Sprężarka w garażu

Ciekawostki i nowości sprzętowe oraz problemy dotyczące sprzętu używanego w Strażach Pożarnych.

Sylwek
Posty: 684
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: czw 14 kwie 2005, 08:26
Kontakt:
Status: Offline

Re: Sprężarka w garażu

Post autor: Sylwek »

Nie generalizuję, że każda sprężarka będzie szkodliwa dla instalacji pneumatycznej pojazdu - przestrzegam, przed tanimi rozwiązaniami z marketu. Samochody mają układy do oczyszczania powietrza, zbiorniki i zawory do spuszczania kondensatu dlatego bezproblemowo jeżdżą. Sprężarka także powinna mieć takie, dość nieskomplikowane urządzenie.

Załączanie sprężarki z alarmem jest bardzo dobrym pomysłem, bo oszczędza się energię i nie pompuje niepotrzebnie powietrza.

@Pupek zastanowiłbym się tylko nad opóźnieniem przy uruchamianiu sprężarki o jakieś 10 - 15 sekund w stosunku do syreny - trochę komplikacji w układzie, jeden przekaźnik czasowy trzeba dołożyć. Chodzi o to, że silniki elektryczne w momencie uruchamiania pobierają około 4,5 - 5 razy więcej prądu niż znamionowo - jeśli w tym samym momencie startują 2 silniki (syrena i sprężarka) to napięcie może ostro przysiadać i udar prądowy może spowodować zadziałanie zabezpieczeń wyłączając całe zasilanie. Oczywiście jeśli u Was to działa (pewnie macie mocne przyłącze, dobrą instalację i jesteście blisko stacji transformatorowej) to wszystko dobrze ale u kogoś innego, albo np jak syrena trochę podmarznie efektem może być wyłączenie zasilania w remizie albo restart czułych urządzeń elektronicznych w pobliżu. Obniżenie napięcie może wykryć czujnik zaniku faz od systemu selektywnego i wyłączyć alarm główny.

marek-jeziorski
Posty: 32
Rejestracja: czw 21 wrz 2006, 11:41
Lokalizacja: Zabrodzie
Status: Offline

Re: Sprężarka w garażu

Post autor: marek-jeziorski »

Witam ponownie
Nie jestem elektrykiem ale jest tak jak napisał Pupek ze stycznika syreny został wzięty sygnał na dodatkowy stycznik, który załącza prąd do gniazda siłowego pod które podłączona jest sprężarka, a wyłącza go zawór ciśnieniowy, dodatkowo po ok 10 min. stycznik odcina całkowicie prąd do czasu ponownego alarmu. Oczywiście jest też podłączony zwykły włącznik, którym można załączyć sprężarkę ręcznie i wyłączyć w każdej chwili.
Konieczne jest także zamontowanie w układzie pneumatycznym na garażu przed złączką z samochodem jakiegoś separatora (odwadniacza) wody ze sprężonego powietrza.
Co do elektryki to zrobił mi to facet instalujący selektywne bez żadnych problemów sam to zaoferował proponował też automatyczne otwieranie drzwi garażowych razem z alarmem oraz rozbrajanie alarmu przy załączeniu syreny, też dobry pomysł ale ja wybrałem tylko załączanie sprężarki.
MJ

marcin_op
Posty: 526
Rejestracja: czw 07 lut 2008, 21:34
Status: Offline

Re: Sprężarka w garażu

Post autor: marcin_op »

Hmmmmm a tak szczerze, czy tak załączony kompresor wraz z syrena zdąży napompować tyle powietrza żeby odjechać samochodem ?
Bo wydaje mi się że jeśli chodzi o STAR-a 244 to chyba za mało czasu.
Też kiedyś rozważałem taką propozycję ale wydaje mi się że do wyjazdy zbieramy się dużo szybciej niż powietrze zostałoby nabite do pustego samochodu.

marek-jeziorski
Posty: 32
Rejestracja: czw 21 wrz 2006, 11:41
Lokalizacja: Zabrodzie
Status: Offline

Re: Sprężarka w garażu

Post autor: marek-jeziorski »

No wiesz to wszystko zależy od sprężarki szczelności układu w samochodzie ale na pewno sporo przyśpiesza wyjazd.
A pyzatym co z tego że chłopaki szybko się zbiorą i przebiorą do wyjazdu jak samochód nie ruszy bo musi nabić powietrza do układu.
Wasza decyzja.
MJ

Luis
Posty: 51
Rejestracja: wt 19 kwie 2016, 14:11
OSP (gm., woj.): Ochotnicza Straż Pożarna Płociczno
Kontakt:
Status: Offline

Re: Sprężarka w garażu

Post autor: Luis »

Witam
W mojej jednostce planujemy podłączenie kompresora 50L do Stara 244.
Gdzie się podpiąć ?
Przy jednej z butli jest miejsce dedykowane do pompowania kół przez sprężarkę samochodową. Czy można w to miejsce podpiąć się z kompresorem montując szybko złączkę ?
Awatar użytkownika

misiu8514
Posty: 138
Rejestracja: ndz 28 cze 2009, 16:43
Status: Offline

Re: Sprężarka w garażu

Post autor: misiu8514 »

Oczywiście że mozna ale ważne żeby nakręcić takie złącze aby wcisnęło ten zaworek w środku w innym wypadku nie da rady wtłoczyć powietrza.
Awatar użytkownika

fireman90
Posty: 638
Rejestracja: sob 03 cze 2006, 10:58
Lokalizacja: śląskie
Status: Offline

Re: Sprężarka w garażu

Post autor: fireman90 »

O ile dobrze pamiętam, STAR-y mają fabryczne złącze do podłączenia kompresora, pod przednim zderzakiem (tak było przynajmniej w naszym).
Jajakobyły

Luis
Posty: 51
Rejestracja: wt 19 kwie 2016, 14:11
OSP (gm., woj.): Ochotnicza Straż Pożarna Płociczno
Kontakt:
Status: Offline

Re: Sprężarka w garażu

Post autor: Luis »

Witam
W Star 244 są 3 zbiorniki ciśnienia 2 do hamulców 3 największy do przyczepy chyba.
Czy jest gdzieś manometr 3 zbiornika ? Czy można zaślepić przewód ciśnieniowy do tego zbiornika ?

mariasw2
Posty: 67
Rejestracja: wt 23 sie 2016, 10:40
Lokalizacja: Poznań
Status: Offline

Re: Sprężarka w garażu

Post autor: mariasw2 »

Duży wybór sprężarek śrubowych jest na stronie arbatech.pl/produkty/renner-sprezarki-srubowe Mają tam sprężarki śrubowe z napędem pasowym, sprężarki przemysłowe, olejowe i bezolejowe jakie tylko chcesz.

nosleep
Posty: 585
Rejestracja: śr 17 lut 2016, 16:11
Status: Offline

Re: Sprężarka w garażu

Post autor: nosleep »

Sprężarka jest niezastąpiona :) Ja mam od firmy Techem https://www.sprezarki-techem.com.pl/pl/sprezarki,72.htm
małą i wygodną sprężarkę. Jest lekka, cicha i prosta w obsłudze. Warto mieć taki sprzęt bo nigdy nie wiadomo kiedy może się przydać. Poza tym sprężarka nie tylko służy do pompowania kół w aucie ale też przydaje się przy innych drobnych pracach.

drużynowy
Posty: 750
Rejestracja: sob 20 lis 2021, 14:50
OSP (gm., woj.): Ochotnicza Straż Pożarna w Pcimie
Status: Offline

Re: Sprężarka w garażu

Post autor: drużynowy »

Takich sprężarek ja raczej u siebie nie mam i w sumie na ten moment najbardziej stawiam na sprężarki rotacyjne ale one są wykorzystywane w klimatyzacji. Na pewno warto jest o nich przeczytać na stronie https://www.aircon.panasonic.eu/PL_pl/h ... panasonic/ i mam nadzieję, że już całe urządzenie również za jakiś czas znajdzie się u mnie.

Kepek
Posty: 4
Rejestracja: sob 29 sty 2022, 09:58
Status: Offline

Re: Sprężarka w garażu

Post autor: Kepek »

Do czego ci się to przyda?

Olek36
Posty: 304
Rejestracja: pn 17 sty 2022, 12:25
Status: Offline

Re: Sprężarka w garażu

Post autor: Olek36 »

Do wielu rzeczy może się przydać, szczególnie jeśli ktoś posiada dużo sprzętu pneumatycznego, wtedy taka sprężarka a jeszcze lepiej cała rozwinięta sieć jest wtedy niezastąpiona ;)

drużynowy
Posty: 750
Rejestracja: sob 20 lis 2021, 14:50
OSP (gm., woj.): Ochotnicza Straż Pożarna w Pcimie
Status: Offline

Re: Sprężarka w garażu

Post autor: drużynowy »

Poniekąd takich sprężarek ja jeszcze nigdy nie miałem więc niestety ale na ich temat za bardzo nic nie wiem. Od razu chcę wam polecić niezwykle ciekawy wpis https://www.aircon.panasonic.eu/PL_pl/h ... panasonic/ gdyż moim zdaniem samo posiadanie już wiedzy o sprężarkach rotacyjnych jest czymś niezwykle ważnym.

Natka37
Posty: 24
Rejestracja: wt 15 lis 2022, 19:11
Status: Offline

Re: Sprężarka w garażu

Post autor: Natka37 »

Jakiej mocy macie sprężarki w swoich garażach?
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat