łączność radiowa

Ciekawostki i nowości sprzętowe oraz problemy dotyczące sprzętu używanego w Strażach Pożarnych.

Topic author
dyziaczek2000
Posty: 19
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: śr 14 lut 2007, 22:49
Lokalizacja: Chmielowice
Status: Offline

łączność radiowa

Post autor: dyziaczek2000 »

Witam druhów! Od pewnego czasu noszę się z zamiarem pozyskania dla jednostki krótkofalówek z mikrofonami i słuchawkami (zestawy nagłowne) , sterowanymi głosem o zasięgu do 28 km. Uważam że takie rozwiązanie usprawniłoby komunikację podczas akcji i zapewniałoby bezpośrednią łaczność wszystkich członków zastępu zwłaszcza przy gaszeniu lasów gdzie hałas i zadymienie uniemożliwiaja niejednokrotnie komunikację bezpośrednią. Inne zalety to ciągły minitoring przebiegu akcji przez dowódców nawet w niektórych przypadkach z terenu remizy i możliwość natychmiastowej reakcji w razie potrzeby. Podobne rozwiązania stosują agencje ochrony podczas obstawiania większych dyskotek. Czy ktoś spotkał się już z takim rozwiązaniem i czy biorąc pod uwagę dużą moc nadajników(5W) oraz nadawanie na zastrzeżonych kanałach trzeba występować o pozwolenie na użytkowanie tych urządzeń. Chodzi o model MIDLAND GXT 650 dostępne na allegro za ok 290 zł za parę. proszę o wypowiedzi na ten temat.
pozdrawiam wszystkich strażaków.
dyziaczek2000@wp.pl
ospchmiel@op.pl
www.ospchmielowice.republika.pl

Sylwek
Posty: 684
Rejestracja: czw 14 kwie 2005, 08:26
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: Sylwek »

Ja bym się bardzo poważnie zastanawiał!

Zerknij na to: http://felektr.katalogi.pl/Midland_GXT_650-t11009.html
i na to http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic379521.html
i jeszcze to:
http://www2.rally.com.pl/forum/viewtopi ... a063b7c70e

Poza tym jeśli ma to służyć strażakom to powinno dawać możliwość współpracy z innymi jednostkami, czyli pracować na falach strażackich a nie pracuje.

Niestety ale większość okazji jest dla sprzedawców a nie dla nabywców...

Rozsądne wyjście to jakaś motorolka GP serii 300, chyba najtańsza jest GP340:
http://www.motorola.com
jest do tego dużo akcesoriów.

Niestety ceny są dużo większe - sam nad tym bardzo boleję, bo im więcej nasobnych tym większe bezpieczeństwo a akcesoria znacznie podnoszą ergonomie użytkowania.

Pewnie te serii CP są najtańsze ale nie jestem pewien czy da się je ustawić do pracy na częstotliwościach strażackich.


Pewnie trochę tańsze od motoroli są Kenwoody a najtańsze Radmory http://www.radmor.pl/ tylko, że zawsze trzeba pamiętać o dostępie do serwisu no i jeśli się na coś zdecyduje w jednostce, to zawsze łatwiej kupić sprzęt tej samej firmy (wymiana baterii, ładowarki akcesoria).

Moja rada - nie daj się wpuścić w kanał z tymi radyjkami, które znalazłeś w necie - wywalić kilkaset zł jest łatwo a potem się sobie pluje w brodę.
Sam kilka razy kupiłem okazyjnie tańsze produkty i się z nimi męczę.

Dodano:
usunalem długie linki bo nie dało się tego normalnie czytać - w razie potrzeby, łatwo znajdziecie radia które Was interesują i o których pisze przeszukując strone Motoroli.
Ostatnio zmieniony śr 07 mar 2007, 09:56 przez Sylwek, łącznie zmieniany 1 raz.

OSP Żarnowiec
Posty: 38
Rejestracja: pn 08 sty 2007, 20:13
Status: Offline

Łączność radiowa

Post autor: OSP Żarnowiec »

Witam Druhów Ja również poprę wypowiedz moich przedmówców i zasugeruję Ci zakup typowych radiotelefonów Motorola z serii np.CP lub GP -przenośne. Najlepsze wg mnie to te z serii GP można je dowolnie programować. Zakupiłem w ostatnich latach kilkanaście szt na Gminę i Druhowie z Jednostek są zadowoleni. Pozdrawiam.

Topic author
dyziaczek2000
Posty: 19
Rejestracja: śr 14 lut 2007, 22:49
Lokalizacja: Chmielowice
Status: Offline

Dziękuję za odzew.

Post autor: dyziaczek2000 »

Serdecznie dziękuję za odpowiedzi i doceniam sugestie, na pewno skorzystam. Interesuje mnie zdanie Druhów na temat samej idei zestawów nagłownych podczas akcji oraz czy na razie do przeszkoleń (szczególnie dla mdp) nie kupić jakiś tańszych modeli oczywiście na europejskiej homologacji. Po sprawdzeniu funkcjonalności tego sprzętu zakupić już modele profesjonalne. Bo według cenników to za cenę jednej motoroli mogę mieć zestawy dla całego zastępu firmy maxcom lub podobnej. Zaznaczam że nie szkoliliśmy się na takim nagłownym sprzęcie i szkoda środków na ideę, która może nie sprawdzić się w praktyce,a wiadomo że budżet z gumy nie jest.
Pozdrawiam serdecznie.

Sylwek
Posty: 684
Rejestracja: czw 14 kwie 2005, 08:26
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: Sylwek »

Witam ponownie,
Zestawy do radiostacji profesjonalnych są jak najbardziej wskazane i pomocne w dzialaniach. Jest tego cała gama, zestawy słuchawkowe, mikrofonogłośniki, osteofony, zestawy podhełmowe, ostatnio czytałem też o specjalnych maskach ODO z mikrofonem i głośnikiem.
Najtaniej wyjdzie chyba zakup mikrofonoglośnika (cena rzędu 170 zł).
Jeśli chcesz poczytac więcej to wejdź na stronę motoroli do akcesorii albo np MSA Auer - jest to opisane przy okazji akcesorii do hełmów i masek.

Idea zabawy z takimi amatorski radyjkami PMR jest jak dobra, tylko trochę kosztowna. Chodziło mi o to, że mogą się nie sprawdzić w działaniach straży, ze względu na brak łączności z radyjkami strażackimi i bardzo kiepski zasięg w stosunku do tego co piszą w reklamówkach (max kilometr dwa w otwartym terenie).
My w pracy używamy radyjek PMR (czyli tych legalnych w Polsce, o mniejszym zasięgu niż te FRS/GMRS) Motorola Talkabaut T5522, kupiliśmy 2 w komplecie z ładowarką i działają nieźle. Cena to około 500 zł więc nie mało. Zasięg realnie około 2 km na otwartym terenie, w pracy łączność przez 2 grube stropy (z 1 piętra do piwnicy) działa spokojnie. Zestawów słuchawkowych nie mamy do nich.
Pożyczam je czasem jak mamy w OSP obstawiać jakieś uroczystości (np Procesja na Boże Ciało) bo w tej chwili mamy tylko jedno profesjonalne radio przenośne Motorola GP 360 i też się sprawdzają.
Co do tej firmy o której piszesz to może wpisz przed zakupem nazwę radia w www.gogle.com dodaj jeszcze słowo forum albo przeszukaj te fora do ktorych podałem Ci linka wcześniej to uzyskasz prawdziwe opinie a nie te z reklam. Kolega kiedyś kupił na allegro jakieś PMRki nieznanej firmy, które działały mu na 300 metrów w otwartej przestrzeni przy deklarowanych przez sprzedawcę 11 km - łatwo się naciąć i kupić bezużyteczny badziew, nawet jesli wyda się 200 zł na 2 sztuki to będzie tego szkoda.

Topic author
dyziaczek2000
Posty: 19
Rejestracja: śr 14 lut 2007, 22:49
Lokalizacja: Chmielowice
Status: Offline

dzień kobiet

Post autor: dyziaczek2000 »

życzę wszystkiego najlepszego z okazji dnia kobiet wszystkim naszym dzielnym paniom, a zwłaszcza twojej sylwek. serdecznie dziękuje.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat