Problem z Motopompą PO-5 Pana Wyszogrodzkiego

Ciekawostki i nowości sprzętowe oraz problemy dotyczące sprzętu używanego w Strażach Pożarnych.

Topic author
jano430
Posty: 6
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: śr 03 lip 2013, 09:15
OSP (gm., woj.): Osp Juryszewo gm.Radzanowo Woj.Mazowieckie
Status: Offline

Problem z Motopompą PO-5 Pana Wyszogrodzkiego

Post autor: jano430 »

Witam.

Mianowicie mam problem z odpalaniem motopompy, jestem mechanikiem i dwa dni temu pierwszy raz w tym roku wyciagnałem motopompę z garazu i zaczałem prace polegające na rozkonserwowaniu maszyny zgodnie z zaleceniami Pana Wyszogrodzkiego, odpaliła bez najmniejszego problemu, po rozgrzaniu motopompy do zalecanej temperatury przystąpilismy do ćwiczenia bojowego, wszystko wyszło jak nalezy, zgodnie z zaleceniami po cwiczeniu trzeba odczekac ok.10 minut, tak tez postąpilem, gdy kolejny raz chciałem uruchomić motopompę niestety juz nie chciala, po dluzszym meczniu sie nad jej rozruchem udalo sie i ponownie wykonalismy cwiczenie, dla sprawdzenia poczekalem aż pompa wystygnie, poczym spróbowalem ja zapalic, i wtedy zaskoczyla bez najmniejszego powodu.wniosek jest taki ze motopmpa po rozgrzaniu ma problem z rozruchem, co z tym zrobic? czy moze jest to wina świec, zapłonu lub gaznika? prosze o szybką odpowiedz.
Pozdrawiam Dh. Janusz Borucki

sloikk
Posty: 282
Rejestracja: wt 11 paź 2011, 20:13
OSP (gm., woj.): Kuźnica Grabowska
Status: Offline

Re: Problem z Motopompą PO-5 Pana Wyszogrodzkiego

Post autor: sloikk »

Ja bym na Twoim miejscu z tym problemem zgłosił się do pana Wyszogrodzkiego. Skoro wydałeś domyślam się niemałą sumkę na remont pompy, to jeśli nie gwarancja to należy Ci się przynajmniej wyjaśnienie tej sytuacji.

Topic author
jano430
Posty: 6
Rejestracja: śr 03 lip 2013, 09:15
OSP (gm., woj.): Osp Juryszewo gm.Radzanowo Woj.Mazowieckie
Status: Offline

Re: Problem z Motopompą PO-5 Pana Wyszogrodzkiego

Post autor: jano430 »

Pompa jest juz po remoncie 3 lata i pierwszy raz zaczela stwarzac problemy. a koszt był dość spory.

marcin_op
Posty: 526
Rejestracja: czw 07 lut 2008, 21:34
Status: Offline

Re: Problem z Motopompą PO-5 Pana Wyszogrodzkiego

Post autor: marcin_op »

Może nie stosuj się do "instrukcji pana W." bo dla mnie to dziwne pojęcie "rozkonserwowanie" tylko używaj tej pompy tak jak to robią wszyscy.
Przecież kto jeździł syrenką nie czekał po zgaszeniu żeby znów odpalić. A silnik PO-5 to nic innego jak syrenka.
Więc po prostu z niej korzystaj.

Topic author
jano430
Posty: 6
Rejestracja: śr 03 lip 2013, 09:15
OSP (gm., woj.): Osp Juryszewo gm.Radzanowo Woj.Mazowieckie
Status: Offline

Re: Problem z Motopompą PO-5 Pana Wyszogrodzkiego

Post autor: jano430 »

tak ale to nie jest takie proste, ona jest nie tylko po kapitalnym remoncie ale tez po duzych przeróbkach tzn, miala rozwiercany blok są wieksze tloki niz w orginale i trzeba sie trzymac pewnych zasad aby jej nie zatrzec
Awatar użytkownika

Darek-Naczelnik
Posty: 265
Rejestracja: ndz 11 wrz 2011, 23:51
OSP (gm., woj.): pow.Łowicz, woj. łódzkie
Status: Offline

Re: Problem z Motopompą PO-5 Pana Wyszogrodzkiego

Post autor: Darek-Naczelnik »

jano430 pisze:po duzych przeróbkach tzn, miala rozwiercany blok są wieksze tloki niz w orginale
Czyli sprzęt NIE JEST NORMATYWNY I NIE POWINIEN ZOSTAĆ DOPUSZCZONY DO ZAWODÓW :evil: :evil: :evil:

Topic author
jano430
Posty: 6
Rejestracja: śr 03 lip 2013, 09:15
OSP (gm., woj.): Osp Juryszewo gm.Radzanowo Woj.Mazowieckie
Status: Offline

Re: Problem z Motopompą PO-5 Pana Wyszogrodzkiego

Post autor: jano430 »

widocznie jest jezeli Pan Wyszogrodzki przerabia te pompy i wiele jednostek z nich korzysta. Zreszta jest wiele zwolenników i przeciwników tego sprzetu ale nie bende o tym dyskutował poniewaz, skierowalem sie tu na forum z innym problemem.

marcink46
Posty: 77
Rejestracja: czw 16 lip 2009, 15:36
Lokalizacja: Lubelskie
Status: Offline

Re: Problem z Motopompą PO-5 Pana Wyszogrodzkiego

Post autor: marcink46 »

Darek-Naczelnik pisze: jano430 napisał(a):po duzych przeróbkach tzn, miala rozwiercany blok są wieksze tloki niz w orginale

Czyli sprzęt NIE JEST NORMATYWNY I NIE POWINIEN ZOSTAĆ DOPUSZCZONY DO ZAWODÓW
To chyba logiczne, z każda motopompa, która jest po remoncie ma nad-wymiarowe tłoki i przeszlifowany blok ....nad wymiarów jest sporo, stopniowanie do 0,25 setek ale raczej żadna z nominału nie wychodzi na I czy II nad wymiar.

Jeśli masz silnik dotarty i już swoje na zawodach robił, do tego zapłon elektroniczny to być może masz stare paliwo/nieodpowiednia mieszanka z olejem i olej osadza się w komorach gaźnika. Jeśli paliwo świeże i dobrze zmieszane to brak szczelności pod głowicą ...wysoko podniesiony stopień sprężania wymaga dobrej powierzchni stykowej, dopasowanej uszczelki i stosowania paliwa o większej liczbie LO.

Topic author
jano430
Posty: 6
Rejestracja: śr 03 lip 2013, 09:15
OSP (gm., woj.): Osp Juryszewo gm.Radzanowo Woj.Mazowieckie
Status: Offline

Re: Problem z Motopompą PO-5 Pana Wyszogrodzkiego

Post autor: jano430 »

Paliwo na każdy sezon kupowane jest świeże i dobrej jakości mieszanka sporządzana jest zgodnie z zaleceniami czyli 1:30, ona jest z zapłonem elektronicznym, na zawodach robi dobra robote juz 3 rok, tylko teraz zrobila taka niespodzianke, zaczne moze najpierw od wymiany świec bo one nie były zmieniane od nowości, zalecane paliwo to PB-95 i takie też stosuje

marcink46
Posty: 77
Rejestracja: czw 16 lip 2009, 15:36
Lokalizacja: Lubelskie
Status: Offline

Re: Problem z Motopompą PO-5 Pana Wyszogrodzkiego

Post autor: marcink46 »

Sprawdź drożność kranika i poziom paliwa w gaźniku ...możliwe że zawór iglicowy się zacina. Świece to raczej tylko do czyszczenia.

marek7428
Posty: 42
Rejestracja: pn 31 gru 2012, 13:34
Status: Offline

Re: Problem z Motopompą PO-5 Pana Wyszogrodzkiego

Post autor: marek7428 »

Witam .
Jeśli jest problem z rozruchem na ciepłym to zacząłbym od od kondensatora .

dh Adrian
Posty: 38
Rejestracja: wt 08 lip 2008, 19:20
Status: Offline

Re: Problem z Motopompą PO-5 Pana Wyszogrodzkiego

Post autor: dh Adrian »

Witam druhów!

Z pewnością dzwoniąc do Pana Wyszogrodzkiego uzyskasz szczegółowe informacje co należy zrobić, sprawdzić, przeczyścić itp. Są to motopompy z najwyższej półki w Polsce, więc zwykła obsługa nie jest wskazana, co doradzają niektórzy. Trzeba przestrzegać pewnych zasad i instrukcji, których obszernie udziela Pan Jan na szkoleniu mechanika podczas odbioru sprzętu. Jeżeli będziemy stosować wszystkie zalecenia, z motopompą nie będzie żadnych najmniejszych problemów.

Pozdrawiam

Topic author
jano430
Posty: 6
Rejestracja: śr 03 lip 2013, 09:15
OSP (gm., woj.): Osp Juryszewo gm.Radzanowo Woj.Mazowieckie
Status: Offline

Re: Problem z Motopompą PO-5 Pana Wyszogrodzkiego

Post autor: jano430 »

Sprawa rozwiązana, wina świec, wymieniłem i jest wszystko wporzadku.
Dziekuje wszystkim za pomoc.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat