Szkolenie podstawowe 2017

Nurtujące kwestie na temat szkoleń i doskonalenia umiejętności pożarniczych.

Topic author
pawelsior
Posty: 10
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: sob 10 gru 2016, 13:00
Status: Offline

Szkolenie podstawowe 2017

Post autor: pawelsior »

Witam prawdopodobnie w przyszlym roku pojde na szkolenie podstawowe,mam 24 lata i chce do strazy by pomagac :) .Czy ktos mi opowie jak to wgl od trony praktycznej i teorii?Mam na mysli tez Kpp bo slyszalem ze bardzo trudne jest by zdac ,czy kompletny laik ma szanse zdac ten kurs?.Moja remiza na poczatku roku ma mnie wpisac do siebe jako czlonka czy jesli szkolenie bedzie w lutym albo np krotko po tym jak zostane czlonkiem to zalapie sie na kurs?Bardzo dziekuje za wszelkie odpowiedzi.Ps. mam jeszcze pytanie stroj kupuje we wlasnym zakresie?

strazaksam998
Posty: 67
Rejestracja: pt 03 sty 2014, 21:27
OSP (gm., woj.): woj. Lubelskieee
Status: Offline

Re: Szkolenie podstawowe 2017

Post autor: strazaksam998 »

Po to idziesz na kurs żeby się nauczyć, egzamin nie jest trudny jeśli będziesz uważał i słuchał.
Jak będziesz wpisany na listę członków danej OSP to możesz zostać wysłany na kurs, a czy się załapiesz to ciężko powiedzieć, mogą być limity(np. 3 osoby z jednostki tylko)
W straży nie ma strojów. Jeśli chodzi Ci o ubranie koszarowe czy "nomex" to zapewnia Ci to to jednostka OSP.

Topic author
pawelsior
Posty: 10
Rejestracja: sob 10 gru 2016, 13:00
Status: Offline

Re: Szkolenie podstawowe 2017

Post autor: pawelsior »

Wiem ze z mojej jednostki jestem chyba tylko ja na szkolenie badz ktos jeszcze ,jednostka da mi caly zestaw tzn wypozyczy na czas szkolen? Macie jakies linki do materialow szkoleniowych tj filmy instruktazowe testy teoria wszelka bo od jakiegos czasu juz sie ucze by na kursie juz cos wiedziec tylko szczerze to z praktycznego punktu nic nie umiem bo moja jednostka nie ma zbiorek a na akcjach kilku bylem drobnych jako obserwator,naczelnik twierdzi ze kurs mnie nauczy by zdac ale wiadomo mam watpliwosci i dlatego prosze o wasze opinie pozdrawiam i Dziekuje serdecznie za kazda odpowiedz.Znajomy mnie poprawil i twierdzi ze na nomex u niego w osp mowia Domex taka jest nazwa?

strazaksam998
Posty: 67
Rejestracja: pt 03 sty 2014, 21:27
OSP (gm., woj.): woj. Lubelskieee
Status: Offline

Re: Szkolenie podstawowe 2017

Post autor: strazaksam998 »

Naczelnik przed kursem powinien Ci wydać wszystko co potrzebne. Na zajęciach teoretycznych raczej będzie to ubranie koszarowe a na praktycznych raczej nomex. Nomex to potoczna nazwa, chodzi o ubranie specjalne w których wyjeźdza się na akcję, kto jak na to mówi to już jego sprawa.
Co do nauki to popatrz sobie http://www.straz.swiebodzin.pl/testy_osp/test.php

1Radek
Posty: 148
Rejestracja: ndz 02 kwie 2006, 00:23
Status: Offline

Re: Szkolenie podstawowe 2017

Post autor: 1Radek »

Witam.
Nie chce Ciebie straszyć. Ale od przyszłego roku na kursie podstawowym obowiązuje już komora dymowa. Jest ona częścią szkolenia podstawowego. Nie zaliczysz jej oraz ścieszki fitnes to kursu nie ukończysz. Co do KPP jak się nauczysz testów to zdasz ...230 pytań do nauki.
pozdrawiam.

Topic author
pawelsior
Posty: 10
Rejestracja: sob 10 gru 2016, 13:00
Status: Offline

Re: Szkolenie podstawowe 2017

Post autor: pawelsior »

Myslalem ze komora dymowa i ta sciezka fitness to wczesniej tez byla ,sciezka fitness czyli rowerek i drabinka przed komora? Mam sie obawiac tego ze wzgledu na stan przygotowania kondycyjnego? Bo jesli tak to tego sie nie obawiam ,jestem dobrze przygotowany i bez nalogow,KPP to raczej sie obawiam z punktu praktycznego niz teorii ,slusznie?Slszalem ze chyba jest cos takiego jak mlot 35 kg na czym to polega?

jgk
Posty: 65
Rejestracja: wt 08 gru 2015, 20:17
Status: Offline

Re: Szkolenie podstawowe 2017

Post autor: jgk »

Witam.Kurs podstawowy w pierwszej kolejności do tego badania lekarskie które według mnie powinny być robione jako pierwsze cz aby nadajesz się na strażaka oraz ubezpieczenie.Jak zostaną spełnione te trzy rzeczy będziesz mógł uczestniczyć w akcjach ratowniczo gaśniczych.Ale tak jak pisze kolega komora dymowa to podstawa ukończenia tego kursu a obowiązuje już od początku 2016 roku.Poczytaj na necie na temat kursu podstawowego jest tego sporo.Jak podołasz w przyszłości będziesz mógł( o ile zostaniesz wysłany)kończyć inne kursy np KPP.
Co do KPP zależy od tego gdzie będziesz robił , kto za to płaci,oraz ilości osób chętnych na takowy kurs. Ilość kursantów jest ograniczona do chyba max 25 osób .A także może być przypadek że twoja OSP ma już tak wielu po KPP że ktoś zdecyduje że będziesz musiał poczekać na inne terminy bo inne jednostki OSP mają większe braki w tej kwestii i to ich wyślą.Dlatego pisałem o tym kto płaci bo jeśli sam lub twoja OSP to przeszkodą może być jedynie ograniczenie ilościowe.

