POMOC, MOTOPOMPA/AUTOPOMPA

Ciekawostki i nowości sprzętowe oraz problemy dotyczące sprzętu używanego w Strażach Pożarnych.

Topic author
gilotyna_998
Posty: 44
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: sob 26 lut 2011, 13:29
OSP (gm., woj.): Hubenice-Kozłów(Gręboszów,małopolskie)
Status: Offline

POMOC, MOTOPOMPA/AUTOPOMPA

Post autor: gilotyna_998 »

Witam!
Mam pewien problem, szukałem na forum ale nie znalazłem takiego tematu
Pytanie to kieruje w strone kierowców/operatorów sprzętu ale jak ktoś wie to niech pisze.
Mamy GBM i GCBA. O ile w autopom. sprawa raczej jest jasna to w motopompie (dokładnie spec-poż.) już nie bardzo. Chodzi mi o zamykanie wody na prądownicy podczas tłoczenia przez motopompe. Czy ona jakoś na tym cierpi??Czy tak można robić ?? I wreszcie proszę o jakieś parametry techniczne, przez które tak się dzieje. Zawsze byłem pewny,że nic się nie dzieje, ale po wypowiedzi jednego pana nabrałem wątpliwości w tym temacie.
Z góry dziękuje za wyczerpujące wypowiedzi :D

bogdanskarbnik
Posty: 178
Rejestracja: sob 13 lut 2010, 18:02
OSP (gm., woj.): kielnarowa podkarpackie
Status: Offline

Re: POMOC, MOTOPOMPA/AUTOPOMPA

Post autor: bogdanskarbnik »

Raczej nie powinno nic się dziać w motopompie ,bo według mnie przy zamknięciu prądownicy czyli braku ujścia wody z pompy wirnik dalej pracuje lecz "miesza w sobie" bo nie ma gdzie wypchać a co za tym idzie nie pobiera cieczy .Podałem ci takie moje myślenie co wywnioskowałem z naszego doświadczenia gdyż przy naszym samochodzie mamy autopompę o podobnej budowie co motopompa .Druga rzecz możesz rozważyć co się dzieje przy motopompie PO - 5 po zamknięciu prądownicy ?

karol1118
Posty: 501
Rejestracja: pn 26 gru 2011, 18:10
Status: Offline

Re: POMOC, MOTOPOMPA/AUTOPOMPA

Post autor: karol1118 »

można zamykać ale jeśli jest to pompa typu PO 5 I widzisz że ciśnienie wzrasta dobrze jest użyć sprzęgla.
Piękniejszy od ciszy jest tylko dźwięk syreny
Awatar użytkownika

strazak102
Posty: 138
Rejestracja: pn 30 maja 2011, 09:46
OSP (gm., woj.): Strzebieszew,Domaniewice,Łódzkie
Status: Offline

Re: POMOC, MOTOPOMPA/AUTOPOMPA

Post autor: strazak102 »

O uderzeniu hydraulicznym pewnie słyszałeś. Dotyczy ono motopomp i autopomp, ale jeżeli będziesz powoli zamykał prądownicę to wszystko będzie ok. Należy unikać nagłego, gwałtownego zamykania prądownic i rozdzielaczy.
"Bogu na chwałę, ludziom na pożytek"

"co nie uśmierci to podwójnie wzmocni mnie"

miro61
Posty: 36
Rejestracja: śr 08 lut 2012, 18:55
OSP (gm., woj.): Skrzyszów(Godów,śląskie)
Status: Offline

Re: POMOC, MOTOPOMPA/AUTOPOMPA

Post autor: miro61 »

Witam, pisałeś konkretnie o motopompie Spec-Poż. Motopompa ta ma silnik chłodzony powietrzem, więc nie ma znaczenia czy masz zawór otwarty czy zamknięty, musisz tylko, jak ktoś wcześniej pisał zwracać uwagę na uderzenie hydrauliczne.
Pozdrawiam.

Topic author
gilotyna_998
Posty: 44
Rejestracja: sob 26 lut 2011, 13:29
OSP (gm., woj.): Hubenice-Kozłów(Gręboszów,małopolskie)
Status: Offline

Re: POMOC, MOTOPOMPA/AUTOPOMPA

Post autor: gilotyna_998 »

Dzięki wielkie!!
Temat już chyba został wyjaśniony.
Dzięki za pomoc.
Pozdrawiam!! :D
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat