KPP tylko dla elity?

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.

mrg11
Posty: 54
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: pn 09 sty 2012, 15:18
OSP (gm., woj.): Młyny (Busko, Świętokrzyskie)
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Kontakt:
Status: Offline

Re: KPP tylko dla elity?

Post autor: mrg11 »

Jestem członkiem OSP nie należącej do systemu, ani do PRM. Ukończyłem kurs KPP w 2012 r. w Kirach. Posiadam tytuł ratownika. Jeżeli nie wierzysz mogę zamieścić skan. Dalej twierdzę, że tylko mącicie i kombinujecie. Jeżeli ktoś stworzył bezsensowne przepisy, to ktoś rozsądny może je interpretować różnie. Sądzę, że najwięcej do powiedzenia mają ci co już KPP ukończyli, zachowują się jak pies ogrodnika i zapewne chcieli by mieć tylko oni KPP. Na kursie było nas ponad 30 luda i ci co zdali dostali od ręki odpowiednie dokumenty, potwierzające uzyskanie tytułu ratownika. Rada, starać się gdzie można robić kurs i nie patrzeć jestem w systemie czy ......... gdzieś tam. Robimy to także dla siebie i obyśmy nie musieli tych umiejętności wykorzystywać. Ja starając się o kurs nie patrzyłem na bezsensowne zapisy w aktach prawnych wszechwiedzących i "wbrew przepisom" mam KPP. Pozdrawiam

Fistach
Posty: 919
Rejestracja: pn 06 cze 2011, 17:21
OSP (gm., woj.): Kraków, Małopolska
Status: Offline

Re: KPP tylko dla elity?

Post autor: Fistach »

mrg11 pisze:Jestem członkiem OSP nie należącej do systemu, ani do PRM. Ukończyłem kurs KPP w 2012 r. w Kirach. Posiadam tytuł ratownika. Jeżeli nie wierzysz mogę zamieścić skan. Dalej twierdzę, że tylko mącicie i kombinujecie. Jeżeli ktoś stworzył bezsensowne przepisy, to ktoś rozsądny może je interpretować różnie. Sądzę, że najwięcej do powiedzenia mają ci co już KPP ukończyli, zachowują się jak pies ogrodnika i zapewne chcieli by mieć tylko oni KPP. Na kursie było nas ponad 30 luda i ci co zdali dostali od ręki odpowiednie dokumenty, zatwierdzające uzyskanie tytułu ratownika. Rada starać się gdzie można robić kurs i nie patrzeć jestem w systemie czy ......... gdzieś tam. Robimy to także dla siebie i obyśmy nie musieli tych umiejętności wykorzystywać. Ja starając się o kurs nie patrzyłem na bezsensowne zapisy w aktach prawnych wszechwiedzących i "wbrew przepisom" mam KPP. Pozdrawiam
No też jestem tego zdania - ja tylko przedstawiłem jak sprawa wygląda z punktu prawnego.

Poza tym zrobienie kursu i uważanie że już wszystko jest opanowane w 100% to błąd - bo po kursie trzeba ćwiczyć i mieć kogoś kto potrafi tę wiedzę zweryfikować (np. zaprzyjaźniony dobrze wyszkolony ratownik medyczny).

Fistach
Posty: 919
Rejestracja: pn 06 cze 2011, 17:21
OSP (gm., woj.): Kraków, Małopolska
Status: Offline

Re: KPP tylko dla elity?

Post autor: Fistach »

Paweł-Nacz pisze:Zapominacie jeszcze, że dużo zależy od interpretacji przepisów prawa. Wystarczy, że OSP będzie miała w Statucie zapis "niesienie pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego" i już jest jednostką współpracującą z systemem, w myśl cytowanych wyżej zapisów ustawy.

A ogólnie Polska to dziki kraj...
Pod warunkiem, że zostaną wpisane do rejestru jednostek współpracujących z systemem PRM.

Przecież macie nawet to w tej interpelacji napisane - jedyne z czym się nie zgodzę to to, że jak ktoś za własną kasę chce przystąpić do kursu to ktoś może mu to uniemożliwić co jest bzdurą - skoro ktoś za własną kasę chce się kształcić.

Fistach
Posty: 919
Rejestracja: pn 06 cze 2011, 17:21
OSP (gm., woj.): Kraków, Małopolska
Status: Offline

Re: KPP tylko dla elity?

Post autor: Fistach »

Paweł-Nacz pisze:6) inne jednostki podległe lub nadzorowane przez ministra
właściwego do spraw wewnętrznych i Ministra Obrony Narodowej.


Ja bym na ten punkt się powoływał, bo jednostki ochrony p.poż. prowadząc swoje działania są w "gestii" ministra ds. wewnętrznych
Nic to nie da - bo w spisach jednostek współdziałających z systemem PRM jest mnóstwo OSP. Nie wystarczy napisać w statucie, że będziemy nieść pomoc poszkodowanym gdyż trzeba jeszcze spełnić wymagania o których mowa również w przytaczanej już przeze mnie ustawie. Faktem jest, że nie jest to nic trudnego bo wystarczy zapewnić gotowość bojową (w tym zestawy R-1 (lub bardziej rozbudowane) + samochód oczywiście, środki łączności oraz mieć przeszkolonych ludzi.
Jak macie ludzi, sprzęt to piszcie pismo do wojewody i sprawa po (zapewne kilku tygodniach :) ) ale jest załatwiona. Nie widzę w tym problemu. Tak samo nie widzę problemu w tym, że zapłacicie za kurs firmie - chyba by musieli na głowę upaść żeby nie wziąć od Was pieniędzy - a jak nie wezmą to można podać ich do sądu za dyskryminację.

Wyjątkiem mogą faktycznie być projekty dofinansowywane z UE bo tam często w wymogach jest, że trzeba być druhem w KSRG - ale to wynika z tego, że jak dodadzą taki punkt przy pisaniu projektu to ma on większe szanse żeby "przejść". Pamiętajcie, że firmy pisząc projekt współfinansowany przez UE zyskują podwójnie:
- bardzo niska cena (UE dofinansowuje nawet do 90% kosztów projektu)
- mają klientów (no bo niska cena), których nie brakuje (sami wiecie jak jest z kursami KPP)
- dzięki dofinansowaniu praktycznie nie ponoszą kosztów, które ponosi UE.
Dlatego firmom zależy aby to właśnie ich projekty przeszły.

Dodam jeszcze, że sam byłem na takim kursie i bardzo dobrze wspominam. Niewielkim kosztem (wyłożyłem z własnej kasy) byłem na bardzo dobrym kursie. Dzięki temu, że UE dofinansowuje kurs firmy mogą więcej zapłacić instruktorom - z kolei oni bardziej się starają bo jest dobra $$$, jest dużo sprzętu, nie ma takich cyrków, że trzeba własny płyn do dezynfekcji przynosić itd..

fire998
Posty: 2
Rejestracja: ndz 17 lut 2013, 20:25
Status: Offline

Re: KPP tylko dla elity?

Post autor: fire998 »

Balzamon1 pisze:ja jestem w jednostce, która nie jest w KSRG a jest wpisana na liscie jako podmiot współpracujacy z PRM co wtedy tez nie moge wysłać na szkolenie z kpp???


Jak jednostka jest wpisana na liste jako podmiot współpracujący z PRM to wtedy może wysyłać na szkolenie. Na tej zasadzie działa służba maltańska, HGR itp.
Awatar użytkownika

Darek-Naczelnik
Posty: 265
Rejestracja: ndz 11 wrz 2011, 23:51
OSP (gm., woj.): pow.Łowicz, woj. łódzkie
Status: Offline

Re: KPP tylko dla elity?

Post autor: Darek-Naczelnik »

Co to jest (tytuł) - ratownik-
Jest to bardzo niezrozumiałe i nie w pełni rozwinięte:
-ratownik medyczny- :?: no niby nie bo musisz być po szkole
-ratownik gopr (topr) no też nie
- ratownik?? osoba bliżej nie sprecyzowana dla osób nie w temacie
Dlaczego nie ma tytułu ratownika PRZEDmedycznego??

Fistach
Posty: 919
Rejestracja: pn 06 cze 2011, 17:21
OSP (gm., woj.): Kraków, Małopolska
Status: Offline

Re: KPP tylko dla elity?

Post autor: Fistach »

Darek-Naczelnik pisze:Co to jest (tytuł) - ratownik-
Jest to bardzo niezrozumiałe i nie w pełni rozwinięte:
-ratownik medyczny- :?: no niby nie bo musisz być po szkole
-ratownik gopr (topr) no też nie
- ratownik?? osoba bliżej nie sprecyzowana dla osób nie w temacie
Dlaczego nie ma tytułu ratownika PRZEDmedycznego??
Ale w ustawie o PRM masz określone kto to jest ratownik.

Józek22
Posty: 90
Rejestracja: śr 03 mar 2010, 10:38
Lokalizacja: woj.lubelskie
Status: Offline

Re: KPP tylko dla elity?

Post autor: Józek22 »

No to ja wam dam kolejny powód do dyskusji,od chyba 12 lutego zmieniły się procedury udzielania pierwszej pomocy,byłem na szkoleniu recertyfikacyjnym w Kirach,po prostu masakra,nie wiem po co się tam jedzie,szkolenie jak najbardziej super, zresztą jak zawsze ale na tym się kończą plusy bo byliśmy tam od piątku od 14 do niedzieli do 12,zero jakiegoś wolnego czasu,w piątek do 20 zajęcia,w sobotę od rana do 19,oczywiście przez oba wieczory jeszcze dodatkowo zakuwanie i przeglądanie materiałów bo testy stare ale procedury już po nowemu,w niedzielę o 8.30 egzaminy i do domu na głodniaka,nie było nawet czasu pojechać do Zakopanego,więc po co jechać taki szmat drogi żeby sobie w salach posiedzieć i na góry przez okno popatrzeć,to można w naszej powiatowej komendzie zrobić lub co najwyżej w wojewódzkiej,zawsze bliżej i tyłek nie boli od siedzenia w autokarze,my jechaliśmy 8 godzin ale były jednostki z wielkopolski przed nami i ci trochę dłużej jechali, poza tym jak ktoś skończył KPP przed kwietniem 2007 to nie ma się po co na recertyfikację wybierać bo musi wszystko od nowa klepać,więc spokojnie panowie,nie wszyscy musza być po KPP żeby pomoc nieść,
Awatar użytkownika

kamil237
Posty: 472
Rejestracja: pn 06 lip 2009, 21:30
Status: Offline

Re: KPP tylko dla elity?

Post autor: kamil237 »

Druhowie z którymi rozmawiałem mają podobne zdanie na temat kursu w Kirach. Poziom ok ale roboty bardzo dużo i zero wolnego czasu. Ja natomiast pod koniec 2012 byłem w Pruszczu Gdańskim i jestem bardzo zadowolony. Był czas na szkolenie ale był też czas wolny. Nawet z piątku na sobotę na imprezę udało się wyskoczyć. I po egzaminach końcowych był obiad, czas na spakowanie się i dopiero powrót.
Syrena wyje a ja jeszcze tutaj?!
Awatar użytkownika

podymacz
Posty: 660
Rejestracja: czw 06 maja 2010, 10:24
OSP (gm., woj.): Więcławice gmina Michałowice woj. Małopolskie
Status: Offline

Re: KPP tylko dla elity?

Post autor: podymacz »

Do mojej OSP wpłynęła oferta na kurs KPP za 400 zł od osoby. Rozmawiałem z organizatorem i sprawa wygląda tak:
1. Piszemy skierowanie danego druha z jednostki
2. organizator zbiera wszystkie skierowania, dołącza dokumentację kursu i zawozi do Urzędu Wojewódzkiego
3. Tam weryfikują czy dać zgodę na organizację kursu (pozwolenie wojewody) i sprawdzaja czy druhowie są z OSP współpracującej z PRM (czyli KSRG)

Dzwoniłem do Urzędu Wojewódzkiego i rozmawiałem z kierownikiem. NIE MOŻNA WPISAĆ DO PODMIOTÓW WSPÓŁPRACUJĄCYCH Z PRM JEDNOSTKI OSP Z POZA KSRG! Tak mają w swoich przepisach. :?

Fistach
Posty: 919
Rejestracja: pn 06 cze 2011, 17:21
OSP (gm., woj.): Kraków, Małopolska
Status: Offline

Re: KPP tylko dla elity?

Post autor: Fistach »

podymacz pisze:Dzwoniłem do Urzędu Wojewódzkiego i rozmawiałem z kierownikiem. NIE MOŻNA WPISAĆ DO PODMIOTÓW WSPÓŁPRACUJĄCYCH Z PRM JEDNOSTKI OSP Z POZA KSRG! Tak mają w swoich przepisach. :?
Ale w jakiś swoich prywatnych przepisach czy jak ?
OSP współpracuje z systemem PRM tylko po uzyskaniu zgody wojewody.

arek_174
Posty: 65
Rejestracja: pt 29 cze 2012, 21:34
OSP (gm., woj.): gm. Przywidz woj. Pomorskie
Status: Offline

Re: KPP tylko dla elity?

Post autor: arek_174 »

Do naszego urzędu gminy przyszła oferta kursu KPP organizowanego przez PSP za 550 zł za osobę, i od nas idą 3 osoby, a nasza jednostka nie jest w KSRG.

XCerber
Posty: 421
Rejestracja: czw 31 maja 2012, 12:04
OSP (gm., woj.): Pinczyn, Zblewo, Pomorskie
Status: Offline

Re: KPP tylko dla elity?

Post autor: XCerber »

ode mnie z jednostki tez brali udzial w kursie KPP (chyba 5 czlonkow) a to bylo jakies 3-4lata przed wejsciem do systemu

banan998
Posty: 146
Rejestracja: pn 27 gru 2010, 12:04
OSP (gm., woj.): węgorzyno zachodniopomorsie
Status: Offline

Re: KPP tylko dla elity?

Post autor: banan998 »

musze przyznać rację że kurs KPP jest tylko dla elit. mój ZARZĄD WOJEWÓDZKI przyjmuje wnioski na taki kurs ale postawili jeden warunek, uczestnik kursu powinien posiedać wykształcenie średnie . no i jak ja mam chłopakom powiedzieć że nie pojadą na kurs KPP bo są tyko po zawodówce. czy to nie jest dyskryminacja? no i może być taka sytuacja że do wypadku gdzie będą osoby ranne lub poszkodowani którzy natychmiast będą potrzebować resuscytacji a do akcji przyjechali druchowie bez kursu KPP. i co oni zrobią? powiedzą dowódcy że nie udzielą pomocy bo nie potrafią. no to wdedy media będą miały gorący temat że przyjechała straż pożarna i nie potrafili udzielić pomocy i poszkodowany z ich winy zmarał. co ma wykształcenie do kursu KPP? czy ci z mniejszym wykształceniem są gorszymi strazakami?

Łukasz Telus
Posty: 6
Rejestracja: czw 29 paź 2009, 17:50
Status: Offline

Re: KPP tylko dla elity?

Post autor: Łukasz Telus »

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat