system selektywny

Ciekawostki i nowości sprzętowe oraz problemy dotyczące sprzętu używanego w Strażach Pożarnych.

f1elek
Posty: 31
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: ndz 30 sty 2005, 16:43
Kontakt:
Status: Offline

co do selektywnego

Post autor: f1elek »

to mósze wam powiedziec ze ja mam selektywne zwykłe na syrene u siebie zakładaliśmy je jedni z pierwszych na podkarpaciu działa bez zarzutu innym juz sie spaliło iod pioeuna a to tam jakaś płytaka siadła a u nas nic jestem z niego bardzo zadowolony myśalłem w tym roku nad tym żeby w tym roku zalozyc nowy system oparty na smsach ale zaczołem pozyskiwac informacje na te ten temat i doszedłem do pewnych wniosków jest to dobry system ma on wiele zalet ale ma tez i wady największa wada jest cena rosnie w zaleznosi od pejdzerów lub komórek doszedłem do wniosku ze nic nie będe rószł tylko zamątuje mocniejszą syrene na dachu

krzysztof_wojkowice
Posty: 5
Rejestracja: wt 04 maja 2004, 12:32
Lokalizacja: OSP Wojkowice
Status: Offline

Post autor: krzysztof_wojkowice »

Witam forumowiczow.

Nie wiem czy temat jest jeszcze aktualny ale...
w mojej jednostce posiadamy pagery tzw.
MEMO CLASSIC z METRO-BIP-u.
Mamy je od do¶æ dawna. Wowczas bylismy (ponoæ) pierwszymi na ¶l±sku.
Na pocz±tku by³o róznie. Obecnie dzia³a to u nas bez zarzutów. Polega to na tym, ¿e dzwonimy do centrali za po¶rednictwem numeru dostêpnego z telefonu stacjonarnego i komorkowego, podajemy nazwe grupi i komunikat. NIe narzekamy. Kosztuje nas to tyle ile wykorzystamy pol±czeñ w ramach us³ugi METRO+. Rocznie to okolo 100-150z³ (mamy dwie grupy - grupa to 10 pagerów - my posiadamy 12).
Mo¿na siê dogadaæ z METRO BIP i kupiæ za przyzwoit± kwotê pagery.
W razie pytañ proszê pisaæ krzysztof.kat@poczta.fm
Z tego co siê orientujê to bazê wywo³awcz± mo¿na zamontowaæ w swojej jednostce ale nie znam kosztów.

Pozdrawiam
Krzysztof

Jarozakr
Posty: 30
Rejestracja: czw 17 lut 2005, 19:24
Lokalizacja: Zakroczym
Status: Offline

Post autor: Jarozakr »

Witam
W poszukiwaniu wiadomości przeszukałem całe forum ale nie znalazłem nic o selektywnym alarmowaniu, wszystko co jest opisanie to system przywoławczy, a mnie interesuje ta pierwsza część ponieważ o powiadamianiu to już napisaliście wszystko stąd moje pytanie:
1.W jaki sposób jest realizowanie zdalne uruchomienie syreny alarmowej z PSK ?
2. Jakie urzadzenia sa do tego potrzebne?
3.Czy to jest realizowane tylko droga radiową (poprzez radiostacje)
4.Czy moze gdzies jest to realizowane droga telefoniczna (nie zaleznie czy stacjonarna czy tez komorkowa)
5.Jak to jest z drogą prawną, jakieś wymogi przepisami jakies dopuszczenia i tp.
pozdrawiam

Sylwek
Posty: 684
Rejestracja: czw 14 kwie 2005, 08:26
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: Sylwek »

Cześć,
myślę że będzie najlepiej jak zaczniesz od poczytania na stronie producenta czyli tu: http://www.platan.pl/radio.html - wszystko co mógłbym Ci napisać byłoby zaczerpnięte z zamieszczonych na tej stronie informacji w formie stron lub dokumentów pdf.
Strona innej firma, która ma podobne rozwiązania to http://www.robotec.pl/.

Jeśli będziesz się decydował na jakieś konkretne rozwiązanie to chyba najlepiej będzie jeśli się dowiesz na jakich urządzeniach pracuje PSP na Twoim terenie - wtedy pozostanie zakup stacji obiektowej do załączania syreny i skonfigurowanie systemu. Więcej informacji poda Ci jakiś lokalny serwis lub przedstawiciel producenta, ewentualnie ktoś z najbliższej Tobie komendy PSP, z którą współpracujecie.

Sylwek

Jarozakr
Posty: 30
Rejestracja: czw 17 lut 2005, 19:24
Lokalizacja: Zakroczym
Status: Offline

Post autor: Jarozakr »

Cześć
Sylwek te strony nic wielkiego nie wniosły do moich pytań oprocz jakiegos krotkiego opisu systemu DSP-50 to nic wiecej nie ma. Glownie jest tam opisane to co juz wszyscy pisali na forum o systemie powiadamiania strazaka. A mi chodzi o sam system zdalnego zalaczania syreny wywoływany za pomoca PSK. Chciałbym sie dowiedziec czy może ktos ma system poprzez linie telefoniczna bo ze sie da to wiem nie ma w tym najwiekszego problemu bo aplikacji do telefonu jest bardzo duzo. I jak to wygląda od strony prawnej czy selektywne jest nazucane jakimis przepisami.

Sylwek
Posty: 684
Rejestracja: czw 14 kwie 2005, 08:26
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: Sylwek »

Witam,

Sorki ale trochę się pogubiłem i nie bardzo już wiem o jakim urządzeniu piszesz - przecież najprostrzy system DSP służy własnie tylko do tego by zalączyć zdalnie syrenę - my mamy wlasnie taki i wiele jednostek w moim powiecie ma tylko takie najprostrze urządzenie. Sygnał wysyłany z PSP drogą radiową trafia do jednostki i jest zalączana syrena.

Pozwiadamianie indywidualne strażaków to już rozbudowa tego systemu o np urządzenie do wysyłania smsów lub o powiadamianie na pagery.

Co do załączania syreny przez telefon to np urządzenie Roboteca ma
możliwość sterowania wyjściami przekaźnikowymi przez sms'a - można je zastosowac do załączenia dowolnego urządzenia, sprężarki, oświetlenia albo syreny...

Może chodzi Ci o załączanie syreny przez kablową sieć telefoniczną?

Mi się jednak wydaje, że skoro są systemy, które się sprawdzają to trudno Ci będzie na własną rękę wprowadzić w całym powiecie jakiś nowy. Dyspozytorzy już się czegoś nauczyli więc jak im postawisz kolejną skrzynke i powiesz żeby się uczyli jej obsługi to raczej nie będą szczęśliwi. Poza tym jak by każda OSP im stawiała swoją skrzynkę do włączania wlasnie ich syreny to by się im niezły bałagan mógł porobić. Dlatego też ja uważam, że jednak dobrze jest zainstalować coś co już na Waszym terenie jest wdrożone i funkcjonuje.

Co do konkretnych wymagań usankcjonowanych przepisami to ja się z niczym takim nie spotkałem. Wydaje mi się, że firmy opierają się na określonych, opracowanych standardach - np. wywoływanie pagerów przez Digitex w systemie POCSAG (cokolwiek by to miało znaczyć). Dodatkowo prawdopodobnie opracowują swoje protokoły transmisji danych z których opisem jednak się chyba raczej nie wyhylają, prawdopodobnie by nie dać konkurencji możliwości podrobienia swoich urządzeń.

Nie zmienia jednak to tego, że zainteresowała mnie Twoja propozycja - opisz jakie konkretnie rozwiązanie masz na myśli - wydaje mi się że będzie to dla wszystkich ciekawe.

Sylwek

kdatta
Posty: 88
Rejestracja: ndz 18 kwie 2004, 13:43
Lokalizacja: KARSIN (woj. pomorskie)
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: kdatta »

Cze¶æ !

Obserwujê ten temat i informujê, ¿e Enkoder PG-500 (stacja bazowa) z firmy Robotec ma wej¶cie do pod³±czenia zwyk³ej linii telefonicznej. I z tego co wiem to mo¿na sobie ustawiæ po ilu dzwonkach urz±dzenie odpowiada (tak jak automatyczna sekretarka) i potem wybierasz kod z klawiatury telefonu z którego dzwonisz i np. uruchamiasz syrenê. Oczywi¶cie selektywnie (droga radiow± ) tez mo¿na uruchamiaæ syrenê. Najlepiej zadzwoñ do roboteca i sie zapytaj o szczegó³y. www.robotec.pl - tam to znajdzeisz.

Pozdrawiam

Krzysztof Datta
Kontakt: Komendant Gminny ZOSP RP - Krzysztof Datta e-mail. biuro@ospkarsin.pl GG 3230011 kom. 606 230 876

otylia
Posty: 253
Rejestracja: pn 21 mar 2022, 11:09
Status: Offline

Re: system selektywny

Post autor: otylia »

Jeśli masz problem z Twoim telefonem, to zawsze dobrym rozwiazaniem będzie przywrócenie go do ustawień fabrycznych. Na stronie https://kabledosmartfona.pl/jak-przywro ... ych_elvl.a znajdziesz informacje jak to zrobić, krok po kroku.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat