Ogólnopolski Festiwal Orkiestr Dętych OSP - Wisła 2013 r.

Awatar użytkownika

robotek
Posty: 32
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: wt 30 kwie 2013, 00:00
Status: Offline

Re: Ogólnopolski Festiwal Orkiestr Dętych OSP - Wisła 2013 r

Post autor: robotek »

bumblebee pisze: ...PRZEMARSZEM, a nie MUSZTRĄ !....
No oki sorry miałem na myśli przemarsz nie musztrę, nie ma się co obruszać...

Nie słyszałem kupę lat żeby w 100 % AMATORSKA, orkiestra wygrała przegląd, to są BZDURY !!!! pisz co chcesz,
wszystkie są "chrzczone i tyle !! czy to koncert sceniczny z "filharmonikami" czy przemarsz z "żołnierzami..."
Dzieląc konkurencje przynajmniej była by szansa się w czymś wyspecjalizować i mniej zamożne orkiestry miały by więcej szansy.

Poza tym formuła przeglądu już dawno jest przestarzała i należy ją zmienić ! dostosować do rzeczywistości i współczesnych trendów muzycznych.
Kocham SZCZERĄ AMATORSKĄ ! muzykę dętą, reszta to KASA, KOMERCHA, OBŁUDA !

bumblebee
Posty: 50
Rejestracja: wt 24 lip 2012, 15:41
Status: Offline

Re: Ogólnopolski Festiwal Orkiestr Dętych OSP - Wisła 2013 r

Post autor: bumblebee »

skoro wszystkie są "chrzczone" to o co chodzi? wszystkie maja równe szanse :twisted: Jeżeli trzon orkiestry jest słaby to nawet jak dołożysz 20 filharmoników berlińskich to i tak nie wygrasz festiwalu.

Jakie są obecnie wg ciebie trendy muzyczne i co należy zmienić? Bo wg mnie (a byłem na kilku festiwalach międzynarodowych), nie ma jednego trendu na świecie. Każdy kraj lub dany obszar ma swoja specyfikę, preferuje się inne utwory i sposoby muzykowania. Tego tak łatwo nie da się zmienić. W Polsce nie widziałem np orkiestry marszowej (jeżeli takowa istnieje to poproszę o namiary), posiadającej odpowiednie do tego instrumenty, repertuar i skład osobowy, chociaż takie orkiestry sa popularne w krajach anglosaskich. Porównaj to co graja orkiestry bałkańskie, niemieckie, hiszpańskie, angielskie i polskie. I jak, dalej uważasz, że jest jakiś trend?
Awatar użytkownika

robotek
Posty: 32
Rejestracja: wt 30 kwie 2013, 00:00
Status: Offline

Re: Ogólnopolski Festiwal Orkiestr Dętych OSP - Wisła 2013 r

Post autor: robotek »

bumblebee pisze:skoro wszystkie są "chrzczone" to o co chodzi? wszystkie maja równe szanse :twisted:.....
Odpowiem pokojowo :D : szanse mają takie jaki maja budżet...
Co do trendów to chodzi właśnie o nowoczesną muzykę, zauważyłeś jaki repertuar dopierają orkiestry w Polsce .. ! ?
Bywasz jak piszesz na festiwalach zagranicznych i słuchasz, a u nas co się gra: cholernie ambitne numery przekraczające umiejętnością amatorskich muzyków a jury słucha jak chce słuchać...

Tam /za granicą/ gra się lokalnie, u nas to wszystko już dawno diabli wzięli... czytaj posty ludzi, gdzie się podziały wspólne muzykowanie, zabawa, po polsku, czemu teraz nie ma tego.. KASA kuźwa BUMLE, daj się przekonać że WSZYSTKO się wokół tego kręci...

Czy gdyby jakaś dowolna orkiestra zagrała ZAJEBIŚCIE POPRAWNIE na POLSKIM przeglądzie: "...szła dzieweczka do laseczka...." to miała by szanse zdobyć pierwsze miejsce, mierząc się z wykonem orkiestry wykonującym przeciętnie horrendalnie trudny utwór, gdzie muszą być "filharmonicy" bo amator do końca tego nie wygra ????...

Cały czas uważam że u nas już dawno przeglądy zatraciły sens amatorskich orkiestr, w Niemczech, Austrii, Czechach, gdzie zbierają się przeważnie emeryci / mają czas/ :) lub charyzmatyczni młodzi ludzie, : tak cudownie LEKKO grają amatorsko ! że aż człowiek wypieków dostaje, bawią się muzyką...

Moje zdanie i lek na polskie festiwale jest takie: rozdzielenie festiwalu dało by szansę każdej orkiestrze nie mającej kasy a haryzmę: kładę nacisk na występ sceniczny albo przemarsz, albo paradę, i w jednym jestem najlepszy .

W dzisiejszych czasach NIE MA SZANS ! na bycie dobrym w wszystkich konkurencjach.
Rozmowy o dostosowaniu przeglądu do obecnych standardów światowych już dawno trwają w centrali OSP jakoś dobrze jest trwać po staremu.... :twisted:
Kocham SZCZERĄ AMATORSKĄ ! muzykę dętą, reszta to KASA, KOMERCHA, OBŁUDA !

bumblebee
Posty: 50
Rejestracja: wt 24 lip 2012, 15:41
Status: Offline

Re: Ogólnopolski Festiwal Orkiestr Dętych OSP - Wisła 2013 r

Post autor: bumblebee »

zgadzam się, że wszystko kręci się wokół kasy, ale to nie jest tak, że mam duuuuuzy budżet to moge pozwolic sobie na ściagnięcie 30 pobliskich filharmoników i wygraja mi konkurs...było sporo orkiestr, które tak robiły, ale nie wygrywały i juz ich nie ma.

wiesz jak trudno uzyskać kasę na działalność orkiestry? Spróbuj poprosić radę gminy i wójta, żeby wsparli orkiestrę, która "chce się spotykać i wypić piwko". Powodzenia życzę.
Wśród orkiestr OSP mamy 2 główne modele funkcjonowania:
a) orkiestra się spotyka kilka razy w miesiącu (2/4), gra w święta, pogrzeby i tyle, nie potrzebuje za dużych funduszy
b) orkiestra ma ambitnego kapelmistrza, zarząd, chce się rozwijać, szkolić młodzież, wyjeżdżać na festiwale...do tego potrzebne są spore środki finansowe. głównym źródłem dochodów jest dotacja z gminy. Żeby ja dostać, trzeba wykazać sie dobrymi osiągnięciami i koło się zamyka. Można powiedzieć, ze jest dużo projektów europejskich itd, ale tam i tak w większości potrzeba środków na wkład własny i pilnowania papierków.

Do tego, żeby się spotkać i spokojnie pograć Orawę to trzeba zorganizować festiwal, ale nie w formie konkursu. ZAWSZE będą niezadowolone osoby. Nawet gdyby w tym jury zasiadły 3 osoby zupełnie nieznające polskich realiów to może i wygrałaby inna orkiestra, ale gwarantuje Ci, że pozostałe powiedziałyby, że wszystko było ustawione. Taka polska mentalność. Szczególnie co widać po punktacji za konkurs, gdzie pierwsza 5 była bardzo wyrównana.
Awatar użytkownika

robotek
Posty: 32
Rejestracja: wt 30 kwie 2013, 00:00
Status: Offline

Re: Ogólnopolski Festiwal Orkiestr Dętych OSP - Wisła 2013 r

Post autor: robotek »

bumblebee pisze:zgadzam się, że wszystko kręci się wokół kasy...
...wiesz jak trudno uzyskać kasę na działalność orkiestry? Spróbuj poprosić radę gminy i wójta, żeby wsparli orkiestrę....
...Taka polska mentalność....
ZGADZAM SIĘ Z TOBĄ 8) przerabiałem temat pieniędzy z gminy wiele razy ...

Polska mentalność jest ohydna...

Ale naprawdę, jeśli polskie orkiestry potrafią się "odmłodzić"
to i jurory i regulamin przeglądu konkursów OSP TEŻ !! powinien...
Nadal jestem za oddzieleniem punktacji i osobnym ocenom koncertu, a osobnym musztrę czyli przemarsz. Było by to dostosowanie sie do współczesnych warunków działania większości orkiestr.

Niestety, uniwersalność orkiestr skończyła się, przynajmniej tych amatorskich, ale zawsze można za mniejsze pieniądze, się wyspecjalizować, albo koncert albo musztra, wtedy szanse orkiestr się bardziej wyrównałyby. Bogaty dzisiaj Nadarzyn, kiedyś Dobrynin, miały by mniejsze szanse zwyciężać z biednymi :shock:
Kocham SZCZERĄ AMATORSKĄ ! muzykę dętą, reszta to KASA, KOMERCHA, OBŁUDA !

sakshorntenor93
Posty: 2
Rejestracja: wt 04 cze 2013, 14:01
Status: Offline

Re: Ogólnopolski Festiwal Orkiestr Dętych OSP - Wisła 2013 r

Post autor: sakshorntenor93 »

Wydaje mi się że gramy w orkiestrach dętych, których zadaniem jest gra w marszu...
I wcale nie potrzeba zawodowców aby się dobrze zaprezentować - nota 20,5 dla amatorów za przemarsz o tym świadczy.

bumblebee
Posty: 50
Rejestracja: wt 24 lip 2012, 15:41
Status: Offline

Re: Ogólnopolski Festiwal Orkiestr Dętych OSP - Wisła 2013 r

Post autor: bumblebee »

sakshorntenor93 pisze:Wydaje mi się że gramy w orkiestrach dętych, których zadaniem jest gra w marszu...
I wcale nie potrzeba zawodowców aby się dobrze zaprezentować - nota 20,5 dla amatorów za przemarsz o tym świadczy.

oczywiście, że nie potrzeba i można się dobrze zaprezentować, np Suchowola 24 pkt :)

muzykzorkiestry
Posty: 1
Rejestracja: sob 14 wrz 2013, 23:58
Status: Offline

Re: Ogólnopolski Festiwal Orkiestr Dętych OSP - Wisła 2013 r

Post autor: muzykzorkiestry »

Nadarzyn... piszecie tylko o bardzo małej części tej orkiestry. Ciekawe czy ktokolwiek zwrócił uwagę, że grają w niej też młodzi ludzie, choćby z gimnazjum, którzy robią to, aby zdobyć umiejętności, i zarazem jest to ich pasją. Właśnie, sądzicie, że Nadarzyn wygrywa, bo ma kasę? Oj... bardzo się mylicie, przecież nie występuje dyrygent, tylko orkiestra - ludzie, którzy się doskonale znają, przyjaźnią i szanują. Kłamstwem jest zarzucanie orkiestrze, że w jej skład wchodzą w 80% zawodowcy oraz żołnierze, jest to mniejszość, ledwo zauważalna. :)

bumblebee
Posty: 50
Rejestracja: wt 24 lip 2012, 15:41
Status: Offline

Re: Ogólnopolski Festiwal Orkiestr Dętych OSP - Wisła 2013 r

Post autor: bumblebee »

1. Dyrygent/kapelmistrz w orkiestrze to wieeeelki procent sukcesu. Świadczy o tym choćby to, ze jest kilku dyrygentów, którzy z różnymi orkiestrami osiagnęli sukces, a jak odchodzili to często były równie pochyłe w dół. Działa to tez w druga stronę, mogą być duze pieniądze, słaby kapelmistrz i nic się nie osiągnie.

2. Ja nie mam nic przeciwko, jezeli w orkiestrach jest "kilka" osób, które żyją z grania. Podnosi to poziom całej orkiestry, młodzi muzycy bardziej się starają i wszyscy są zadowoleni. ze strony orkiestry mozna wyczytać, ze powstała w 1998 r., czyli jezeli zaczęła wówczas rekrutację powiedzmy osób w wieku 14/15 lat to teraz powinni mieć ok 28/30 max plus oczywiście wszystkie dzieci, które zaczeły grać później. tymczasem ostatnio widziałem takie zdjęcie z próby Nadarzyna

http://deciakblog2.blogspot.com/2013/08/dziao-sie.html poza pierwszym rzędem, reszta wydaje się "trochę starsza" i jest "zauważalna" ... chyba, ze w tej gminie jest "zagłębie" muzyków :P
Awatar użytkownika

robotek
Posty: 32
Rejestracja: wt 30 kwie 2013, 00:00
Status: Offline

Re: Ogólnopolski Festiwal Orkiestr Dętych OSP - Wisła 2013 r

Post autor: robotek »

Powtarzam upierdliwie : zmienić zasady punktacji, oddzielić marsz od koncertów, zobaczylibyście jak bardzo zmieniła by się czołówka "wygrywających" w ostatnim czasie orkiestr, chodź bumblebee udowadniał wcześniej że jest inaczej, i chwała, każdy ma swoje racje... ja się z tym absolutnie zgadzam.

Naprawdę, powiedzmy że z założenia w "amatorskich" orkiestrach OSP: NIE DA SIĘ !!!!!!!!!!!!!!!!! być dobrym "w wszystkim" jury i zasady oceny są według mnie: przestarzałe !!!!!!!! i nie piszcie mi tu wykładów na temat grającej młodzieży, pierdołów o kapelmistrzach... ambicjach kto potrafi a kto nie..,

Bumblebee ma inne zdanie, ale mam nadzieję że doceni demokrację i zgodzi się że, ja mogę mieć o 180 stopni odmienną tezę: 8) ... bo dla mnie a dłuuuuugooo jestem w tym biznesie : Kasa to kasa i tyle.... !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Kocham SZCZERĄ AMATORSKĄ ! muzykę dętą, reszta to KASA, KOMERCHA, OBŁUDA !

bumblebee
Posty: 50
Rejestracja: wt 24 lip 2012, 15:41
Status: Offline

Re: Ogólnopolski Festiwal Orkiestr Dętych OSP - Wisła 2013 r

Post autor: bumblebee »

można mieć własne zdanie, a nawet trzeba ;)

Pójdę na kompromis :)...wyłaniane zwycięzców w kategoriach: "koncert", "przemarsz", "musztra" i Grand Prix festiwalu dla orkiestry, która uzyskała najwięcej punktów we wszystkich kategoriach.


p.s. Po ogólnopolskim odbyło się wiele konkursów, nie tylko pod egidą OSP. Praktycznie po każdym można było usłyszeć, że komisja kogoś skrzywdziła/nie doceniła itd. Chociaż członkowie tych komisji to zawsze były inne osoby. Niestety w muzyce (a może to właśnie to jej największa wartość?) nie da się zmierzyć czasu, dystansu itd...dla jednej komisji liczy się bardziej intonacja, dla innych dobór repertuaru do warunków i konkursu, niektórzy maja tabelki z 10 rzeczami do punktacji i wyciągają średnią. Z drugiej strony część orkiestr w ogóle nie potrafi spojrzeć na swoją grę z "z boku". Jak pisze o jakiejś orkiestrze co mi się nie podobała i co można poprawić to zaraz jestem "hejterem" . Więcej dystansu :D

mustard
Posty: 4
Rejestracja: wt 08 paź 2013, 03:50
OSP (gm., woj.): Leńcze, woj, małopolskie
Status: Offline

Re: Ogólnopolski Festiwal Orkiestr Dętych OSP - Wisła 2013 r

Post autor: mustard »

robotek pisze: ZGADZAM SIĘ Z TOBĄ 8) przerabiałem temat pieniędzy z gminy wiele razy ...
Jako i my. Pieniądze na orkiestrę sa ostatnimi, jakie by chcieli dac.
My nawiasem mówiąc radzimy sobie tylko festynami, inaczej nawet by nie było za co odnowić instrumentów.
Awatar użytkownika

robotek
Posty: 32
Rejestracja: wt 30 kwie 2013, 00:00
Status: Offline

Re: Ogólnopolski Festiwal Orkiestr Dętych OSP - Wisła 2013 r

Post autor: robotek »

bumblebee pisze:można mieć własne zdanie, a nawet trzeba ;)
Pójdę na kompromis :)...wyłaniane zwycięzców w kategoriach: "koncert", "przemarsz", "musztra" i Grand Prix festiwalu dla orkiestry, która uzyskała najwięcej punktów we wszystkich kategoriach.
p.s. Po ogólnopolskim odbyło się wiele konkursów, nie tylko pod egidą OSP. Praktycznie po każdym można było usłyszeć, że komisja kogoś skrzywdziła/nie doceniła itd....
Cieszę się, było by to naprawdę bardziej sprawiedliwe. 8)

Te osławione komisje sędziowskie :twisted: Dlaczego /nie tylko w muzyce zresztą/ w takich komisjach niema młodych ludzi po studiach, cholernie wykształconych, nowoczesnych - tylko dziadki... Jaka komisja taki obyczaj, to chyba nie tędy droga, zwłaszcza przy ocenie muzyki.
Ślak mnie na to trafia, bo nie ma drogi rozwoju. może warto by te komisje poszły na jakieś dokształcanie...
Ale kapelmistrze znaleźli sposób, grają coraz młodsi ludzie, właściwie dzieci, nie ma to jak wzruszenie sędziego przez dziecko...
bumblebee pisze:Jak pisze o jakiejś orkiestrze co mi się nie podobała i co można poprawić to zaraz jestem "hejterem" .
bumblebee pisze:
Oj tam, oj tam, od razu hejter 8) , jak widzisz mało tu ludzi wypowiadających się, sam też rzadko zagadam, praca,rodzina brak czasu, szkoda że nas tak mało ! a rzetelnych i szczerych wypowiedzi na wymierających forach internetowych czy FB to jest 1 % , reszta to bezużyteczne, puste i fałszywe lajki.

Moje nowe spostrzeżenie, kapelmistrze znaleźli sposób na wygrywanie turniejów, grają coraz młodsi ludzie, właściwie dzieci, nie ma to jak wzruszenie sędziego przez grające dziecko... :mrgreen:

Jak widzę w Idolu czy Must Be The Music, super niby utalentowane dzieci i potem owacje to wymiatam... ja jestem ortodoks dla mnie to rzeźnia niewiniątek :cry: , zaczyna być w dętych..
Kocham SZCZERĄ AMATORSKĄ ! muzykę dętą, reszta to KASA, KOMERCHA, OBŁUDA !

warczyks
Posty: 2
Rejestracja: pt 11 wrz 2015, 11:27
Status: Offline

Re: Ogólnopolski Festiwal Orkiestr Dętych OSP - Wisła 2013 r.

Post autor: warczyks »

Wielkie dzięki za nakierowanie mnie, sprawdzę te informację.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat