opinia samochód lekki

Ciekawostki i nowości sprzętowe oraz problemy dotyczące sprzętu używanego w Strażach Pożarnych.

Topic author
marcin murlowski
Posty: 52
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: śr 21 gru 2005, 13:22
Status: Offline

opinia samochód lekki

Post autor: marcin murlowski »

Witam, co sądzicie o samochodzie jak w linku poniżej:
http://www.czerwonesamochody.com/detail ... ode=search
Chcielibyśmy kopić taki samochód, ale z małymi zmianami; zamontować w nim zbiornik 1000 L połączony z motopompą Tohatsu, możliwość podania wody przez szybkie natarcie oraz wężami tłocznymi. Samochód ze wzmocniona ramą, DMC 4600 kg. Koszt: ok. 200 000 zł. Zabudowa OSINY. Wydaje mi się, że bardzo fajna zabudowa. Proszę o Wasze zdanie na ten temat. Co sądzicie o zabudowach wykonywanych przez Osiny?

michcio1521
Posty: 100
Rejestracja: pn 22 paź 2012, 17:44
Status: Offline

Re: opinia samochód lekki

Post autor: michcio1521 »

A w tej chwili jakie macie samochody , to ma być dodatkowy samochód czy wchodzi on w zamian za jakiś inny ?

Topic author
marcin murlowski
Posty: 52
Rejestracja: śr 21 gru 2005, 13:22
Status: Offline

Re: opinia samochód lekki

Post autor: marcin murlowski »

W tej chwili mamy Forda Transita z 2003 r. z agregatem wysokociśnieniowym. Ma zostać zamieniony na powyższy, niestety mamy tylko 1 boks garażowy - średnie autko się nie mieści :(

michcio1521
Posty: 100
Rejestracja: pn 22 paź 2012, 17:44
Status: Offline

Re: opinia samochód lekki

Post autor: michcio1521 »

A nie ma możliwości rozbudowania garażu i wtedy się zastanawiać nad zakupem samochodu wiem że to dodatkowy kłopot ale może uda się znaleźć jakieś pieniądze na przykład z zosp lub środków unijnych my teraz z nich korzystamy na remont naszej strażnicy trochę zabawy przy tym jest ale przecież chyba jesteśmy tego świadomi że nikt nic nie da za darmo nie da i trzeba za tym pochodzić . A później ja bym się zastanowił nad zakupem średniego samochodu bo według mnie stawiać na taki samochód beczkę 1000 l to istne zabójstwo dla tego samochodu taka jest moja rada . Wtedy przy najmniej zwiększycie swoje możliwości działania będziecie bardziej mobilni takie moje zdanie co myślisz o tym ??

andrzej41
Posty: 37
Rejestracja: pn 02 sty 2012, 20:13
OSP (gm., woj.): Brody Sulechów Lubuskie
Status: Offline

Re: opinia samochód lekki

Post autor: andrzej41 »

Witam nasza jednostka ma forda z 2008 roku w zabudowie franc karsu dilera forda i zamontowanie zbiornika 400l było problemem i odbyło się kosztem jednego członka załogi i jest zarejestrowane na 5 osób i wydaje mi się że przy zbiorniku 1000 litrów będzie jeszcze gorzej ponieważ przekroczycie dmc czyli dla forda 3,5tony.Mam obawy co do prześwitu zabudowy na asfalt ok. ale zjedziesz na polną drogę i możecie szorować brzuchem przy nierównościach

Fistach
Posty: 919
Rejestracja: pn 06 cze 2011, 17:21
OSP (gm., woj.): Kraków, Małopolska
Status: Offline

Re: opinia samochód lekki

Post autor: Fistach »

Obrazek

http://img.czerwonesamochody.com/data/m ... d_lewo.jpg

My mamy coś takiego - też jest na 5 osób więc z tym nie ma problemu. DMC jest na pewno powyżej 3,5 bo trzeba mieć prawko na C.

Problem z samochodem jest taki, że ma agregat wysokociśnieniowy 75l/min i niekorzystny stosunek zbiornik do wydajności agregatu. Ponadto jest mało miejsca w skrytkach. Hamulce są zbyt słabe w stosunku do masy auta i trzeba uważać.

Jak coś to pisz.

fire45
Posty: 268
Rejestracja: pt 16 gru 2011, 16:43
Status: Offline

Re: opinia samochód lekki

Post autor: fire45 »

andrzej41 pisze:nasza jednostka ma forda z 2008 roku w zabudowie franc karsu dilera forda
Czyli zabudowa firmy BoCar.
Fistach pisze:My mamy coś takiego - też jest na 5 osób więc z tym nie ma problemu. DMC jest na pewno powyżej 3,5 bo trzeba mieć prawko na C.
I to jest bez sensu. Lekkie samochody powinny zwiększać mobilność jednostki, poprzez większe grono kierowców.
Obecnie każdy* chłopak (bo głównie na nich bazują OSP) ma prawo jazdy kategorii B. Z kategorią C jest już gorzej.

Marcin, to jednak nie będzie tej rozbudowy Waszej remizy, która była prezentowana w 'Strzelcu Opolskim'?

Danonek
Posty: 153
Rejestracja: pt 19 sie 2011, 20:30
Status: Offline

Re: opinia samochód lekki

Post autor: Danonek »

Fistach pisze:Obrazek

http://img.czerwonesamochody.com/data/m ... d_lewo.jpg

My mamy coś takiego - też jest na 5 osób więc z tym nie ma problemu. DMC jest na pewno powyżej 3,5 bo trzeba mieć prawko na C.

Problem z samochodem jest taki, że ma agregat wysokociśnieniowy 75l/min i niekorzystny stosunek zbiornik do wydajności agregatu. Ponadto jest mało miejsca w skrytkach. Hamulce są zbyt słabe w stosunku do masy auta i trzeba uważać.

Jak coś to pisz.
Ile wy tam macie wody na aucie?

Fistach
Posty: 919
Rejestracja: pn 06 cze 2011, 17:21
OSP (gm., woj.): Kraków, Małopolska
Status: Offline

Re: opinia samochód lekki

Post autor: Fistach »

niecałe 1000 litrów (950 parę)

Topic author
marcin murlowski
Posty: 52
Rejestracja: śr 21 gru 2005, 13:22
Status: Offline

Re: opinia samochód lekki

Post autor: marcin murlowski »

andrzej41 pisze:Witam nasza jednostka ma forda z 2008 roku w zabudowie franc karsu dilera forda i zamontowanie zbiornika 400l było problemem i odbyło się kosztem jednego członka załogi i jest zarejestrowane na 5 osób i wydaje mi się że przy zbiorniku 1000 litrów będzie jeszcze gorzej ponieważ przekroczycie dmc czyli dla forda 3,5tony.Mam obawy co do prześwitu zabudowy na asfalt ok. ale zjedziesz na polną drogę i możecie szorować brzuchem przy nierównościach
Tak jak napisałem powyżej, można zakupić Forda o DMC 4600 kg, który jest przystosowany do tego, ma wzmocniona ramę itd...

Topic author
marcin murlowski
Posty: 52
Rejestracja: śr 21 gru 2005, 13:22
Status: Offline

Re: opinia samochód lekki

Post autor: marcin murlowski »

fire45 pisze:
andrzej41 pisze:nasza jednostka ma forda z 2008 roku w zabudowie franc karsu dilera forda
Czyli zabudowa firmy BoCar.
Fistach pisze:My mamy coś takiego - też jest na 5 osób więc z tym nie ma problemu. DMC jest na pewno powyżej 3,5 bo trzeba mieć prawko na C.
I to jest bez sensu. Lekkie samochody powinny zwiększać mobilność jednostki, poprzez większe grono kierowców.
Obecnie każdy* chłopak (bo głównie na nich bazują OSP) ma prawo jazdy kategorii B. Z kategorią C jest już gorzej.

Marcin, to jednak nie będzie tej rozbudowy Waszej remizy, która była prezentowana w 'Strzelcu Opolskim'?
Witam, mamy zapewnienie od Burmistrza, że projekt rozbudowy będzie wykonany w 2014 r., sama budowa to może być nawet 2016/2017 r., temat jak najbardziej aktualny. W naszej OSP 10 członków czynnych ma prawo jazdy kat. C, więc z tym nie będzie problemu. Szukamy wozu z większą ilością wody oraz możliwością pomieszczenia dużej ilości sprzętu-samochód z Osin spełnia nasze wymagania. Mamy pewną kwotę, którą udało nam się wygrać na zawodach krajowych CTIF w 2012 r. + dotacja Z OSP RP + Urząd Gminy i powinno wystarczyć. Tak wspomnieliście połączenie 1000 L zbiornika z agregatem gaśniczym (wyd. 100 L/min.) jest niezbyt dobrym rozwiązaniem. Poza tym nic większego do naszego jedynego boksu nie wejdzie, rozsądnie korzystając ze zbiornika z 1000 L wody można naprawdę dużo zdziałać. Należy wziąć pod uwagę to, iż jeszcze przez dłuższy czas będzie to nasz jedyny wóz.

Sylwek
Posty: 684
Rejestracja: czw 14 kwie 2005, 08:26
Kontakt:
Status: Offline

Re: opinia samochód lekki

Post autor: Sylwek »

Chciałem tylko zauważyć, że od kilku ładnych lat wg nowych norm samochody lekkie mają DMC do 7,5 tony. Oczywiście powyżej 3,5 tony potrzeba prawo jazdy kat. .
Na szybko można odróżnić DMC samochodów po tym, że lżejsze nie mają bliźniaków z tyłu.
Na podwozie o DMC do 3,5 tony moim zdaniem nie ma sensu pakować zbiornika 1000 litrów bo nie będzie już rezerwy masy na ludzi i sprzęt. Samo podwozie waży od 1700 kg do 2200 kg (http://www.samochody.mojeauto.pl/ford/w ... ansit.html), jak dodamy 1000 kg wody to na sprzęt i ludzi (w busach chyba się liczy 80 kg/osobę) już niewiele zostanie.
Jeśli chodzi o wersje do 7,5 tony ze zbiornikami do 1000 litrów to są powszechnie stosowane w PSP i OSP (Renault Mascott, Iveco Daily, Peugeot Boxer, Ford Transit itp.), czyli z tą wersją wzmocniona jak najbardziej możecie próbować i każda firma ma takie samochody w ofercie na różnych podwoziach.

Jeśli chcecie instalować motopompę Tohatsu to ja bym nie pchał się w szybkie natarcie - możecie sobie ewentualnie zrobić szybkie z kilku (np 3) odcinków złożonych w harmonijkę i będziecie mieli to samo co 60 metrów na zwijadle. Natomiast ważne, żebyście sobie zamówili prądownicę turbo o małej wydajności - kolega ma Rosenbauera z regulowanym wydatkiem od 17 do 130 litrów na minutę http://strefa998.pl/pradownice-wodne-52 ... 99-en.html - można tym długo pogasić.

Fistach
Posty: 919
Rejestracja: pn 06 cze 2011, 17:21
OSP (gm., woj.): Kraków, Małopolska
Status: Offline

Re: opinia samochód lekki

Post autor: Fistach »

Sylwek pisze: Jeśli chcecie instalować motopompę Tohatsu to ja bym nie pchał się w szybkie natarcie - możecie sobie ewentualnie zrobić szybkie z kilku (np 3) odcinków złożonych w harmonijkę i będziecie mieli to samo co 60 metrów na zwijadle.
To nie do końca to samo bo liczy się nie tylko wydatek wody ale również jej ciśnienie. Ale przy tak małym samochodzie nie ma sensu iść w szybkie natarcie + zwykłe odcinki bo po prostu nie ma na to miejsca (zakładając, że chcecie coś jeszcze na auto włożyć oprócz armatury wodnej) i to co zaproponował Sylwek to dobre rozwiązanie. Samochód sam z agregatem gaśniczym 70-100 l/min nie bardzo nadaje się do czegokolwiek poza niewielkimi pożarami traw.

Anglicy czasem mają coś takiego chociaż to nie linia gaśnicza:

Obrazek

andrzej41
Posty: 37
Rejestracja: pn 02 sty 2012, 20:13
OSP (gm., woj.): Brody Sulechów Lubuskie
Status: Offline

Re: opinia samochód lekki

Post autor: andrzej41 »

Nawiązując do opini kolegi sylwka jak poznać dmc forda to nieprawdą jest że auta do 3,5tony mają pojedyńcze tylne koła. Auta w zabudowie kontenerowej mają koła bliźniacze zabudowa bocar jak i franc kar chyba że furgon.Ale tak nawiasem w terenie nie poszalejecie przez około rok czasu mieliśmy takie auto jako podstawowe z 400 litrowym zbiornikiem i agregatem wysokociśnieniowym 40 lit. na min. szosa ok. droga utwardzona ok.drogi polne i leśne z luźnym piaskiem trzeba się zastanowić zanim wjedziesz

Topic author
marcin murlowski
Posty: 52
Rejestracja: śr 21 gru 2005, 13:22
Status: Offline

Re: opinia samochód lekki

Post autor: marcin murlowski »

A jeżeli chodzi o samą kwestię wykonawcy zabudowy, czyli Osiny? Macie jakieś doświadczenia z tą firmą? Chodzi mi głównie o jakość zabudowy, materiały, wykonanie, współpraca z zamawiającym itd. Z góry dziękuję za pomoc!
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat