Prowadzenie pojazdów 65+

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Kreator publikacji
bosek
OSP (gm., woj.): Lesznowola, Mazowieckie
Status: Offline

Prowadzenie pojazdów 65+

Postautor: bosek » czw 05 lip 2018, 14:36

Witam

Mamy pośród nas strażaka, który przekroczył już wiek 65 lat, ale ciągle wyjeżdża z nami do kościoła lub uroczystości.

Mam pytanie, czy ma on możliwość otrzymania wkładki na prowadzenie samochodów uprzywilejowanych w starostwie, oczywiście zakładam, że pomyślnie przejdzie badania lekarskie. Tylko czy jest sen go na nie wysyłać, jeżeli starostwo i tak nie wyda mu wkładki?

Może ktoś spotkał się z taką sytuacją.

matek804
OSP (gm., woj.): Wola (chm. rze)

Re: Prowadzenie pojazdów 65+

Postautor: matek804 » czw 05 lip 2018, 15:29

W działaniach ratowniczo-gaśniczych mogą brać udział osoby w wieku od 18 do 65 lat.

Kreator publikacji
bosek
OSP (gm., woj.): Lesznowola, Mazowieckie

Postautor: bosek » pt 06 lip 2018, 08:19

Dlatego napisałem że jeździ z nami do kościoła i na uroczystości a nie na akcję.

Do kościoła też jeździmy samochodami uprzywilejowanymi ale wiadomo, że nie na sygnałach.

Chodzi o to czy osoba po 65 roku, życia może mieć wkładkę na samochody uprzywilejowane.

Feniks

Postautor: Feniks » pt 06 lip 2018, 15:33

O ile mi wiadomo, to w sytuacji gdy nie używacie sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej to samochód strażacki nie jest pojazdem uprzywilejowanym a zwykłym pojazdem uczestniczącym w ruchu i do jego prowadzenia wystarczy zwykłe prawo jazdy odpowiedniej kategorii.

RatownikKPP

Postautor: RatownikKPP » pn 09 lip 2018, 14:51

Feniks pisze:O ile mi wiadomo, to w sytuacji gdy nie używacie sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej to samochód strażacki nie jest pojazdem uprzywilejowanym a zwykłym pojazdem uczestniczącym w ruchu i do jego prowadzenia wystarczy zwykłe prawo jazdy odpowiedniej kategorii.

Kolega ma rację, tym bardziej że taki wyjazd łączy się z powiadomieniem SK PSP o wyjeździe "gospodarczym" i czasowym wyłączeniem pojazdu z podziału bojowego :)

Wróć do „Porady prawne”