Szkolenie BHP

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.
Awatar użytkownika

Topic author
Kamil21
Posty: 56
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: pn 29 sie 2011, 14:10
OSP (gm., woj.): Balków.Piątek, łódźkie
Status: Offline

Szkolenie BHP

Post autor: Kamil21 »

Witam,
Jeśli było to proszę o usunięcie postu. Ale nic nie znalazłem.
Co ile lat ochotnicy muszą robić szkolenia z zakresu BHP i jaki dokument o tym mówi?

manio
Posty: 96
Rejestracja: pn 06 sie 2012, 12:32
OSP (gm., woj.): Bożków (Nowa Ruda, dolnośląskie)
Status: Offline

Re: Szkolenie BHP

Post autor: manio »

Witam
Nie powiem ci jaki dokument o tym mówi, ale z informacji od strażaka z PSP wiem, że my musimy odbywać szkolenie co rok.
Pozdrawiam

JakubZ
Posty: 132
Rejestracja: pt 29 kwie 2011, 00:20
OSP (gm., woj.): Pilzno, woj. Podkarpackie
Lokalizacja: Pilzno
Kontakt:
Status: Offline

Re: Szkolenie BHP

Post autor: JakubZ »

W PSP mają co roku. Podobno zaznaczam podobno w OSP masz jedno w kursie podstawowym na cały okres przynależności. Nie wyobrażam sobie robienia szkolenia BHP w OSP co roku, choćby na faktu, że część członków raz w roku przychodzi do remizy na walne, i czasem na akcje. Więc kiedy mam mu jako naczelnik takie szkolenie zrobić? Przecierz go nie zmusze do przyjścia do remizy na szkolenie BHP.
Obrazek
Awatar użytkownika

kwas
Posty: 380
Rejestracja: wt 13 cze 2006, 19:52
Lokalizacja: dolnośląskie
Status: Offline

Re: Szkolenie BHP

Post autor: kwas »

Po pierwsze
Dokument nie mówi ale stanowi
Po drugie
Żaden dokument nie stanowi nic o szkoleniach okresowych strażaków ochotników.
Po trzecie
Wszyscy co twierdzą ze szkolenie strażaków ochotników ma być co roku lub co trzy lata lub określają każdą inną częstotliwość biorą te czasookresy i wysysają z palca. Dlaczego? Patrz po drugie.
Po czwarte
Jeśli jednak ktoś robi szkolenia okresowe to pomimo braku podstaw prawnych chwała mu za to.
Po piąte
Jako naczelnik możesz robić szkolenie okresowe o ile jesteś specjalistą do spraw bhp. Jeśli nie jesteś to nie możesz robić takiego szkolenia. Możesz za to zrobić pogadankę w tym zakresie. I to warto propagować.

Dlaczego nie ma uregulować prawnych dotyczących szkoleń strażaków ochotników? Ano dlatego że wszystkie akty prawne wspominające o szkoleniach odnoszą się do pracowników lub innych osób związanych jakąś umową cywilnoprawną. W sytuacji OSP mamy do czynienia w wolontariatem, czyli strażaka ochotnika nie wiąże żaden stosunek ze swoją OSP po za stosunkiem członkostwa. Wiem jak to zabrzmiało ale język polski jest bogaty w przekazywaniu treści :).
Awatar użytkownika

maro_71
Posty: 40
Rejestracja: sob 21 lut 2009, 16:53
OSP (gm., woj.): gm. Golina woj.wielkopolskie
Kontakt:
Status: Offline

Re: Szkolenie BHP

Post autor: maro_71 »

Święte słowa kwas - w 100% się zgadam.
Co tylko mógłbym dodać to, iż PSP naciska i uważa, że członkowie OSP powinni mieć szkolenia BHP i to Ci z Komedy Głównej PSP ale podstaw prawnych BRAK!
Pozdrawiam:
Komendant Gminny ZOSP RP
Awatar użytkownika

Topic author
Kamil21
Posty: 56
Rejestracja: pn 29 sie 2011, 14:10
OSP (gm., woj.): Balków.Piątek, łódźkie
Status: Offline

Re: Szkolenie BHP

Post autor: Kamil21 »

Dziękuję za odpowiedzi.

manio
Posty: 96
Rejestracja: pn 06 sie 2012, 12:32
OSP (gm., woj.): Bożków (Nowa Ruda, dolnośląskie)
Status: Offline

Re: Szkolenie BHP

Post autor: manio »

kwas pisze:Po pierwsze
Dokument nie mówi ale stanowi
Po drugie
Żaden dokument nie stanowi nic o szkoleniach okresowych strażaków ochotników.
Po trzecie
Wszyscy co twierdzą ze szkolenie strażaków ochotników ma być co roku lub co trzy lata lub określają każdą inną częstotliwość biorą te czasookresy i wysysają z palca. Dlaczego? Patrz po drugie.
Po czwarte
Jeśli jednak ktoś robi szkolenia okresowe to pomimo braku podstaw prawnych chwała mu za to.
Po piąte
Jako naczelnik możesz robić szkolenie okresowe o ile jesteś specjalistą do spraw bhp. Jeśli nie jesteś to nie możesz robić takiego szkolenia. Możesz za to zrobić pogadankę w tym zakresie. I to warto propagować.

Dlaczego nie ma uregulować prawnych dotyczących szkoleń strażaków ochotników? Ano dlatego że wszystkie akty prawne wspominające o szkoleniach odnoszą się do pracowników lub innych osób związanych jakąś umową cywilnoprawną. W sytuacji OSP mamy do czynienia w wolontariatem, czyli strażaka ochotnika nie wiąże żaden stosunek ze swoją OSP po za stosunkiem członkostwa. Wiem jak to zabrzmiało ale język polski jest bogaty w przekazywaniu treści :).
Witam
Po szóste
Dokument tak samo mówi jak stanowi.
Po siódme
Wolontariusz pracuje bezpłatnie, a strażak ochotnik otrzymuje ekwiwalent pieniężny, za uczestnictwo w działaniach ratowniczych i szkoleniach.
Tak więc przestań gościu pisać takie dyrdymały.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

kwas
Posty: 380
Rejestracja: wt 13 cze 2006, 19:52
Lokalizacja: dolnośląskie
Status: Offline

Re: Szkolenie BHP

Post autor: kwas »

manio
Zarzucasz mi dyrdymały. W takim razie napisz tu podstawę prawną tego co ci powiedział strażak z PSP jak wyżej napisałeś że strażak ochotnik musi mieć szkolenie co roku. Malutki taki malutki jakiś akt prawny który stanowi o takim stanie rzeczy. Zajmuję się zawodowo sprawami bhp. Sprawę szkoleń w OSP przerobiłem dogłębnie. I jakoś nigdzie nie znalazłem ani wzmianki o konieczności szkolenia osób nie związanych ani umową o pracę ani umową zleceniem. A nas takie umowy nie wiążą. Oczywiście można do tego podejść przez analogię. Ale to nie jest podstawa prawna i obowiązek a dobra wola. A to że otrzymujemy ekwiwalent nie znaczy że wiąże nas jakaś umowa. Oczywiście istnieją pisma z PSP nakazujące robienie szkoleń okresowych z bhp. Ale podana tam podstawa prawna świadczy tylko o nierzetelności osób przygotowujących te pisma i osób je podpisujących a także o tym za jakich nieuków nas mają. Ale może się mylę. Może jakiś akt prawny szepnął coś ci do ucha i jesteś bogatszy o jakąś wiedzę. Bo do mnie nigdy żaden akt prawny nie przemówił i nic nie powiedział .

orzeszek
Posty: 39
Rejestracja: pt 23 sty 2009, 08:49
Status: Offline

Re: Szkolenie BHP

Post autor: orzeszek »

Zapraszam druhów do zapoznania się z opinią prawną http://www.zosprp.pl/files/prawo/opinie/opinia1.pdf

JakubZ
Posty: 132
Rejestracja: pt 29 kwie 2011, 00:20
OSP (gm., woj.): Pilzno, woj. Podkarpackie
Lokalizacja: Pilzno
Kontakt:
Status: Offline

Re: Szkolenie BHP

Post autor: JakubZ »

manio pisze:
kwas pisze:Po pierwsze
Dokument nie mówi ale stanowi
Po drugie
Żaden dokument nie stanowi nic o szkoleniach okresowych strażaków ochotników.
Po trzecie
Wszyscy co twierdzą ze szkolenie strażaków ochotników ma być co roku lub co trzy lata lub określają każdą inną częstotliwość biorą te czasookresy i wysysają z palca. Dlaczego? Patrz po drugie.
Po czwarte
Jeśli jednak ktoś robi szkolenia okresowe to pomimo braku podstaw prawnych chwała mu za to.
Po piąte
Jako naczelnik możesz robić szkolenie okresowe o ile jesteś specjalistą do spraw bhp. Jeśli nie jesteś to nie możesz robić takiego szkolenia. Możesz za to zrobić pogadankę w tym zakresie. I to warto propagować.

Dlaczego nie ma uregulować prawnych dotyczących szkoleń strażaków ochotników? Ano dlatego że wszystkie akty prawne wspominające o szkoleniach odnoszą się do pracowników lub innych osób związanych jakąś umową cywilnoprawną. W sytuacji OSP mamy do czynienia w wolontariatem, czyli strażaka ochotnika nie wiąże żaden stosunek ze swoją OSP po za stosunkiem członkostwa. Wiem jak to zabrzmiało ale język polski jest bogaty w przekazywaniu treści :).
Witam
Po szóste
Dokument tak samo mówi jak stanowi.
Po siódme
Wolontariusz pracuje bezpłatnie, a strażak ochotnik otrzymuje ekwiwalent pieniężny, za uczestnictwo w działaniach ratowniczych i szkoleniach.
Tak więc przestań gościu pisać takie dyrdymały.
Pozdrawiam
Przeczytaj sobie dokładnie co to jest ekwiwalent - odszkodowanie mniej więcej, równoważnik czegoś.
Obrazek

manio
Posty: 96
Rejestracja: pn 06 sie 2012, 12:32
OSP (gm., woj.): Bożków (Nowa Ruda, dolnośląskie)
Status: Offline

Re: Szkolenie BHP

Post autor: manio »

Witam
Pytanie do JakubZ
Ja wiem co to znaczy ekwiwalent, ale nie rozumiem co chcesz mi powiedzieć pisząc ten post.
Pozdrawiam

JakubZ
Posty: 132
Rejestracja: pt 29 kwie 2011, 00:20
OSP (gm., woj.): Pilzno, woj. Podkarpackie
Lokalizacja: Pilzno
Kontakt:
Status: Offline

Re: Szkolenie BHP

Post autor: JakubZ »

manio pisze:Witam
Pytanie do JakubZ
Ja wiem co to znaczy ekwiwalent, ale nie rozumiem co chcesz mi powiedzieć pisząc ten post.
Pozdrawiam
Chodziło mi o to, że pobieramy ekwiwalent nie jest jednoznaczne z tym, że nie jesteśmy wolontariuszami. Wolontariusz robi coś za darmo, my jako tako nie mamy płacone za akcje. Dostajemy "odszkodowanie za stracy czas, za zmarnowane zdrowie".
Obrazek

Kowal20
Posty: 1
Rejestracja: sob 13 wrz 2014, 09:14
Status: Offline

Re: Szkolenie BHP

Post autor: Kowal20 »

no tak ma to sens z ekwiwalentem
Awatar użytkownika

misiu8514
Posty: 138
Rejestracja: ndz 28 cze 2009, 16:43
Status: Offline

Re: Szkolenie BHP

Post autor: misiu8514 »

Witam
W opinii jest zawarte iż szkolenie przechodzą osoby związane umową, a czy ekwiwalent jest umową ?? jeśli tak to jaką?? Chyba że strażacy podpisują umowę o dzieło tudzież inną za wykonanie akcji?? Podstawą do wypłaty ekwiwalentu jest:
-uchwała rady gminy/miasta (wysokość i warunki)
-udział druha czyli potwierdzenie z KP/KM ewentualnie naczelnika
-nie pobieranie za ten okres(akcji rat-gaś) wynagrodzenia od pracodawcy
Więc moje pytanie brzmi w którym z tych pkt zawarta jest umowa która zobowiązuje nas do szkoleń bhp??(oczywiście pomijając konserwatora,ewent.komendanta gminnego)
Pozdrawiam

Fistach
Posty: 919
Rejestracja: pn 06 cze 2011, 17:21
OSP (gm., woj.): Kraków, Małopolska
Status: Offline

Re: Szkolenie BHP

Post autor: Fistach »

misiu8514 pisze:Witam
W opinii jest zawarte iż szkolenie przechodzą osoby związane umową, a czy ekwiwalent jest umową ?? jeśli tak to jaką?? Chyba że strażacy podpisują umowę o dzieło tudzież inną za wykonanie akcji?? Podstawą do wypłaty ekwiwalentu jest:
-uchwała rady gminy/miasta (wysokość i warunki)
-udział druha czyli potwierdzenie z KP/KM ewentualnie naczelnika
-nie pobieranie za ten okres(akcji rat-gaś) wynagrodzenia od pracodawcy
Więc moje pytanie brzmi w którym z tych pkt zawarta jest umowa która zobowiązuje nas do szkoleń bhp??(oczywiście pomijając konserwatora,ewent.komendanta gminnego)
Pozdrawiam
Szkolenie BHP przechodzisz podczas kursu podstawowego strażaka OSP i jest ono dożywotnie.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat