czy to ubranie może nosić polski strażak?

Ciekawostki i nowości sprzętowe oraz problemy dotyczące sprzętu używanego w Strażach Pożarnych.

Topic author
jasiulolek
Posty: 33
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: ndz 21 gru 2008, 19:44
Status: Offline

czy to ubranie może nosić polski strażak?

Post autor: jasiulolek »

Witam
Proste pytanie czy to ubranie ochronne możne nosić polski ochotnik.
Podaje link http://allegro.pl/oryginalny-nomex-stra ... 07249.html
Proszę o odpowiedzi poparte regulaminami , lub ustawami.
Awatar użytkownika

kamil237
Posty: 472
Rejestracja: pn 06 lip 2009, 21:30
Status: Offline

Re: czy to ubranie może nosić polski strażak?

Post autor: kamil237 »

Brak opinii CNBOP czyli nie
Syrena wyje a ja jeszcze tutaj?!
Awatar użytkownika

fireman90
Posty: 638
Rejestracja: sob 03 cze 2006, 10:58
Lokalizacja: śląskie
Status: Offline

Re: czy to ubranie może nosić polski strażak?

Post autor: fireman90 »

Na temat opinii tego "tworu" dotyczących sprzętu pożarniczego napisano na tym forum dziesiątki postów. Gdyby rygorystycznie przestrzegać tychże, to należałoby wycofać z podziału jakieś 95% samochodów, o innym sprzęcie i umundurowaniu nie wspominając. Certyfikaty z Józefowa na dany sprzęt obowiązują tylko kilka lat a później wypadałoby chyba ponownie ów sprzęt certyfikować. Czy słyszał ktoś aby jakaś jednostka to uczyniła ?
jasiulolek pisze:czy to ubranie ochronne możne nosić polski ochotnik.

Te ubrania produkowane są wg norm obowiązujących w Europie, więc skoro mamy zaszczyt należeć do WE normy obowiązują chyba i w Polsce. Zatwierdzanie ponowne czegoś, co zatwierdzili chyba nie gorsi spece europejscy to zwykłe wyrywanie kasy od strażaków.
Swoją drogą od jutra mam zamiar używać ubrania oferowanego w podanym linku (tego droższego) a poza tym jeszcze takiego pasa http://allegro.pl/pasy-strazackie-z-pod ... 07231.html (też nowego).
Jajakobyły
Awatar użytkownika

kamil237
Posty: 472
Rejestracja: pn 06 lip 2009, 21:30
Status: Offline

Re: czy to ubranie może nosić polski strażak?

Post autor: kamil237 »

O CNBOP wszyscy myślimy chyba podobnie i dobrze wiemy, że oferowane ubranie jest bez porównania lepsze od naszych (przynajmniej tych w zasięgu cenowym większość OSP) ale ja wolę pracować w gorszym ale z kwitami. A dlaczego? Bo jak coś mi się stanie w moim ubraniu, dajmy na to, że poparzę się to mam przynajmniej teoretyczne szanse na np. odszkodowanie i nie wsadzę mojego naczelnika na minę, że dopuścił mnie do działań bez właściwych środków ochrony osobistej. A jeżeli będę w tym ubraniu z aukcji to ubezpieczyciel wypnie się na mnie i na moją rodzinę, a naczelnik dostanie po dupie (i nie ważne jakie będą przyczyny wypadku, ważne będzie to, że ubranie nie ma CNBOP i będzie pretekst żeby się wymigać i zwalić winę na strażaka OSP). Ja tak to widzę i wole nie ryzykować.
Syrena wyje a ja jeszcze tutaj?!

Fistach
Posty: 919
Rejestracja: pn 06 cze 2011, 17:21
OSP (gm., woj.): Kraków, Małopolska
Status: Offline

Re: czy to ubranie może nosić polski strażak?

Post autor: Fistach »

Oczywiście, że może - ubranie spełnia normy europejskie i posiada certyfikat CE.

DanielOSP
Posty: 255
Rejestracja: śr 23 lis 2011, 20:03
OSP (gm., woj.): warmińsko-mazurskie
Status: Offline

Re: czy to ubranie może nosić polski strażak?

Post autor: DanielOSP »

Ja też bym nie ryzykował z ubraniem bez CNBOP. Wiadomo jakie są polskie realia

marcin_op
Posty: 526
Rejestracja: czw 07 lut 2008, 21:34
Status: Offline

Re: czy to ubranie może nosić polski strażak?

Post autor: marcin_op »

To ja odpowiem że zgodnie z prawem nie można.
Dodam więcej. 2 dni temu miałem okazję uczestniczyć w szkleniu w CNBOP więc powiem też w kwesti ważności świadectwa dopuszczenia.
Świadectwo dopuszczenia na dany produkt jest ważne przez 5 lat - ale to nie oznacza że po 5 latach należy wycofać przedmiot z użytkowania. Dokładnie nam to tłumaczyli i sprawa wygląda tak że dany sprzęt Trzeba ZAKUPIĆ w okresie ważności świadectwa dopuszczenia - czyli w tym okresie 5 lat - a użytkoważ można do końca "śmierci technicznej" danego produktu.
Więc warto zwrócić uwagę czy kupując dany produkt posiada on aktualne świadectwo dopuszczenia - jeśli tak to kupujemy i mamy już na zawsze.

Fistach
Posty: 919
Rejestracja: pn 06 cze 2011, 17:21
OSP (gm., woj.): Kraków, Małopolska
Status: Offline

Re: czy to ubranie może nosić polski strażak?

Post autor: Fistach »

marcin_op pisze:To ja odpowiem że zgodnie z prawem nie można.
Dodam więcej. 2 dni temu miałem okazję uczestniczyć w szkleniu w CNBOP więc powiem też w kwesti ważności świadectwa dopuszczenia.
Świadectwo dopuszczenia na dany produkt jest ważne przez 5 lat - ale to nie oznacza że po 5 latach należy wycofać przedmiot z użytkowania. Dokładnie nam to tłumaczyli i sprawa wygląda tak że dany sprzęt Trzeba ZAKUPIĆ w okresie ważności świadectwa dopuszczenia - czyli w tym okresie 5 lat - a użytkoważ można do końca "śmierci technicznej" danego produktu.
Więc warto zwrócić uwagę czy kupując dany produkt posiada on aktualne świadectwo dopuszczenia - jeśli tak to kupujemy i mamy już na zawsze.
A co Ci mają powiedzieć - że można bez CNBOP ? Przecież oni z tego żyją.

Pisałem w innym wątku - Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku uznał za nielegalne wymagania np. świadectw dopuszczenia i innych tego typu bzdur jeżeli produkt posiada znak CE.
Link: http://www.zosprp.pl/forum/viewtopic.ph ... Bci#p41519
Awatar użytkownika

kamil237
Posty: 472
Rejestracja: pn 06 lip 2009, 21:30
Status: Offline

Re: czy to ubranie może nosić polski strażak?

Post autor: kamil237 »

Wiele jest przepisów które nie pasują UE ale mimo to wciąż obowiazuja. Jak narazie nie zanosi się na to żeby CNBOP przestało byc wymagane. A dopóki jest taki przepis to należy go przestrzegać.
Syrena wyje a ja jeszcze tutaj?!
Awatar użytkownika

fireman90
Posty: 638
Rejestracja: sob 03 cze 2006, 10:58
Lokalizacja: śląskie
Status: Offline

Re: czy to ubranie może nosić polski strażak?

Post autor: fireman90 »

Fistach pisze:A co Ci mają powiedzieć - że można bez CNBOP ? Przecież oni z tego żyją.
Dokładnie to samo miałem napisać. Instytut został utworzony w 1972 roku i naonczas w najśmielszych marzeniach nie mieściło się sprowadzanie jakiegokolwiek sprzętu z "Zachodu". Teraz jest to taka "żaba", którą nie wiadomo jak zjeść tak więc może nie straszmy się konsekwencjami używania bez dopuszczenia CNBOP-u wyrobów stosowanych praktycznie na całym świecie.
@marcin z @Kamilem i @Danielem trochę mnie nastraszyli :shock: przez chwilę przemknęło mi, że jak jutro kurier z Nomex-ami przyjedzie to go psem poszczuję :twisted:
Jajakobyły

DanielOSP
Posty: 255
Rejestracja: śr 23 lis 2011, 20:03
OSP (gm., woj.): warmińsko-mazurskie
Status: Offline

Re: czy to ubranie może nosić polski strażak?

Post autor: DanielOSP »

@fireman90
Po części się z Tobą zgodzę, bo CNBOP powstało dawno temu i na dzień dzisiejszy zamiast pełnić tą rolę "naukowo-badawczą" to utrudnia funkcjonowanie i zakup sprzętu dla straży pożarnej. Po wejściu do UE ten obowiązek świadectwa dopuszczenia CNBOP powinien być zniesiony i powinniśmy funkcjonować jak pozostałe kraje członkowskie, a tak mamy swego rodzaju "granicę". Wiadomo, że gdyby nie CNBOP to cena sprzętu byłaby dużo niższa i mielibyśmy dużo szerszy asortyment do wyboru. Ale niestety nasze władze tego problemu nie widzą i mamy prawo jakie mamy. I tu powstaje ta niepewność co w sytuacji jeśli taki sprzęt bez świadectwa dopuszczenia zawiedzie i komuś coś się stanie? Co z odszkodowaniem i odpowiedzialnością osób, które ten sprzęt w jednostce dopuściły do użytkowania? Myślę, że moglibyśmy mieć wówczas walkę z wiatrakami

marcin_op
Posty: 526
Rejestracja: czw 07 lut 2008, 21:34
Status: Offline

Re: czy to ubranie może nosić polski strażak?

Post autor: marcin_op »

Każdy kij ma 2 końce a natura polaka jest taka, że zawsze mu źle.
jest CNBOP - polak narzeka bo drogo, bo niepotrzebne
nie ma CNBOP - polak narzeka że sprzedają badziewie z chin i nie ma porządnego sprzętu.

Założę się na 1000% że gdyby CNBOP nie kontrolowało tego co rynek nam oferuje do straży to wszystkie OSP by nakupowały najtańszy chiński sprzęt a później by było gadanie, czemu nikt nie ma kontroli nad tym co w polsce się sprzedaje.
Gdyby nie kontrola to już dawno mielibyśmy chińskie rozpieraki z plastiku po 800zł/szt. urzędy by się cieszyły bo w końcu OSP mogłoby nakupować taniej tandety no ale na papierku by ładnie wyglądało.

To że coś jest drogie to nie jest drogie głównie przez CNBOP - po prostu to jest dobre, przechodzi extremalne testy po to, żebyśmy mieli porządny sprzęt na lata a nie jednorazówki z chin.

Problem leży całkiem gdzie indziej - w urzędach którzy OSP traktują jako priorytet na samym końcu i po prostu za mało finansują. Chyba każdy się ze mną zgodzi że wolałby pracować na dobrym i pewnie sprawdzonym sprzęcie a nie na byle czym. Wolę mieć na sobie Nomex za 1500zł który wiem że został sprawdzony na niepalność i faktycznie się nie pali, a nie chodzić w takim za 800zł który wizualnie wygląda tak samo ale się pali.

Podsumowując. Jeśli narzekać to na urzędy żeby dawali więcej kasy na sprzęt - na porządny sprzęt.
Należy podnosić wielkość budżetu OSP a nie obniżać jakoś sprzętu.

Jestem za tym, aby dalej była organizacja która sprawdza dla nas sprzęt żeby w dziedzinie ratownictwa nie zalała nas chińszczyzna.

Fistach
Posty: 919
Rejestracja: pn 06 cze 2011, 17:21
OSP (gm., woj.): Kraków, Małopolska
Status: Offline

Re: czy to ubranie może nosić polski strażak?

Post autor: Fistach »

marcin_op pisze:Każdy kij ma 2 końce a natura polaka jest taka, że zawsze mu źle.
Założę się na 1000% że gdyby CNBOP nie kontrolowało tego co rynek nam oferuje do straży to wszystkie OSP by nakupowały najtańszy chiński sprzęt a później by było gadanie, czemu nikt nie ma kontroli nad tym co w polsce się sprzedaje.
Gdyby nie kontrola to już dawno mielibyśmy chińskie rozpieraki z plastiku po 800zł/szt. urzędy by się cieszyły bo w końcu OSP mogłoby nakupować taniej tandety no ale na papierku by ładnie wyglądało.
Bzdura... Po 2 - 3 latach okazałoby się, że chiński syf nie wytrzyma i ludzie (którzy kupili chiński syf) tym razem kupiliby sprzęt najwyższej klasy. Pamiętaj, że sprzęt musi spełniać odpowiednie normy, aby można go było sprzedawać w krajach UE - tego się nie da tak o przeskoczyć i nie da się zrobić ubrania za 100 zł.
Awatar użytkownika

Curahee
Posty: 164
Rejestracja: pn 03 wrz 2007, 12:56
Lokalizacja: WLKP
Status: Offline

Re: czy to ubranie może nosić polski strażak?

Post autor: Curahee »

marcin_op pisze:Każdy kij ma 2 końce a natura polaka jest taka, że zawsze mu źle.
jest CNBOP - polak narzeka bo drogo, bo niepotrzebne
nie ma CNBOP - polak narzeka że sprzedają badziewie z chin i nie ma porządnego sprzętu.
W pewnym sensie się z Tobą zgodzę. CNBOP jest instytucją która rzeczywiście sprawdza i weryfikuje jakość sprzętu. Niestety, kasuje za to niewyobrażalnie dużą kasę... to jest przeszkodą dla małych producentów, żeby uzyskać świadectwo.
Jak niektórzy wiedzą, reprezentuję firmę, która wykonuje wszelkiego rodzaju sprzęt dla służb ratunkowych. W "pozostałej" części europy wystarczy zadeklarować jakość sprzętu i sprzedaż idzie albo nie - zależy od ceny. Ewentualna wtopa, zastosowanie tańszych materiałów lub niespełniających wymagań odbije się dla producenta czkawką... Rynek szybko weryfikuje chińszczyznę i profesjonalistów. A prawda jest taka, że my sami decydujemy świadomie, zastosowanie sprzętu o wiele tańszego, często "made in PRC" zamiast made in China...

Jest sprzęt, którego bezpośrednio nie używa się w akcji tzw towarzyszący. W mojej opinii - na zabezpieczenie osobiste nie wybrałbym jakiejś chińskiej tandety - dlaczego? Bo jest z Chin. Jeśli chodzi o polskiego producenta, który szyje koszarówki, czapki, rękawiczki od 15 lat i nagle wchodzi w nomexy i upsy - to musi liczyć się z tym, że jego dotychczasowa renoma będzie wystawiona na próbę - czy podejmie ryzyko? Raczej nie, nikt nie kupuje ubrań specjalnych bez świadectwa CNBOP z jednej ważnej przyczyny - w razie wypadku czy poparzenia - nie dostaniesz złotówki od ubezpieczyciela...

Podsumowując - kupujcie taniej ale z głową - plastikowym toporkiem drzwi nie wyważysz...
Piekło: przyszłe miejsce pobytu tych wszystkich, którzy lubią igrać z ogniem.

Fistach
Posty: 919
Rejestracja: pn 06 cze 2011, 17:21
OSP (gm., woj.): Kraków, Małopolska
Status: Offline

Re: czy to ubranie może nosić polski strażak?

Post autor: Fistach »

Curahee pisze:
marcin_op pisze:Każdy kij ma 2 końce a natura polaka jest taka, że zawsze mu źle.
W pewnym sensie się z Tobą zgodzę. CNBOP jest instytucją która rzeczywiście sprawdza i weryfikuje jakość sprzętu.
A możesz mi powiedzieć w jaki sposób to robią? W jaki sposób sprawdzają czy ubranie może nosić polski strażak?
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat