Kierowca w OSP


Topic author
czarnykoń
Posty: 17
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: sob 30 kwie 2016, 17:00
OSP (gm., woj.): Wiązowna Mazowieckie
Status: Offline

Kierowca w OSP

Post autor: czarnykoń »

Dzien dobry mam pytanie chyba jeszcze jestem kierowcą w OSP z kat B,C,CE czy prócz prawa jazdy oraz wkładki do prowadzenia pojazdów uprzywilelejowanych ( to posiadam) czy powinienm mieć jeszcze świadectwo kwalifikacji do przewożeno osób i ładunków?

keyran
Posty: 9
Rejestracja: pt 22 mar 2013, 20:22
Status: Offline

Re: Kierowca w OSP

Post autor: keyran »

Musisz mieć jeszcze aktualne badania psychologiczne i tyle.

elaearb
Posty: 25
Rejestracja: wt 29 mar 2016, 13:50
OSP (gm., woj.): Warszawa, Mazowieckie
Kontakt:
Status: Offline

Re: Kierowca w OSP

Post autor: elaearb »

mam rozumieć, że chodzi o psychotechnikę?
kawa do biura? rozpuszczalna to nie kawa. Tylko dobra kawa ziarnista jest warta uwagi.
Awatar użytkownika

bigi_md
Posty: 51
Rejestracja: pn 29 lut 2016, 10:59
OSP (gm., woj.): Uchorowo, Murowana Goślina, poznański, wielkopolskie
Status: Offline

Re: Kierowca w OSP

Post autor: bigi_md »

Tak, ale bez psychotestów nie dostałbyś wkładki - raczej.
Ostatnio zmieniony wt 03 maja 2016, 10:41 przez bigi_md, łącznie zmieniany 2 razy.

RatownikKPP
Posty: 14
Rejestracja: wt 29 lis 2011, 21:19
Status: Offline

Re: Kierowca w OSP

Post autor: RatownikKPP »

Witam
Nie tak do końca Panowie jak piszecie.
Konieczne dokumenty:
1. Prawo jazdy
2. Zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych
3. Zaświadczenie od psychologa o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych
4. Zaświadczenie z Urzędu Gminy lub Miasta z potwierdzeniem, iz kandydat na kierowce będzie prowadził pojazdy OSP
5. Wypełniony wniosek
6. Opłata skarbowa 50 zł

Z tym do wydziału komunikacji któremu podlegasz, i jeżeli wszystko ok otrzymujesz od starosty wkładkę, czyli zaświadczenie o możliwości kierowania pojazdami wraz z decyzja administracyjną
Awatar użytkownika

bigi_md
Posty: 51
Rejestracja: pn 29 lut 2016, 10:59
OSP (gm., woj.): Uchorowo, Murowana Goślina, poznański, wielkopolskie
Status: Offline

Re: Kierowca w OSP

Post autor: bigi_md »

Kolega napisał ze ma już wkładkę.

Topic author
czarnykoń
Posty: 17
Rejestracja: sob 30 kwie 2016, 17:00
OSP (gm., woj.): Wiązowna Mazowieckie
Status: Offline

Re: Kierowca w OSP

Post autor: czarnykoń »

Tak koledzy wszystkie te badania przeszedłem pozytywnie u jednego lekarza który jest upowarzniony do wydania tekiego zaświdczenia a w powicie otwockim jest ich trzech . Tak po kolei zrobilem psychotechnikę ,cieminie , audiogram, neurolga , okuliste i cukier i na tej podstawie wystawila Pani doktor zaświdczenie o braku przecieskazań do prowodzenia pojazdów uprzywilejowanych . Z tym do WK i otrzymałem tzw wkładkę do prowadzenia takich pojazdów w kat B C . Robiąc ostanio CE doczytalem się w przepisach ,iż by wykonywać zawód kierowcy należy równiez posiadać swidectwo kwalifikacji wstepnej i pożniej okresowej. Na plastiiku prawa jazdy jest to tego specjalna rubryka . Myślę że pracując na stanowisku kierowcy zarobkowo takie świadectwo jest potrzebne np w PSP czy u innego pracodawcy, a w OSP prawdopodobnie nie. Ale pewności nie mam , wiec z tąd moje pytanie.

karol1118
Posty: 501
Rejestracja: pn 26 gru 2011, 18:10
Status: Offline

Re: Kierowca w OSP

Post autor: karol1118 »

W osp nie trzeba kursu na przewóz osób ani rzeczy
Piękniejszy od ciszy jest tylko dźwięk syreny

Luis
Posty: 51
Rejestracja: wt 19 kwie 2016, 14:11
OSP (gm., woj.): Ochotnicza Straż Pożarna Płociczno
Kontakt:
Status: Offline

Re: Kierowca w OSP

Post autor: Luis »

Witam
W mojej jednostce mamy 2 kierowców zatrudnionych na 1/4 etatu. Ostatnimi czasu chcieliśmy dla 3 druhów zrobić uprawnienia na prowadzenie pojazdów. W gminie powiedzieli nam żeby zrobić uprawnienia 3 kolejnym kierowcom muszą ich zatrudnić niestety gminy na to nie stać.
Jak można to rozwiązać ?
Pozdrawiam

Feniks
Posty: 146
Rejestracja: pt 09 sie 2013, 18:23
Status: Offline

Re: Kierowca w OSP

Post autor: Feniks »

Wyjaśnić im, że wcale ich zatrudniać nie muszą... Mamy 12 kierowców z kategorią B + C i jeszcze 3 którzy mają tylko na B (na GLBARt wystarczy B). Nie mamy ani jednego którego by gmina zatrudniała nam jako kierowcę (jeden z nich jest akurat konserwatorem i na to ma część etatu ale to nie ma związku z tym, że jest kierowcą). Żeby być kierowcą w OSP nie trzeba mieć etatu z gminy.

Luis
Posty: 51
Rejestracja: wt 19 kwie 2016, 14:11
OSP (gm., woj.): Ochotnicza Straż Pożarna Płociczno
Kontakt:
Status: Offline

Re: Kierowca w OSP

Post autor: Luis »

Podobno starostwo powiatowe tego wymaga od gminy.

strazak10
Posty: 51
Rejestracja: sob 04 cze 2011, 09:03
Status: Offline

Re: Kierowca w OSP

Post autor: strazak10 »

U mnie wygląda to tak:

1) Kierowcę kieruję na badania lekarskie + psychologiczne
2) Wystawiam mu zaświadczenie jako Naczelnik, ze dana osoba pełni w naszej jednostce funkcję kierowcy pojazdu uprzywilejowanego.
3) Z tymi dokumentami dana osoba jedzie do wydziału komunikacji, wypełnia wniosek, płaci 50zł i czeka kilka dni na pozwolenie.

Wszystko w temacie.
Wcale gmina nie musi nikogo zatrudniać.

maniek1203
Posty: 41
Rejestracja: pt 01 mar 2013, 16:53
Status: Offline

Re: Kierowca w OSP

Post autor: maniek1203 »

To nie jest tak że wkładka jest ci potrzebna do kierowania pojazdem należącym do OSP czy PSP. Wkładka dotyczy pojazdów ZAREJESTROWANYCH JAKO SPECJALNE (w przypadku straży w rubryce rodzaj pojazdu pisze Samochód Pożarniczy), i tych które wysyłają niebieskie światła błyskowe. Równie dobrze z tymi uprawnieniami możesz prowadzić np. Ambulans czy bankowóz bo wkładka do tego też uprawnia. Kwalifikacja wstępna potrzebna jest w przypadku gdy chcesz jeździć zarobkowo, np. ciężarówką w firmie transportowej. Kwalifikacja nie dotyczy też pojazdów które są wykorzystywane do transportu na potrzeby własne i posiadają taki wpis w dowodzie rejestracyjnym. Ale tylko w przypadku gdy prowadzisz samochód który jest zarejestrowany na ciebie. Krótko, aby móc prowadzić pojazd z OSP potrzebujesz
-Prawo Jazdy odpowiedniej kategorii
-Aktualne Badania
-ważną "Wkładkę" (wydawana na 5 lat przez wydział komunikacji) - której bez odpowiednich badań nie otrzymasz

Luis
Posty: 51
Rejestracja: wt 19 kwie 2016, 14:11
OSP (gm., woj.): Ochotnicza Straż Pożarna Płociczno
Kontakt:
Status: Offline

Re: Kierowca w OSP

Post autor: Luis »

A jak jest z odpowiedzialnością materialną u was ?
W mojej jednostce jest 2 kierowców zatrudnionych którzy sa odpowiedzialni materialnie za sprzęt. Więc jak jeszcze parę osób zrobi uprawnienia na kierowce OSP i ta osoba będzie kierować to rodzi się problem kto podczas akcji będzie brał odpowiedzialność za sprzęt gdy osoby mające na stanie będą nieobecne podczas działań.

fir3
Posty: 15
Rejestracja: pn 18 kwie 2016, 08:54
Kontakt:
Status: Offline

Re: Kierowca w OSP

Post autor: fir3 »

Odpowiedzialność za sprzęt podczas działań ma dowódca, tak samo jak za ludzi. Sprzęt uszkodozny podczas akcji ma obowiązek naprawić/skierować do naprawy kierowca konserwator odpowiedzialny za sprzęt. Za naprawy płaci OSP/gmina :)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat