Odwołanie członków zarządu Gminnego ?

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
kronos2085
Posty: 58
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: czw 09 mar 2006, 22:23
Lokalizacja: Polska
Status: Offline

Odwołanie członków zarządu Gminnego ?

Post autor: kronos2085 »

Witam

Mam taką zagwostkę - po wyborach samorządowych nastąpiła zmiana wójta. Stary wójt był jednocześnie Prezesem Zarządu Gminnego - został dokoptowany w skład zarządu jako przedstawiciel organu współpracującego z OSP. Komendant gminny ochrony PPOŻ(człowiek powołany przez wójta) również wszedł w skład zarządu na tych samych zasadach co wójt. Po nieudanych wyborach Prezes momentalnie przestał brać udział w pracach zarządu ( nie złożył rezygnacji) , natomiast Komendant generalnie się nie sprawdza.

Teraz nowy wójt wyraził chęć wejścia w skład Zarządu i objęcia funkcji Prezesa Zarządu Gminnego, jest też propozycja powołania Komendanta Gminnego ZOSP RP spośród członków zarządu gminnego.

Mam pytanie czy Zarząd Gminny na swoim posiedzeniu może odwołać obydwu panów, powołać nowego wójta w skład zarządu jako prezesa i wybrać spośród siebie nowego komendanta ? Czy taką zmianę musi zatwierdzić zjazd gminny czy wystarczy uchwała samego zarządu ?

Dodam, że obecnie zarząd liczy 10 osób - 8 delegatów Jednostek i 2 przedstawicieli organu współpracującego ( Prezes i Komendant)

Proszę o jakąś wyczerpującą odpowiedź ?

mariano osp
Posty: 45
Rejestracja: pn 16 gru 2013, 15:54
Status: Offline

Re: Odwołanie członków zarządu Gminnego ?

Post autor: mariano osp »

kronos2085

U siebie mam identyczną sytuację.
Zgodnie ze statutem ZOSP RP jeżeli poprzedni burmistrz nie był członkiem OSP delegowanym do zarządu gminnego, a wybrany do niego jako osoba współpracująca z OSP, to w chwili przegrania wyborów samorządowych traci mandat w tym zarządzie i oczywiście w jego miejsce z urzędu może wejść burmistrz przyjmując objęcie stanowiska prezesa gminnego ZOSP lub też nie. U mnie burmistrz nie chciał obejmować tego stanowiska i dokonaliśmy zamiany - na prezesa wybrano innego członka zarządu a burmistrz pozostał członkiem. Komendanta gminnego OSP wybraliśmy w ten sam sposób. Wszystko odbyło się w ramach zarządu gminnego przez głosowanie i uchwałę (odwołanie poprzednich włodarzy i powołanie nowych).
Nie wybierajcie na prezesa i komendanta osób niezwiązanych z OSP - jest to chory układ, tym bardziej, że jak piszesz obecny komendant gminny OSP nie sprawdza się. Wybierajcie spośród siebie a swojego wójta zróbcie członkiem zarządu aby uczestniczył w waszych zebraniach.

Wszelkie sprawy z tym związane masz w statucie ZOSP. Trzeba tylko czytać ze zrozumieniem.

Skład zarządu jest wybierany na Zjeździe Gminnym, natomiast stanowiska wybierają osoby powołane do tego zarządu.
Wszystko to jest adekwatne do wyborów w OSP.

Topic author
kronos2085
Posty: 58
Rejestracja: czw 09 mar 2006, 22:23
Lokalizacja: Polska
Status: Offline

Re: Odwołanie członków zarządu Gminnego ?

Post autor: kronos2085 »

Dziękuję za doprecyzowanie. Generalnie statut przeanalizowałem dość dokładnie, ale zastanawiała mnie kwestia zatwierdzenia tych zmian.

Pozdrawiam

jerzyski2
Posty: 49
Rejestracja: ndz 30 paź 2011, 14:34
OSP (gm., woj.): ochotnicza Straż Pożarna
Status: Offline

Re: Odwołanie członków zarządu Gminnego ?

Post autor: jerzyski2 »

Witam podpinam się do tematu, w naszym zarządzie oddziału gminnego jedna osoba (skarbnik) zrezygnował z pełnienia powierzonej funkcji. I tu moje pytanie odnośnie wypowiedzi kolegi mariano osp, dotyczące zmiany funkcji w ZOG podjętej przez zarząd gminny. Jak to się wszystko ma do dwóch niezmiernie ważnych punktów Statutu ZOSP RP które wyraźnie mówią:

§ 63 pkt 1 Statutu ZOSP RP wprawdzie mówi iż ZOG określa liczbę i wybiera skład zarządu, ale znowu § 60 pkt 3 tegoż statutu mówi iż zatwierdzanie składu zarządu należy już do Zjazdu Gminnego! Czy zatem aby prawnie zmienić funkcję w ZOG należy zwołać nadzwyczajny Zjazd Gminny??
Awatar użytkownika

kwas
Posty: 380
Rejestracja: wt 13 cze 2006, 19:52
Lokalizacja: dolnośląskie
Status: Offline

Re: Odwołanie członków zarządu Gminnego ?

Post autor: kwas »

Wg mnie nie trzeba do tego nadzwyczajnego zjazdu.
§ 60 pkt 3 stanowi iż Zjazd Gminny zatwierdza skłąd zarządu. Czyli Na zjeżdzie wybraliśmy Karola, Franka, Józka, Bartka i Marka. Dodatkowo Zjazd Zatwierdził w składzie zarządu przedstawiciela nadleśnictwa i przedstawiciela gminy. Zmienił się przedsawiciel gminy załóżmy że był nim wójt. Więc mamy nowego wójta i on z automatu wchodzi w skład zarządu. Bo był już na zjeździe powołany i zatwierdzony ten przedstawiciel. Kwestia jaką dostanie funkcję w zarządzie i czy dostanie ustala sam zarząd. Bo to on ze swojego grona wybiera funkcyjnych zgodnie z § 63 pkt 1. I tak jak poprzedni wójt był prezesem to nie znaczy że nowy ma też byc prezesem. To sam zarząd gminny to określa. Mam nadzieję że w miarę jasno to opisałem.

mariano osp
Posty: 45
Rejestracja: pn 16 gru 2013, 15:54
Status: Offline

Re: Odwołanie członków zarządu Gminnego ?

Post autor: mariano osp »

jerzyski2 pisze:Witam podpinam się do tematu, w naszym zarządzie oddziału gminnego jedna osoba (skarbnik) zrezygnował z pełnienia powierzonej funkcji. I tu moje pytanie odnośnie wypowiedzi kolegi mariano osp, dotyczące zmiany funkcji w ZOG podjętej przez zarząd gminny. Jak to się wszystko ma do dwóch niezmiernie ważnych punktów Statutu ZOSP RP które wyraźnie mówią:

§ 63 pkt 1 Statutu ZOSP RP wprawdzie mówi iż ZOG określa liczbę i wybiera skład zarządu, ale znowu § 60 pkt 3 tegoż statutu mówi iż zatwierdzanie składu zarządu należy już do Zjazdu Gminnego! Czy zatem aby prawnie zmienić funkcję w ZOG należy zwołać nadzwyczajny Zjazd Gminny??
Moja odpowiedź to: cały paragraf 22, a w szczególności pkt 5. Jeżeli nie ma czegoś na poziomie Oddziału Gminnego to należy patrzeć znacznie wcześniej. Taką odpowiedź uzyskałem kiedyś od prawnika ZOSP.
Paragraf 63 mówi, że Zarząd OG określa tylko liczbę członków prezydium i skład spośród osób wybranych na Zjeździe Gminnym a nie całego zarządu. Skład całego zarządu to paragraf 60, pkt 3.

Bisiu
Posty: 39
Rejestracja: czw 16 lip 2009, 13:34
OSP (gm., woj.): Łęg, gm. Kruszyna, woj. śląskie
Lokalizacja: Łęg
Kontakt:
Status: Offline

Re: Odwołanie członków zarządu Gminnego ?

Post autor: Bisiu »

A czy ktoś przerabiał może taką sytuację:
§ 22 pkt. 5 Statutu Związku mówi, że Zarząd może dokoptować do swego składu nowych członków na miejsce członków ustępujących (...) w liczbie nie przekraczającej 1/3 ustalonego składu Zarządu.
Czy to oznacza, że w przypadku zmiany delegatów do Zarządu Gminnego przez jednostki OSP (zakładając, że zarząd ma 10 osób, a zmianie ulega 4 delegatów) musi odbyć się Zjazd Oddziału Gminnego w celu wyboru nowego zarządu?

pirczek
Posty: 3
Rejestracja: sob 12 wrz 2015, 12:12
Status: Offline

Re: Odwołanie członków zarządu Gminnego ?

Post autor: pirczek »

Serdeczne thanks! Właśnie o to mi chodziło:)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat