wnioskuje, że upłynoł Ci termin ważności KPP, wiec prezes, aczkolwiek za to jest naczelnik odpowiedzialny, ale mniejsza o to, dobrze Cie poinformował, że nie możesz być ratownikiem, bo niby bez KPP teraz nie można uczestniczyć w akcjach, ale chciałbym widzieć osp w której do akcji jeżdzą osoby tylko z kpp, troszke chore to niby. Druga, rzecz jak wspomniałas, że po studiach wiesz wiecej niż po kursach, owszem, ale prawo jest takie a nie inne, i nawet jest w osp były lekarz medycyny rat i to i tak musi mieć ważny kurs kpp
"Idę tam, gdzie wszyscy inni uciekają przed śmiercią."

Topic author
madziarat
Posty: 17
Rejestracja: czw 27 mar 2014, 19:19
OSP (gm., woj.): Zalesie, lubelskie
Status: Offline

Re: Ratownik Medyczny

Post autor: madziarat »

Teraz już zrozumiałam Cię w 100% :-) Ja przepraszam jeśli uraziłam czymkolwiek ale z natury jestem niespokojna :twisted: Jeśli chodzi o kursy Kwalifikowanej to fakt, że termin już minął. Jeśli chodzi o mcr to już sam tytuł zobowiązuje mnie do ich wykonywania-nie ważne czy jadę z jednostki czy natknę się na wypadek jadąc samochodem. Napisałam nie dlatego że nie wiem co , kiedy i czy mogę robić ale jedynie dlatego, ze dla mnie troszkę śmiesznym jest, że nie uznają tego w PSP. Przecież szkolenia takie kosztują nie małe pieniądze i po co niepotrzebnie je wydawać??? Ludzie którzy nie mają styczności z tematem na co dzień to co innego.

Fistach
Posty: 919
Rejestracja: pn 06 cze 2011, 17:21
OSP (gm., woj.): Kraków, Małopolska
Status: Offline

Re: Ratownik Medyczny

Post autor: Fistach »

fido pisze:Droga Madziu, nie zrozum mnie źle, z ego co piszesz wnioskuje, że upłynoł Ci termin ważności KPP, wiec prezes, aczkolwiek za to jest naczelnik odpowiedzialny, ale mniejsza o to, dobrze Cie poinformował, że nie możesz być ratownikiem, bo niby bez KPP teraz nie można uczestniczyć w akcjach, ale chciałbym widzieć osp w której do akcji jeżdzą osoby tylko z kpp, troszke chore to niby. Druga, rzecz jak wspomniałas, że po studiach wiesz wiecej niż po kursach, owszem, ale prawo jest takie a nie inne, i nawet jest w osp były lekarz medycyny rat i to i tak musi mieć ważny kurs kpp
A to ja mam pytanie. Jestem na akcji, świadkiem zdarzenia jest lekarz - czy wg. Ciebie może on udzielać pomocy medycznej czy nie (za zgodą KDR)?

Topic author
madziarat
Posty: 17
Rejestracja: czw 27 mar 2014, 19:19
OSP (gm., woj.): Zalesie, lubelskie
Status: Offline

Re: Ratownik Medyczny

Post autor: madziarat »

Nie wiem czy pytanie było kierowane do mnie ale ja odpowiem, że lekarz który jest świadkiem jakiegokolwiek wypadku ma w obowiązku udzielenia pomocy- a do tego ma zgodę kierującego działaniem to już nawet nie ma o czym mówić. Bo może być zagrożenie dla jego zdrowia lub życia to wtedy niestety ale nie- życie poszkodowanego jest ważne ale jak to mnie uczyli na zajęciach- Ratownik martwy to ratownik który nikogo więcej nie uratuje...
Awatar użytkownika

fido
Posty: 73
Rejestracja: wt 13 gru 2011, 09:48
OSP (gm., woj.): Puńców (goleszów, śląskie)
Lokalizacja: Puńców
Status: Offline

Re: Ratownik Medyczny

Post autor: fido »

Fistach pisze:A to ja mam pytanie. Jestem na akcji, świadkiem zdarzenia jest lekarz - czy wg. Ciebie może on udzielać pomocy medycznej czy nie (za zgodą KDR)?
oczywiście, że może
madziarat pisze:Jeśli chodzi o mcr to już sam tytuł zobowiązuje mnie do ich wykonywania-nie ważne czy jadę z jednostki czy natknę się na wypadek jadąc samochodem. Napisałam nie dlatego że nie wiem co , kiedy i czy mogę robić ale jedynie dlatego, ze dla mnie troszkę śmiesznym jest, że nie uznają tego w PSP. /quote]
tutaj znów muszę się wciąć, zgodnie z prawem mcr można wykonywac tylko i wyłącznie w zespołach rm, bedą "po cywilu" lub w osp/psp i mając kpp działamy tylko i wyłącznie, w obrębie pierwszej pomocy-cywilnej bądź KPP, bo jeśli zajdzie taka sytuacja, mamy ze sobą prywatną tobrę mam tytuł rat med( nie KPP) powiedzmy, że uratuje komuś życie w wypaku, jednak bedą jakieś komplikacje później osoba umiera, trafia się nam rodzina roszczeniowa i prokurator nas bierze za dupe, za przekroczenie uprawnień, bo np wykonaliśmy intubacje a osobie cywilnej nie można, to nic, że masz do tego stosowne uprawnienia, wiedze i sprzęt i wszystko zrobisz jak należy, ale jednak osoba umiera. wtedy to jedynie dobry prawnik i długa droga dochodzenia swoich racji, bo brak u nas przepisów regulujących tego typu zachowanie. Poczekamy na ustawę o ratowniku medycznym, zobaczymy co ona pokaże. Narazie jako jedna osoba w daje sytuacji musisz działać tylko w ramach aktualnego stanowiska.
"Idę tam, gdzie wszyscy inni uciekają przed śmiercią."
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat