Mundur bojowy.

Ciekawostki i nowości sprzętowe oraz problemy dotyczące sprzętu używanego w Strażach Pożarnych.

Topic author
martino19916
Posty: 6
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: pn 14 lis 2011, 16:15
Status: Offline

Mundur bojowy.

Post autor: martino19916 »

Witam wszystkich..

Zabralem sobie do domu mundur bojowy zeby go wyczyscic.. Niestety po wyczyszczeniu zauwazylem iz z paskow odblaskowych wraz z woda i plynem, zeszla ta warstwa(substancja, nie wiem jak to okreslic) ktora jest odpowiedzialna za odbijanie swiatla.. Czy mozna dokupic ta substancje i pomalowac te paski odblaskowe.. Czy to juz nic sie z tym nie da zrobic? ? Z gory dziekuje..

siekiera
Posty: 8
Rejestracja: pt 28 paź 2011, 12:35
Status: Offline

Re: Mundur bojowy.

Post autor: siekiera »

obawiam się, że potrzebny jest nowy mundur!
Awatar użytkownika

CHACHUŁ.CTIF
Posty: 38
Rejestracja: śr 18 sie 2010, 15:09
OSP (gm., woj.): OSP ŻDŻARY gm.KAWĘCZYN woj.Wielkopolskie
Status: Offline

Re: Mundur bojowy.

Post autor: CHACHUŁ.CTIF »

chodzi o ubranie bojowe typu nomex??
998 Turek zgłoś sie do 627-45

Topic author
martino19916
Posty: 6
Rejestracja: pn 14 lis 2011, 16:15
Status: Offline

Re: Mundur bojowy.

Post autor: martino19916 »

CHACHUŁ.CTIF pisze:chodzi o ubranie bojowe typu nomex??

Tak..

Józek22
Posty: 90
Rejestracja: śr 03 mar 2010, 10:38
Lokalizacja: woj.lubelskie
Status: Offline

Re: Mundur bojowy.

Post autor: Józek22 »

nie wiem czym żeś ty to wyczyścił ale chyba pozostaje wymiana taśm odblaskowych na nowe

kapselek136136
Posty: 10
Rejestracja: śr 16 lis 2011, 20:06
OSP (gm., woj.): wieruszów łodzkie
Status: Offline

Re: Mundur bojowy.

Post autor: kapselek136136 »

Też prałem momex, znaczy czyściłem go ręcznie bo też miałem obawy żeby mi nie zeszło z odblasków. Może miałeś za gorącą wodę w pralce . Mogłeś odkleić chociaż napis z tyłu STRAŻ bo są na rzepy . Wiem ze wrzucisz do pralki i bez problemu ale koszt momexu nie jest tani i niektóre jednostki nie stać na zakup nowych. Lepiej żeby te pieniądze poszły na sprzęt.

1986lukasz
Posty: 127
Rejestracja: pn 19 lip 2010, 23:48
OSP (gm., woj.): województwo Śląskie
Status: Offline

Re: Mundur bojowy.

Post autor: 1986lukasz »

Panowie UPS'a należy prać w pralkach specjalnymi środkami i to 2 razy. Pierwsze pranie przeznaczone jest do wyczyszczenia munduru, a drugie (innym środkiem) do przywrócenia odpowiednych właściwości włókien jakie posiadał mundur przed praniem. Bo podczas prania włókna tracą swoje właściwości i dlatego potrzebna jest druga kąpiel.
Tak na marginesie nomex, goretex to polimery z których powstają włókna. Tak więc właściwą nazwą na nomexy czy też MOMEXY jest UPS.

Sylwek
Posty: 684
Rejestracja: czw 14 kwie 2005, 08:26
Kontakt:
Status: Offline

Re: Mundur bojowy.

Post autor: Sylwek »

kapselek136136 pisze:Też prałem momex, znaczy czyściłem go ręcznie bo też miałem obawy żeby mi nie zeszło z odblasków. Może miałeś za gorącą wodę w pralce . Mogłeś odkleić chociaż napis z tyłu STRAŻ bo są na rzepy . Wiem ze wrzucisz do pralki i bez problemu ale koszt momexu nie jest tani i niektóre jednostki nie stać na zakup nowych. Lepiej żeby te pieniądze poszły na sprzęt.
Ubranie po pożarze jest zakontaminowane - skażone rożnymi świństwami więc samo czyszczenie zewnętrznej warstwy nie wystarcza - wypada go uprać. W każdym ubraniu jest instrukcja czyszczenia i konserwacji.

Co do taśm to po prostu producent zaoszczędził i dał jakieś g... dlatego się uszkodziły. Firmowe dobre odblaski z atestami do pracy w wysokich temperaturach tak łatwo się nie niszczą. Co można teraz poradzić to albo próba reklamowania jeśli ubranie jest na gwarancji, zakup drugiego albo używanie na drodze kamizelki odblaskowej (generalnie to zawsze można zalecić a już przy koszarówkach które mają malutkie trójkąciki to bezwzględnie konieczne).
1986lukasz pisze:Panowie UPS'a należy prać w pralkach specjalnymi środkami i to 2 razy. Pierwsze pranie przeznaczone jest do wyczyszczenia munduru, a drugie (innym środkiem) do przywrócenia odpowiednych właściwości włókien jakie posiadał mundur przed praniem. Bo podczas prania włókna tracą swoje właściwości i dlatego potrzebna jest druga kąpiel.
Tak na marginesie nomex, goretex to polimery z których powstają włókna. Tak więc właściwą nazwą na nomexy czy też MOMEXY jest UPS.
Prawdopodobnie to co piszesz o impregnowaniu może dotyczyć ubrań najtańszych, gdzie warstwa zewnętrzna została wykonana z bawełny impregnowanej niepalnie. Taka bawełna traci swoje właściwości niepalne po praniu - jest o tym informacja we wkładce która mówi, że po 20 praniach ubranie trzeba reimpregnować.
Może również dotyczyć reimpregnacji membrany półprzepuszczalnej do ochrony przed wodą i wydzielinami - jeśli jest membrana goretex to firma w ramach wyciągania kasy wymaga stosowania specjalnych impregnatów podobnie jak w przypadku wszystkich ubrań turystycznych (podobnie jest z butami z membraną - tez tylko specjalne pasy).
Przyznam, że nie wiem o którym impregnacie piszesz dlatego zawsze mówię, że trzeba przestrzegać instrukcji.

Same tkaniny zewnętrzne typu Nomex czy Kermel są niepalne bez żadnych impregnatów i nie wymagają dodatkowych środków po praniu.

Co do nazwy to prawie masz rację, z tym, że UPS to było ubranie popularne strażackie, czyli najtańsze badziewie wykonane z palnych materiałów udające ubranie strażackie. Ubrania strażackie wg nomenklatury z Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 kwietnia 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów służących zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego lub ochronie zdrowia i życia oraz mienia, a także zasad wydawania dopuszczenia tych wyrobów do użytkowania Dz.U. 2010 nr 85 poz. 553 http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 0100850553 używa się terminu Ubranie Specjalne czyli skrót byłby US.
Niektórzy producenci nazywają to ubraniem specjalnym strażaka i stosują skrót USS.

Topic author
martino19916
Posty: 6
Rejestracja: pn 14 lis 2011, 16:15
Status: Offline

Re: Mundur bojowy.

Post autor: martino19916 »

Dziekuje za cenne rady.. Znalazlem sposob jak naprawic te odblaski.. :D Tutaj zostawiam adres strony jak by ktos mial taki sam problem.. http://www.ado-odblaski.pl/oferta-tasmy-trudnopalne

gwiazdeczka
Posty: 3
Rejestracja: sob 13 gru 2014, 00:54
Status: Offline

Re: Mundur bojowy.

Post autor: gwiazdeczka »

Też spotkałam się z czymś podobnym u mojego brata, ale niestety podany sposób nie pomógł. Ktoś zna jakieś inne??

Grzybu
Posty: 3
Rejestracja: wt 23 gru 2014, 14:57
OSP (gm., woj.): Różan, Mazowieckie
Status: Offline

Re: Mundur bojowy.

Post autor: Grzybu »

dzięki martino właśnie miałem podobny problem i się przydał link:)

shea123
Posty: 3
Rejestracja: pn 26 sty 2015, 12:04
Status: Offline

Re: Mundur bojowy.

Post autor: shea123 »

Obawiam się, że nic się z tym nie da zrobić i potrzeba nowego munduru :/

Albertmut
Posty: 30
Rejestracja: czw 22 sty 2015, 16:13
Lokalizacja: Polska
Kontakt:
Status: Offline

Mundur bojowy

Post autor: Albertmut »

Tak, wszystko siÄ™ zgadza

wafel9
Posty: 3
Rejestracja: śr 11 lut 2015, 09:45
Status: Offline

Re: Mundur bojowy.

Post autor: wafel9 »

Nabyłeś nowy mundur czy co zrobiłeś?

Lindana
Posty: 3
Rejestracja: sob 14 lut 2015, 17:04
Status: Offline

Re: Mundur bojowy.

Post autor: Lindana »

No jak potrzebował to pewnie nabył, bo co innego można zrobić? :D
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat