Samochód lekki zbiornik 1 tysiac litrów

Ciekawostki i nowości sprzętowe oraz problemy dotyczące sprzętu używanego w Strażach Pożarnych.

Topic author
szymek85
Posty: 84
Rejestracja: sob 03 lis 2012, 07:54
OSP (gm., woj.): woj. wielkopolskie
Status: Offline

Samochód lekki zbiornik 1 tysiac litrów

Post autor: szymek85 » ndz 01 lip 2018, 14:10

Witam. Posiadamy na wyposażeniu 2 samochody średnie. Pojawiła się możliwość wymiany jednego z nich na samochód lekki ze zbiornikiem wody 1 tysiąc litrów wody. Prosiłbym osoby które miały styczność z takim pojazdem o opinie czy warto takie auto kupić, czy jest dosyć miejsca na sprzęt oraz ile płaciliście za to auto bo tu jest budżet 300 tyś zł. Z góry dzięki za odpowiedź

jgk
Posty: 65
Rejestracja: wt 08 gru 2015, 20:17
Status: Offline

Re: Samochód lekki zbiornik 1 tysiac litrów

Post autor: jgk » pt 06 lip 2018, 14:49

Zasadnicze pytanie cz jeździcie do akcji na dwa auta. W waszym przypadku patrzyłbym raczej na możliwości auta.Kiedyś zapytałem chłopaków z PSK co zadysponują jeśli będę miał do dyspozycji auto średnie i lekkie odpowiedzieli że średnie z racji uniwersalności ratowniczo gaśniczy natomiast lekki to zazwyczaj szybkie natarcie które może być za mało w przypadku większego pożaru.Oczywiście można zrobić z niego ratownictwa technicznego ale tak jak pisałem wyżej na PSK wolą auta uniwersalne które w każdej chwili można zadysponować do innego zdarzenia.

Feniks
Posty: 146
Rejestracja: pt 09 sie 2013, 18:23
Status: Offline

Re: Samochód lekki zbiornik 1 tysiac litrów

Post autor: Feniks » sob 07 lip 2018, 14:04

Pytanie - skąd macie te 300tyś i czy można je przenieść na przyszły rok? Bo mając wkład własny na poziomie 300tyś można się starać o różne dotacje (pieniądze z gminy mogą być traktowane jako wkład własny). I może dało by się uzbierać za rok na średni lub ciężki? U nas w okolicy samochody lekkie są traktowane raczej jako ratownictwo specjalistyczne (techniczne, wysokościowe, wodne) lub dowóz ludzi - tak jak pisał jgk - u nas w okolicy też kolejność dysponowania ustawia lekkie na końcu kolejki (u nas w okolicy preferencje to ciężkie, średnie i na końcu lekkie).
ODPOWIEDZ