Topic author
pawelsior
Posty: 10
Rejestracja: sob 10 gru 2016, 13:00
Status: Offline

Re: Szkolenie podstawowe 2017

Post autor: pawelsior »

Dziwne ze po kursie dopiero badania ,jesli jest taka moliwosc to nawet sam moge poniesc koszty szkolenia ,czy badania sa trudne do przejscia ? Interesuje mnie okulista bo mam wade wzroku na jedno oko i to duza choc pracuje jako kierowca i mam wszelkie papiery tzn psychotesty itp chociaz z okulista byl problem by mnie dopuscil :(

fir3
Posty: 15
Rejestracja: pn 18 kwie 2016, 08:54
Kontakt:
Status: Offline

Re: Szkolenie podstawowe 2017

Post autor: fir3 »

Cześć! Po kolei..

Jeśli zapiszesz się do jednostki OSP i zostaniesz przyjęty to najprawdopoobniej przed samym kursem zgłoszą Cię na badania lekarskie. Badania są różnie robione - czasem tylko jeden lekarz, czasem kilku - w zależności od rejonu. Nie widać wady = nie masz jej, choć przyznam szczerze że niektóre wady powinny być dyskwalifikacją do pełnienia "służby" w OSP. Ubezpieczenie - w zależności od gminy. W swojej mam na "grupe osób", w sąsiednich są też imienne. Skierowanie na kurs dostarcza Ci naczelnik (najczęściej już na Komendę). Umundurowanie koszarowe i bojowe dostajesz od jednostki, najczęściej "od kogoś", chyba że macie nadmiar to dostaniesz pewnie nowe. To jest "wspólne dobro" więc dbaj o to. Kurs jest darmowy, koszt badania pokrywa urząd gminy.

Jak wygląda szkolenie? Teoria, praktyka. Komora dymowa jest obowiązkowa od momentu wejścia nowego programu szkoleń. Nic trudnego, większość zdaje. Przed samą komorą również masz badania robione najczęściej przez ratowników medycznych - cisnienie itd. Po ukonczonym kursie dajesz ksero swojemu naczelnikowi i od tego momentu możesz jeździć na akcje ratownicze.

Dorota123
Posty: 6
Rejestracja: sob 17 gru 2016, 18:17
Kontakt:
Status: Offline

Re: Szkolenie podstawowe 2017

Post autor: Dorota123 »

z tymi badaniami to jest różnie. Ja mma w papierach że "nie stwierdzono u badanego lęku wysokości" (badanie przed kursem wysokosciowym). Owszem, npsycholog prawde napisał - nie stwierdził. Ale jak badał? Otóż spytał mnie czy mam lęk wysokości. A ja odpowiadam: nie mam. No i na tym badanie zakończono ;-)
Zapraszam na nasze szkolenia integracyjne i systemy ocen – najlepsze i komfortowe hotele na Mazurach

kaktusik
Posty: 6
Rejestracja: czw 05 sty 2017, 12:17
OSP (gm., woj.): grójec grójec mazowieckie
Status: Offline

Re: Szkolenie podstawowe 2017

Post autor: kaktusik »

Witam
Mógłby ktos powiedzieć ile trwaja takie szkolenia chodzi mi o ilośc godzin z częsci teoretycznej i praktycznej?
Czy cięzko jest przejśc komore dymną?

Feniks
Posty: 146
Rejestracja: pt 09 sie 2013, 18:23
Status: Offline

Re: Szkolenie podstawowe 2017

Post autor: Feniks »

59 teorii, 67 praktyki - łącznie 126h ( w tym 6h egzaminu). Komora dymowa jako komora to pikuś - pytanie tylko o ćwiczenia przed które będziesz musiał wykonać. Różnie to wygląda u różnych grup. U jednych do ćwiczeń podchodzi się bardziej rygorystycznie u innych mniej. Jeżeli u Was w jednostce ktoś Was przygotowywał wcześniej to kurs to pikuś. Najtrudniejsza część to pogodzić się ze stratą czasu :)

kaktusik
Posty: 6
Rejestracja: czw 05 sty 2017, 12:17
OSP (gm., woj.): grójec grójec mazowieckie
Status: Offline

Re: Szkolenie podstawowe 2017

Post autor: kaktusik »

No faktycznie 126 h to bedzie spora strata czasu. Nikt nas nie przygotowywał do kursu, a czy prawda jest ze gdy pozytywnie nie przejdzie sie przez komorę to szkolenie jest nieważne? I czy z teori jest osobny egzmain i z praktyki równiez osobny?

Feniks
Posty: 146
Rejestracja: pt 09 sie 2013, 18:23
Status: Offline

Re: Szkolenie podstawowe 2017

Post autor: Feniks »

Oblanie komory to oblanie kursu. Podejrzewam, że z teorii jest część pisemna :) I sugeruję zwrócić się do naczelnika z prośbą o podszkolenie przed kursem - to znacznie ułatwia sprawę. Jak ni ma czasu osobiście, to ma zastępcę, albo może jest jakiś doświadczony strażak który ma trochę wolnego czasu...

kaktusik
Posty: 6
Rejestracja: czw 05 sty 2017, 12:17
OSP (gm., woj.): grójec grójec mazowieckie
Status: Offline

Re: Szkolenie podstawowe 2017

Post autor: kaktusik »

A u nas komora jest w trakcie wykładów
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat