Jakie ubranie specjalne ???

Ciekawostki i nowości sprzętowe oraz problemy dotyczące sprzętu używanego w Strażach Pożarnych.

Topic author
Suma15
Posty: 32
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: czw 28 lis 2013, 17:21
Status: Offline

Jakie ubranie specjalne ???

Post autor: Suma15 »

Witam,
Czy ma ktoś z kolegów rozeznanie na temat ubrań specjalnych (potocznie zwanych nomexami) które obecnie są na rynku?
Będziemy w najbliższym czasie nabywać kilka sztuk do jednostki i zastanawiam się które wybrać. Jak widziałem wahania cen są ogromne bo od 1000 do 3000 pln. Czy ktoś kupował ostatnio jakieś i mógłby podzielić się wrażeniami z użytkowania?

Wiadomo, że im będą tańsze tym więcej będzie można ich nabyć , ale kupować coś co będzie strasznej jakości też nie ma sensu.
Czekam na jakieś Podpowiedzi
Pozdrawiam

jerzy988
Posty: 343
Rejestracja: ndz 06 sty 2013, 20:57
OSP (gm., woj.): OSP BRONISŁAWOWO gm.sadlinki woj. pomorskie
Status: Offline

Re: Jakie ubranie specjalne ???

Post autor: jerzy988 »

mam ubranie za ok 1900zł i mam za ok 1050 zł w opisie praktycznie to nie ma róznic ale te droższe nie ma wszywek na kolanach i widze ze nici sie zaciągają te tańsze mają wszywki na kolanach i sa gładsze ,,obecnie kupujemy te tańsze z mat-poż GARDA ,,,a tak to wszystkie są za grube latem ciepło w nich a mają studzić UPS były lżejsze i miększe z odpinaną podpinką ,może takie wymogi ? by strazak sie dusił latem

Topic author
Suma15
Posty: 32
Rejestracja: czw 28 lis 2013, 17:21
Status: Offline

Re: Jakie ubranie specjalne ???

Post autor: Suma15 »

Zaciekawiło mnie to ubranie GARDA. ktoś jeszcze użytkuje taki i mógłby podzielić się wrażeniami?
Awatar użytkownika

GLM
Posty: 478
Rejestracja: wt 30 sie 2011, 16:15
OSP (gm., woj.): Długa Koscielna
Status: Offline

Re: Jakie ubranie specjalne ???

Post autor: GLM »

Napisz do mnie to dam ci namiary , nie zadne tam 3 czy 1,5 nówka fajny UPS naczelnik@spoko.pl zapłaciłem 530 zł za UPS beż certyfikatu oczywiście tel. do zakładu ( 25 - 7570166) orgimaln NOMEX to tak będzie kosztował ponad 1500 zł u nas w powiecie to nawet PSP używał UPS sam widziałem
Święty Florianie patronie nasz ,miej w opiece naszą Straż

Topic author
Suma15
Posty: 32
Rejestracja: czw 28 lis 2013, 17:21
Status: Offline

Re: Jakie ubranie specjalne ???

Post autor: Suma15 »

Ubranie bez CNBOP raczej nie wchodzi w grę. Gdyby coś się stało osobie w takich ciuchach byłby zapewne ogromny problem w przypadku starania się o ewentualne odszkodowanie. Lepiej żeby wszystko było wg naszych chorych przepisów. Ktoś jeszcze może poradzić coś na temat ubrania z CNBOP? Kto jeszcze używa GARDA i chciałby podzielić się doznaniami?

uka
Posty: 109
Rejestracja: czw 16 cze 2011, 07:34
Status: Offline

Re: Jakie ubranie specjalne ???

Post autor: uka »

Z czystym sumieniem Gardę mogę polecić. Osobiście używam i wydaje mi się że jest to super stosunek jakości do ceny.
Jak będziesz kupował to zwróć uwagę na rozmiary gdyż warto zakupić dany rozmiar o stopień mniejszy gdyż kurtka wtedy fajnie leży, nie jest taka długa.

Sylwek
Posty: 684
Rejestracja: czw 14 kwie 2005, 08:26
Kontakt:
Status: Offline

Re: Jakie ubranie specjalne ???

Post autor: Sylwek »

jerzy988 pisze:a tak to wszystkie są za grube latem ciepło w nich a mają studzić UPS były lżejsze i miększe z odpinaną podpinką ,może takie wymogi ? by strazak sie dusił latem
Ubrania specjalne nie mają studzić a izolować (chronić) od ciepła, wody, wydzielin osoby poszkodowanej. Chłodzić to mogą takie kamizelki http://www.bullard.com/europe/en/produc ... anagement/

Odpinając podpinkę pozbawia się ubranie warstwy chroniącej przed ciepłem i membranę chroniąca przed wodą - dlatego w instrukcji napisano, że tak nie wolno używać ubrań specjalnych oraz umieszczono na nich wskaźniki, które pokazują, kiedy warstwa termoizolacyjna (podpinka) jest usunięta.
uka pisze: Jak będziesz kupował to zwróć uwagę na rozmiary gdyż warto zakupić dany rozmiar o stopień mniejszy gdyż kurtka wtedy fajnie leży, nie jest taka długa.
Wydaje mi się, że nie jest to dobra rada. Ubrania strażackie powinny mieć trochę luzu ponieważ powietrze pomiędzy ubraniem i ciałem stanowi dodatkową ochronę przed ciepłem. Myślę, że nieprzypadkowo producenci tak szyją ubrania do rozmiaru, żeby był luz. Ponadto te ubrania właśnie tak są badane na spełnienie norm. Prawdopodobnie bardziej dopasowane ubranie będzie miało gorsze właściwości termoizolacyjne i w ekstremalnych sytuacjach strażak będzie bardziej narażony na oparzenia.

Fryderyk
Posty: 397
Rejestracja: pn 19 wrz 2022, 15:44
Status: Offline

Re: Jakie ubranie specjalne ???

Post autor: Fryderyk »

Ja wychodzę z założenia, że liczy się przede wszystkim własny komfort podczas użytkowania danego ubrania. Zastanawiam się, co Wy sądzicie na ten temat. Na stronie https://stsklep.pl/1021-kurtki-hardshellowe-damskie widziałem kurtki hardshellowe. Myślicie, że mogą być one dobrym wyborem na jesień?
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat