problemy z motopompom po5 1974r

Ciekawostki i nowości sprzętowe oraz problemy dotyczące sprzętu używanego w Strażach Pożarnych.
Awatar użytkownika

major
Posty: 27
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: śr 18 maja 2011, 09:25
OSP (gm., woj.): XXXXXXXXXXXXXXX
Status: Offline

Re: problemy z motopompom po5 1974r

Post autor: major »

Najlepiej stosować oryginały wtedy będziesz miał pewność ze jest ok albo przynajmniej uszczelki z takich materiałów jak oryginalne. Obejrzyj dobrze wyłącznik od iskry może ma przebicie, jak masz to załóż i sprawdź inny. A jak to nie pomoże to ja sprawdziłbym jeszcze raz dokładnie instalację.

Jarozakr
Posty: 30
Rejestracja: czw 17 lut 2005, 19:24
Lokalizacja: Zakroczym
Status: Offline

Re: problemy z motopompom po5 1974r

Post autor: Jarozakr »

Wymień kondensatory
Awatar użytkownika

podymacz
Posty: 660
Rejestracja: czw 06 maja 2010, 10:24
OSP (gm., woj.): Więcławice gmina Michałowice woj. Małopolskie
Status: Offline

Re: problemy z motopompom po5 1974r

Post autor: podymacz »

A ja mam jeszcze jedną sprawę: Czy coś pomaga w pracy pompy zastosowanie lepszego paliwa, np. PB98, lub jakieś V-power? Osobiście wydaje mi się, że taka archaiczna konstrukcja może mieć problem z większą ilością oktanów i nie wytrzymać. Co o tym sądzicie?

wentyl
Posty: 28
Rejestracja: wt 19 lip 2011, 11:00
OSP (gm., woj.): Wólka Okopska(Dorohusk,Lubelskie)
Status: Offline

Re: problemy z motopompom po5 1974r

Post autor: wentyl »

ja ci na to odpowiem na własnym przykładzie lejemy pb95 i robiliśmy ćwiczenie bojowe i przy każdym załamaniu węża silnik robi piękne buuu nie dawał rady.pomyśleliśmy lepsze paliwo możne coś zmieni spuściliśmy stare pb 95 byle jakiego pochodzenia wyczyściliśmy gaźnik zalaliśmy 98 odrazy po 1 zapaleniu pompa pracowała lepiej i na ćwiczeniu bojowym już nie kulała tylko trzymała obroty.

natomiast słyszałem anegdotkę ze niektóre pompy właśnie słabiej pracują na 98
Awatar użytkownika

podymacz
Posty: 660
Rejestracja: czw 06 maja 2010, 10:24
OSP (gm., woj.): Więcławice gmina Michałowice woj. Małopolskie
Status: Offline

Re: problemy z motopompom po5 1974r

Post autor: podymacz »

hmmm , zastanawiam się co zrobić. Czasu nie wiele, ale trzeba by to przetestować. :twisted:
Awatar użytkownika

strazak102
Posty: 138
Rejestracja: pn 30 maja 2011, 09:46
OSP (gm., woj.): Strzebieszew,Domaniewice,Łódzkie
Status: Offline

Re: problemy z motopompom po5 1974r

Post autor: strazak102 »

Panowie, potrzebuje pomocy. Nasza motopompa praktycznie wogóle nie ssie wody. Podejrzewamy, że może to być wina "grzybka smoczka". Wirnik się kręci, w wężu słychać jak zasysa powietrze, a po wrzuceniu do wody około 30 sekund trzeba czekać na zassanie.
"Bogu na chwałę, ludziom na pożytek"

"co nie uśmierci to podwójnie wzmocni mnie"
Awatar użytkownika

Artur
Posty: 702
Rejestracja: sob 11 lis 2006, 07:00
OSP (gm., woj.): Stary Brus, lubelskie
Lokalizacja: Stary Brus
Kontakt:
Status: Offline

Re: problemy z motopompom po5 1974r

Post autor: Artur »

może zacznij od uszczelnienia pompy szczeliwem plastycznym, zmień grzybek no i zobacz czy prawidłowo jest ustawiona klapka od spalin która jest na kolektorze wydechowym.
Komendant Gminny, Sekretarz Zarządu Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam na: http://www.stary-brus.osp.org.pl/ i http://osp-starybrus.blog.onet.pl/
Awatar użytkownika

strazak102
Posty: 138
Rejestracja: pn 30 maja 2011, 09:46
OSP (gm., woj.): Strzebieszew,Domaniewice,Łódzkie
Status: Offline

Re: problemy z motopompom po5 1974r

Post autor: strazak102 »

Dzisiaj został wymieniony grzybek i rura odpowiedzialna za wytwarzanie podciśnienia. Jutro próba
"Bogu na chwałę, ludziom na pożytek"

"co nie uśmierci to podwójnie wzmocni mnie"

wentyl
Posty: 28
Rejestracja: wt 19 lip 2011, 11:00
OSP (gm., woj.): Wólka Okopska(Dorohusk,Lubelskie)
Status: Offline

Re: problemy z motopompom po5 1974r

Post autor: wentyl »

witam nie powielając tematu pisze tutaj

posiadamy na jednostce Motopompe PO5

występuje u nas taki problem ze nasz pompa pracuje na wysokich obrotach lecz strasznie wolno idzie woda manometr pokazuje 8 atmosfer a woda mimo wszystko idzie słabo czas w jakim robi ćw bojowe to 24 sec pytanie do kogoś kto wie co zrobić by zwiększyć wydatek pompy by łamała węże

sslawek77
Posty: 446
Rejestracja: pn 17 maja 2010, 20:06
Lokalizacja: z OSP
Kontakt:
Status: Offline

Re: problemy z motopompom po5 1974r

Post autor: sslawek77 »

wentyl pisze:witam nie powielając tematu pisze tutaj

posiadamy na jednostce Motopompe PO5

występuje u nas taki problem ze nasz pompa pracuje na wysokich obrotach lecz strasznie wolno idzie woda manometr pokazuje 8 atmosfer a woda mimo wszystko idzie słabo czas w jakim robi ćw bojowe to 24 sec pytanie do kogoś kto wie co zrobić by zwiększyć wydatek pompy by łamała węże
w jakiej kondycji macie silnik ?? jak silnik kiepski to przy obciążeniu wody jaka idzie na wirniki, silnik straci moc i nie bedzie pchał wody odpowiednio szybko, pomierz ciśnienie na cylindrach, sprawdz tarcze czy nie jest już starta lub nie ślizga

wentyl
Posty: 28
Rejestracja: wt 19 lip 2011, 11:00
OSP (gm., woj.): Wólka Okopska(Dorohusk,Lubelskie)
Status: Offline

Re: problemy z motopompom po5 1974r

Post autor: wentyl »

Silnik jest w świetnej kondycji bo nie czuje obciążenia,sprawdzę jak będzie konieczność wymiany to wymienimy zrobimy próbę i będę pisał tutaj co i jak dalej
Awatar użytkownika

major
Posty: 27
Rejestracja: śr 18 maja 2011, 09:25
OSP (gm., woj.): XXXXXXXXXXXXXXX
Status: Offline

Re: problemy z motopompom po5 1974r

Post autor: major »

Pompa może mieć już luzy i wirniki mielą wodę zamiast ją wypychać więc może nie mieć zbyt dużej wydajności. Warto też zwrócić uwagę czy pompa i chłodnica nie jest pokryta kamieniem i czy zawór wylotowy otwiera się na maksa. Tak jak już wspomniał ssławek77 tarcza też może mieć winę jeśli jest już wyjechana.

Sekretarz1991
Posty: 2
Rejestracja: sob 17 wrz 2011, 11:08
OSP (gm., woj.): Potworów Dobra Wielkopolska
Status: Offline

Re: problemy z motopompom po5 1974r

Post autor: Sekretarz1991 »

witam druhowie, mam takie pytanie odnosnie gumowych wezy ssawnych, czy sa one dopuszczalne na zawody ? poniewaz w regulaminie nie ma zadnych wytycznych, i czy te weze da sie ulozyc tak zeby byly proste poniewaz moja jednostka zakupila kilka lat temu ssawne (zielona) kazdy wie o co chodzi i one bardzo sie wyginaja w tzw rogala.
Kolejne pytanie to takie czy da sie zmienic laczniki na ssawnie, tzn czy w ogole sa jakies wieksze zeby latwiej bylo trafic podczas skrecania.
Awatar użytkownika

damian_osp
Posty: 571
Rejestracja: ndz 24 kwie 2011, 10:15
OSP (gm., woj.): OSP Posada Zarszyńska
Kontakt:
Status: Offline

Re: problemy z motopompom po5 1974r

Post autor: damian_osp »

jak najbardziej dozwolone są zielone ssawne. A o tych innych łącznikach to nigdy nie słyszałem
Bogu na chwałę, ludziom na pożytek

sslawek77
Posty: 446
Rejestracja: pn 17 maja 2010, 20:06
Lokalizacja: z OSP
Kontakt:
Status: Offline

Re: problemy z motopompom po5 1974r

Post autor: sslawek77 »

czy robił ktoś próbę z ori wydechem, a takim który miał wyciętą tą trąbkę i zostawiona tylko dwururka ?
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat