"Gdzie Ci strażacy-ochotnicy........"

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.

Fredek
Posty: 95
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: śr 29 cze 2005, 10:18
Status: Offline

Post autor: Fredek »

Cytat:
Sam to wymyśliłeś, bo tak Ci pasowało? Wiele razy po Kuźni uczestniczyłem w szkoleniach i ćwiczeniach, ale o takiej taktyce nie słyszałem.

Nie NA szkoleniu dowódczym od instruktora z PSP. Bo też kiedyś pytaliśmy się czemu ściąga się jednostki z odległości 30 km, a nas co mamy 15km się nie rusza.
No to widać, że oficerowie wymyślili sobie za biurkiem nową taktykę do której nawet głupio im się przyznać, bo obecny wtedy na zebraniu dowódca JRG uznał to za błąd i dzisiaj alarmują po staremu.
A swoją drogą mój obecnie 75 letni ojciec w latach 50,60 i do połowy 70 jedynym GBM w gminie większość akcji "zaliczał" w lasach prawie całego województwa. Wielokrotnie bardzo długo,prowadząc akcję samodzielnie jednym zastępem przed przyjazdem innych jednostek, w dodatku bez łączności radiowej. A kiedy zobaczył te "nowoczesne" praktyki to kazał nam się wszystkim zdrowo w "łeb puknąć".
Zresztą zauważ, jak ta taktyka ma się do tego:
DLatego NAdleśnictwa inwestują w terenówki z 300l zbiornikiem, bo to wystarcza na spory odsetek pożarów w lesie.
Wszystkim, którzy uważają, że jednostki z GLM nie maja sensu polecam stronę http://www.kfv-uelzen.de/ to Dolna Saksonia w Niemczech lub tu: http://www.kfv-nom.de/kfv2004/feuerwehr ... /uslar.htm ( środkowe Niemcy). Wszystko to połączcie z mapą i zobaczcie jakie rozmieszczenie, ale nie ma się czemu dziwić skoro w Niemczech jako podstawę traktuje się czas dojazdu. I najważniejsze na jednej ze stron jest statystyka jeśli chodzi o pożary to najwięcej jest kwalifikowanych jako zgaszone w fazie powstania (zarodku). TSF - to pojazd z motopompą bez zbiornika, Fahrzeug - pojazd, Bilder - zdjęcia. Nim zaczniecie wpadać w kompleksy pooglądajcie jak jest u znacznie bogatszych. Kompleksy powinniśmy mieć, ale tylko dlatego, że nie potrafimy sie systematycznie doskonalić i szkolić. Szczególnie w małych jednostkach.

maxikasek
Posty: 48
Rejestracja: pt 13 lip 2007, 00:21
Status: Offline

Post autor: maxikasek »

MY własnie kiedyś ściągneliśmy LF-a. Tylko weź jedną rzecz pod uwagę. NA ćwiczeniach w Niemczech wąż mieliśmy podpięty bezpośrednio pod hydrant i dawał on wystarczajęce ciśnienie.
U nas wystarczy zatankować dwa pojazdy z hydrantu na wsi, aby w hydrofornii zabrakło wody :lol:
Nie zauważyłem aby wyszczególniali TSF-W w tych spisach. Nie mają czy podpięli pod jedną grupę z TSF?

Fredek
Posty: 95
Rejestracja: śr 29 cze 2005, 10:18
Status: Offline

Post autor: Fredek »

Sądząc po zdjęciach, są to raczej TSF bez wody. Wody raczej w ich hydrantach nie brakuje. A widziałem kiedyś na ćwiczeniach, że w niektórych pojazdach motopompę lekko wysuwają na saniach i odcinkiem W-75 podłączają do hydrantu bez ściagania z auta.
Poza tym patrząc na niektóre garaże, to nie wygladają na ogrzewane.

dawid_a
Posty: 162
Rejestracja: ndz 26 sie 2007, 23:00
Lokalizacja: płn PL
Status: Offline

Post autor: dawid_a »

maxikasek pisze:MY własnie kiedyś ściągneliśmy LF-a. Tylko weź jedną rzecz pod uwagę. NA ćwiczeniach w Niemczech wąż mieliśmy podpięty bezpośrednio pod hydrant i dawał on wystarczajęce ciśnienie.
U nas wystarczy zatankować dwa pojazdy z hydrantu na wsi, aby w hydrofornii zabrakło wody :lol:
wtrącę się tutaj bo i mogę cos powiedzieć.
swego czasu trochę kręcilem się po hydrofornii i np na czas pozaru wystarczy aby obie pompy byly zalączone i cisnienie będzie zawsze dobre.
u nas np jedna chodzi caly czas a druga przewaznie byla zesputa - jesli obie będą pracować - jedna utrzymywac nominalne cisnienie a druga jako wspomagająca przy poborze z hydrantu to będzie odpowiednie cisnienie.
niestety - czesto w hydroforniach albo jedna pompa dziala albo wszystko ustawione jest na 'manual' i wtedy faktycznie spada cisnienie przy poborze wody z hydrantu.
czesto tez - co ma miejsce teraz u nas - siec wodociągowa jest zbyt rozbudowana - otwarcie dwoch hydrantow w roznych miejscach sprawia ze najdalsze domostwa nie mają wody lub cisnienie jest bardzo niskie. jest to bląd - niestety ci co rozbudowują sieci wodociągowe nie zawsze myslą o hydrantach
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat