Problem z radiostacją POMOCY!

Ciekawostki i nowości sprzętowe oraz problemy dotyczące sprzętu używanego w Strażach Pożarnych.

Topic author
OSP Wola Cz.
Posty: 10
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: śr 26 sty 2011, 14:41
OSP (gm., woj.): secemin świętokrzyskie
Status: Offline

Problem z radiostacją POMOCY!

Post autor: OSP Wola Cz. »

Witam!
Kupiliśmy Renault Midlinera, wcześniej mieliśmy Starka 200. Przełożyliśmy radiostację do zakupionego auta podłączyliśmy przez przetwornicę 24v na 12v.Wszystko niby działa. Problem polega na tym że za każdym razem po uruchomieniu auta radiostacja się przestawia. W Starze jak ustawione było na 31 kanał tak trzymała w Renault za każdym razem przestawia się na inny kanał i trzeba ręczne ustawiać. Jestem "nowy" za kółkiem i mam z tym problem. Może dla kogoś z Was to błahostka. Podpowiedzcie coś proszę.
Awatar użytkownika

damian_osp
Posty: 571
Rejestracja: ndz 24 kwie 2011, 10:15
OSP (gm., woj.): OSP Posada Zarszyńska
Kontakt:
Status: Offline

Re: Problem z radiostacją POMOCY!

Post autor: damian_osp »

Radiostacja nie jest podtrzymywana prądem. U nas w starze wcześniej było podtrzymanie ale gdy mieliśmy problem z akumulatorami to zrobiliśmy aby po wyłączeniu prądu odcinało wszystko i trzeba teraz ustawiać kanał po każdym uruchomieniu.
Bogu na chwałę, ludziom na pożytek

fire45
Posty: 268
Rejestracja: pt 16 gru 2011, 16:43
Status: Offline

Re: Problem z radiostacją POMOCY!

Post autor: fire45 »

Dobry temat. W moim Starze 244 radio Motorola podtrzymuje swój kanał.
Gdy w samochodzie wyłączona jest masa - radio nie działa. Jak jest podłączone?
Pytam, dlatego że kilka tygodni temu zamontowaliśmy małe car audio.
Radio CD zostało podłączone pod przetwornicę 24/12V. Działa po uruchomieniu
masy - ale nie utrzymuje ustawień. Jakieś pomysły? :)

Sylwek
Posty: 684
Rejestracja: czw 14 kwie 2005, 08:26
Kontakt:
Status: Offline

Re: Problem z radiostacją POMOCY!

Post autor: Sylwek »

Co to za radiotelefon. U nas używamy Motoroli GM360. Jest zaprogramowana tak, żeby startowała na konkretnym kanale (podobnie jak ręczniaki - zawsze startuje na kanale powiatowym). Z tego co pamiętam jest możliwość zaprogramowania by radio włączało się na konkretnym kanale lub na kanale na którym zostało wyłączone.
Myślę, że trzeba sprawdzić w serwisie. Dziwne, że w starym samochodzie było ok a teraz przestało działać. Nigdy mi się coś takiego nie zdarzyło chociaż wysyłałem radia pocztą do przeprogramowania więc na pewno nie miały zasilania przez kilka dni.

Jeśli chodzi o radio to czy to jest nowe czy używane radio? Kiedyś miałem starsze radio, które miało podtrzymanie z baterii (podobnie jak bios w kompie - taka srebrna pastylka). Kiedy bateria padła to każde odłączenie zasilania kasowało wszystkie ustawienia.
Awatar użytkownika

fireman90
Posty: 638
Rejestracja: sob 03 cze 2006, 10:58
Lokalizacja: śląskie
Status: Offline

Re: Problem z radiostacją POMOCY!

Post autor: fireman90 »

fire45 pisze:kilka tygodni temu zamontowaliśmy małe car audio.
Radio CD zostało podłączone pod przetwornicę 24/12V. Działa po uruchomieniu
masy - ale nie utrzymuje ustawień. Jakieś pomysły?
Do podtrzymania pamięci ustawień musi być podłączone stałe napięcie 12V. Z reguły jest to na żółtym przewodzie wychodzącym z radia. W Waszym przypadku rozwiązaniem będzie pociągnięcie przewodu z jednego akumulatora (od klemy "+" przy mostku między aku)i podłączenie do owego żółtego przewodu.
Jajakobyły

jerardo
Posty: 41
Rejestracja: czw 19 mar 2009, 18:40
Status: Offline

Re: Problem z radiostacją POMOCY!

Post autor: jerardo »

radio musisz zaprogramować na swój kanał wtedy nie będzie się samo przestawiało
Dokładnie nie pamiętam już ale robiło się to w ten sposób ze szukasz swój kanał potem zatwierdzasz i następnie trzeba wyłączyć guzikiem radio , po paru minutach znów uruchomić Sytuacja rozkodowywania będzie miała miejsce gdy radio nie będzie używane i miało wyłączone zasilanie np po 1 miesiącu- to normalne.
Awatar użytkownika

fireman90
Posty: 638
Rejestracja: sob 03 cze 2006, 10:58
Lokalizacja: śląskie
Status: Offline

Re: Problem z radiostacją POMOCY!

Post autor: fireman90 »

jerardo pisze:Sytuacja rozkodowywania będzie miała miejsce gdy radio nie będzie używane i miało wyłączone zasilanie np po 1 miesiącu- to normalne.

Nie wiem zatem dlaczego, nasze stare Alinco, włączone po leżakowaniu w szafie przez co najmniej sześć lat od razu "wskoczyło" na kanał powiatowy ?
Jajakobyły

Tomy
Posty: 41
Rejestracja: sob 28 paź 2006, 09:48
Status: Offline

Re: Problem z radiostacją POMOCY!

Post autor: Tomy »

Kolego z OSP Wola Cz
Jeśli to jest radio GM360 trzeba ustawić kanał startowy na krórym ma się właczyć. Ustawiasz to przy programowaniu radia. Jeśli chcesz możesz mi przesłać radio - zrobię to od ręki / to jest 30 sekund pracy / i jak załaczysz radio to już zawsze będzie się właczało na właściwym kanale.

latynos84
Posty: 1
Rejestracja: śr 12 lis 2014, 13:57
OSP (gm., woj.): ligota polska dolnośląskie
Status: Offline

cb radio w psp

Post autor: latynos84 »

cześć ,
potrzebuję info. na temat używania cb radia przez PSP podczas pomocy w dotarciu na miejsce zdarzenia.
Mamy w swoim rejonie obwodnice miasta i potrzebujemy częst dokładniejszych info.od np.kierowców w okolicy.
Wiecie może jakie są prawne aspekty używania CB przez dowódców na GBA, PRAWO TEGO ZAKAZUJE??
Dziękuję z góry za pomoc.

wojtek-dzpl
Posty: 31
Rejestracja: śr 13 mar 2013, 10:04
OSP (gm., woj.): Jawiszowice ,małopolskie
Status: Offline

Re: Problem z radiostacją POMOCY!

Post autor: wojtek-dzpl »

latynos -możesz używać radia na takich samych zasadach jak robią to zwykli użytkownicy CB w pasmach amatorskich. Nikt nie zabrania takiego sprzętu zakładać w wozach OSP/PSP. Tak samo nawigacji ,rejestratorów jazdy.

Wracając do tematu :
Kolega Tomy ma racje!Przeprogramuj radio aby startował z "kanału" który chcesz. Podtrzymanie niema sensu ponieważ częstotliwość zapisujesz w pamięci radia a kanały się nie stracą nawet po latach. Przetwornica powinna mieć 10A
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat