Zestaw hydrauliczny z UE

Ciekawostki i nowości sprzętowe oraz problemy dotyczące sprzętu używanego w Strażach Pożarnych.

Topic author
slawek.998
Posty: 516
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: ndz 31 gru 2006, 11:16
Status: Offline

Zestaw hydrauliczny z UE

Post autor: slawek.998 »

Witam - nasza jednostka chce kupić używany zestaw hydrauliczny Lukas pochodzący z Niemiec,pytanie czy zestaw taki musi posiadać atest lub świadectwo dopuszczenia , jeżeli tak to kto ma je wystawić ?

Sylwek
Posty: 684
Rejestracja: czw 14 kwie 2005, 08:26
Kontakt:
Status: Offline

Re: Zestaw hydrauliczny z UE

Post autor: Sylwek »

Zestaw powinien mieć dokumentację przeglądów i wszystkich napraw.
Poza stanem pompy i narzędzi należy zwrócić uwagę na datę wprowadzenia węży i ich stan - węże, jeśli nie są uszkodzone, można używać 10 lat więc jeśli się okaże, że musicie je wymienić od razu to Was to zdrowo szarpnie.
Przed wprowadzeniem na podział warto zrobić przegląd w serwisie. Pewnie serwis wymieni olej hydrauliczny. Poza tym serwis zostawi dokumenty o przeglądzie.

W przypadku narzędzi z silnikiem spalinowym proponuję wymianę filtra powietrza, oleju i świecy i co tam by jeszcze nie działało. W przypadku silnika elektrycznego wszystko powinno śmigać ale wypada zrobić pomiar rezystancji izolacji przez uprawnionego elektryka.

Topic author
slawek.998
Posty: 516
Rejestracja: ndz 31 gru 2006, 11:16
Status: Offline

Re: Zestaw hydrauliczny z UE

Post autor: slawek.998 »

Zestaw nieposiada dokumentów czy wystarczy wtedy zrobić przekląd w PL i po kłopocie?
W PSP powiedzieli mi że taki zestaw musi posiadać polski atest .Straszą mnie że gdy coś się stanie w czasie akcji za urzywanie nieatestowanego sprzętu ktoodpow Żadnych atestów niemają jednak stare samochody pożarnicze sprowadzane z UE i tu wsztstko jest ok..
Awatar użytkownika

podymacz
Posty: 660
Rejestracja: czw 06 maja 2010, 10:24
OSP (gm., woj.): Więcławice gmina Michałowice woj. Małopolskie
Status: Offline

Re: Zestaw hydrauliczny z UE

Post autor: podymacz »

ja Ci coś poradzę:

Skontaktuj się z firmą FIREMAX - oni Ci na ten temat wszystko powiedzą. \
To obecnie jedyna w Polsce firma uprawniona do wykonywania przeglądów hydraulicznych narzędzi ratowniczych LUKAS.

Kontakt do tej firmy: http://www.firemax.pl/kontakt,s,2,0.html

Co jeszcze ciekawe: na życzenie zainteresowanych przy przeglądzie wystawiają dla członków OSP takie fajne certyfikaty poświadczające przeszkolenie z obsługi. Niby nic, ale zawsze to jakiś dokument do CV dla chłopaków szukających pracy.
Awatar użytkownika

fireman90
Posty: 638
Rejestracja: sob 03 cze 2006, 10:58
Lokalizacja: śląskie
Status: Offline

Re: Zestaw hydrauliczny z UE

Post autor: fireman90 »

podymacz pisze:To obecnie jedyna w Polsce firma uprawniona do wykonywania przeglądów hydraulicznych narzędzi ratowniczych LUKAS.
W naszym powiecie dotychczas w/w serwisowała firma AirPress z Opola. Jak jednak podają na stronie FIREMAX-a jako ich podwykonawca, aktualnie znajduje się w okresie wypowiedzenia.
Jajakobyły
Awatar użytkownika

podymacz
Posty: 660
Rejestracja: czw 06 maja 2010, 10:24
OSP (gm., woj.): Więcławice gmina Michałowice woj. Małopolskie
Status: Offline

Re: Zestaw hydrauliczny z UE

Post autor: podymacz »

Lukas cofnął serwisom wszystkie uprawnienia do obsługi ich narzędzi. Kto zrobił nowy certyfikat (po 2009roku) ten może obecnie serwisować narzędzia - w przypadku naszego kraju jest to wyłącznie FIREMAX.
Awatar użytkownika

Artur
Posty: 702
Rejestracja: sob 11 lis 2006, 07:00
OSP (gm., woj.): Stary Brus, lubelskie
Lokalizacja: Stary Brus
Kontakt:
Status: Offline

Re: Zestaw hydrauliczny z UE

Post autor: Artur »

Kolego a z skąd masz takie informacje ze lukas cofnął uprawnienia. Niedawno jak byłem na przeglądzie z naszym lukasem to widziałem certyfikat wydany przez LUKAS Hydraulik i wszystko jest w języku niemieckim, to jak może cofnąć taki certyfikat? Nie bardzo rozumiem. Może chodzi o przeglądy serwisowe nowych narzędzi ratowniczych
Komendant Gminny, Sekretarz Zarządu Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam na: http://www.stary-brus.osp.org.pl/ i http://osp-starybrus.blog.onet.pl/
Awatar użytkownika

podymacz
Posty: 660
Rejestracja: czw 06 maja 2010, 10:24
OSP (gm., woj.): Więcławice gmina Michałowice woj. Małopolskie
Status: Offline

Re: Zestaw hydrauliczny z UE

Post autor: podymacz »

Artur pisze:Kolego a z skąd masz takie informacje ze lukas cofnął uprawnienia. Niedawno jak byłem na przeglądzie z naszym lukasem to widziałem certyfikat wydany przez LUKAS Hydraulik i wszystko jest w języku niemieckim, to jak może cofnąć taki certyfikat? Nie bardzo rozumiem. Może chodzi o przeglądy serwisowe nowych narzędzi ratowniczych
Jak dołączyć plik PDF, żeby się wkleiło jako obraz tu na forum?
Mam pismo od Lukasa z niemiec, tylko że w formacie PDF.
Awatar użytkownika

malczan4
Posty: 92
Rejestracja: pn 03 maja 2010, 17:09
OSP (gm., woj.): Wierzbanowa (Wiśniowa, małopolskie)
Kontakt:
Status: Offline

Re: Zestaw hydrauliczny z UE

Post autor: malczan4 »

podymacz pisze:
Artur pisze:Kolego a z skąd masz takie informacje ze lukas cofnął uprawnienia. Niedawno jak byłem na przeglądzie z naszym lukasem to widziałem certyfikat wydany przez LUKAS Hydraulik i wszystko jest w języku niemieckim, to jak może cofnąć taki certyfikat? Nie bardzo rozumiem. Może chodzi o przeglądy serwisowe nowych narzędzi ratowniczych
Jak dołączyć plik PDF, żeby się wkleiło jako obraz tu na forum?
Mam pismo od Lukasa z niemiec, tylko że w formacie PDF.
Można też wysłać plik na jakiś serwis hostingowy typu hostuje.net i udostępnić link . ;]
Awatar użytkownika

podymacz
Posty: 660
Rejestracja: czw 06 maja 2010, 10:24
OSP (gm., woj.): Więcławice gmina Michałowice woj. Małopolskie
Status: Offline

Re: Zestaw hydrauliczny z UE

Post autor: podymacz »

malczan, napisz mi swojego mejla, to Ci wszystko prześlę. Ja nie bardzo umiem zamieszczać takie rzeczy. Jakbyś był łaskaw, to wrzucisz kolegom, co?
Awatar użytkownika

malczan4
Posty: 92
Rejestracja: pn 03 maja 2010, 17:09
OSP (gm., woj.): Wierzbanowa (Wiśniowa, małopolskie)
Kontakt:
Status: Offline

Re: Zestaw hydrauliczny z UE

Post autor: malczan4 »


owzosprp_lublin
Posty: 3
Rejestracja: pn 02 sty 2012, 11:39
OSP (gm., woj.): Zarząd wojewódzki OSP Lublin
Status: Offline

Re: Zestaw hydrauliczny z UE

Post autor: owzosprp_lublin »

Do zabrania głosu na tym forum sprowokował mnie pan Artur Kołodziej - komendant Gminny ZOSP RP. Przypuszczam że chodzi tu o jednostkę OSP Stary Brus. Pan Kołodziej przesłał do Zarządu Wojewódzkiego OSP RP Lublin zapytanie dotyczące uprawnień do przeglądu Lukasa.
Aby rozpatrzeć ten problem muszę przedstawić kilka merytorycznych faktów dotyczących historii serwisów i dokumentacji z tym związanej. W KW PSP Lublin w 1994 roku powstała pierwsza w Polsce stacja obsługi sprzętu ratowniczego i ochronnego (posiadająca odpowiednie uprawnienia jak i niezbędne wyposażenie serwisowe) działająca pod patronatem PSP do2007 roku. Od 2008 do dnia dzisiejszego stacja ta reprezentowana jest przez zarząd wojewódzki OSP w Lublinie. Od momentu powstania stacji ani PSP ani zarząd OSP nie występował do firmy Lukas Hydraulik ani o do firmy Fire-Max o jakąkolwiek autoryzację gdyż nastąpił by tu ewidentny konflikt interesów. Od samego początku serwis ten miał pełne wsparcie ze strony firmy Fire-Max i działał za jej pełna zgodą do 2011 roku. Perturbacje serwisowe zaczęły sie w momencie kiedy firm Fire-Max (do której odnosimy sie stale z wielkim szacunkiem) widocznie z powodu kłopotów finansowych postanowiła wyrugować z rynku wszystkie serwisy sprzętu hydraulicznego i drabin Magirus które powstał wiele lat wcześniej np: w Limanowej, Gdyni, Opolu, Toruniu. Serwisy te to równocześnie były przedstawicielami handlowymi firmy Fire-Max, a profity z przeglądów sprzętu były znacznym zyskiem finansowym tych firm. Jako informację dodatkową chciałbym powiadomić kolegów strażaków iż wszystkie osoby zajmujące sie serwisem sprzętu Lukas posiadały wydane przez firmę LUKAS Hydraulik bezterminowe certyfikaty serwisowe. Od momentu kiedy niemiecki Lukas Hydraulik został wykupiony przez amerykańską korporację IDEX zaczął się powolny spadek sprzedaży spowodowany kryzysem gospodarczym oraz spadkiem jakości wyrobów firmy Lukas. W ty momencie firmy takie jak Holmatro i Weber Hydraulik zanotowały wzrost sprzedaży swoich wyrobów utrzymując stale wysoki poziom swoich wyrobów. Prawdopodobnie te przyczyny spowodowały chęć przejęcia obowiązków serwisowych a co za tym idzie zysków z ich przeprowadzania.

Pozwolicie panowie że na chwilę zajmiemy sie dokumentacją aby następnie połączyć te dwa wątki. Rzecz dotyczy oryginalnej instrukcji obsługi wydanej przez firmę Lukas Hydraulik a nie jej okrojonej polskiej wersji;

Oparłem sie w tym przypadku na instrukcji obsługi pompo hydraulicznych (oczywiście tylko wybrane fragmenty dotyczące serwisu i przeglądu sprzętu) analogicznie jest w pozostałych instrukcjach co jest zresztą do sprawdzenia proszę tam zajrzeć i sobie przetłumaczyć.

11 Konserwacja i serwis
Sprzęt hydraulicznych podlega bardzo dużym obciążeniom mechanicznym. Oględziny mają być przeprowadzone po każdym użyciu: jednak co najmniej jeden raz na sześć miesięcy. To pokazuje w odpowiednim czasie zużycie sprzętu, terminowe wymiany tych części zapobiegają uszkodzeniu sprzętu . Należy również sprawdzić, czy wszystkie śruby mocujące są mocno dokręcone (jeżeli dotyczy, spełniają określony momenty dokręcania) co 3 lata lub gdy mogą powstać wątpliwości co do bezpieczeństwa i niezawodności urządzenia, ma być przeprowadzony dodatkowy sprawdzian funkcja (w tym połączenie, zgodne z obowiązującymi przepisami krajowymi i międzynarodowymi w odniesieniu do terminów konserwacji sprzętu ratowniczego). W Republice Federalnej Niemiec, regularnych kontroli bezpieczeństwa zgodnie z przepisami Gesetzliche Unfall Versicherung (GUV, "ustawowe ubezpieczenie wypadkowe") są obowiązkowe
LUKAS oferuje odpowiedni zestaw testowy do badania funkcji hydraulicznych

(Więcej szczegółowych i informacji można znaleźć w wykazie akcesoriów LUKAS lub skontaktować się ze sprzedawcą LUKAS).

11.1 Zalecane okresy testów

11.1.1 Wizualna inspekcja
11.1.2 Funkcja testowania

Oględziny muszą być wykonane po każdym użyciu / ostatecznie raz w roku.

Czas pracy na dzień - Funkcja testowania

do 1 godziny raz w roku
do 8 godzin raz na 3 miesiące
do 24 godzin raz w miesiącu

11.2 Agregaty hydrauliczne z silnikiem spalinowym
oględziny

Agregaty hydrauliczne

• Sprawdź, czy wszystkie połączenia hydrauliczne są dokręcone, • ogólna szczelność, nie ma wycieków • Czy widoczne są uszkodzenie na silniku, bloków zaworowych lub na obudowie? • istnienie i stabilność prowadzenia ramy • Czy tabliczka znamionowa, posiada wszystkie znaki, znaki identyfikacji i etykieta ostrzegawcza jest czytelna? • Czy wszystkie osłony (np. ochronne, tłumika spalin) są nieuszkodzone? • Czy wszystkie poziomu cieczy zawarte w specyfikacjach mają odpowiednie poziomy? • Czy początek w nienagannym stanie technicznym i nieuszkodzone? • Połączenia muszą się łatwo łączyć •Osłony przeciwpyłowe muszą być dostępne • Wszystkie niezbędne akcesoria (jak np. świece zapłonowe, gniazdka i zbiornik paliwa muszą być sprawne.

Węże (patrz również "Przepisy bezpieczeństwa dla węży hydraulicznych")

• Kontrola wzrokowa na widoczność uszkodzeń • Sprawdzić szczelność.

Funkcja testowania

• Brak podejrzanych hałasów. • Test dla maksymalnego obciążenia.

(Zalecenie: używać testu, LUKAS, w tym instrukcje testowania, dla funkcji test).

Poza tymi okresami testowania, kontrola działania powinny być przeprowadzana, jeżeli pojawiają się podejrzane hałasy, lub istnieje uzasadnione podejrzenie, że nastąpiły wewnętrzne uszkodzenia agregatu.
Jeśli hałas lub podejrzanych czynniki wymienione powyżej występują nastąpić kilka razy w ciągu jednego miesiąca lub urządzenia hydrauliczne nie osiąga ciśnienie nominalne (75% maksymalnego ciśnienia) podczas testu funkcjonalnego, będziesz musiał skontaktować się z natychmiast z obsługi klienta LUKAS. Znajdziesz tu informacje o kontakcie w rozdziale "Rozwiązywanie problemów"
12 Naprawa
12.1 Informacje ogólne
Serwisowanie może być wykonywane tylko przez producenta lub personel przeszkolony przez producenta i przez autoryzowanych dealerów LUKAS. Tylko części zamienne LUKAS mogą być użyte do zastąpienia wszystkich składników (patrz: lista części zamiennych) Należy tu uwzglednić specjalistyczne narzędzia, instrukcja montażu, aspekty bezpieczeństwa, kontrole (zob. również rozdział "Konserwacja i serwis").

Podczas montażu należy zapewnić pełną czystości wszystkich elementów, ponieważ brud morze uszkodzić sprzęt ratowniczy

12,2 zapobiegawcze usługi

12.2.1 Konserwacja
Z zewnątrz urządzenie ma być czyszczone od czasu do czasu, w celu ochrony przed korozją ma być stosowany olej do zabezpieczenia powierzchni metalowych przed korozją.

12.2.2 Funkcja i test obciążenia

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do bezpieczeństwa i niezawodności sprzętu, funkcji i test obciążenia musi być wykonany. LUKAS oferuje odpowiednie urządzenia badawcze.

12.2.3 Wymiana płynu hydraulicznego

- Po ok.. 200 wdrożeń, ale po trzech latach najpóźniej, wymień hydrauliczne

płynu. Płyn należy wymieniać, gdy jest rozgrzany.

- Silnik musi być wyłączony!

- Stary płyn hydrauliczny musi być we właściwy sposób utylizowane
12.3
Podczas przeprowadzania dozwolonych napraw należy posługiwać się właściwymi katalogami części
zamiennych i zawartymi w nich komentarzami i rysunkami.
Jeżeli pojawią się jakiekolwiek niejasności odnośnie naprawy, to należy zwrócić się do
autoryzowanego przedstawiciele LUKAS bądź skonsultować się z serwisem LUKAS

A teraz powróćmy do meritum sprawy:
Lukas najprawdopodobniej na prośbę firmy Fire-Max wystosował pisma przedstawiane tutaj przez innych użytkowników tego forum opierając sie na pewnych zmianach dotyczących kontroli sprzętu wprowadzonych przez w/w niemiecki GUV w 2009 roku. Dla państwa informacji każda firma która przeszkoliła serwisanta zgodnie z wytycznymi GUV ma prawo kontrolować sprzęt hydrauliczny gdyż zasady kontroli są identyczne dla wszystkich producentów. Analogicznie jak diagnosta samochodowy kontrolujący różne marki Pojdów. Jak juz wspomniałem wyżej większość polskich firm zajmujących sie serwisem posiadała wydane bezterminowe certyfikaty serwisowe i było by kuriozum gdyby firma Lukas je cofnęła tym bardziej że w 2010 roku przedstawiciele serwisów tych firm zostali przeszkoleni zgodnie z najnowszymi wymogami kontroli GUV przez firmę Weber Hydraulik. Utracili jedynie autoryzację firmy Lukas. Jak wynika z punktu 12.1 Informacje ogólne instrukcji obsługi przeglądy sprzętu naprawy sprzętu mogą być wykonywane przez przeszkolony personel a wszystkie te podmioty maja takie przeszkolenie. Dodatkowo w instrukcji tej jest zawarta informacja o możliwości zakupu sprzętu kontrolno serwisowego punkt 12.2.2 co sugeruje że dopuszcza sie fakt że każda osoba która zakupiła sprzęt kontrolny i została przeszkolona przez producenta może wykonywać kontrole i naprawy. Co zresztą zgodne jest z przepisami UE dotyczącymi napraw sprzętu mechanicznego. Dodatkowo chciałbym kolegów strażaków poinformować że zgodnie z wytycznymi GUV i instrukcja obsługi która wprost opiera sie na tych przepisach w dziale kontroli część przeglądów mogą wykonać sami strażacy punkt 11 konserwacja i serwis - o ile nie wydaje mi się prawdopodobne aby konkretne jednostki OSP zdecydowały sie na zakup sprzętu kontrolno-serwisowego z powodu jego bardzo wysokich kosztów zakupu to wykonanie wymienionych w tym punkcie przeglądów wizualnych jest jak najbardziej możliwe co obniży znacznie koszt utrzymania sprzętu. Warunkiem jedynym jest tu przeszkolenie przez którąś z firm a nie jest to problem zbyt skomplikowany. I daje w efekcie lepsze wsparcie niż glej o którym wspomina kolega podymacz. Mało tego jest możliwość przeszkolenia całej jednostki w zakresie obsługi sprzętu hydraulicznego wykorzystując do tego specjalny pojazd szkoleniowy znajdujący sie na stanie Weber Rescue Polska. Na koniec moje zdanie co do pytania slawek.998 o sprzęt z unii. Nie zgadzam sie z kolegami strażakami w PSP nie wszyscy muszą mieć wiedze na ten temat. Certyfikaty dotyczą sprzętu nowo wprowadzonego na rynek mam tu na myśli nowo wyprodukowany (nie mylić z nowym modelem) czyli fabrycznie nowy. Sprzęt używany pochodzący od osoby już jej używającej został wprowadzony na rynek unii europejskiej z wykorzystaniem lokalnych przepisów i zgodnie z wszelkimi dopuszczeniami. Biorąc pod uwagę honorowanie przez Polskę wszelkich europejskich dyrektyw uważam iż można spokojnie zakupić taki sprzęt i wykonać tylko przegląd okresowy.

Z góry przepraszam za wszelkie literówki i ewentualne błędy stylistyczne w tłumaczeniu ale robiłem to na bieżąco.

Topic author
slawek.998
Posty: 516
Rejestracja: ndz 31 gru 2006, 11:16
Status: Offline

Re: Zestaw hydrauliczny z UE

Post autor: slawek.998 »

Dzięki koledze z owzosprp_lublin za obszerne zobrazowanie sprawy serwisów w PL ale jeżeli chodzi o użycie sprzętu bez Polskiego światectwa dopuszczenia czy w tym temacie będzie wszystko ok.Wiem że gdybym kupił w UE sprzęt który został w PL dopuszczony do użycia to wszystko będzie ok ale co ze sprzętem (typ-model) który niejest w PL używany .Rozumiem że sprzęt musi mieć aktualny przegląd ale co ze świadectwem dopuszczenia?
Awatar użytkownika

Artur
Posty: 702
Rejestracja: sob 11 lis 2006, 07:00
OSP (gm., woj.): Stary Brus, lubelskie
Lokalizacja: Stary Brus
Kontakt:
Status: Offline

Re: Zestaw hydrauliczny z UE

Post autor: Artur »

Dziękuję Panu Andrzejowi za wyczerpującą odpowiedz na ten temat. Tak wysłałem pytanie do ZW ZOSP RP w Lublinie z takim zapytaniem i oczekiwałem odpowiedzi na e-maila. Wszystkie wątpliwości mam nadzieję zostały rozwiane przez Pana Andrzeja
Komendant Gminny, Sekretarz Zarządu Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam na: http://www.stary-brus.osp.org.pl/ i http://osp-starybrus.blog.onet.pl/

owzosprp_lublin
Posty: 3
Rejestracja: pn 02 sty 2012, 11:39
OSP (gm., woj.): Zarząd wojewódzki OSP Lublin
Status: Offline

Re: Zestaw hydrauliczny z UE

Post autor: owzosprp_lublin »

Dotyczy zapytania slawek.998
Może wypowiedziałem się niezbyt dokładnie. W każdym kraju UE jest instytucja zajmująca się dopuszczaniem różnego rodzaju sprzętu do użytku publicznego. Sprzęt hydrauliczny nie jest stosowany wyłącznie w jednostkach straży pożarnych. Takie zestawy znajdują się na wyposażeniu np.: na złomowisk, kolei, wojska w niektórych krajach w policji, na statkach, rafineriach, w kopalniach itp. Aby dopuścić taki sprzęt do użytku ( w zasadzie każdy sprzęt mechaniczny, wyroby techniczne itp) producent konkretnego produktu zwraca się do specjalnie powołanej do tego rodzaju rządowej instytucji o wydanie pozytywnej opinii która umożliwi mu wprowadzenie do obrotu danego towaru na terenie swojego kraju. Tak się ma np. z homologacją pojazdów mimo pewnych różnic istniejących miedzy krajami członkowskimi UE w zasadzie wymagania są bardzo zbliżone i wymiana pojazdów między poszczególnymi krajami jest dozwolona. Podobnie jest ze sprzętem hydraulicznym. W Polsce kojarzymy to najczęściej z niemieckimi wymaganiami TUV. Chociaż w Europie jest wiele takich instytucji np. SGS, SQS w Szwajcarii, AWM Wspólnota Europejska, BVQI Wspólnota Europejska, JEJ Wspólnota Europejska, AFNOR Francuskie Stowarzyszenie na Rzecz Jakości, BSI British Standard Institution, DQS Wspólnota Europejska, itp. Ulokowane w poszczególnych krajach europejskich ale wykonujących dopuszczenia dla terenu całej UE. Ponadto istnieje jeszcze taki znak jak CE. Oznakowanie CE symbolizuje zgodność wyrobu z regulacjami Unii Europejskiej, które mają do tego wyrobu zastosowanie.
Uzyskanie prawa do oznaczania wyrobu znakiem zgodności wymaga uzyskania zezwolenia, czyli dokumentu wydanego zgodnie z zasadami systemu certyfikacji, zwanego potocznie "certyfikatem zgodności". Inaczej towar nie zostanie dopuszczony do obrotu.
W Polsce istnieje też kilka instytucji zajmujących się certyfikowaniem wyrobów miedzy innymi TUV Polska, ale najbardziej znanym i dla nas to jest strażaków najistotniejszym jest CIOP czyli Centralny Instytut Ochrony Pracy. To tam badane jest nasze wyposarzenie. Bez certyfikatu CIOP-u Centrum Naukowo Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej praktycznie nie podejmuje tematu certyfikacji. Nie wiem dlaczego wykonuje się to dodatkowa certyfikacje, bo jej koszty i tak są w liczone w cenę zakup które my ponosimy. Ale tak sobie wymyślił Minister MSWiA dla towarów sprzedawanych strażakom na terenie naszego kraju. Ten obowiązek certyfikowania spoczywa na sprzedawcy czy importerze. W przypadku o którym ty wspominasz jeżeli w ogóle chcieli by się podjąć takiego zadania koszt uzyskania certyfikatu zgodności od CNBOP przypuszczalnie przekroczyłby wartość nowego zestawu hydraulicznego. Jeszcze raz powtarzam jeżeli towar został dopuszczony do obrotu na terenie konkretnego kraju to musiał już posiadać ważny w momencie sprzedaży certyfikat zgodności UE a Polka honoruje takie porozumienia. Wiem że wiele takich zestawów zostaje sprowadzonych do Polski chociaż lokalni dilerzy sprzętu ratowniczego niechętnie odnoszą si e do takich praktyk gdyż odbiera im to zarobek. Ale jednostki kupują taki sprzęt po okazyjnie tanich cenach i nie ma tu nic do rzeczy czy lokalny diler posiada czy nie posiada na taki sprzęt certyfikat bo taki certyfikat urządzenie to miało wydane w momencie pierwszej sprzedaży.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat