Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tylko

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.

Strażak_druh
Posty: 10
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: czw 23 maja 2013, 08:13
OSP (gm., woj.): woj. Łódzkie, Gm. Lgota Wielka
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: Strażak_druh »

No ok. wszystko ładnie i pieknie.
Ja wysłałem Pani z mojego starostwa załączoną wczesniej zmianę ustawy i miała sie rozeznać w temacie. Mijaja 4 dni i cisza.
Czy ktos już załatwiał zezwolenie jako nowy dokument, a nie wymianę?
Teoretycznie powinny wystarczyc badania lekarskie, psychologiczne, wniosek i opłata.
Awatar użytkownika

fireman90
Posty: 638
Rejestracja: sob 03 cze 2006, 10:58
Lokalizacja: śląskie
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: fireman90 »

Strażak_druh pisze:Czy ktos już załatwiał zezwolenie jako nowy dokument, a nie wymianę?

Raczej wszyscy to załatwiają, bo stare od wójta to było zaświadczenie a nowe od starosty to Zezwolenie.
Strażak_druh pisze:Teoretycznie powinny wystarczyc badania lekarskie, psychologiczne, wniosek i opłata.
W naszym powiecie taki właśnie "zestaw" był wystarczający. Co ciekawe, indagując panią Inspektor w temacie zestawu dokumentów które powinien złożyć kierowca kończący 21 lat np we wrześniu, odrzekła mi że wystarczą również te składane aktualnie.
Nie do końca jest dla mnie jasne jak będzie z wyegzekwowaniem zaświadczeń o ukończeniu kursu. Przecież starając się o przedłużenie ważności zezwolenia, w części D wniosku nie ma stosownej rubryki tak jak w części C. Licha nadzieja, ale może do 2016 r. p-osły się wreszcie obudzą (szczególnie PZS) i konkretną nowelizacją przestaną utrudniać życie ochotnikom.
Jajakobyły

BADYL
Posty: 5
Rejestracja: czw 01 mar 2012, 23:37
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: BADYL »

Witam.
Jeżeli piszę coś źle, proszę o poprawę. Odnosząc się do ostatniego postu fireman90. Od dłuższego czasu czytam i dalej jest dużo rzeczy nie sprostowanych. Tak jak kolega napisał taki "zestaw" wystarczy, ale. Zawsze jest to ALE. Jeżeli wymienimy zaświadczenie do 19 lipca to taki zestaw będzie obowiązywał i później po 2016 ( na dzień dzisiejszy, zależy co po-osły wymyślą później) ponieważ nabyliśmy już te uprawnienia
(zgodnie z pismem jake było zamieszczone na stronie zosp, aktualnie tego zapisu już nie ma, postaram się to zeskanować i wrzucić).Natomiast kierowcy, którzy nie wymienią zaświadczeń do 19 lipca będą mieli nadal ważne zaświadczenie, ALE po 2016 roku chcąc wymienić ja na Zezwolenie będą musieli posiadać odbyty kurs na pojazdy uprzywilejowane.
Pozatym, że pozostał raptem tydzień do 19 lipca, dowiedziałem się, ale to drogą pantoflową, iż można złożyć ten zestaw dokumentów po 19 lipca tyle, że trzeba wnieść opłatę 50 zł przed 19 lipca. W poniedziałek będę w swoim starostwie więc się dowiem więcej.
Pozdrawiam.

Strażak_druh
Posty: 10
Rejestracja: czw 23 maja 2013, 08:13
OSP (gm., woj.): woj. Łódzkie, Gm. Lgota Wielka
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: Strażak_druh »

Do BADYL
Jak będziesz w starostwie to mógłbyś zapytać dokładnie jakie dokumenty potrzebuje zainteresowany wyrobieniem zezwolenia na kierowanie nie posiadając zaświadczenia i jaka jest opłata??
Awatar użytkownika

damian_osp
Posty: 571
Rejestracja: ndz 24 kwie 2011, 10:15
OSP (gm., woj.): OSP Posada Zarszyńska
Kontakt:
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: damian_osp »

Strażak_druh pisze:Do BADYL
Jak będziesz w starostwie to mógłbyś zapytać dokładnie jakie dokumenty potrzebuje zainteresowany wyrobieniem zezwolenia na kierowanie nie posiadając zaświadczenia i jaka jest opłata??
badania psychologiczne na podstawie art 124
badania lekarskie na uprzywilejowane
zaświadczenie do wójta
opłata 50 zł
Bogu na chwałę, ludziom na pożytek

marcin_op
Posty: 526
Rejestracja: czw 07 lut 2008, 21:34
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: marcin_op »

Ja już pisałem.
Byłem w wydziale komunikacji to Pani mi powiedziała że kurs jest wymagany dla nowych kierowców.
Na drugi dzień przedstawiłem sytuacją Pani Naczelnik wydziału komunikacji, po czym na drugi dzień Pani naczelnik poinformowała mnie że wyjaśniła sprawę z pracownikami i do 2016 nie trzeba mieć kursu.
Więc ci co nabędą do 2016 roku później będą tylko przedłużali.

banan998
Posty: 146
Rejestracja: pn 27 gru 2010, 12:04
OSP (gm., woj.): węgorzyno zachodniopomorsie
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: banan998 »

A co dla tych którzy robili "przedłużali" uprawnienia w lutym, w marcu lub w kwietniu? Przedłużałem uprawnienia w marcu, i chciałem je wymienić na zezwolenie w starostwie no to odesłano mnie z kwitkiem bo muszę mieć ukończony kurs dokształcający. Tylko gdzie go mam zrobić jakt nikt nie organizuje takich kursów a poza tym w tamtym czasie też nikt nie wiedział jak gdzie i na jakich zasadach mają się odbywać takie kursy. Pewnie takich jak ja jest nas trochę. I co dalej?

BADYL
Posty: 5
Rejestracja: czw 01 mar 2012, 23:37
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: BADYL »

BANAN998 no to coś jest nie halo.Ja osobiście robiłem psychologa w kwietniu i nie było problemu z wydaniem zezwolenia. Chodziło tylko o to, abyś przedstawił stare zaświadczenie, że takie już posiadałeś przed 19 stycznia.

Vrat
Posty: 7
Rejestracja: sob 06 lip 2013, 16:28
OSP (gm., woj.): Miłosław, Wielkopolska
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: Vrat »

Przypominam, że po 19 lipca bez zezwolenia nie można kierować poj. uprz. pomimo posiadania zaświadczenia od np. wójta i badań psychologicznych i lekarskich.Jeśli ktoś nie wymienił do tej pory to w świetle prawa nie ma uprawnień do kierowania poj. uprz. do czasu wydania zezwolenia przez starostę.
Awatar użytkownika

fireman90
Posty: 638
Rejestracja: sob 03 cze 2006, 10:58
Lokalizacja: śląskie
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: fireman90 »

BADYL pisze:Chodziło tylko o to, abyś przedstawił stare zaświadczenie, że takie już posiadałeś przed 19 stycznia.
Podobnie u nas, jeden z kierowców orzeczenia lekarskie i psychologa "wyrabiał" na początku lipca br. Wymagane tylko było przy składaniu dokumentów dołączenie "starych" orzeczeń, dla potwierdzenia ciągłości. Do tego zaświadczenie "wójtowe", opłata i nowiuśki, różowiutki kwitek ma ważny do lipca 2018 roku :) .
Jajakobyły

Bonk
Posty: 145
Rejestracja: śr 11 lis 2009, 16:30
OSP (gm., woj.): Łódź - Sikawa (woj. łódzkie)
Kontakt:
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: Bonk »

Jeśli nie miałem w ogóle wydane przed 19 stycznia zezwolenia przez Urząd Miasta, mimo ważnych badań lekarskich i psychologicznych, to czy teraz mogę złożyć wniosek o wydanie, czy nie mam takiego prawa bez szkolenia dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych ?
Obrazek

Ochotnicza Straż Pożarna Łódź - Sikawa
https://www.facebook.com/Ochotnicza-Str ... 705960626/

Tiger
Posty: 124
Rejestracja: czw 18 gru 2003, 13:41
Kontakt:
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: Tiger »

Bonk pisze:Jeśli nie miałem w ogóle wydane przed 19 stycznia zezwolenia przez Urząd Miasta, mimo ważnych badań lekarskich i psychologicznych, to czy teraz mogę złożyć wniosek o wydanie, czy nie mam takiego prawa bez szkolenia dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych ?
Wprawdzie w naszym kraju co powiat to inna interpretacja, niemniej jednak napiszę jak było u nas. Jeden z kolegów dopiero w lutym tego roku zrobił prawo jazdy kategorii C, w czerwcu zrobił badania, dostał zezwolenie z gminy i teraz wymienił na zaświadczenie. W starostwie mnie poinformowali, że w obecnych przepisach nie ma mowy o żadnych datach (czyli przed 19 stycznia), jedynie o terminie wymiany, czyli do 19 lipca. Tak więc mając komplet dokumentów, w tym zezwolenie z gminy, bez problemu wymieniają.
O!polskie ratownictwo - http://ratownictwo.opole.pl

mikele
Posty: 214
Rejestracja: pt 18 lut 2011, 09:00
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: mikele »

Tiger pisze:w czerwcu zrobił badania, dostał zezwolenie z gminy i teraz wymienił na zaświadczenie.
chyba odwrotnie? tzn. zaświadczenie z gminy wymienił na zezwolenie od starosty?

dziwi mnie tylko jakim cudem otrzymał zaświadczenie z gminy skoro art 95a ustawy prawo o ruchu drogowym (ten na podstawie, którego wójt wydawał zaświadczenie) został uchylony z dniem 19 stycznia 2013 r.

banan998
Posty: 146
Rejestracja: pn 27 gru 2010, 12:04
OSP (gm., woj.): węgorzyno zachodniopomorsie
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: banan998 »

BADYL pisze:BANAN998 no to coś jest nie halo.Ja osobiście robiłem psychologa w kwietniu i nie było problemu z wydaniem zezwolenia. Chodziło tylko o to, abyś przedstawił stare zaświadczenie, że takie już posiadałeś przed 19 stycznia.

tak posiadałem takie zaświadczenie to była dalsza kontynuacja. właśnie też tak przeczytałem w art. który kobieta ze starostwa mi dała. będę musiał iść do urzędu gminy i wziąć poprzednie zaświadczenie. a co do daty 19 lipca to kobieta powiedziała że nie ma żadnej daty do której mamy wymienić zaświadczenia.

mikele
Posty: 214
Rejestracja: pt 18 lut 2011, 09:00
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: mikele »

banan998 pisze: a co do daty 19 lipca to kobieta powiedziała że nie ma żadnej daty do której mamy wymienić zaświadczenia.
Kobieta nie doczytała chyba...
Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami - art. 131 ust. 2 pkt. 2
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat