Jak ma sie urząd mista do OSP ??

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
emils
Posty: 9
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: ndz 10 gru 2006, 21:15
Status: Offline

Jak ma sie urząd mista do OSP ??

Post autor: emils »

Witam! Mam pytanie dotyczące relacji między Urzędem Miasta a OSP. Dokładnie chodzi o to, czy inspektir obrony cywilnej jest "szefem" OSP w danym mieście i czy może on wydawać polecenia oraz zarządzenia dotyczące
działalności organizacyjnych OSP. Przykład: czy inspektor OC może ingerować w takie sprawy jak to czy jednostka ma wypożyczyć komuś sprzęt czy nie. Dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam!

osp-sikawa
Posty: 34
Rejestracja: śr 15 gru 2004, 20:32
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: osp-sikawa »

Jezeli ten sprzet podlegalby pod Urzad Miasta to wydaje mi sie, ze mialby takie prawo ;) Jezeli sprzet jest wlasnoscia OSP raczej nie :wink:
www.ospsikawa.republika.pl <---- Zapraszamy na nową stronę :P

Maneri
Posty: 70
Rejestracja: czw 19 sty 2006, 21:15
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: Maneri »

Szefem OSP w danym mieście jest moim zdaniem Komendant Gminny jako osoba odpowiedzialna za akcje strażackie a Prezes Zarządu Gminnego ma wpływ na realizację budżetu OSP i opinie dla Burmistrza w tej sprawie.
"Bogu na chwałę, ludziom na ratunek"

PiotrG
Posty: 185
Rejestracja: sob 19 sie 2006, 14:20
Lokalizacja: pomorskie
Status: Offline

Re: Jak ma sie urząd mista do OSP ??

Post autor: PiotrG »

emils pisze:Witam! Mam pytanie dotyczące relacji między Urzędem Miasta a OSP. Dokładnie chodzi o to, czy inspektir obrony cywilnej jest "szefem" OSP w danym mieście i czy może on wydawać polecenia oraz zarządzenia dotyczące
działalności organizacyjnych OSP. Przykład: czy inspektor OC może ingerować w takie sprawy jak to czy jednostka ma wypożyczyć komuś sprzęt czy nie. Dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam!
Witam
Według mnie to nikt z Urzędu Miasta czy Gminy nie może wydawać jednostce OSP poleceń. Od tego jest zarząd jednostki.
Pracownicy urzędu mogą jedynie poprosić o np. wypożyczenie sprzętu - nawet tego, które przekazało jednostce OSP.
Jedyne co może urzędnik z Miasta czy Gminy to w imieniu Wójta, czy Burmistrza (o ile jest do tego upoważniony) nadzorować wydatki ponoszone na rzecz ochrony przeciwpożarowej dbając przy tym o należyte wywiązywanie się z obowiązków nałożonych przez m.in. ustawę o ochronie przeciwpożarowej.

krzysztof siwek
Posty: 120
Rejestracja: pn 11 paź 2004, 18:38
Status: Offline

Post autor: krzysztof siwek »

Problem rzeczywiście od czasu do czasu jest. Ja patrzę na to z obu stron bo jestem urzędnikiem gminy oraz naczelnikiem OSP. Trochę to przeszkadza ale też dzięki temu jakoś omijamy poważniejsze konflikty. Gmina trochę bardziej rozumie specyfikę OSP i odwrotnie. Większość jednostek w żaden sposób nie ma uregulowanej kwestii posiadania i użytkowania sprzętu będącego własnością gminy. Mamy tu do czynienia z dwiema, niezależnymi od siebie, osobami prawnymi. Gmina powinna oddać sprzęt, strażnicę i pojazdy stowarzyszeniu w użytkowanie jakimś dokumentem określającym zasady ich eksploatacji. Ale takie polecenie jakie zostało tu opisane nie powinno zostać wydane. Żaden urzędnik nie jest przełożonym dla OSP. Urzędnik w zakresie zadań ma powinności w stosunku do OSP i odwrotnie OSP np. powinna terminowo rozliczać karty drogowe, zdawać potwierdzenia z wyjazdów itp. Zakres tej współpracy jest dość szeroki. Ale nie ma tu możliwości wydawania poleceń. Za gospodarkę sprzętami ratowniczymi odpowiada w OSP jej naczelnik i nikt inny. Za eksploatację odpowiadają kierowcy, mechanicy, konserwatorzy itp. Nic by się nie stało gdyby gmina miała prośbę ale nie polecenie. Pozdrawiam Krzysiek

młody prezes
Posty: 31
Rejestracja: śr 21 gru 2005, 15:07
Lokalizacja: OSP Janiszewice
Status: Offline

Post autor: młody prezes »

A jeśli jesteśmy OSP w KSRG z terenu gminy i (jak ostatnio) większość akcji mieliśmy w pobliskim mieście które jest odrębną jednostką samorządową to czy jest sens aby składać do Urzędu Miasta podania o dofinansowanie itp.?
opisze sytuacje w powiecie zduńskowolskim są 3 gmniny: Zapolice (gmina wiejska), Zduńska Wola - skąd jestem (gmina wiejska), Szadek - gmina miejsko - wiejska) i miasto Zduńska Wola jako odrębna jednostka samorządowa. Gminy podpisały porozumienie że nie roszczą o zwrot kosztów akcji na jej terenach a co mi wiadomo miasto nie podpisywało czegoś takiego. Gminy kładą na OSP większe lub mniejsze pieniądze ale miasto dokłada się tylko do PSP może by tak też się dołożyli do jakiegoś sprzętu tymbardziej że dzialamy na ich terenie.
Czy jest taka możliwość aby i od nich coś "wyciągnąć"?

Antonio08
Posty: 15
Rejestracja: pt 14 lip 2006, 22:27
Status: Offline

Post autor: Antonio08 »

Paier przyjmie wszystko. Możecie napisać jakąś prośbe żeby wam się dołożyli do zakupu jakiegoś sprzętu (napiszcie co za te pieniądze kupicie) może akurat wam coś skapnie. U nas od zawsze piszemy prośby do miejscowości z gminy z którymi sąsiadujemy.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat