GBA wycofany za brak CNBOP

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.

Topic author
przybyszkeee
Posty: 3
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: śr 24 cze 2015, 22:21
Status: Offline

GBA wycofany za brak CNBOP

Post autor: przybyszkeee »

Witam, sprawa jest dość kuriozalna gdyż samochód pożarniczy otrzymaliśmy z zagranicy w 2008 r. bez najmniejszego problemu został wprowadzony do podziału bojowego. Służył on nam wszystkim,aż do momentu zmiany osób w samorządzie. Od stycznia 2015 na wniosek wójta komendant wycofał go z podziału bojowego ze względu na brak CNBOP. Chore rozporządzenie Dz.U. 2007 nr 143 poz. 1002 nie zezwala na użytkowanie takiego pojazdu. Szukamy jednostki OSP w Polsce która ma auto z zagranicy, je użytkuje do dej pory po wejściu w/w rozporządzenia.

akbeg1899
Posty: 168
Rejestracja: pn 27 sty 2014, 09:43
Status: Offline

Re: GBA wycofany za brak CNBOP

Post autor: akbeg1899 »

To jest idiotyczny przepis aby nabić kasę dodatkową. Układy-układziki. Niejednokrotnie auta z zagranicy są w super stanie za grosze a nawet za darmo od zaprzyjaźnionych jednostek. Minus jest taki, że nie ma naszego badania CNBOP. W tym roku na zebraniu sprawozdawczym mojej jednostki zaznaczyliśmy, że chcemy pozyskać auto lekkie ze straży granicznej i później aby gmina nas wsparła w adaptacji pod osp. Wójt oraz przedstawiciel PSP powiedział, że takie auto bez przejścia badania CNBOP (drogie badanie) nie bedzie dopuszczone do podziału. Także Wam pozostaje tylko zrobienie takich badań co wiąże się z kosztami bądź po prostu zakup auta z Polski. Niestety nawet na ochronie ppoż ktoś musi się nieźle dorobić.
Awatar użytkownika

Artur
Posty: 702
Rejestracja: sob 11 lis 2006, 07:00
OSP (gm., woj.): Stary Brus, lubelskie
Lokalizacja: Stary Brus
Kontakt:
Status: Offline

Re: GBA wycofany za brak CNBOP

Post autor: Artur »

Takich aut z zagranicy w Polsce jest masa, co do braku CNBOP to jest paranoja. Samochody zachodnie mają certyfikaty zagraniczne, z tego co pamiętam był ten temat poruszany na forum. Jak tak podchodzi do sprawy wójt że wycofać każe samochód z poddziału bojowego to niech pokaże Wam certyfikat na pozostałe samochody jakie są na terenie gminy, żadne auto chyba że nowe nie ma takiego certyfikatu ponieważ wydawane jest na określony czas. Nawet samochody starsze będące na wyposażeniu PSP też nie mają certyfikatów. Widać że co nie którzy są nadgorliwi co do przepisów, jeśli by tak wszyscy podchodzili do tego to sporo OSP było by wycofanych ponieważ nie miało by czym jeździć. Jeszcze nie tak dawno zarządy wojewódzkie pośredniczyły w sprzedaży używanych samochodów pożarniczych i wszystko było dobrze ciekawe to wszystko jest w tej naszej Polsce
Komendant Gminny, Sekretarz Zarządu Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam na: http://www.stary-brus.osp.org.pl/ i http://osp-starybrus.blog.onet.pl/
Awatar użytkownika

wujo2010
Posty: 436
Rejestracja: ndz 15 maja 2011, 12:10
Status: Offline

Re: GBA wycofany za brak CNBOP

Post autor: wujo2010 »

Niektóre samochody , posiadające certyfikat CNBOP nie nadają się do użytkowania w straży pożarnej . Te durne przepisy powinny już dawno zostać zmienione przez ustawodawców.
Awatar użytkownika

czester0
Posty: 252
Rejestracja: pt 30 sty 2009, 22:31
Status: Offline

Re: GBA wycofany za brak CNBOP

Post autor: czester0 »

Panowie pierwsza sprawa to decyzja wójta jest niezgodna z prawem,bo samochód był wprowadzony na podział przed wejściem zarządzenia dotyczącego cnbop a prawo nie działa wstecz. Ja ten temat poruszalem w 2012 r i wypowiedział em jasno , ze jeżeli głośno nie zaprotestujemy to niedługo łopaty w GBA będą miały obowiązek posiadać cnbop , a kosztować będą 1500 zł/szt. Który star 244 spełnia jakakolwiek norme ? Wtedy większość mówiła ,ze dobrze ,ze takie świadectwa są , bo tu chodzi o bezpieczeństwo. - ja od poczatku wiedziałem ,ze chodzi tylko o duże pieniądze.
Awatar użytkownika

czester0
Posty: 252
Rejestracja: pt 30 sty 2009, 22:31
Status: Offline

Re: GBA wycofany za brak CNBOP

Post autor: czester0 »

Panowie pierwsza sprawa to decyzja wójta jest niezgodna z prawem,bo samochód był wprowadzony na podział przed wejściem zarządzenia dotyczącego cnbop a prawo nie działa wstecz. Ja ten temat poruszalem w 2012 r i wypowiedział em jasno , ze jeżeli głośno nie zaprotestujemy to niedługo łopaty w GBA będą miały obowiązek posiadać cnbop , a kosztować będą 1500 zł/szt. Który star 244 spełnia jakakolwiek norme ? Wtedy większość mówiła ,ze dobrze ,ze takie świadectwa są , bo tu chodzi o bezpieczeństwo. - ja od poczatku wiedziałem ,ze chodzi tylko o duże pieniądze.
Awatar użytkownika

wujo2010
Posty: 436
Rejestracja: ndz 15 maja 2011, 12:10
Status: Offline

Re: GBA wycofany za brak CNBOP

Post autor: wujo2010 »

czester0 pisze:Panowie pierwsza sprawa to decyzja wójta jest niezgodna z prawem,bo samochód był wprowadzony na podział przed wejściem zarządzenia dotyczącego cnbop a prawo nie działa wstecz. Ja ten temat poruszalem w 2012 r i wypowiedział em jasno , ze jeżeli głośno nie zaprotestujemy to niedługo łopaty w GBA będą miały obowiązek posiadać cnbop , a kosztować będą 1500 zł/szt. Który star 244 spełnia jakakolwiek norme ? Wtedy większość mówiła ,ze dobrze ,ze takie świadectwa są , bo tu chodzi o bezpieczeństwo. - ja od poczatku wiedziałem ,ze chodzi tylko o duże pieniądze.
Dobrze powiedziane . My swój czas tracimy często i pieniądze, bo każdy zamiast swoich spraw pilnować ugania się za pieniędzmi na używany samochód np. z krajów Unii Europejskiej ( czyli chyba my też w tej UE jesteśmy :mrgreen: ? ) zabudowy często lepsze od krajowych bo wszystko ergonomiczne , a tu walą w nas przepisami CNBOP . Z wat było podobnie UE wymogła na Polsce z 8 proc na 23 proc na sprzęt p.poż ( tu akurat w tym przypadku na naszą nie korzyść bo często budżet ograniczony ) . To niech zrobią i z tym porządek bo przecież w końcu nie dla siebie to robimy, tylko dla poprawy bezpieczeństwa naszych obywateli !!!!

Topic author
przybyszkeee
Posty: 3
Rejestracja: śr 24 cze 2015, 22:21
Status: Offline

Re: GBA wycofany za brak CNBOP

Post autor: przybyszkeee »

Auto było sprowadzone w 2008 r i wprowadzone do podziału bojowego, rozporządzenie MSWiA działało już rok ale nikt z tego afery nie robił. kolejne lata był spokój i 2012 u nas zrobiło się głośno ze eksploatujemy samochód bez CNBOP i gmina wszystko finansuje, co niektórym sie to już nie podobało przy czym nadmieniam że z budżetu gminy nie wydano ani 1zł za zakup tego samochodu. Sprawa nie do obejścia auto stoi w remizie jak pomnik. Byłem w Józefowie i mi powiedzieli ze mogą mi sprawdzić auto za 40tyś ale nie mamy pewności ze ono przejdzie,przy czym badać będą parametry jak dla nowego samochodu.Paranoja!!!! W dodatku jesli w czasie badania nastąpi uszkodzenie np autopompy nie pokrywają kosztów. W takiej sytuacji wydaje się tylko zebrać i wycofać jednocześnie wszystkie auta w podziale bojowym po 20 czerwca 2007 i pokazać w ten sposób powagę problemu, bo niestety na nowe auta nie wszystkich stać..

Topic author
przybyszkeee
Posty: 3
Rejestracja: śr 24 cze 2015, 22:21
Status: Offline

Re: GBA wycofany za brak CNBOP

Post autor: przybyszkeee »

Jak to u mnie druhowie mówią w ''kupie'' siła, my naprawde jesteśmy zdesperowani i będziemy próbować coś z tą ustawą zrobić ale sami nie damy rady. Czekamy na jakieś propozycje...
Awatar użytkownika

wujo2010
Posty: 436
Rejestracja: ndz 15 maja 2011, 12:10
Status: Offline

Re: GBA wycofany za brak CNBOP

Post autor: wujo2010 »

Awatar użytkownika

damian_osp
Posty: 571
Rejestracja: ndz 24 kwie 2011, 10:15
OSP (gm., woj.): OSP Posada Zarszyńska
Kontakt:
Status: Offline

Re: GBA wycofany za brak CNBOP

Post autor: damian_osp »

Auta skarosowane przed 2007 nie wymagają świadectwa dopuszczenia
Auta skarosowane po 2007 wymagają świadectwa dopuszczenia
Auta sprowadzane wymagają świadectwa dopuszczenia
Bogu na chwałę, ludziom na pożytek

Sylwek
Posty: 684
Rejestracja: czw 14 kwie 2005, 08:26
Kontakt:
Status: Offline

Re: GBA wycofany za brak CNBOP

Post autor: Sylwek »

damian_osp pisze:Auta skarosowane przed 2007 nie wymagają świadectwa dopuszczenia
Auta skarosowane po 2007 wymagają świadectwa dopuszczenia
Auta sprowadzane wymagają świadectwa dopuszczenia
Proszę o podanie podstawy prawnej lub źródła tej informacji.
Awatar użytkownika

damian_osp
Posty: 571
Rejestracja: ndz 24 kwie 2011, 10:15
OSP (gm., woj.): OSP Posada Zarszyńska
Kontakt:
Status: Offline

Re: GBA wycofany za brak CNBOP

Post autor: damian_osp »

Sylwek pisze:
damian_osp pisze:Auta skarosowane przed 2007 nie wymagają świadectwa dopuszczenia
Auta skarosowane po 2007 wymagają świadectwa dopuszczenia
Auta sprowadzane wymagają świadectwa dopuszczenia
Proszę o podanie podstawy prawnej lub źródła tej informacji.
Na szkoleniu w CNBOP w Józefowie tak nas uczyli. Musiałbym to gdzieś odgrzebać
Bogu na chwałę, ludziom na pożytek
Awatar użytkownika

wujo2010
Posty: 436
Rejestracja: ndz 15 maja 2011, 12:10
Status: Offline

Re: GBA wycofany za brak CNBOP

Post autor: wujo2010 »

damian_osp pisze:
Sylwek pisze:
damian_osp pisze:Auta skarosowane przed 2007 nie wymagają świadectwa dopuszczenia
Auta skarosowane po 2007 wymagają świadectwa dopuszczenia
Auta sprowadzane wymagają świadectwa dopuszczenia
Proszę o podanie podstawy prawnej lub źródła tej informacji.
Na szkoleniu w CNBOP w Józefowie tak nas uczyli. Musiałbym to gdzieś odgrzebać
Przecież jakby było inaczej stracili by monopol na nasz rynek :lol: i biznes się kręci :D
Awatar użytkownika

Artur
Posty: 702
Rejestracja: sob 11 lis 2006, 07:00
OSP (gm., woj.): Stary Brus, lubelskie
Lokalizacja: Stary Brus
Kontakt:
Status: Offline

Re: GBA wycofany za brak CNBOP

Post autor: Artur »

Jakoś nie pamiętam aby coś takiego mówili na szkoleniu w Józefowie a też tam byłem na takim szkoleniu dla Komendantów Gminnych. To że chcą wyrwać kasę nie znaczy że tak ma być, pisałem wcześniej już że dość dużo aut nawet będących na wyposażeniu JRG nie posiada już certyfikatów ponieważ na taki samochód wydawany jest na pewien czas okres a nie dożywotnio
Komendant Gminny, Sekretarz Zarządu Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam na: http://www.stary-brus.osp.org.pl/ i http://osp-starybrus.blog.onet.pl/
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat