zawody OSP

Ciekawostki i nowości sprzętowe oraz problemy dotyczące sprzętu używanego w Strażach Pożarnych.

Topic author
pkociuba8
Posty: 10
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: sob 20 wrz 2008, 18:36
Status: Offline

zawody OSP

Post autor: pkociuba8 »

witam
chciałbym uzyskać kilka sposobów na przeróbke motopompy na zawody
zmodyfikowane są nastepujące rzeczy:
-grzybek
-chłodnica
-głowica
Proszę o więcej przeróbek

marcin_op
Posty: 526
Rejestracja: czw 07 lut 2008, 21:34
Status: Offline

Re: zawody OSP

Post autor: marcin_op »

A ja uważam, że takie przeróbki powinny być dyskfalifikacją z zawodów.

Warto się zastanowić, po co są zawody ? Bo chyba nie są po to, aby pokazać kto jest lepszym kombinotorem ze sprzętem.
Zawody powinny pokazywać umiejętności jednostki.
Wg. mnie przystepujący do zaowdów powinni mie dokładnie taki sam sprzęt, a przeróbka powinna dyskfalifikować
Awatar użytkownika

Artur
Posty: 702
Rejestracja: sob 11 lis 2006, 07:00
OSP (gm., woj.): Stary Brus, lubelskie
Lokalizacja: Stary Brus
Kontakt:
Status: Offline

Re: zawody OSP

Post autor: Artur »

"marcin_op" wiesz przecież że PO 5 produkowane były dawno temu a sprzęt ten się zużywa. Pokarz mi OSP która startuje w zawodach nawet i powiatowych na oryginalniej motopompie bez przeróbek czy na normalnym paliwie. Powinno być tak jak jest na zachodzie według regulaminu CTIF ale to jeszcze dużo wody upłynie. Organizatorów też nie bardzo stać na to by postawić dwie motopompy na podestach i by wszyscy startowali na nich. A co do przeróbek to i tak tego nie widać z zewnątrz.
Pozdrawiam
Komendant Gminny, Sekretarz Zarządu Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam na: http://www.stary-brus.osp.org.pl/ i http://osp-starybrus.blog.onet.pl/

marcin_op
Posty: 526
Rejestracja: czw 07 lut 2008, 21:34
Status: Offline

Re: zawody OSP

Post autor: marcin_op »

"Pokarz mi OSP która startuje w zawodach nawet i powiatowych na oryginalniej motopompie bez przeróbek czy na normalnym paliwie."

Przyjedź do nas to ci pokaże, bo osobiście na takich startujemy, jedyna przeróbka to kranik zamieniony na zawór kulowy.
Przeróbka przeróbką w ramach konieczności jak np. kranik, zbiornik paliwa itp, ale już wiercenie w głowicy .... to już przegięcie. No i masz racje - tego nie widać...
A co do paliwa, racja, takiego jak do PO-5 już się nie dostanie, więc leje się PB95, ale czy lepsze paliwo w tym silniku cokolwiek znaczy ? Moim skromnym zdaniem PB98, lub co niektórzy leją Verve lub inne 100 oktanowe paliwo to tylko jest gorzej dla tego silnika.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Artur
Posty: 702
Rejestracja: sob 11 lis 2006, 07:00
OSP (gm., woj.): Stary Brus, lubelskie
Lokalizacja: Stary Brus
Kontakt:
Status: Offline

Re: zawody OSP

Post autor: Artur »

No ja startuję w zawodach już parę lat no i widziałem różne cuda i różne zawartości zbiornika tz. mieszanka np.z eterem lub coś podobnego paliwo lotnicze itp. A co da wiercenie w głowicy??? owszem można zwiększyć pojemność skokową silnika ale nie wierceniem tylko szlif silnika i głowicy. Nikt praktycznie już nie używa motopomp do pożarów no chyba że niema autopompy na GBA. Temat był zresztą poruszany już na forum.
Komendant Gminny, Sekretarz Zarządu Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam na: http://www.stary-brus.osp.org.pl/ i http://osp-starybrus.blog.onet.pl/

Topic author
pkociuba8
Posty: 10
Rejestracja: sob 20 wrz 2008, 18:36
Status: Offline

Re: zawody OSP

Post autor: pkociuba8 »

Pokarz mi OSP która startuje w zawodach nawet i powiatowych na oryginalniej motopompie bez przeróbek czy na normalnym paliwie."
w naszej gminie na 16 jednostek każda ma podrasowaną troszke motopompe i sedzia przed zawodami w roku 2008 mówił że okaże się która jed. ma najlepsza drużyne oraz sprzet bo było duzo czasu na przeróbki w okresie zimowym

jemal
Posty: 91
Rejestracja: śr 31 maja 2006, 15:55
Lokalizacja: Częstochowa
Status: Offline

Re: zawody OSP

Post autor: jemal »

pkociuba8 pisze:Pokarz mi OSP która startuje w zawodach nawet i powiatowych na oryginalniej motopompie bez przeróbek czy na normalnym paliwie."
w naszej gminie na 16 jednostek każda ma podrasowaną troszke motopompe i sedzia przed zawodami w roku 2008 mówił że okaże się która jed. ma najlepsza drużyne oraz sprzet bo było duzo czasu na przeróbki w okresie zimowym

U mnie w jednostce są trzy PO-5 i żadna nie jest przerabiana no chyba że za przeróbkę można nazwać zdjęcie lampy czy czyszczenie zbiornika. Uważam, że takich rzeczy się nie powinno robić bo to jest nieuczciwe i powinna być za coś takiego dyskwalifikacja.

FFWPIETRAS
Posty: 54
Rejestracja: ndz 18 maja 2008, 23:52
Lokalizacja: MYSŁOWICE - JANÓW
Status: Offline

Re: zawody OSP

Post autor: FFWPIETRAS »

→ uszczelnienie zasysacza ( przepustnicy na cylindrze zasysajacym )
→ wymiana grzybka ze stali zwykłej na grzybka z nierdzewki
→ wymiana szczeliwa w dławicy na nowe (świeże) z dodatkami polepszającymi ślizg i szczelność
→ zaczopowanie dozownika o ile jest przy nasadzie ssawnej
→ dokładne uszczelnienie korpusu pompy
→ wymiana sprężyny pod grzybkiem na mocniejsza i elastyczniejszą i dokładne uszczelnienie śruby mocującej
→ wymiana wirnika /prosty/ na wirnik /stożkowy/ z kątowymi łopatkami
→ wstawienie drobnej siatki miedziannej między gażnik a blok silnika (lepsze powstawanie mieszanki paliwowo-powietrznej)
→ wymiana aparatu zapłonowego na bezstykowy (elektronik)
→ reduktory pod świece i świece zapłonowe
→ bezoporowe przewody wysokiego napięcia
→ dopracowanie głowicy, przez zwiększenie stopnia sprężania, w celu zasilania silnika dostępnym paliwem
→ wyważenie wału korbowego (dopracowanie do wysokich obrotów)
→ zastosowanie dyfuzorów w rurze wydechowej między kolektorami a tłumnikiem (przyhamowanie spalin)
***** można
→ wymiana koła zamachowego na dwumasowe koło zamachowe.

tyle można zrobić z pompy P-05 jest to kosztowna inwestycja ale nie stosuje tutaj "wybuchu" w celu szybkiego zassania

A na jakiej zasadzie działa zasysanie za pomocą wybuchu ??
To zna każdy rolnik co ma beczke ( taką z talerzem ) do wywozu fekalii teraz ich już sie nie stosuje, w tym przypadku działają prawa fiz-chem (skutecznie)

dodatkowe pytania prosze kierować na kontakt: GG 9786334 lub ffwpietras@onet.eu
Ostatnio zmieniony pn 12 sty 2009, 02:12 przez FFWPIETRAS, łącznie zmieniany 1 raz.

FFWPIETRAS
Posty: 54
Rejestracja: ndz 18 maja 2008, 23:52
Lokalizacja: MYSŁOWICE - JANÓW
Status: Offline

Re: zawody OSP

Post autor: FFWPIETRAS »

Tylko nie dajcie sie naciągaczom co robią pseudo remonty lub pseudo tuningi mnie kiedyś naciągnoł jeden gość na drobne 4000 zł w efekcie 9 miejsce na dziewięć drużyn !!!
Remont polegał na pomalowaniu pompy !!
I wycięciu co drugiej łopatki na wirniku (PODOBNO MIAŁA SZYBCIEJ ZASYSAĆ)
teraz po dopracowaniu pompy (przy standartowym wirniku) po raz czwarty otrzymalismy puchar z takim tekstem "za zajęcie pierwszego miejsca ..."

Topic author
pkociuba8
Posty: 10
Rejestracja: sob 20 wrz 2008, 18:36
Status: Offline

Re: zawody OSP

Post autor: pkociuba8 »

dzięki, nas to nie bedzie wiele kosztować bo mechanik kierowca ma warsztat i jakby jakies czesci brakowało to do kupimy

krzysiek19932512
Posty: 1
Rejestracja: wt 30 mar 2010, 21:21
OSP (gm., woj.): osp zakrzew gm Ulan-Majorat woj Lubelskie
Status: Offline

Re: zawody OSP

Post autor: krzysiek19932512 »

Moja drużyna działa na orginalnej motopompie i nie chce się chwalić ale bojówkę robimy w 40 s
Awatar użytkownika

seligow
Posty: 679
Rejestracja: pn 15 mar 2010, 13:31
OSP (gm., woj.): Seligów woj.Łódzkie
Lokalizacja: Łowicz
Kontakt:
Status: Offline

Re: zawody OSP

Post autor: seligow »

Ja nie rozumiem tego całego zamieszania wokół zawodów. Przecież zawody to zabawa, możliwość spotkania się z kolegami z innych jednostek, sprwadzenia swoich umiejętności. Tak bardzo Wam zależy na tych pucharach? A jak słyszę, że ktoś wydaje 3000-4000zł na "tuning" motopompy na zawody to mnie krew zalewa... Nie lepiej kupić coś przydatnego dla straży, np. Nowe TurboJet'y, albo zorganizować jakieś ciekawe szkolenie?
Starszy sikawkowy

Jan Wyszogrodzki
Posty: 56
Rejestracja: ndz 08 cze 2008, 19:00
Status: Offline

xxx

Post autor: Jan Wyszogrodzki »

xxx
Ostatnio zmieniony ndz 13 lip 2014, 08:13 przez Jan Wyszogrodzki, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

seligow
Posty: 679
Rejestracja: pn 15 mar 2010, 13:31
OSP (gm., woj.): Seligów woj.Łódzkie
Lokalizacja: Łowicz
Kontakt:
Status: Offline

Re: zawody OSP

Post autor: seligow »

Witam.
Chodzi mi właśnie o te wyśrubowane wyniki na zawodach, liczenie każdej setnej sekundy, inwestowanie wielkich pieniędzy (10 000!!!, dziękuje za informacje, panu Wyszogrodzkiemu), to chyba przesada. Zawody przestają być sposobem na sprawdzenie swoich umiejętności. Zabawa zamienia się w biznes... Proszę, nie dajmy się zwariować

Wesołych i spokojnych świąt!

Kamil, OSP Seligów
Starszy sikawkowy
Awatar użytkownika

Tomi112
Posty: 58
Rejestracja: sob 30 maja 2009, 08:06
OSP (gm., woj.): _____________woj.lubelskie_____________
Status: Offline

Re: zawody OSP

Post autor: Tomi112 »

a moim zdaniem każda motopompa powinna być sprawdzona przed zawodami przez organizatora i sędziów pozostawić pracującą przez 20min i niech sobie pompują wodę ze zbiornika do zbiornika ! Wówczas można sprawdzić ile ten sprzęt jest wart.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat