Stabilizator paliwa

Ciekawostki i nowości sprzętowe oraz problemy dotyczące sprzętu używanego w Strażach Pożarnych.

Topic author
Luis
Posty: 51
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: wt 19 kwie 2016, 14:11
OSP (gm., woj.): Ochotnicza Straż Pożarna Płociczno
Kontakt:
Status: Offline

Stabilizator paliwa

Post autor: Luis »

Witam
Co sądzicie o stosowaniu stabilizatora do paliwa ? Wiadomo że nie wszystkie sprzęty spalinowe używane są często a paliwo w nich stoi i (starzeje się).
Stosujecie takie wynalazki u siebie ?

Sylwek
Posty: 684
Rejestracja: czw 14 kwie 2005, 08:26
Kontakt:
Status: Offline

Re: Stabilizator paliwa

Post autor: Sylwek »

Kiedyś próbowałem ale jakiejś znaczącej różnicy nie zauważyliśmy. Trzeba by pewnie długotrwałego porównania, jedna maszyna pracuje ze stabilizatorem, inna bez a to zrobić trudno.
Z tego co my stosujemy to sprzęt trzeba przepalać bo odparowują lotne frakcje i zapłon silnika jest utrudniony. Po zapłonie trzeba dać chwilę, żeby urządzenie popracowało i osiągnęło swoją normalną temperaturę (oczywiście uważamy na pompy wody, które nie mogą pracować na sucho).
Natomiast problem jest z mieszanką do silników dwusuwowych - tu niezużyte w ciągu miesiąca paliwo niestety podobno traci właściwości. Staramy się nie robić mieszanki na zapas. Wozimy absolutne minimum paliwa na pilną interwencję. Jak coś się dzieje to w międzyczasie, w kilka minut można rozrobić. Mamy oddzielny mały kanister 5 l do tego i zapas oleju.
Myślę, że najlepsze co możecie zrobić to ćwiczyć i zużywać.

Topic author
Luis
Posty: 51
Rejestracja: wt 19 kwie 2016, 14:11
OSP (gm., woj.): Ochotnicza Straż Pożarna Płociczno
Kontakt:
Status: Offline

Re: Stabilizator paliwa

Post autor: Luis »

Problem jest u mnie taki że posiadamy silnik zaburtowy 2- suwowy do motorówki paliwo musi być rozrobione do wezwania. W okresie letnim nie ma z tym większego problemu bo na bieżąco się zużywa ale jak zostanie paliwo na zimę to na wiosnę jest już nie za ciekawe.(nie wyleje się) Ostatnio rozmawiałem z mechanikiem który zajmuje się silnikami do łodzi to powiedział by dodawać stabilizator paliwa. Powiedział że silniki Hondy nie lubią starego paliwa bo wtryskiwacze się zatykają. Szukałem w sieci więcej informacji o działaniu tego czy to się sprawdza ale niestety nie znalazłem odpowiedzi.

szalonyzdzislaw89
Posty: 4
Rejestracja: ndz 09 lip 2017, 20:34
Status: Offline

Re: Stabilizator paliwa

Post autor: szalonyzdzislaw89 »

A w czym pomaga taki stabilizator, jaki cel ma jego użycie, jak on działa ?

Sylwek
Posty: 684
Rejestracja: czw 14 kwie 2005, 08:26
Kontakt:
Status: Offline

Re: Stabilizator paliwa

Post autor: Sylwek »

Teoretycznie wydłuża okres przydatności paliwa do użycia zobacz np to https://www.briggsandstratton.com/eu/en ... l-fit.html
Praktycznie - nie wiadomo. Jak napisałem - nie szkodzi, poprawy nie zauważyłem... właściwie żadnej różnicy nie zauważyłem ale stosowaliśmy to w osp jakieś pół roku więc nie jest to miarodajne zupełnie.

Luis pisze:Problem jest u mnie taki że posiadamy silnik zaburtowy 2- suwowy do motorówki paliwo musi być rozrobione do wezwania. W okresie letnim nie ma z tym większego problemu bo na bieżąco się zużywa ale jak zostanie paliwo na zimę to na wiosnę jest już nie za ciekawe.(nie wyleje się) Ostatnio rozmawiałem z mechanikiem który zajmuje się silnikami do łodzi to powiedział by dodawać stabilizator paliwa. Powiedział że silniki Hondy nie lubią starego paliwa bo wtryskiwacze się zatykają. Szukałem w sieci więcej informacji o działaniu tego czy to się sprawdza ale niestety nie znalazłem odpowiedzi.
Jak dla mnie za drogi silnik, żeby ryzykować - zalewałbym go jednak świeżym przed sezonem.
Wszystkie silniki nie lubią starego paliwa, szczególnie dwusuwowe. U nas tak koledzy zatarli pilarkę do drewna.

Nadzieja
Posty: 748
Rejestracja: wt 30 gru 2014, 08:56
Status: Offline

Re: Stabilizator paliwa

Post autor: Nadzieja »

Czasami najlepiej postawić na olej napędowy arktyczny. Dzięki temu wiadomo, że silnik będzie dodatkowo chroniony. O tym można przeczytać tutaj: https://teberia.pl/olej-napedowy-arktyc ... kteryzuje/ . Sprawdźcie, czym się charakteryzuje i gdzie go najlepiej kupić.

Olek36
Posty: 304
Rejestracja: pn 17 sty 2022, 12:25
Status: Offline

Re: Stabilizator paliwa

Post autor: Olek36 »

Na jakiej zasadzie działa taki stabilizator?
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat