Nowy samochód z firmy Bocar - opinie

Ciekawostki i nowości sprzętowe oraz problemy dotyczące sprzętu używanego w Strażach Pożarnych.

yeti25
Posty: 38
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: sob 25 kwie 2009, 23:24
Status: Offline

Re: Nowy samochód z firmy Bocar - opinie

Post autor: yeti25 »

Witam kolegów my posiadamy atego z bokaru i jesteśmy jak dotąd bardzo zadowoleni co do kabiny to niema najmniejszego przecieku ani piszczenia na początku były małe problemy bo na wybojach kabina bardzo podbijała ale byliśmy w serwisie i założyli bałwanki i problem znikł a co do zabudowy to jest super tylko polecić http://czerwonesamochody.com/details.php?image_id=17918 tylko że nasza zabudowa jest cała z kompozytu

miro61
Posty: 36
Rejestracja: śr 08 lut 2012, 18:55
OSP (gm., woj.): Skrzyszów(Godów,śląskie)
Status: Offline

Re: Nowy samochód z firmy Bocar - opinie

Post autor: miro61 »

:D
Ostatnio zmieniony ndz 08 kwie 2012, 22:56 przez miro61, łącznie zmieniany 4 razy.

1986lukasz
Posty: 127
Rejestracja: pn 19 lip 2010, 23:48
OSP (gm., woj.): województwo Śląskie
Status: Offline

Re: Nowy samochód z firmy Bocar - opinie

Post autor: 1986lukasz »

Jeśli mogę się wypowiedzieć na temat miejsca w przedziale załogi napiszę krótko.

MANem jeździłem na podoficerce w Krakowie 3 miesiące i muszę powiedzieć, że miejsca jest mało, siedzenia są krótkie (aparaty w oparciach) co powoduje, że trzeba tyłek przesunąć pod samo oparcie, a kolanami i tak dotyka się skrzyni silnika. Jeśli chodzi o szerokość to również nie ma rewelacji. Siedzące osoby cały czas się dotykają i jest ciasno.

O Mercedesie niewiele napiszę, bo tylko w nim siedziałem, a niestety nie miałem możliwości pojechania nim w bój. Ten "skos" któwy był zaznaczony i pokazany na zdjęciu powyżej jest naprawdę uciążliwy i nieraz z nogami nie ma co zrobić, ciasnota ogromna i chyba nawet większa niż w Manie, natomiast jest więcej miejsca na kolana.

Pozdrawiam

Sylwek
Posty: 684
Rejestracja: czw 14 kwie 2005, 08:26
Kontakt:
Status: Offline

Re: Nowy samochód z firmy Bocar - opinie

Post autor: Sylwek »

Tak naprawdę to ciasnota i niewygoda w samochodach GBA 4x4 firmy Bocar jest taka sama jak prawie wszystkich samochodów produkowanych do polskiej straży. Niestety firma Bocar, podobnie jak inni producenci idzie na łatwiznę i tnie koszty używając dostępnych kabin brygadowych a CNBOP im na to pozwala.
Chyba każda firma zachodnia produkująca zabudowy, w odróżnieniu od firmy Bocar ma w ofercie dedykowane dla straży kabiny (np to: http://www.schlingmann112.de/smk_d1.php), które mają dostęp z mniejszej wysokości, są szersze i dłuższe... po prostu przystosowane do specyfiki straży pożarnej. Niestety polskie przepisy nie narzucają firmie Bocar i pozostałym producentom takiego obowiązku a wiadomo, że za dodatkową kasę bez problemu by sobie z tym poradzili (np to: http://www.czerwonesamochody.com/detail ... e_id=24566 - piękna, niska i przestronna kabina na 9 osób wykonana na bazie doklejki z Plastisolu http://www.plastisol.com/Default.aspx?branch=brandweer zabudowana przesz Szczęśniaka chociaż jestem przekonany, że firma Bocar także by sobie z tym bez problemu poradziła gdyby się trafiło zamówienie np na auto GBA 4x4). Produkcja w firmie Bocar samochodów GBA 4x4, tak jak i u innych producentów to trochę masówka - kupujemy auta które są dostępne i przebadane. Nikt nie kupi auta nietypowego bo oprócz dodatkowego (sporego) kosztu jego projektu i produkcji trzeba zapłacić za badanie w CNBOP (podobno rzędu 60 tys).

Z moim obserwacji najprzestronniejsze dostępne kabiny ma Scania, nawet te seryjne. Ponadto jak się pogrzebie, pogada z producentem, dobrze napisze SIWZ i wyskubie parę grosiszy to można dostać specjalną, obszerniejszą kabinę dla strażaków http://www.scania.com/products-services ... mages.aspx (nawet na 6+2 osób już poza SIWZ - polskie dziwne przepisy). Problem, że są to już spore auta klasy GCBA więc firma Bocar nie wykonuje na nich podwozi średnich 4x4 (podobnie jak i pozostali producenci zabudów).

Poprawiłem jak umiałem kolego miro6, jak coś jeszcze mogę dla Ciebie zrobić pisz śmiało na PW a postaram się spełnić życzenia.
Ostatnio zmieniony czw 23 lut 2012, 22:18 przez Sylwek, łącznie zmieniany 2 razy.

miro61
Posty: 36
Rejestracja: śr 08 lut 2012, 18:55
OSP (gm., woj.): Skrzyszów(Godów,śląskie)
Status: Offline

Re: Nowy samochód z firmy Bocar - opinie

Post autor: miro61 »

Koledzy na tym forum opisujemy samochody średnie 4x4 wykonane w firmie BOCAR, a nie wykonane przez inne firmy,
pozdrawiam.
Awatar użytkownika

Intercooler
Posty: 179
Rejestracja: śr 11 sty 2012, 16:50
OSP (gm., woj.): powiat tarnowski, województwo małopolskie
Status: Offline

Re: Nowy samochód z firmy Bocar - opinie

Post autor: Intercooler »

Panowie Koledzy, wysokość już znam, a czy dysponujecie może informacją na temat szerokości i długość Atego? Byłbym wdzięczny za informację.
Obrazek

strażak 998
Posty: 7
Rejestracja: pt 24 lut 2012, 21:19
OSP (gm., woj.): Czarna Wieś gm.Wręczyca Wlk
Status: Offline

Re: Nowy samochód z firmy Bocar - opinie

Post autor: strażak 998 »

A jaka skrzynia biegów lepsza w Atego manual czy automat ?

miro61
Posty: 36
Rejestracja: śr 08 lut 2012, 18:55
OSP (gm., woj.): Skrzyszów(Godów,śląskie)
Status: Offline

Re: Nowy samochód z firmy Bocar - opinie

Post autor: miro61 »

strażak 998 pisze:A jaka skrzynia biegów lepsza w Atego manual czy automat ?
Myśle że to zależy od Ciebie, co wolisz, ja wybrałbym automat, ale decyzja należy do Ciebie

strażak 998
Posty: 7
Rejestracja: pt 24 lut 2012, 21:19
OSP (gm., woj.): Czarna Wieś gm.Wręczyca Wlk
Status: Offline

Re: Nowy samochód z firmy Bocar - opinie

Post autor: strażak 998 »

Dla mnie nie ma różnicy czy automat czy manual tylko chciałbym opinie użytkowników MB Atego 4x4 jak się sprawdza jazda w terenie i które rozwiązanie jest lepsze w tym przypadku.

Topic author
gruby12
Posty: 10
Rejestracja: ndz 04 gru 2011, 12:50
Status: Offline

Re: Nowy samochód z firmy Bocar - opinie

Post autor: gruby12 »

hej miro61 czy mogę liczyc na kawałek siwz odnośnie ukierunkowania na podwozie mana jak tak to po proszę o przesłanie na naczelnik.orzysz@op.pl dzieki i pozdrawiam

Facho998
Posty: 28
Rejestracja: pt 19 sie 2011, 19:59
Status: Offline

Re: Nowy samochód z firmy Bocar - opinie

Post autor: Facho998 »

Witam kolego strazak998 my mamy Atego z bocaru i jesteśmy zadowoleni z tego samochodu i to co koledzy pisali o przeciekaniu kabiny to jest nie prawda tak samo z tym skosem w tylnim przedziale załogi tez nie prawda jest to nie zauważalne nie narzekamy na nic jedyny jaki był problem z poduszkami pod kabina przy dziurawej nawierzchni naszych polskich drug kabina dobijała do ramy ale w serwisie w firmie bocar wymienili nam na własnej produkcji poduszki i wszystko gra a szczerze mówiąc to chłopaki z zarzadu byli w firmach Stolarczyk Szczesniak i Wawrzaszek i nie podobały się im tych firm wykonania zabudowy a bocar miał jedyna ofertę która miała przyzwoite warunki i wygląd samochodu i obsluga autopompy tez nie jest trudna jak w niektórych przypadkach a co do skrzyni to tylko i wyłącznie manualna w naszej PSP z powiatu maja z bocaru w automacie i nie są zadowoleni automatu nie wiem dlaczego ale mówią ze to nie to samo co manualna skrzynia a co do terenu tez się sprawuje bardzo dobrze Pozdrawiam

miro61
Posty: 36
Rejestracja: śr 08 lut 2012, 18:55
OSP (gm., woj.): Skrzyszów(Godów,śląskie)
Status: Offline

Re: Nowy samochód z firmy Bocar - opinie

Post autor: miro61 »

superfire pisze:
miro61 pisze:Wysokość MANa bez drabiny 3,20m. a z drabiną musisz doliczyć co najmniej 20 cm.
Czyli reasumując Man i Atego są tej samej wysokości :-) jeszcze wszystko zależy co napiszemy w SIWZ jaka ma być h.

3,20 w najwyższym miejscu czyli albo galeryjka albo działko. Zakładając , że drabina (D10W) leży około 5 cm nad dachem (dach jest na wysokości niecałe 3,00m to raczej nie wyjdzie aż na 3,40 jest jeszcze jedna opcja - nasadki wtedy nie wyjdzie tak wysoko ja z drabiną D10W .
Witam w którymś z poprzednich postów padło pytanie co do porównania wysokości MAN-a i ATEGO, udało mi się znaleźć to zdjęcie, superfire chyba już teraz mi uwierzysz że MAN jest wyższy od ATEGO, pozdrawiam. Obrazek

superfire
Posty: 34
Rejestracja: pn 28 lip 2008, 16:01
Status: Offline

Re: Nowy samochód z firmy Bocar - opinie

Post autor: superfire »

A więc tak: Zmierzyłem fizycznie Mana GCBA 18.333 od Stolarczyka (do GBA nie mam dostępu ale chyba będzie podobnie)
Wysokość Mana GCBA 18.333 który jest w naszej KP w najwyższym punkcie (sygnalizacja świetlna) wynosi 3,27 cm
Wysokość Mercedesa Atego GBA 14.285 w najwyższym punkcie wynosi 3,21 cm (najwyższym punktem w przypadku naszego Atego jest działko Pohorje , jest to niestandardowe działko montowane przez BOCAR ,standardowe działko montowane przez BOCAR jest parę cm niższe))
Resumując: Atego (koguty na wysokości 3,05 cm) w najwyższy miejscu zabudowy (w naszym przypadku to działko) 3,21cm
MAN najwyższym punkt zabudowy (koguty) 3,27 cm

Także miro61przyznaję tobie racje - cyfry nie kłamią Man jest wyższy :-) Tak z innej beczki chyba spotkaliśmy się w Bocarze ty oglądałeś Mana ja Atego zamieniliśmy nawet z sobą parę zdań :-) Pozdrawiam

Myślę , że informacje te głównie są przydatne tym użytkownikom forum którzy zadają sobie pytanie w stylu "zmieści się do garażu czy nie " czasami problem jest kilu cm. Proszę jeszcze zwrócić uwagę jak bardzo samochód jest dociążony sprzętem może to zmienić "h" o kilka cm
Ostatnio zmieniony czw 15 mar 2012, 11:53 przez superfire, łącznie zmieniany 2 razy.

superfire
Posty: 34
Rejestracja: pn 28 lip 2008, 16:01
Status: Offline

Re: Nowy samochód z firmy Bocar - opinie

Post autor: superfire »

banan998 pisze:ja bym wybrał MAN-a. Ma więcej miejsca w kabinie. jest bardziej przestronniejszy. lepszy napęd i takie tak. byłem na targach w Kielcach i porównywałem te dwie marki samochodów, fakt BOCAR nie wystawiał MAN-a tylko MERCEDESA jakoś tam ciasno było. mamy STARA 244 skarosowanego w BOCARZE w2006 roku i powiem wam że jest wiecej miejsca w kabinie niż w MERCEDESIE. proponuję pojechać na targi SAWO ( Ratownictwa i Pozarnictwa) do POZNANIA 24-26.04.2012 i tam wtedy można porównać sobie kilka marek firm i zabudów.
Jeszcze kilka informacji odnośnie miejsca w kabinie w przedziale załogi i w Atego i w Manie aparaty zamontowane w przedziale załogi:
przestrzeń "na nogi" w dolnej części "podłoga"
MAN 35 cm
Atego 54cm
w górnej części od "siedzenia do skosu"
MAN 40 cm
Atego 67 cm

Także oceńcie sami w którym wygodniej :-)
PS. Ale się namierzyłem :-)

Kamis
Posty: 184
Rejestracja: sob 11 lut 2012, 22:45
Status: Offline

Re: Nowy samochód z firmy Bocar - opinie

Post autor: Kamis »

Co do tego jak samochód mieści sie w garazu to też sie tego obawiamy. Juz Star 244 z drabina wchodzi dosłownie na styk :? , ale naciskamy na wójta, w tegorocznym budżecie uwzględniliśmy to, ze chcemy wykuć większe wrota.
STAR POWER
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat