ratownictwo specjalistyczne w KSRG

Pytania i rady na temat funkcjonowania Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Topic author
Muerte
Posty: 106
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: wt 15 lip 2003, 09:28
Status: Offline

ratownictwo specjalistyczne w KSRG

Post autor: Muerte »

pewnie do wielu z was dotarła już informacja o budowie sieci ratownictwa specjalistycznego na poziomie podstawowym. Wielu jednostkom zostały przypisane grupy ratownictwa wodnego, poszukiwawczo-ratowniczego, technicznego, wysokościowego czy chemiczno-ekologicznego. Jak u was wygląda sprawa spełnienia wymagań sprzętowych? co wogóle o tym myślicie? Moja OSP jest bardzo dobrze wyposażona, a mimo to powinniśmy dokupić sprzętu za około 80 tys. zł. pewnie nam się uda w przeciągu 2 lat to zrealizować, jednak w powiecie mam jednostki, które maja braków na kwotę 250 tys.

Fistach
Posty: 919
Rejestracja: pn 06 cze 2011, 17:21
OSP (gm., woj.): Kraków, Małopolska
Status: Offline

Re: ratownictwo specjalistyczne w KSRG

Post autor: Fistach »

Nam się nic nie trafiło bo za blisko jesteśmy JRG więc się nie interesowałem specjalnie.

Za to ciekawi mnie jedno: czy za kolejnymi wymaganiami pójdą pieniądze?
Awatar użytkownika

Jarek
Posty: 308
Rejestracja: wt 28 gru 2010, 12:44
OSP (gm., woj.): Dolice (Gmina Dolice, woj. Zachodniopomorskie)
Status: Offline

Re: ratownictwo specjalistyczne w KSRG

Post autor: Jarek »

Ale z tego co mi wiadomo, to ratownictwo specjalistyczne na poziomie podstawowym realizowała każda OSP należąca do KSRG już dawno... przynajmniej takie było założenie systemu...
Ostatnio natomiast słyszałem że w dane rejony (prawdopodobnie powiaty) przydzielone zostanie realizowanie zadań ratownictwa specjalistycznego na szczeblu wyżej niż podstawowy.... Np. w jednym powiecie będzie specjalistyczna grupa poszukiwawczo ratownicza, w kolejnym zaś ratownictwa wysokościowego, chemicznego itd...
A to w jaki sposób będzie to realizowane to przypuszczam że zostanie w decyzji komendanta powiatowego... np czy zleci realizacje ww zadania jakieś OSP w KSRG ze swojego powiatu, bo ta może ma już odpowiedni sprzęt albo ludzi i wystarczy ich tylko lekko wspomóc np. kasą albo przekazaniem sprzętu z KP PSP, a być może realizację tego zadania pozostawi na Swojej JRG w KP PSP bo jest okazja kupić nowy sprzęt, może jakieś dofinansowania itp.

Ogólnie nie widzę w tym żadnych większych pieniążków. Wydaje mi się że jeśli jakaś osp będzie chciała realizować zadania specjalistycznej grupy to utrzymanie tego, czyli kasa na sprzęt i szkolenia na pewno będzie szła z budżetu gmin. KP PSP może lekko wspomogą takie działania ale wątpie żeby to było wsparcie finansowe. Tak czy inaczej lżej się nie zapowiada...

PS. Takie moje osobiste odczucia - kto wie, może powoli (ok 10 lat) i nie będzie już potrzeby istnienia PSP bo wszystkie zadania zostaną zepchnięte na KSRG (czyt. wszystkie podmioty wchodzące w skład KSRG, nie tylko OSP) -nam powoli dają coraz więcej wymagań, coraz więcej zadań, niedługo PSP nie będzie musiała jeździć do pożarów bo będą tam OSP funkcjonujące identycznie jak PSP, więc po co?
Awatar użytkownika

podymacz
Posty: 660
Rejestracja: czw 06 maja 2010, 10:24
OSP (gm., woj.): Więcławice gmina Michałowice woj. Małopolskie
Status: Offline

Re: ratownictwo specjalistyczne w KSRG

Post autor: podymacz »

Fistach pisze:Nam się nic nie trafiło bo za blisko jesteśmy JRG więc się nie interesowałem specjalnie.

Za to ciekawi mnie jedno: czy za kolejnymi wymaganiami pójdą pieniądze?
Tak, z budżetów Gmin chyba. :twisted:
Awatar użytkownika

fido
Posty: 73
Rejestracja: wt 13 gru 2011, 09:48
OSP (gm., woj.): Puńców (goleszów, śląskie)
Lokalizacja: Puńców
Status: Offline

Re: ratownictwo specjalistyczne w KSRG

Post autor: fido »

powiem tak, my dostaliśmy jako jedna z 2 - óch jednostek w powiecie ratownictwo wysokościowe, udało nam się przeszkolić 9 druhów z kursu wstępnego rat wys, wraz z innymi jednostkami, kase na sprzęt do wysokościówki dostaliśmy dodaktową, chociaż sprzęt to 10 % tego co trzeba, żeby taka grupa mogła działać :)
"Idę tam, gdzie wszyscy inni uciekają przed śmiercią."

Fistach
Posty: 919
Rejestracja: pn 06 cze 2011, 17:21
OSP (gm., woj.): Kraków, Małopolska
Status: Offline

Re: ratownictwo specjalistyczne w KSRG

Post autor: Fistach »

podymacz pisze:
Fistach pisze:Nam się nic nie trafiło bo za blisko jesteśmy JRG więc się nie interesowałem specjalnie.

Za to ciekawi mnie jedno: czy za kolejnymi wymaganiami pójdą pieniądze?
Tak, z budżetów Gmin chyba. :twisted:
No to jest oczywiste ale czy UG dostaną dodatkową kasę na to? Obrazek
Awatar użytkownika

fido
Posty: 73
Rejestracja: wt 13 gru 2011, 09:48
OSP (gm., woj.): Puńców (goleszów, śląskie)
Lokalizacja: Puńców
Status: Offline

Re: ratownictwo specjalistyczne w KSRG

Post autor: fido »

z tego co się orientuję to dodatkowa kasa jest z systemu nie z gminy
"Idę tam, gdzie wszyscy inni uciekają przed śmiercią."

Topic author
Muerte
Posty: 106
Rejestracja: wt 15 lip 2003, 09:28
Status: Offline

Re: ratownictwo specjalistyczne w KSRG

Post autor: Muerte »

na stronie internetowej KG PSP pojawiły się kolejne zasady. Tym razem zasady ratownictwa medycznego w KSRG. Zmienił się normatyw wyposażenia torby PSP R-1. Sprzęt jaki należy dokupić to wydatek rzędu 2 tys. zł Ponadto docelowo OSP KSRG ma osiągnąć poziom gotowości operacyjnej AB czyli: 2 zestawy PSP R1, zestaw triage, AED i 12 ratowników po KPP :)
oczywiście znowu nie ma słowa o tym, kto ma to sfinansować...

Kamis
Posty: 184
Rejestracja: sob 11 lut 2012, 22:45
Status: Offline

Re: ratownictwo specjalistyczne w KSRG

Post autor: Kamis »

Możesz podać link, bo jakoś nie mogę tego znaleźć, a to co napisałeś jest bardzo interesujące....
STAR POWER
Awatar użytkownika

kamil237
Posty: 472
Rejestracja: pn 06 lip 2009, 21:30
Status: Offline

Re: ratownictwo specjalistyczne w KSRG

Post autor: kamil237 »

Syrena wyje a ja jeszcze tutaj?!

grzegorz79
Posty: 82
Rejestracja: pn 02 maja 2011, 10:17
OSP (gm., woj.): Gostycyn,kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: www.gostycyn.osp.org.pl
Status: Offline

Re: ratownictwo specjalistyczne w KSRG

Post autor: grzegorz79 »

U mnie jest jeszcze lepiej-na zebraniu sprawozdawczym z-ca komendanta powiatowego poinformował nas że zostaliśmy wytypowani do ratownictwa technicznego,wodnego oraz grupy poszukiwawczej.Finansowanie j/w.Podobno w najbliższym czasie na odbyć się spotkanie z wójtem i o ile się zgodzi to podpisanie umowy podobnie jak dotyczącej KSRG.

JakubZ
Posty: 132
Rejestracja: pt 29 kwie 2011, 00:20
OSP (gm., woj.): Pilzno, woj. Podkarpackie
Lokalizacja: Pilzno
Kontakt:
Status: Offline

Re: ratownictwo specjalistyczne w KSRG

Post autor: JakubZ »

Myśmy nie zostali wytypowani do ratownictwa specjalistycznego, ponieważ "w założeniu PSP dojedzie do nas w 15 min". Ale już następna jednostka ok. 7 km dalej tak - i to wszystkie pokolei specjalizację.
Obrazek

grzegorz79
Posty: 82
Rejestracja: pn 02 maja 2011, 10:17
OSP (gm., woj.): Gostycyn,kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: www.gostycyn.osp.org.pl
Status: Offline

Re: ratownictwo specjalistyczne w KSRG

Post autor: grzegorz79 »

No to ciekawe-od nas do PSP jest 12 km.

JakubZ
Posty: 132
Rejestracja: pt 29 kwie 2011, 00:20
OSP (gm., woj.): Pilzno, woj. Podkarpackie
Lokalizacja: Pilzno
Kontakt:
Status: Offline

Re: ratownictwo specjalistyczne w KSRG

Post autor: JakubZ »

Możliwe. Tylko, że zamiast tego robić w PSP to wolą to zrobić w OSP - wydają kasę gminy - nie swoją :)
Obrazek
Awatar użytkownika

Darek-Naczelnik
Posty: 265
Rejestracja: ndz 11 wrz 2011, 23:51
OSP (gm., woj.): pow.Łowicz, woj. łódzkie
Status: Offline

Re: ratownictwo specjalistyczne w KSRG

Post autor: Darek-Naczelnik »

kamil237 pisze:O tu sobie zobacz:
http://www.straz.gov.pl/page/file.php?id=34375

Mam problem, nie mogę otworzyć linku :x
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat