Przerobienie Motopompy PO 5

Ciekawostki i nowości sprzętowe oraz problemy dotyczące sprzętu używanego w Strażach Pożarnych.

Topic author
arek_174
Posty: 65
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: pt 29 cze 2012, 21:34
OSP (gm., woj.): gm. Przywidz woj. Pomorskie
Status: Offline

Przerobienie Motopompy PO 5

Post autor: arek_174 »

Witam,
Mam do was takie pytanie, czy ktoś może mi wytłumaczyć jak przerobić zasysacz w Po 5 tak aby zasysał bez wajchowania?
Na forum jest o tym napisane że jest to proste i odwracalne w krótkim czasie ale nie jest napisane dokładnie jak to zrobić.
Zawody tuż tuż, a takie rozwiązanie daje szybszy szas do 3 sek. więc to dużo a już niektóre jednostki w okolicy mają tak przerobione swoje Po 5. Mam nadzieję że pomożecie :)
Czekam również na odpowedzi na PW
Awatar użytkownika

szymon0407
Posty: 60
Rejestracja: pt 17 maja 2013, 18:28
OSP (gm., woj.): OSP Galew Brudzew wielkopolskie
Status: Offline

Re: Przerobienie Motopompy PO 5

Post autor: szymon0407 »

czas zawodów się zbliża wielkimi krokami :D miejscowi "Magicy" teraz będą czynić cuda wianki żeby tylko choć trochę przyspieszyć podawanie wody :D
no nasz pompa przechodzi kapitalny remont. zobaczymy co z tego wyjdzie :D
ale swoja droga możecie podzielić się informacjami co i jak żeby ja usprawnić :)

marcin_op
Posty: 526
Rejestracja: czw 07 lut 2008, 21:34
Status: Offline

Re: Przerobienie Motopompy PO 5

Post autor: marcin_op »

No tak, zbliża się czas zawodów, ale nie zawodów strażackich tylko zawodów "najlepszego przerobienia pompy" bo od jakiegoś czasu zawody pokazują tylko która jednostka potrafi jak najlepiej przerobić swoją pompę.

Powinna być 1 pompa na zawodach dla wszystkich jednostek, wtedy można pokazać faktyczne wyszkolenie i zgranie całej ekipy, ale co ja tam będę pisał....

sslawek77
Posty: 446
Rejestracja: pn 17 maja 2010, 20:06
Lokalizacja: z OSP
Kontakt:
Status: Offline

Re: Przerobienie Motopompy PO 5

Post autor: sslawek77 »

na tym forum to chyba analfabeci są :roll:
gość pyta o konkretne rozwiązanie, nie wiesz to nie wylewaj swoich żali ze to czy tamto.
Awatar użytkownika

szymon0407
Posty: 60
Rejestracja: pt 17 maja 2013, 18:28
OSP (gm., woj.): OSP Galew Brudzew wielkopolskie
Status: Offline

Re: Przerobienie Motopompy PO 5

Post autor: szymon0407 »

spokojnie :D po co te nerwy :) no tak w naszym powiecie już zakupili pompę TOHATSU. i przymierzają się do ustawienia jednej pompy dla wszystkich. ale pytanie jak każda jednostka będzie chciała choć raz ukończyć przed zawodami ćwiczenie bojowe z woda u siebie?

a co do przeróbki:
można zwiększyć dawkę paliwa w gaźniku. gdy pompa się dusi jak woda dojdzie do rozdzielacza,
przeróbka smoka-ustawienie grzybka w najoptymalnieszym położeniu,
uszczelki silikonowe na wszystkie węże,
"nasmarowanie" węży przed zawodami co umożliwi lepszy poślizg wody,
zatankować do baku "lepszego paliwa",
dobry mechanik obsługujący motopompę,

marcin_op
Posty: 526
Rejestracja: czw 07 lut 2008, 21:34
Status: Offline

Re: Przerobienie Motopompy PO 5

Post autor: marcin_op »

szymon0407 pisze: dobry mechanik obsługujący motopompę,
i tym powinno wygrywać się zawody.
A co do jednej pompy mam na myśli PO-5 jedna dla wszystkich. Wtedy można mówić o uczciwych zawodach...

Topic author
arek_174
Posty: 65
Rejestracja: pt 29 cze 2012, 21:34
OSP (gm., woj.): gm. Przywidz woj. Pomorskie
Status: Offline

Re: Przerobienie Motopompy PO 5

Post autor: arek_174 »

Jak do tąd nikt jeszcze nie odpowiedział mi na moje pytanie.
Może ktoś się zlituje i zdradzi tu tą tajemnic, bo chyba z przerobieniem tego aż tak dużo roboty nie ma :?
Jak się człowiek pyta czy można tak zrobić to wszyscy wiedzą jak , ale żeby dokładnie opowiedzieć to już chętnych nie ma , pewnie nikt z was tego nie umie 8)

marcink46
Posty: 77
Rejestracja: czw 16 lip 2009, 15:36
Lokalizacja: Lubelskie
Status: Offline

Re: Przerobienie Motopompy PO 5

Post autor: marcink46 »

arek_174 pisze:Może ktoś się zlituje i zdradzi tu tą tajemnic
Może wyślij swoje zapytanie do fachmanów co biorą za pompy pięciocyfrowe kwoty, przy tym wkładają inne wirnik(i), frezują/zmieniają głowicę i udają że wszystko jest OK z regulaminem. Ja nikogo nie pytałem, swoją pompę wylicytowałem z allegro z drugiego końca Polski, w zasadzie kupiłem złom w cenie złomu, tylko po to żeby wypróbować swój własny patent na zasysanie. Poza tym będzie mi ona przydatna także w np. płukaniu kozłka lekarskiego. Od razu po przeróbce i pewnych modyfikacjach (poza silnikiem) osiągnąłem czas zassania 1,9-2,7 sek bez z zaworu, z zaworem podobnie choć to już nie to samo ...całość samych części do modyfikacji kosztowała mnie może 250 zł bo zainwestowałem w "kosmiczny" sposób uszczelnienia, później doszedł zapłon elektroniczny (200 zł). Przy standardowym uszczelnieniu np. samego wału pompy koszt przeróbki to 0 zł (słownie zero złotych). Jak na razie nie mamy potrzeby by korzystać z niej na zwodach bo raz: silnik w remoncie; a dwa: jedziemy na powiatowe z oryginalną i jesteśmy "dumni" że ogrywamy nieuczciwe jednostki KSRG podczas gdy nasz budżet roczny nie przekracza ~300 zł:) Warto przyjrzeć się zasadzie działania pomp odśrodkowych i nieco pogłówkować.
Awatar użytkownika

damian_osp
Posty: 571
Rejestracja: ndz 24 kwie 2011, 10:15
OSP (gm., woj.): OSP Posada Zarszyńska
Kontakt:
Status: Offline

Re: Przerobienie Motopompy PO 5

Post autor: damian_osp »

arek_174 pisze:Jak do tąd nikt jeszcze nie odpowiedział mi na moje pytanie.
Może ktoś się zlituje i zdradzi tu tą tajemnic, bo chyba z przerobieniem tego aż tak dużo roboty nie ma :?
Jak się człowiek pyta czy można tak zrobić to wszyscy wiedzą jak , ale żeby dokładnie opowiedzieć to już chętnych nie ma , pewnie nikt z was tego nie umie 8)
Było chyba to już kiedyś opisane na tym forum. Szukaj jak ci się chcę
Bogu na chwałę, ludziom na pożytek

Topic author
arek_174
Posty: 65
Rejestracja: pt 29 cze 2012, 21:34
OSP (gm., woj.): gm. Przywidz woj. Pomorskie
Status: Offline

Re: Przerobienie Motopompy PO 5

Post autor: arek_174 »

No właśnie już przewaliłem całe forum i tego nie mogę znaleść.
Widzę jednak że nikt mi nie pomoże, wszyscy robią z tego wielką Tajemnicę :cry:
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat