Gaszenie opryskiwaczem

Ciekawostki i nowości sprzętowe oraz problemy dotyczące sprzętu używanego w Strażach Pożarnych.
Awatar użytkownika

Topic author
seligow
Posty: 679
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: pn 15 mar 2010, 13:31
OSP (gm., woj.): Seligów woj.Łódzkie
Lokalizacja: Łowicz
Kontakt:
Status: Offline

Gaszenie opryskiwaczem

Post autor: seligow »

Witam.
Ostatnio przeglądając pewien portal wpadłem na coś takiego:

http://www.youtube.com/watch?v=lVLb5NsR ... r_embedded

Jednostka która używa tego sprzętu jest z niego bardzo zadowolona, a przynajmniej tak jest napisane w opisie filmu.
Wiadomo, że wodą trzeba będzie przelać, ale płomień zbija fajnie i można bardzo szybko zatrzymać rozprzestrzenianie ognia. I nie upocisz się tak, jak przy machaniu tłumicą... Koszt też nie jest jakiś straszny, za 500zł w Casto można kupić sprzęt "no name", ale z 2-letnią gwarancją. Za sprzęt markowy to już trzeba dać ponad 2000zł.

Co Wy na to? Może ktoś z forumowiczów używał/używa takiego sprzętu przy akcji?
Starszy sikawkowy
Awatar użytkownika

GLM
Posty: 478
Rejestracja: wt 30 sie 2011, 16:15
OSP (gm., woj.): Długa Koscielna
Status: Offline

Re: Gaszenie opryskiwaczem

Post autor: GLM »

W Castoramie to do roślin , a masz na myśli taki ? http://www.zarpoz.pl/pl/p/Spalinowy-opr ... R-430/1194 piękna sprawa jak widać na filmie nawet jak mu wody zabrakło może zdmuchnąć płomień strumieniem powietrza
Święty Florianie patronie nasz ,miej w opiece naszą Straż
Awatar użytkownika

Topic author
seligow
Posty: 679
Rejestracja: pn 15 mar 2010, 13:31
OSP (gm., woj.): Seligów woj.Łódzkie
Lokalizacja: Łowicz
Kontakt:
Status: Offline

Re: Gaszenie opryskiwaczem

Post autor: seligow »

Nie nie, mi chodziło o coś takiego:
http://allegro.pl/opryskiwacz-spalinowy ... 59005.html
Firma "no name", ale gwarancja jest 2 lata, w casto są podobne.
Fakt Stihl to już marka ale 2 tys...

Tak czy tak, to faktycznie może być fajna sprawa :)
Starszy sikawkowy

marcin OSP
Posty: 111
Rejestracja: śr 17 lut 2010, 10:29
OSP (gm., woj.): OSP Mstów woj sląskie
Status: Offline

Re: Gaszenie opryskiwaczem

Post autor: marcin OSP »

Witam
W naszej jednostce jest taki opryskiwacz od wiosny tego roku i zrobił już kawał dobrej roboty i jesteśmy z niego bardzo zadowoleni. A w moim powiecie jest to sprzęt coraz częściej spotykany na wyposażeniu jednostek OSP i JRG. W zeszłym roku na wszystkie samochody pierwszowyjazdowe w JRG zostały zakupione opryskiwacze w tym roku wiem że dokupowali ale ile i na jakie auta to nie wiem. Ja przez zimę zamierzam uzbierać na jeszcze jeden żeby mieć na każdym samochodzie.

jerzyski2
Posty: 49
Rejestracja: ndz 30 paź 2011, 14:34
OSP (gm., woj.): ochotnicza Straż Pożarna
Status: Offline

Re: Gaszenie opryskiwaczem

Post autor: jerzyski2 »

A ja mam pytanie w związku z zakupem takiegoż właśnie sprzętu dla jednostek OSP. Nikt jak do tej pory nie zadał pytania czy kupując taki sprzęt nie wchodzimy w konflikt z prawem. Zgodnie z wszystkimi regułami i zasadami określonymi w odpowiednich regulaminach związanych z funkcjonowaniem JOT-ów,(dotyczy to wszystkich OSP) ich członkowie mogą używać tylko i wyłącznie sprzętu z aprobatą CNBOP. Nie czepiam się szczegółów ale wiadomo co będzie kiedy nie daj Boże dojdzie do wypadku ze sprzętem nie posiadającym takiego certyfikatu, prokurator nie będzie wnikał czy ten sprzęt był pomocny dla poszczególnej jednostki, tylko od razu prezes, naczelnik za kra....ki. Nie wiem może się mylę ale nie czytałem jeszcze aby takie opryskiwacze posiadały aprobatę CNBOP w Józefowie. A najbardziej się dziwię wcześniejszej wypowiedzi iż takiego sprzętu używają także strażacy z JRG

marcin OSP
Posty: 111
Rejestracja: śr 17 lut 2010, 10:29
OSP (gm., woj.): OSP Mstów woj sląskie
Status: Offline

Re: Gaszenie opryskiwaczem

Post autor: marcin OSP »

Witam
A szpadel, łopata której używasz do gaszenia trawy czy nawet tłumica posiada certyfikat CNBOP ? Czy widły którymi usuwasz siano podczas pożaru stodoły czy bosak posiada certyfikat CNBOP ?
Uderzcie się w piersi i szczerze się zastanówcie czy wszystko co macie w garażu na aucie ma świadectwo z Józefowa ?
Wyłowem tym postem pewnie sporą rozmowę i nie chce nikogo obrazić ale śmieszą mnie wypowiedzi osób które w OSP mają wszystko certyfikowane atestowane a do akcji wyjeżdżając zakładają nawet niepalną atestowaną bieliźnie. Jeśli są takie jednostki to im szczerze gratuluje ale znam realia większości OSP i wiem czym dysponują i jakimi problemami borykają się jednostki OSP.
Pozdrawiam

jerzyski2
Posty: 49
Rejestracja: ndz 30 paź 2011, 14:34
OSP (gm., woj.): ochotnicza Straż Pożarna
Status: Offline

Re: Gaszenie opryskiwaczem

Post autor: jerzyski2 »

Chciałem się tylko dowiedzieć (może ktoś wie) czy na taki właśnie opryskiwacz spalinowy potrzebny jest w ogóle certyfikat, nie chciałem absolutnie nikogo urazić swoją wypowiedzią, aczkolwiek stoję na stanowisku iż każdy nowo zakupiony sprzęt który podlega certyfikacji i planowany jest jego zakup przez OSP powinien takie świadectwo posiadać, i może wcześniej nie do końca się dobrze wyraziłem, i tu moje pytanie: jakie artykuły muszą posiadać takie świadectwa a jakie nie, i czy istnieje taka lista lub spis?
Awatar użytkownika

fireman90
Posty: 638
Rejestracja: sob 03 cze 2006, 10:58
Lokalizacja: śląskie
Status: Offline

Re: Gaszenie opryskiwaczem

Post autor: fireman90 »

jerzyski2 pisze:jakie artykuły muszą posiadać takie świadectwa a jakie nie, i czy istnieje taka lista lub spis?
Jakie muszą -z taką listą się nie spotkałem, ale jakie już posiadają certyfikaty to i owszem http://www.cnbop.pl/dzialy/dc/wykazy_dc/swiadectwa
Jajakobyły

paulos
Posty: 23
Rejestracja: sob 01 cze 2013, 11:20
OSP (gm., woj.): Witosławice (Waśniów, Świętokrzyskie)
Status: Offline

Re: Gaszenie opryskiwaczem

Post autor: paulos »

Ja mam pytanie odnośnie tych opryskiwaczy. Kupiliście z własnych środków czy z dotacji? Chciałem coś podobnego kupić ale usłyszałem że nie da rady z dotacji bo to nie jest sprzęt typowo pożarniczy czy też ratowniczy :(

mariano osp
Posty: 45
Rejestracja: pn 16 gru 2013, 15:54
Status: Offline

Re: Gaszenie opryskiwaczem

Post autor: mariano osp »

Opryskiwacz spalinowy używany do gaszenia jak na filmie nie musi posiadać dopuszczenia. Dopuszczenie CNBOP natomiast musi posiadać sprzęt zaprojektowany i przeznaczony dla SP np. do walki z pożarami czy innymi zagrożeniami.
Sprzęt pomocniczy jak np. pilarki, widełki i łopatki ... nie wymaga dopuszczeń CNBOP, ponieważ jego pierwotne zastosowanie nie było przewidziane dla strażaków, a jego użycie w SP wynika ze znacznej przydatności w pracy strażaka.

banan998
Posty: 146
Rejestracja: pn 27 gru 2010, 12:04
OSP (gm., woj.): węgorzyno zachodniopomorsie
Status: Offline

Re: Gaszenie opryskiwaczem

Post autor: banan998 »

a ja przytoczę słowa KAZIMIERZA PAWLAKA z filmu SAMI SWOI.

"POWYMYŚLALI TE DURACKIE MASZYNY, BO SIŁY W RĘKACH NIE MIELI." :D

to tak na wesoło.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat