Projekt ustawy o dodatkach do emerytur dla członków OSP

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
mikele
Posty: 214
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: pt 18 lut 2011, 09:00
Status: Offline

Projekt ustawy o dodatkach do emerytur dla członków OSP

Post autor: mikele »

http://www.zosprp.pl/files/news/916/ZOS ... uzasad.pdf

Wszystko ładnie pięknie, tylko na podstawie czego burmistrz ma wydać zaświadczenie? Będzie problem z bazą źródłową.
OSP to są niezależne stowarzyszenia i gmina nie jest prawnie zobligowana do prowadzenia ewidencji członków, ani wyjazdów jednostki (jeśli się mylę proszę o przytoczenie argumentów prawnych).
Co prawda gmina wypłaca ekwiwalent i jest to jakiś "punkt zaczepienia" jednakże jak kojarzę, dokumenty zgodnie z przepisami przekazywane są po dwóch latach do archiwum, w urzędzie chyba nikt nie przechowuje "teczek" przez 10 lat (ale też mogę się mylić, jeśli tak niech ktoś mnie poprawi).

Co z ludźmi, którzy migrują i w przeciągu tych 10 lat zamieszkiwali trzy różne gminy i tam byli członkami OSP? Do którego wójta udać się po zaświadczenie?

Już widzę ten tłum starszych druhów w kolejce po zaświadczenie i spięcia z urzędnikami, którzy często będą rozkładać ręce :)

Swoją drogą jeżeli wejdzie w życie ta ustawa to czy przypadkiem ktoś za chwilę nie wpadnie na to, aby zlikwidować ekwiwalent?

wiceprezes
Posty: 1
Rejestracja: wt 14 lut 2017, 09:26
Status: Offline

Re: Projekt ustawy o dodatkach do emerytur dla członków OSP

Post autor: wiceprezes »

Mam pytanie, kto ma się wpisać w tabeli liczby członków spełniających wymogi projektu tej ustawy wszyscy strażacy nie patrząc na wiek czy tylko ci ktorzy juz pobierają emeryturę będź w nie długim czasie będą?

baxter
Posty: 36
Rejestracja: ndz 19 sty 2014, 17:17
Status: Offline

Re: Projekt ustawy o dodatkach do emerytur dla członków OSP

Post autor: baxter »

Każdy strażak ma przecież legitymację członkowską ze zdjęciem, datę wstąpienia oraz inne dane jak opłacanie składek, ważność legitymacji itp.

Feniks
Posty: 146
Rejestracja: pt 09 sie 2013, 18:23
Status: Offline

Re: Projekt ustawy o dodatkach do emerytur dla członków OSP

Post autor: Feniks »

Po pierwsze, zapewniam że nie każdy, po drugi opłacania składek i posiadania legitymacji nie nazwał bym aktywnym działaniem na rzecz ochrony ppoż czy jednostki...

ksoniek
Posty: 50
Rejestracja: ndz 29 sty 2017, 20:29
OSP (gm., woj.): Pisarzowice, dolnośląskie
Kontakt:
Status: Offline

Re: Projekt ustawy o dodatkach do emerytur dla członków OSP

Post autor: ksoniek »

Po pierwsze jest obowiązek sprawozdawczy
Po drugie każdy wyjazd to meldunek
Po trzecie meldunek musi zawierać nazwiska osób biorących w akcji i jest on zazwyczaj w PSP
Idziemy dalej - urząd gminy płaci członkom OSP na podstawie kart pracy, które urząd ma obowiązek przechowywać przez 25 lat, później przekazuje do archiwum, w których można znaleźć dokumenty sprzed wojny.
Różne dokumenty mają różny okres przechowywania. Większość to 5 lat, ale dokumenty wynikające z Prawa Pracy już mają inny okres przechiwywania. Dokumenty medyczne to od 10 do 25 lat.
Co do kilku miejsc pełnienia służby - to ubezpieczony, znaczy druh, będzie musiał dowieść do ZUSu, że ma uprawnienia do dodatkowych świadczeń, więc może być tak że będzie musiał mieć trzy zaświadczenia
i jeszcze jedno - działa system komputerowy w którym cżłonkowie OSP są wpisani. Na tej podstawie m.in. są przyznawane oznaczenia. Są tam m.in. wpisane daty wstąpienia do OSP.

Co do samej propozycji zmiany ustawy - to projekt zmiany ustawy, do tego muszą dojść rozporządzenia wykonawcze!
Awatar użytkownika

kwas
Posty: 380
Rejestracja: wt 13 cze 2006, 19:52
Lokalizacja: dolnośląskie
Status: Offline

Re: Projekt ustawy o dodatkach do emerytur dla członków OSP

Post autor: kwas »

Z obowiązku sprawozdawczego za wiele nie wynika w tej materii.
Co do meldunku - kwestia ile lat jest przechowywany.
Urząd gminy płaci .... - a co w sytuacji jak nie płaci? A co w sytuacji jak teraz płaci, ale parę lat temu nie płacił, przecież wiemy jakie były z tym problemy. Ekwiwalent w ustawie jest zapisany od roku 1991. A co z tymi co jeździli wcześniej? Nie znajdziesz ich w dokumentach z ekwiwalentu.
Co do dokumentów z prawa pracy - nie podlegamy pod prawo pracy.
Co do działającego systemu komputerowego - jaki system? medalowy? nie istnieje od długo. Data wstąpienia do OSP? Nie jest adekwatna z udziałem w działaniach ratowniczych.
Rodzi się masę pytań, na które w większości jednostek za pewne nie będziemy umieli odpowiedzieć. Na jakiej podstawie potwierdzić wyjazdy osób w latach 80. U mnie np. nie ma za ten okres żadnych dokumentów. Nawet początek lat 90 jest problematyczny.
Po za tym jak porównać same osoby jeżdżące. Jeden wyjeżdżał w danym roku 30 razy, drugi 5, a trzeci 1.
Uważam, że ktoś miał dobre chęci. Ale zanim podjął temat, to powinien trochę się zapoznać ze specyfiką organizacji jaką jest OSP.

ksoniek
Posty: 50
Rejestracja: ndz 29 sty 2017, 20:29
OSP (gm., woj.): Pisarzowice, dolnośląskie
Kontakt:
Status: Offline

Re: Projekt ustawy o dodatkach do emerytur dla członków OSP

Post autor: ksoniek »

Dlatego należy poczekać na ROZPORZĄDZENIA WYKONAWCZE!
Awatar użytkownika

kwas
Posty: 380
Rejestracja: wt 13 cze 2006, 19:52
Lokalizacja: dolnośląskie
Status: Offline

Re: Projekt ustawy o dodatkach do emerytur dla członków OSP

Post autor: kwas »

Dlatego należy dać sobie spokój z pomysłem który podzieli nasze środowisko w cienkiej materii jaką jest kasa

ksoniek
Posty: 50
Rejestracja: ndz 29 sty 2017, 20:29
OSP (gm., woj.): Pisarzowice, dolnośląskie
Kontakt:
Status: Offline

Re: Projekt ustawy o dodatkach do emerytur dla członków OSP

Post autor: ksoniek »

Zgadzam się, akurat pomysł z emeryturą nie jest najlepszy zwłaszcza, że to i tak są ochłapy. Brakuje pieniędzy na bieżące funkcjonowanie i tutaj należałoby wesprzeć jednostki. Moim zdaniem to 10-20 czy ile tam wymyślą zł przeznaczyć na bieżące "wypłaty".
Przykład: Jesteś członkiem OSP w roku 2017, zapłaciłeś składkę, bierzesz udział akcjach (na podstawie meldunków, sprawozdania itp. ) to w styczniu 2018 dostajesz dodatek/premię, czy jak to nazwiesz typu 12 miesięcy x 10 zł.

kawerento
Posty: 6
Rejestracja: czw 16 lut 2017, 10:16
Status: Offline

Re: Projekt ustawy o dodatkach do emerytur dla członków OSP

Post autor: kawerento »

Bardziej mnie ciekawi skąd oni na to wszystko chcą pieniadze wziąć. Pamietajmy że rzad nie ma swoich pieniedzy, wszystko jest od podatników wiec zeby dać muszą zabrać

ksoniek
Posty: 50
Rejestracja: ndz 29 sty 2017, 20:29
OSP (gm., woj.): Pisarzowice, dolnośląskie
Kontakt:
Status: Offline

Re: Projekt ustawy o dodatkach do emerytur dla członków OSP

Post autor: ksoniek »

kawerento pisze:Bardziej mnie ciekawi skąd oni na to wszystko chcą pieniadze wziąć. Pamietajmy że rzad nie ma swoich pieniedzy, wszystko jest od podatników wiec zeby dać muszą zabrać
Sam sobie odpowiedziałeś :) nie podniosą podatków, le też ich nie obniżą. Nie zainwestują w budowę drogi, tylko przełożą o kolejne lata. Albo zaciągną kredycik w Argentynie

kuba22a
Posty: 5
Rejestracja: czw 16 lut 2017, 16:20
OSP (gm., woj.): ochotnicza straż pożarna
Status: Offline

Re: Projekt ustawy o dodatkach do emerytur dla członków OSP

Post autor: kuba22a »

bardzo to jest dobry pomysł

baxter
Posty: 36
Rejestracja: ndz 19 sty 2014, 17:17
Status: Offline

Re: Projekt ustawy o dodatkach do emerytur dla członków OSP

Post autor: baxter »

Teraz każdy wyjazd jest zgłaszany do PSP, dodatkowo idzie lista osób do OSP.
Myślę ze za 20 lat dodatek dla obecnie działających strażaków nie będzie problemem ( o ile jeszcze będą wypłacać emerytury).
Dojść będzie można choćby po zdjęciach, publikacja w internecie składu.

Jeżeli ustawa wejdzie w życie problem będzie dotyczył obecnych emerytów: jak mają udowodnić ze działali lub jak im udowodnić ze nie.

Ja młody jak stanę w dyskusję ze starym, ze od czasu jak jestem w straży ponad 10 lat, to ani razu na walnym czy wyjeździe go nie widziałem to zaraz usłyszę ze się nie znam i on jeszcze wozem z koniem do pożaru jeździł.

A za 20 lat to .... i frank miał być dobra waluta na kredyt.

Niestety boje się ze jest to kolejna gra rządzących o przyszłych wyborców. Przy wyborach pojawią się hasła: STRAŻACY wybierz mnie a będziesz miał dodatek do emerytury

Zgadzam się z tym ze to podzieli naszą społeczność

ksoniek
Posty: 50
Rejestracja: ndz 29 sty 2017, 20:29
OSP (gm., woj.): Pisarzowice, dolnośląskie
Kontakt:
Status: Offline

Re: Projekt ustawy o dodatkach do emerytur dla członków OSP

Post autor: ksoniek »

Chyba jednak nie ma po co strzępić języka:
https://remiza.com.pl/dodatek-do-emeryt ... -mowi-nie/
Ta ekipa rządząca nie wprowadzi takich dodatków, czy to będzie projekt Kukiz'15, czy obywatelski.

Topic author
mikele
Posty: 214
Rejestracja: pt 18 lut 2011, 09:00
Status: Offline

Re: Projekt ustawy o dodatkach do emerytur dla członków OSP

Post autor: mikele »

ksoniek pisze:Po pierwsze jest obowiązek sprawozdawczy
Po drugie każdy wyjazd to meldunek
Po trzecie meldunek musi zawierać nazwiska osób biorących w akcji i jest on zazwyczaj w PSP
Nie wiem, jak w innych częściach kraju, ale u nas nazwiska uczestników akcji podaje się z meldunkiem do SK KP PSP dopiero od kilku lat.
ksoniek pisze: Idziemy dalej - urząd gminy płaci członkom OSP na podstawie kart pracy,
co to takiego "karta pracy"? U nas ekwiwalent wypłacany jest na podstawie wniosku zawierającego wykaz akcji, w których strażak uczestniczył.
ksoniek pisze: które urząd ma obowiązek przechowywać przez 25 lat, później przekazuje do archiwum, w których można znaleźć dokumenty sprzed wojny.
Różne dokumenty mają różny okres przechowywania. Większość to 5 lat, ale dokumenty wynikające z Prawa Pracy
Od kiedy strażak ochotnik to pracownik? Tu nie ma nic do rzeczy Prawo Pracy - oczywiście są wyjątki, że niektórzy strażacy są na etacie w gminie i wtedy tak - jest to stosunek pracy (ale jest to zdecydowana mniejszość)
ksoniek pisze: i jeszcze jedno - działa system komputerowy w którym cżłonkowie OSP są wpisani. Na tej podstawie m.in. są przyznawane oznaczenia. Są tam m.in. wpisane daty wstąpienia do OSP.
cóż to za system?? chyba nie masz na myśli tego, gdzie wklepuje się raporty OSP (osp.org.pl) ???
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat