Samochód z PSP

Ciekawostki i nowości sprzętowe oraz problemy dotyczące sprzętu używanego w Strażach Pożarnych.

Topic author
lary2545
Posty: 19
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: ndz 17 mar 2013, 01:04
Status: Offline

Samochód z PSP

Post autor: lary2545 »

Witam. nasza osp na dniach ma dostać vw transportera, i tu pytanie kto powinien podpisać protokół przekazania: zarząd osp czy może przedstawiciel naszej gminy???

Tiger
Posty: 124
Rejestracja: czw 18 gru 2003, 13:41
Kontakt:
Status: Offline

Re: Samochód z PSP

Post autor: Tiger »

Jeśli Wasza OSP otrzyma samochód (na własność), to oczywiście podpisują osoby z Waszego zarządu, zależnie od statutu, wg.wzorcowego prezes i skarbnik. Jeśli natomiast samochód otrzymuje gmina, do użytkowania przez Waszą OSP no to Wójt/Burmistrz czy kto tam jest upoważniony w gminie.
O!polskie ratownictwo - http://ratownictwo.opole.pl

Topic author
lary2545
Posty: 19
Rejestracja: ndz 17 mar 2013, 01:04
Status: Offline

Re: Samochód z PSP

Post autor: lary2545 »

A wiec tak: samochód dostajemy na własność z PSP, tylko w gminie powiedzieli że muszą oni podpisać protokół bo to gmina będzie utrzymywać te auto(przegląd, oc, tankowanie, ewentualne naprawy) a czy inne osp mają auta na własność, czy włascicielem jest gmina???

OSP Chądzyń
Posty: 12
Rejestracja: wt 09 lip 2013, 10:33
OSP (gm., woj.): Chądzyń, Mazowieckie
Status: Offline

Re: Samochód z PSP

Post autor: OSP Chądzyń »

Zazwyczaj dowód pojazdu jest na gminę, ona wtedy opłaca oc i tak dalej...

ospstrzekęcino
Posty: 50
Rejestracja: ndz 12 lut 2012, 22:00
OSP (gm., woj.): Świeszyno, Zachodniopomorskie
Status: Offline

Re: Samochód z PSP

Post autor: ospstrzekęcino »

Kolego generalnie bierz auto na jednostkę nie nagminę - będzie to wasze mienie. Następnie zrób z gminą umowę użyczenia i wtedy gmina ma podstawę by opłacać wszelkie koszty.

Tiger
Posty: 124
Rejestracja: czw 18 gru 2003, 13:41
Kontakt:
Status: Offline

Re: Samochód z PSP

Post autor: Tiger »

lary2545 pisze:A wiec tak: samochód dostajemy na własność z PSP, tylko w gminie powiedzieli że muszą oni podpisać protokół bo to gmina będzie utrzymywać te auto(przegląd, oc, tankowanie, ewentualne naprawy) a czy inne osp mają auta na własność, czy włascicielem jest gmina???
Jeśli oni podpiszą, to zostaną właścicielem, nie dajcie się. Skoro auto chcą utrzymywać, chwała im, ale do tego nie muszą być właścicielem, w mojej gminie prawie połowa samochodów to własność OSP, nie ma problemu z ich utrzymaniem przez gminę. Skoro koniecznie chcą coś podpisywać, to ewentualnie z Wami, po przejęciu auta, jakąś umowę - może niekoniecznie użyczenia, ale taką gdzie zobowiążą się te auto opłacać.
O!polskie ratownictwo - http://ratownictwo.opole.pl

marten10
Posty: 75
Rejestracja: pt 27 sty 2012, 19:26
OSP (gm., woj.): Radzieje(Węgorzewo,Warmińsko-Mazurskie)
Status: Offline

Re: Samochód z PSP

Post autor: marten10 »

Wszystko zależy od nastawienia gminy u nas wszystkie samochody są własnością OSP i gmina opłaca wszystko zresztą ciężko pojąć żeby płacić za OC czy Paliwo samemu, ale niestety w niektórych gminach tak jest.

expel
Posty: 5
Rejestracja: sob 24 sie 2013, 16:02
Status: Offline

Re: Samochód z PSP

Post autor: expel »

U nas gmina płaci wszystkie składki i paliwo. Na szczęście!

Pueblo998
Posty: 64
Rejestracja: sob 18 maja 2013, 15:08
OSP (gm., woj.): OSP KSRG Służewo gmina Aleksandrów Kujawski powiat Aleksandrów Kujawski
Status: Offline

Re: Samochód z PSP

Post autor: Pueblo998 »

ale z tego co mi wiadomo gmina czy tam burmistrz musi nie to czy chce czy nie chce tylko MUSI dawać na paliwo jednostkom OSP podległymi pod siebie ... nie jest tak czy im się podoba to czy nie musi dawać i koniec tylko sobie może rozpatrzyć na jakiej zasadzie bo np u mnie w OSP pod koniec miecha są tankowane samochody do pełna albo jak się kończy paliwo a w jednostce z innej gminy np jest tankowanie co półtora miesiąca tylko :)
Awatar użytkownika

Darek-Naczelnik
Posty: 265
Rejestracja: ndz 11 wrz 2011, 23:51
OSP (gm., woj.): pow.Łowicz, woj. łódzkie
Status: Offline

Re: Samochód z PSP

Post autor: Darek-Naczelnik »

Pueblo998 pisze:ale z tego co mi wiadomo gmina czy tam burmistrz musi nie to czy chce czy nie chce tylko MUSI dawać na paliwo jednostkom OSP podległymi pod siebie )

:D :D :D :D :D rozbawiłeś mnie- a jak gmina powie że nie da bo nie ma (na przykład) to co zrobisz :?: :?: poskarżysz się komendantowi czy się rozpłaczesz a może skłócisz z gminą(wtedy to już św.Boże nie pomoże -kasy nie będzie na nic) i co zrobisz :?: :?: :?: :?:

Tiger
Posty: 124
Rejestracja: czw 18 gru 2003, 13:41
Kontakt:
Status: Offline

Re: Samochód z PSP

Post autor: Tiger »

Pueblo998 pisze:ale z tego co mi wiadomo gmina czy tam burmistrz musi nie to czy chce czy nie chce tylko MUSI dawać na paliwo jednostkom OSP podległymi pod siebie ... nie jest tak czy im się podoba to czy nie musi dawać i koniec .....
Przykro mi, że Cię rozczaruję, ale nie jest prawdą to, co napisałeś. Mało tego, gmina nawet nie ma obowiązku utrzymywać wszystkich OSP, mogą sobie np. wybrać jedną czy 2 jednostki. Jedynym obowiązkiem gminy jest zapewnienie ochrony ppoż, a że robi to utrzymując OSP, to inna sprawa. Wyobraźmy sobie, że jednostka zakupi z własnych środków kilka jak nie kilkanaście samochodów, np. jakieś lekkie, operacyjne, kwatermistrzowskie, dupowozy itp., gmina miałaby za wszystkie płacić OC i paliwo mimo, że nie ma wpływu na widzimisię druhów?
Jeszcze jedno - piszesz o jednostkach podległych pod gminę/burmistrza - OSP nie podlegają pod gminę, są samodzielnymi stowarzyszeniami. Być może miałeś na myśli OSP z terenu podlegającego burmistrzowi, czyli terenu gminy, wtedy inna bajka.
O!polskie ratownictwo - http://ratownictwo.opole.pl

Pueblo998
Posty: 64
Rejestracja: sob 18 maja 2013, 15:08
OSP (gm., woj.): OSP KSRG Służewo gmina Aleksandrów Kujawski powiat Aleksandrów Kujawski
Status: Offline

Re: Samochód z PSP

Post autor: Pueblo998 »

no tylko że wiecie... u mnie nie wiem jak u was no ale gmina otrzymuje pieniądze na utrzymanie OSP no i w każdym bądź razie z tych pieniędzy jest opłacane paliwo a także utrzymywane przeglądy czy badania UDT tak jak jest u mnie w jednostce na wysięgnik i jakoś nigdy nie było z tym problemów czy to w jednym samochodzie zarejestrowanym na UG czy na 3 pozostałe zarejestrowane na jednostkę. co inny rejon to inne myślenie

eljotnes
Posty: 140
Rejestracja: śr 09 sty 2013, 14:25
Status: Offline

Re: Samochód z PSP

Post autor: eljotnes »

Zgodnie z prawem ustawa o ochronie póz Art 31 samochody pap przekazuje jednostkom osprzęt nie gminom

JanuszStal
Posty: 3
Rejestracja: śr 26 mar 2014, 22:19
OSP (gm., woj.): kraków małoplskie
Status: Offline

Re: Samochód z PSP

Post autor: JanuszStal »

Darek-Naczelnik pisze:
Pueblo998 pisze:ale z tego co mi wiadomo gmina czy tam burmistrz musi nie to czy chce czy nie chce tylko MUSI dawać na paliwo jednostkom OSP podległymi pod siebie )

:D :D :D :D :D rozbawiłeś mnie- a jak gmina powie że nie da bo nie ma (na przykład) to co zrobisz :?: :?: poskarżysz się komendantowi czy się rozpłaczesz a może skłócisz z gminą(wtedy to już św.Boże nie pomoże -kasy nie będzie na nic) i co zrobisz :?: :?: :?: :?:

głupie prawo ale tak faktycznie jest, wiem bo sam jestem burmistrzem

eljotnes
Posty: 140
Rejestracja: śr 09 sty 2013, 14:25
Status: Offline

Re: Samochód z PSP

Post autor: eljotnes »

Ustawa o ochronie przeciwpożarowej art.31

Państwowa Straż Pożarna jest obowiązana do przekazywania nieodpłatnie technicznie sprawnego, zbędnego sprzętu i urządzeń ochotniczym strażom pożarnym, po zasięgnięciu opinii właściwego zarządu wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.

mowa o OSP nie gminie
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat