Absolutorium - głosowanie

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
greg001
Posty: 14
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: ndz 21 lut 2010, 10:40
Status: Offline

Absolutorium - głosowanie

Post autor: greg001 »

Witam,
Potrzebuję dosyć pilnej porady popartej aktem prawnym lub rozporządzeniem.
Czy zarząd podczas głosowania o udzielenie absolutorium może głosować? Wówczas głosuje sam w swojej sprawie tak?
Dodam że jesteśmy Instytucją Pożytku Publicznego oraz mamy statut wzorcowy gdzie nie ma wzmianki na ten temat.
Z góry dziękuję za pomoc.

ospglinik
Posty: 506
Rejestracja: czw 19 sty 2012, 18:21
OSP (gm., woj.): glinik,podkarpackie
Status: Offline

Re: Absolutorium - głosowanie

Post autor: ospglinik »

zarząd podczas głosowania o udzielenie absolutorium nie głosuje u nas ,bo jak sam za siebie głosować członkowie głosują tylko a zarząd nie

Topic author
greg001
Posty: 14
Rejestracja: ndz 21 lut 2010, 10:40
Status: Offline

Re: Absolutorium - głosowanie

Post autor: greg001 »

właśnie u mnie głosował i nie wiem czy jest jakaś podstawa prawna gdzie jest mowa o tym

Zenus
Posty: 121
Rejestracja: czw 07 sie 2014, 22:28
Status: Offline

Re: Absolutorium - głosowanie

Post autor: Zenus »

Oczywiście że głosuje bo mają prawa wyborcze gdyż są członkami OSP funkcjonują normalnie w ewidencji jak mamy głosowanie na prezydenta to kandydaci też głosują co nie

Topic author
greg001
Posty: 14
Rejestracja: ndz 21 lut 2010, 10:40
Status: Offline

Re: Absolutorium - głosowanie

Post autor: greg001 »

Zenus pisze:Oczywiście że głosuje bo mają prawa wyborcze gdyż są członkami OSP funkcjonują normalnie w ewidencji jak mamy głosowanie na prezydenta to kandydaci też głosują co nie
tak tylko być kandydatem a członkiem zarządu lub jak powiedziałeś prezydentem to jest różnica.
odnosząc się do twojego przykładu to podczas głosowania nad absolutorium burmistrza lub prezydenta miasta on nie głosuje.
No i zapomniałeś dodać że są członkami czynnymi lub MDP powyżej 16 roku życia jak to w większości statutów jest.

W mojej remizie ostatnio miało miejsce takie zdarzenie że pierw nie głosował zarząd podczas udzielenia absolutorium i wynik był niekorzystny dla zarządu więc prowadzący zebranie uznał że zarząd ma prawo do głosować więc powtórzono głosowanie i kolejny raz był wynik niekorzystny, więc kolejny raz prowadzący (prezes OSP) walne zebranie nie zgadzała mu się ilość głosów więc ponowił już 3 raz głosowanie - kolejny raz przegłosowane za brakiem absolutorium. Wówczas prowadzący-prezes podjął decyzję o 5 min przerwie, sądzę że nie miał prawa zarządzić przerwy ponieważ nie było to zgodne z harmonogramem walnego zebrania a jak już to powinien to poddać pod głosowanie. Podczas przerwy wywierano nacisk na głosujących strażaków i powtórzono już 4 raz głosowanie o absolutorium. Po naciskach ze strony jednego z członków zarządu głosowanie było zgodne z oczekiwaniem zarządu - niewielką ilością głosów - za udzieleniem absolutorium. Nie reagował członek Powiatowego Zarządu OSP RP wręcz przeciwnie. Jakie można podjąć teraz możliwości unieważnienia walnego zebrania lub głosowania o absolutorium? Wg. mnie są to na tyle duże nieprawidłowości że powinno się zareagować na to co się stało. Proszę o konkrety i pomoc.

Topic author
greg001
Posty: 14
Rejestracja: ndz 21 lut 2010, 10:40
Status: Offline

Re: Absolutorium - głosowanie

Post autor: greg001 »

przepraszam że piszę post pod postem.
Ale chyba sam znalazłem odpowiedź na moje pytanie, mianowicie prawo mówi tak : Nemo iudex in re sua – „nikt nie jest (nie powinien być) sędzią w swojej sprawie”.

Kod: Zaznacz cały

http://www.wspolnota.org.pl/index.php?id=9&tx_news_pi1[controller]=News&tx_news_pi1[action]=detail&tx_news_pi1[news]=23255&cHash=98648aeb3656b082b8ad2be81363ecf3
są tam wymienione akty prawne na które można się powołać

Zenus
Posty: 121
Rejestracja: czw 07 sie 2014, 22:28
Status: Offline

Re: Absolutorium - głosowanie

Post autor: Zenus »

Ale nie bierzecie pod uwagę tego że członkowie zarządu są liczeni do kworum zebrania i to kworum podejmuje uchwałę nr 1 w sprawie działalności organizacyjno - programowej. a zatem również o absolutorium a jak liczyć te głosy nagle wyparowały.
Ja jestem członkiem Zarządu i jak moi koledzy będą robić coś co moim zdaniem kwalifikuje się na nie udzielnie absolutorium zarządowi to ja nie wyobrażam sobie żebym nie mógł zagłosować o nie udzielenie absolutorium i nie bałbym się w ogóle takiej decyzji . Jestem pełnoprawnym członkiem OSP z prawami wyborczymi i nikt nie będzie mnie ich odbierał . Przytaczane przepisy prawa dotyczą Radnych .


IX Na uprawnionych do głosowania zgodnie ze statutem ____ członków,
obecnych było ____, co stanowi ___% .

X Udzielenie absolutorium Zarządowi OSP: liczba głosów za ___, przeciw _____ <-------- a 9 leśnych ludków z zarządu było w tym czasie związanych i zakneblownych.
Awatar użytkownika

kwas
Posty: 380
Rejestracja: wt 13 cze 2006, 19:52
Lokalizacja: dolnośląskie
Status: Offline

Re: Absolutorium - głosowanie

Post autor: kwas »

To czy może zarzad głosować czy też nie wynika ze statutu. A statut określa że członek czynny ma takie a nie inne prawa. I nie ma tam zapisu że członek czynny wybrany do zarządu ma ograniczone prawa w głosowaniu.
Jak napisał Zeus bierze się też pod uwagę zarząd do liczenia kworum.
To co napisał greg001 że nikt nie powinien być sędzia we własnej sprawie nie jest obowiązkiem. Będąc w zarządzie zawsze podnoszę rękę. Głosuję za udzieleniem sobie absolutorium bo się napracowałem i uważam że to co zrobiłem z zarządem było dobre. Więc dlaczego mam nie podnieść rękę.
Czasami szukamy dziury nie tam gdzie trzeba.

Topic author
greg001
Posty: 14
Rejestracja: ndz 21 lut 2010, 10:40
Status: Offline

Re: Absolutorium - głosowanie

Post autor: greg001 »

Może nie szukanie dziury w całym tylko wolę zapytać zamiast popełniać błąd
Awatar użytkownika

kwas
Posty: 380
Rejestracja: wt 13 cze 2006, 19:52
Lokalizacja: dolnośląskie
Status: Offline

Re: Absolutorium - głosowanie

Post autor: kwas »

Kto pyta nie błądzi :)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat