Dotacja KSRG

Pytania i rady na temat funkcjonowania Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Topic author
ignis18
Posty: 17
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: czw 14 lip 2016, 16:05
Status: Offline

Dotacja KSRG

Post autor: ignis18 »

Witam,
Mam pytanie jak to u was jest z dotacjami z ksrg gdzie trafiają pieniądze i jak zamawiacie konkretny sprzęt ?
Mamy problem w naszej gminie są 4 jednostki KSRG Kasę z KSRG dostaje gmina po czym jednostka gminna wybiera wszystko czego potrzebuje a my dostajemy rzeczy które są nam zupełnie zbędne i nigdy nie zgadzają się z tym co było na zamówieniu. Poradzicie coś ? Jak jest u was ?

karol1118
Posty: 501
Rejestracja: pn 26 gru 2011, 18:10
Status: Offline

Re: Dotacja KSRG

Post autor: karol1118 »

Na pewno nie mozee być tak jak u Was pieniądze zawsze na konto jednostki! A sprzęt to ustala dla konkretnej jednostki komendant powiatowy.,tak by przedeszystkim każdą jednostka spełniała normatywy oraz specjalizację. Zostaje jeszcze dla każdej osp suma pieniędzy za wyjazdy zależnie od liczby ,to kwota (niedużo) dysponuje osp
Piękniejszy od ciszy jest tylko dźwięk syreny

eljotnes
Posty: 140
Rejestracja: śr 09 sty 2013, 14:25
Status: Offline

Re: Dotacja KSRG

Post autor: eljotnes »

Jednostki KSRG składają wniosek i podają nr konta na który są przelewane środki, jeżeli jednostka OSP nie posiada konta wskazywane jest konto gminy, we wniosku określa się na, co mają być przeznaczone środki i tak jest potem rozliczana umowa, więc nikt nie kupi /bez aneksu/ niczego czego nie było we wniosku
fakt środki są przeznaczane w pierwszej kolejności na uzupełnienie braków do normatywów i wymagań ze specjalizacji, a jeżeli coś zostaje na cele wskazane przez OSP
i tyle

Topic author
ignis18
Posty: 17
Rejestracja: czw 14 lip 2016, 16:05
Status: Offline

Re: Dotacja KSRG

Post autor: ignis18 »

Moja jednostka posiada konto bankowe natomiast od 10 lat pomimo bardzo dużej dotacji (w tym roku ponad 13 tyś) i tak otrzymujemy sprzęt który jest normatywem w KSRG. Do tego jak piszesz ma być to czego potrzebujemy. Lecz nie... do sprzętu który obowiązkowo musimy zakupić dodawane są same duperele od 3 lat piszemy że potrzebne są nam latarki a i tak po raz kolejny odbieramy 10 par rękawic po 300 zł zł para pomimo tego że posiadamy 15 z poziomem zużycia 5 %. To samo jest z ubraniami specjalnymi co roku piszemy że są nam potrzebne w 2015 zadowoliliśmy się 2 kompletami co daje nam w sumie 5 ubrań gotowych do założenia na akcję.

1986lukasz
Posty: 127
Rejestracja: pn 19 lip 2010, 23:48
OSP (gm., woj.): województwo Śląskie
Status: Offline

Re: Dotacja KSRG

Post autor: 1986lukasz »

Panowie co Wy za herezje opowiadacie?
Przecież dotacja KSRG jest przyznawana na jednostkę i pieniążki są przelewane na konto jednostki OSP. Wg mnie jest mało prawdopodobne, żeby jednostka w dzisiejszych czasach nie posiadała konta bankowego.
Tak samo prawa ma się ze sprzętem jaki chcemy zakupić.
Na początku nowego roku naczelnik OSP (bądź inna osoba upoważniona do tego) wypisuje zapotrzebowanie jednostki na konkrety sprzęt. Wypisanie tego sprzętu jest zobowiązaniem się przez jednostkę OSP do zakupienia tegoż sprzętu w bieżącym roku.

Także nie wiem skąd u was takie dziwne komentarze na temat sprzętu jaki dostajecie, a o który nie pisaliście.
Chyba, że osoba odpowiedzialna za dotacje KSRG w waszych jednostkach robi was w konia.

Pozdrawiam

Feniks
Posty: 146
Rejestracja: pt 09 sie 2013, 18:23
Status: Offline

Re: Dotacja KSRG

Post autor: Feniks »

No u nas to wygląda jeszcze inaczej:
Jednostka dostaje informację, o przyznaniu z KSRG dotacji - podana jest kwota dotacji i to czy mają być za nią zakupione przedmioty o wartości poniżej 3500 czy powyżej tej kwoty (ma to związek z wydatkami inwestycyjnymi lub nie - tą część nie do końca rozumiem, wystarczy mi informacja, że na fakturze mają być pozycje poniżej 3500zł lub powyżej) oraz termin do którego należy zgłosić co zamierzamy za to kupić. Swoją propozycje wpisujemy w formularz i dajemy do komend powiatowej PSP. Za jakiś czas przychodzi zgoda na zakup, pieniądze na konto i info do kiedy mamy się z tego rozliczyć. Jedyne sytuacje w których jednostki nie dostały zgody to gdy myliły się co do cen - w sensie chcieli kupić drobnice a miało być powyżej 3500 na każdą pozycję lub na odwrót - poza tym żadnych restrykcji.

Dlatego też ZOSP RP w naszym rejonie wprowadził ciekawe pozycje w swoim sklepie, po czym w jego ślady poszły okoliczne sklepy ze sprzętem i ubraniami -> np "komplet odzieży ochronnej dla strażaka" i tak można było z dotacji na zakupy powyżej 3500zł kupić ubranie do akcji, bo na fakturze była pozycja "komplet" z ceną powyżej 3500...
Da się też kupić coś droższego -> np. za 10tyś, przy ograniczeniu do 3500zł na pozycję, jeżeli np zestaw poduszek rozbije się na każdy element jako osobną pozycję na fakturze i cena nie przekroczy progu 3500zł...
Także można powiedzieć że nie ma żadnych ograniczeń poz kwotą dotacji...

1986lukasz
Posty: 127
Rejestracja: pn 19 lip 2010, 23:48
OSP (gm., woj.): województwo Śląskie
Status: Offline

Re: Dotacja KSRG

Post autor: 1986lukasz »

@feniks
To o czym piszesz, czy dany przedmiot ma kosztować poniżej lub powyżej 3500 zł dotyczy rodzaju dotacji.
Każdego roku jednostka w KSRG otrzymuje dotację na zakupy bieżące - do 3500 zł/1 szt. Natomiast na zakupy inwestycyjne, które są przeznaczone strikte na dany sprzęt i ich wartość znacznie przewyższa 3500 zł. trzeba pisać wniosek o zakup sprzętu którego brakuje jednostce, a jest on wymagany w danej specjalizacji jaką posiada OSP. Bądź jest ona przyznana z góry wynikającej z braków jakie podaje naczelnik w corocznych zestawieniach.

Pozdrawiam

Feniks
Posty: 146
Rejestracja: pt 09 sie 2013, 18:23
Status: Offline

Re: Dotacja KSRG

Post autor: Feniks »

@1986lukasz
Ale prawda jest taka, że specjalizacje są i były nadawane "z dupy" - czyli wytyczną były czasy dojazdów i odległości a nie logika i sens. Więc chyba sami strażacy wiedzą lepiej czego akurat potrzebuje ich jednostka niż ludzie którzy są bardziej politykami niż strażakami, siedzący w Warszawie i mający się za wszechwiedzących...

Moja jednostka jest w tej chwili najlepiej wyposażoną jednostką w powiecie, a specjalizacje mamy przyznane "z czapy" i "wg odgórnych wytycznych". Praktycznie do każdej dotacji dokładamy pozyskane z innych źródeł środki, więc przykro mi, ale nie kupimy sprzętu z durnych wytycznych, żeby stał na półce i się kurzył o ile nie dostaniemy na to extra kasy. Standardowe dotacje idą na to, czego potrzebujemy, a nie na czyjeś widzi mi się. Prawda jest taka, że w 2016r dotacje z KSRG w mojej okolicy to był śmiech na sali, więc gdyby mi nie pozwolono wydać ich na to czego potrzebuję to bym im powiedział "wsadźcie se ją tam gdzie światło nie dochodzi". Bo "mądre głowy" wymyślają coraz durniejsze rzeczy, ale to Ty masz chodzić i szukać pieniędzy na ich realizację... Więc przykro mi ale z jednym się zgodzę z obecnym KG PSP - KSRG to przeżytek w obecnej formie i zdychający potworek... Tyle, że na mający powstać KSR mam z goła inną wizję niż Pan Komendant i obawiam się, że powstanie potworek jeszcze paskudniejszy od KSRG...

Topic author
ignis18
Posty: 17
Rejestracja: czw 14 lip 2016, 16:05
Status: Offline

Re: Dotacja KSRG

Post autor: ignis18 »

Na początku nowego roku naczelnik OSP (bądź inna osoba upoważniona do tego) wypisuje zapotrzebowanie jednostki na konkrety sprzęt. Wypisanie tego sprzętu jest zobowiązaniem się przez jednostkę OSP do zakupienia tegoż sprzętu w bieżącym roku.


A to ciekawe bo co roku wszyscy jesteśmy przy spisywaniu tej listy zapotrzebowań na sprzęt i co roku do podpisania otrzymujemy fakturę na której widnieje czasami 1 rzecz lub wcale z tych o których pisaliśmy. Zgłaszaliśmy to już niejednokrotnie bez skutku.

1986lukasz
Posty: 127
Rejestracja: pn 19 lip 2010, 23:48
OSP (gm., woj.): województwo Śląskie
Status: Offline

Re: Dotacja KSRG

Post autor: 1986lukasz »

@ignis18
Nie jest to dla mnie zrozumiałe.
Chyba, że ktoś w komendzie zmienia wasze wnioski.
U mnie nie ma żadnych problemów z zakupem sprzętu jaki chce, chyba za ktoś w KG PSP nie zaakceptuje mojego wniosku to dostaje powiadomienie i wniosek do poprawy.

Pozdrawiam

Feniks
Posty: 146
Rejestracja: pt 09 sie 2013, 18:23
Status: Offline

Re: Dotacja KSRG

Post autor: Feniks »

Sprawdźcie w statucie, kto jest upoważniony do prawnej reprezentacji jednostki - u nas jest to prezes lub 2 wiceprezesów (naczelnik i skarbnik). Ktoś przecież musi podpisywać umowę na dotację na ten sprzęt! I ta osoba albo nie czyta co podpisuje, albo robi Was w konia - innej opcji nie ma.

Topic author
ignis18
Posty: 17
Rejestracja: czw 14 lip 2016, 16:05
Status: Offline

Re: Dotacja KSRG

Post autor: ignis18 »

Dokładnie sedno jest w komendzie ponieważ zwyczajnie z góry otrzymujemy listę zamówienia do podpisania i koniec.

Feniks
Posty: 146
Rejestracja: pt 09 sie 2013, 18:23
Status: Offline

Re: Dotacja KSRG

Post autor: Feniks »

Erm... no to czemu podpisujecie listę niepotrzebnego Wam sprzętu? No chyba, że czekacie do ostatniego dnia terminu na zgłoszenie i jesteście pod ścianą... Powinniście sami wypełnić formularz wcześniej - jak tylko dostaniecie info jaka kwota Wam przysługuje - i go dać do Komendy Powiatowej.

Topic author
ignis18
Posty: 17
Rejestracja: czw 14 lip 2016, 16:05
Status: Offline

Re: Dotacja KSRG

Post autor: ignis18 »

Po czym zapewne spotkamy się z odmową przyjęcia :D to takie kółko które toczymy od kilku lat :/

Feniks
Posty: 146
Rejestracja: pt 09 sie 2013, 18:23
Status: Offline

Re: Dotacja KSRG

Post autor: Feniks »

Jaka odmowa przyjęcia? Robisz ksero lub od razu 2 egzemplarze, składasz na dziennik i prosisz o przybicie na kserówce/drugim egzemplarzu kiedy wpłynęło do KP. KP jest tylko pośrednikiem który co najwyżej może wyrazić swoją opinię - ostateczna decyzja zapada wyżej...
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat