Kolejność alarmowania OSP

Pytania i rady na temat funkcjonowania Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Topic author
elti
Posty: 15
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: pn 28 sty 2013, 20:58
Status: Offline

Kolejność alarmowania OSP

Post autor: elti »

Cześć,
Mam pytanie dotyczące kolejnością dysponowania jednostek OSP,opiszę może sytuację aby kolego przedłożyć meritum sprawy.
Mamy zdarzenie w miejscowości w której znajduje się jednostka OSP z poza systemu KSRG.
Jednostka posiada GBA siły i środki podobne do jednostki z KSRG.
Mamy zdarzenie:Plama olejowa 200 metrów od jednostki,wzywana jednostka z KSRG,Odległość 10km do zdarzenia.
Zabezpieczenie budynku po uderzeniu pioruna.1km od jednostki,wysyłana jednostka KSRG Odległość 10km i problem ze znalezieniem miejsca zdarzenia.
Było kilka krotnie w roku takie sytuacje,pomimo że nasz jednostka posiada siły i środki,adekwatne do działania,brak jedynie sprzętu hydraulicznego,nie jest alarmowana
Nasza jednostka ma 45 wyjazdów rocznie.
Jednostka oddalona od nas 10 km z KSRG ma ich 485.
Jednostka PSP 500

Tłumaczenie zawsze to samo iż jednostki z KSRG maja być alarmowane priorytetowo.
Czy w takich sytuacjach powinno tak być?
Przez brak alarmowania naszej jednostki do zdarzeń w naszej miejscowości,tracimy zaufanie publiczne które jest ważnym aspektem działania,bo skoro jest straż a wzywają innych to coś z nami jest nie tak.
Nawet pomimo zabezpieczenia zwykłej stłuczki,dowódca PSP narzekał że jak on był by dziś dyspozytorem na pewno by wysłął jednostkę z KSRG bo my nie mamy sprzętu hydraulicznego,pomimo że była mała stłuczka i nie było żadnych poszkodowanych.

Fistach
Posty: 919
Rejestracja: pn 06 cze 2011, 17:21
OSP (gm., woj.): Kraków, Małopolska
Status: Offline

Re: Kolejność alarmowania OSP

Post autor: Fistach »

No i pan oficer nie ma racji. Dlaczego?

Po pierwsze:

jednostki powinny być dysponowane ze względu na odległość do miejsca zdarzenia - czyli jednostka, która ma najbliżej powinna być dysponowana zawsze nawet tylko wtedy gdyby możliwości jej działania miałyby się ograniczyć do zabezpieczenia miejsca zdarzenia.

Po drugie:

argumentowanie tego, że Wy nie macie hydrauliki to do wypadku pod remizą nie pojedziecie jest sprzeczne z logiką - czasem aby uratować życie (przynajmniej na wstępnym etapie akcji) wystarczy udrożnienie dróg oddechowych (jaki sprzęt do tego potrzebujesz? no żaden (oprócz rękawiczek oczywiście) lub ewakuacja z pojazdu.

Po trzecie:

jest to niezgodne z procedurami dysponowania podmiotów do zdarzeń a błędy w dysponowaniu można bardzo łatwo udowodnić - gdyby coś się stało (np. ktoś zostałby porażony prądem bo miejsce zdarzenia przez 12 minut nie było zabezpieczone bo czekano aż jednostka oddalona o 15 km dojedzie).

Oczywiście na dysponowanie jednostek do zdarzeń ma też - przykładowo - wpływ układy ze stanowiskiem kierowania itd. itp..

karol1118
Posty: 501
Rejestracja: pn 26 gru 2011, 18:10
Status: Offline

Re: Kolejność alarmowania OSP

Post autor: karol1118 »

Kolega nie powiedział czy posiadają selektywne ... Jeśli nie to będzie poniekąd odp. na brak dysponowania
Piękniejszy od ciszy jest tylko dźwięk syreny

Fistach
Posty: 919
Rejestracja: pn 06 cze 2011, 17:21
OSP (gm., woj.): Kraków, Małopolska
Status: Offline

Re: Kolejność alarmowania OSP

Post autor: Fistach »

karol1118 pisze:Kolega nie powiedział czy posiadają selektywne ... Jeśli nie to będzie poniekąd odp. na brak dysponowania
Racja.

U mnie w gminie wszystkie jednostki mają już selektywne i dlatego przyjąłem to "z automatu".
Awatar użytkownika

Xamil
Posty: 31
Rejestracja: ndz 01 mar 2009, 23:29
Status: Offline

Re: Kolejność alarmowania OSP

Post autor: Xamil »

Moim zdaniem powinien wysyłać KSRG - bo będzie pewny, że wyjadą - ale Was też. Nawet, gdybyście nie mieli wyjechać z jakiegoś powodu.
Awatar użytkownika

kamil237
Posty: 472
Rejestracja: pn 06 lip 2009, 21:30
Status: Offline

Re: Kolejność alarmowania OSP

Post autor: kamil237 »

Taaa zadysponuje KSRG i będzie pewny, że wyjadą...
Chyba mało widziałeś jeszcze.
Syrena wyje a ja jeszcze tutaj?!
Awatar użytkownika

seligow
Posty: 679
Rejestracja: pn 15 mar 2010, 13:31
OSP (gm., woj.): Seligów woj.Łódzkie
Lokalizacja: Łowicz
Kontakt:
Status: Offline

Re: Kolejność alarmowania OSP

Post autor: seligow »

@kamil 237 100% racja
Ludzie jeżdżą, nie system.
A co do dysponowania... Jak trochę pojeździcie, to zmieni się Wasze podejście...
Tak jak u mnie się zmieniło...
Starszy sikawkowy

Fistach
Posty: 919
Rejestracja: pn 06 cze 2011, 17:21
OSP (gm., woj.): Kraków, Małopolska
Status: Offline

Re: Kolejność alarmowania OSP

Post autor: Fistach »

seligow pisze:@kamil 237 100% racja
Ludzie jeżdżą, nie system.
A co do dysponowania... Jak trochę pojeździcie, to zmieni się Wasze podejście...
Tak jak u mnie się zmieniło...
A co masz na myśli?

Topic author
elti
Posty: 15
Rejestracja: pn 28 sty 2013, 20:58
Status: Offline

Re: Kolejność alarmowania OSP

Post autor: elti »

Mamy system DSP-50BS plus moduł GSM do powiadomień,w straży jestem ze 15 lat i nigdy nie mieliśmy przypadku nie wyjechania do akcji.
Sprzęt: GBAM star 244,PSP-R1+deska, 4 ODO,pompa pływająca,pompa szlamowa 1600l/min,piła do drewna oraz stali i betonu.radio telefony nasobne 4 sztuki,radio bazowe i mobilne na samochodzie,Nomex 12 par .....
Co roku podczas przeglądów mamy zawszę maksymalną ocenę z gotowości bojowej,konserwacji i działania sprzętu
oraz ćwiczenia

Kolego Fistach a znasz może jakieś podstawy prawne które mówią że muszą być wysłane siły i środki które są najbliżej i są w stanie poradzić sobie z zagrożeniem.
Mam 15 lutego zebranie sprawozdawcze i na pewno poruszę ten temat,natomiast dobrze się podeprzeć przepisem :)

Ostatnio mieliśmy sytuację że dosłownie aż pod samą naszą remizę sypali sorbent,a jak zabrakło to przyjechała jednostka oddalona o 15km........ Pomimo że mamy taki środek na Aucie.

Niestety przez taką politykę nie możemy się doczekać wsparcia gminy na zakup nowego samochodu GBA, a tłumaczenie takie iż muszą do jednostki z KSRG wymienić,i pomimo że mają 4 auta i dużą remizę,z racji dużej liczby wyjazdów trzeba wybudować im nową z centrum kryzysowym,a patrząc jak mają dziesięć wyjazdów do ściągnięcia kota z drzewa to mnie krew zalewa,bo gdyby ktoś poprosił o taką pomoc z naszej miejscowości to dyspozytor by go chyba wyśmiał.

Topic author
elti
Posty: 15
Rejestracja: pn 28 sty 2013, 20:58
Status: Offline

Re: Kolejność alarmowania OSP

Post autor: elti »

Rozporządzenie z KSRG

Kilka ciekawych informacji znalazłem:

Rozdział 2
Organizacja ksrg na obszarze powiatu, województwa i kraju
§ 4. 1. Organizacja ksrg przez komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej, na obszarze powiatu, obejmuje w szczególności:

7) ustalenie zasad powiadamiania, alarmowania i współdziałania podmiotów podczas działań ratowniczych;

4. Analizę zabezpieczenia operacyjnego, o której mowa w ust. 1 pkt 2, przeprowadza się z uwzględnieniem
2) obszarów, dla których prawdopodobny czas przybycia do zdarzenia pierwszych i kolejnych sił i środków podmiotów ratowniczych wynosi odpowiednio do 8 minut i do 15 minut, w celu wyznaczenia dla nich obszarów chronionych lub ich zmiany;

Przy odległości 10km i prędkości 100km/h przy stałej prędkości ,czas przejazdu wynosi 10min,plus czas alarmowania i wyjazdu będzie z 5 min dla jednostki KSRG


A i tu odpowiedź na moje pytanie:
Rozdział 4
Dysponowanie do działań ratowniczych
§ 20. Dysponowanie do działań ratowniczych na miejsce zdarzenia uwzględnia następujące okoliczności:
1) możliwość podjęcia działań ratowniczych na miejscu zdarzenia w jak najkrótszym czasie;


4) aktualny potencjał sił i środków będących w dyspozycji;

Rozdział 8
Organizacja stanowisk kierowania
§ 51. Do zadań stanowisk kierowania należy, w szczególności:
c) czasu interwencji, w tym czasu dysponowania, przybycia, prowadzenia i zakończenia działań ratownictwa
Awatar użytkownika

seligow
Posty: 679
Rejestracja: pn 15 mar 2010, 13:31
OSP (gm., woj.): Seligów woj.Łódzkie
Lokalizacja: Łowicz
Kontakt:
Status: Offline

Re: Kolejność alarmowania OSP

Post autor: seligow »

Fistach pisze:
seligow pisze:@kamil 237 100% racja
Ludzie jeżdżą, nie system.
A co do dysponowania... Jak trochę pojeździcie, to zmieni się Wasze podejście...
Tak jak u mnie się zmieniło...
A co masz na myśli?
Większość z nas ma rodziny, pracę a 485 wyjazdów rocznie na pewno temu nie sprzyja...
A jak wybiegniesz parę razy z obiadu w niedzielę, albo o 2 w nocy, bo jest alarm i po dojechaniu na miejsce okazuje się, że na drodze leży gałąź, której jaśnie pan kierowca (zgłaszający zdarzenie) nie raczył sam ściągnąć z drogi, bo po co sobie ręce brudzić (od tego jest straż), to się tych wyjazdów odechciewa...
Starszy sikawkowy

ospglinik
Posty: 506
Rejestracja: czw 19 sty 2012, 18:21
OSP (gm., woj.): glinik,podkarpackie
Status: Offline

Re: Kolejność alarmowania OSP

Post autor: ospglinik »

z ksrg zawsze będą wzywani jako pierwsi ,w ostateczności będą wzywane jednostki z poza systemu jeśli srodki i sprzęt będzie nie wystarczający nie na darmo inwestują w ksrg i samochody

Fistach
Posty: 919
Rejestracja: pn 06 cze 2011, 17:21
OSP (gm., woj.): Kraków, Małopolska
Status: Offline

Re: Kolejność alarmowania OSP

Post autor: Fistach »

seligow pisze: Większość z nas ma rodziny, pracę a 485 wyjazdów rocznie na pewno temu nie sprzyja...
A jak wybiegniesz parę razy z obiadu w niedzielę, albo o 2 w nocy, bo jest alarm i po dojechaniu na miejsce okazuje się, że na drodze leży gałąź, której jaśnie pan kierowca (zgłaszający zdarzenie) nie raczył sam ściągnąć z drogi, bo po co sobie ręce brudzić (od tego jest straż), to się tych wyjazdów odechciewa...
No to postarajcie się pozyskać więcej druhów i zorganizujcie sobie pracę - np. ustalcie że ten ten i ten wyjeżdżają w dni parzyste a tamten, tamten i tamten w nieparzyste (oczywiście to tylko przykład). Fakt 480 to strasznie dużo. My w tym roku na szczęście bez wyjazdów a w poprzednim aż 87.
ospglinik pisze:z ksrg zawsze będą wzywani jako pierwsi ,w ostateczności będą wzywane jednostki z poza systemu jeśli srodki i sprzęt będzie nie wystarczający nie na darmo inwestują w ksrg i samochody
Nie ma na to podstaw prawnych. Nigdy też nie wiadomo w 100% do czego jedziesz.

Jak podlinkował @elti:
Dysponowanie do działań ratowniczych
§ 20. Dysponowanie do działań ratowniczych na miejsce zdarzenia uwzględnia następujące okoliczności:
1) możliwość podjęcia działań ratowniczych na miejscu zdarzenia w jak najkrótszym czasie;
Wskaż mi jednostkę, która nie jest w stanie podjąć czynności ratowniczych po dojechaniu na miejsce zdarzenia (poza jednostkami bez samochodów r-g).
Awatar użytkownika

Xamil
Posty: 31
Rejestracja: ndz 01 mar 2009, 23:29
Status: Offline

Re: Kolejność alarmowania OSP

Post autor: Xamil »

kamil237 pisze:Taaa zadysponuje KSRG i będzie pewny, że wyjadą...
Chyba mało widziałeś jeszcze.
Napisałem na swoim przykładzie. Nie wiem jak jest w innych rejonach.
Awatar użytkownika

noaraf
Posty: 16
Rejestracja: sob 02 lut 2013, 08:06
OSP (gm., woj.): Wejherowo, pomorskie
Status: Offline

Re: Kolejność alarmowania OSP

Post autor: noaraf »

Witajcie.
:shock: Troche to wszystko dziwne i zarazem smutne co piszecie. Bo wydawaloby sie, ze szczegolnie wsrod ludzi wykonujacych zawody "ofiarnosci publicznej" tj. strazak, lekarz nie powinno byc takiej niezdrowej "konkurencji". Ja rozumiem, ze jednostka z 485 wyjazdami sie cieszy (jesli oczywiscie sa w stanie je zabezpieczyc) bo to zawsze niezly pieniadz dla nich, ale przeciez nie o to tu chodzi - tylko wlasnie o czas, o szybkosc udzielenia pierwszej pomocy. Dziwne to wszystko :cry:
pzdr, G.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat