Przyrz±d do wykrywania napiêcia elektrycznego

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.

Topic author
kdatta
Posty: 88
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: ndz 18 kwie 2004, 13:43
Lokalizacja: KARSIN (woj. pomorskie)
Kontakt:
Status: Offline

Przyrz±d do wykrywania napiêcia elektrycznego

Post autor: kdatta »

Cze¶æ wszystkim,

mam ma³e pytanie :D Czy ma kto¶ na wyposa¿eniu przyrz±d do wykrywania napiêcia elektrycznego? Planujê jego zakup, ale oferta jest tak zró¿nicowana ¿e wolê dowiedzieæ siê od Was, jaki przyrz±d siê sprawdzi³. Postanowi³em zakupiæ taki "wykrywacz", gdy¿ przydaje siê on podczas ka¿dego po¿aru piwnicy, czy mieszkania. Obecnie istnieje bardzo du¿o nielegalnych instalacji elektrycznych, które pomimo wy³±czenia pr±du za pomoc± g³ównego wy³±cznika pr±du w pocz±tkowej fazie akcji sprawia³y, ¿e czê¶æ instalacji znajdowa³a siê pod napiêciem. Chcia³bym unikn±æ w przysz³o¶ci nieszczê¶cia. Dlatego proszê, napiszcie mi, gdzie i jaki model kupili¶cie? Na co szczególnie powinienem zwróciæ uwagê przy zakupie w/w urz±dzenia.

Z góry bardzo dziêkujê za opinie

Krzysztof Datta
Kontakt: Komendant Gminny ZOSP RP - Krzysztof Datta e-mail. biuro@ospkarsin.pl GG 3230011 kom. 606 230 876

fajerman-1
Posty: 193
Rejestracja: ndz 30 kwie 2006, 11:15
Status: Offline

Post autor: fajerman-1 »

A moze wystarczy Pogotowie Energetyczne i oni rozwiazą problem.
Panowie nie wychodzmy przed szereg są służby które musza
współpracowac ze strażą np Pogotowie Gazowe Straz Miejska Gminna itp.
my zajmijmy sie tym co nam jest pisane bo wkoncu doidzie do sytuacji ze zamiast ratowac bedziemy robic robote za innych.
U nas w czasie dojazdu na miejsce akcji poprzez PSK powiadamiwne są słuzby pomocnicze i bez informacji ze gaz czy prąd nie sa odciete zabezpieczamy teren i przyhotowujemy sie akcji.
Nie mozna narazac ratownika bo przybylismy ratowac a bezpieczenstwo strazaka jest u nas priorytetem.
Pozdro

Topic author
kdatta
Posty: 88
Rejestracja: ndz 18 kwie 2004, 13:43
Lokalizacja: KARSIN (woj. pomorskie)
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: kdatta »

Pogotowie wystarczy oczywiście. W mieście ok. rozumiem, pogotowie jest w kilka minut. Moja OSP znajduje się ok. 40 km od PSP i pogotowia energetycznego. To długi czas oczekiwania na "panów elektryków" :) Dlatego też kupimy sobie detektor, który pomoże nam bezpiecznie prowadzić działania. Także zauważ, że są i jednostki OSP, które mają daleko do wszelkich służb zawodowych /pogotowia, PSP itd./ i muszą sobie jakoś profesjonalnie radzić, nie koniecznie narażając swoich strażaków na utratę zdrowia, czy życia. A mój post był zapytaniem do tych co mają taki sprzęt, a nie do tych co "znają złoty środek" na wszelkie zapytania innych.

Dziękuję Robertowi, który do mnie napisał:

"w mojej jrg jest AC Hot Stick opis poniżej na stronie:
http://www.deltaservice.com.pl/_pd,pl/2 ... 8482+.html
Używałem go 2 razy do sprawdzenia czy w zerwanej linii płynie prąd"


Krzysztof
Kontakt: Komendant Gminny ZOSP RP - Krzysztof Datta e-mail. biuro@ospkarsin.pl GG 3230011 kom. 606 230 876

krzysztof siwek
Posty: 120
Rejestracja: pn 11 paź 2004, 18:38
Status: Offline

Post autor: krzysztof siwek »

Dobrze by było żeby użytkownicy tych urządzeń napisali trochę więcej o ich skuteczności, bo rzeczywiście obecność prądu elektrycznego podczas gaszenia pożarów to bardzo poważny problem. Zakład energetyczny przyjeżdża z reguły już w trakcie gaszenia albo nawet po ugaszeniu pożaru. Zdalne wyłączenie prądu dla całej miejscowości też nie zawsze zdaje egzamin lub nie zawsze jest możliwe. Miałem już takie sytuacje kiedy gorąco zapewniano strażaków, że prądu nie ma - a prąd był. Też jestem ciekaw czy na rynku są skuteczne urządzenia tego typu.
Krzysztof Siwek

fajerman-1
Posty: 193
Rejestracja: ndz 30 kwie 2006, 11:15
Status: Offline

Post autor: fajerman-1 »

Szanowny dh kdatta zle mnie dh zrozumiał nie o to wcale chodzi.
No dobrze a jesli stwierdzicie ze zerwane przewody czy instalacja jest pod napieciem nawet sprawdzając detektorem a działac trzeba i tak bedziecie czekac na Pogotowie Energetyczne które znajduje sie np
20 km od miejsca akcji które wyłaczy wam zasilanie gdyz kto wpusci ratownika w strefe zagrożenia.
Posiadam uprawnienia Dozorowei odnosnie instalacji gazowej a takze odpowiedni sprzet i w przypadku stwierdzenia gazu czekamy z dusza na ramieniu na przyjazd Pogotowia Gazowego wiedzac ze w kazdej chwili moze byc ......
Takze przepraszam ze dh odebrał w ten sposób moj wywód.

Topic author
kdatta
Posty: 88
Rejestracja: ndz 18 kwie 2004, 13:43
Lokalizacja: KARSIN (woj. pomorskie)
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: kdatta »

Spokojnie, nie obraziłem się :D Lubię tylko polemizować, ale tylko z osobami, które myślą podobnie lub mają inny punkt spojrzenia na sytuację. Zaznaczam, że nie wiem wszystkiego /choć mam spore doświadczenie/, dlatego lubię posłuchać porad kogoś kto już ma większe doświadczenie w danej sprawie.

Wracając do tematu: Skoro zauważam obecność prądu w linii to:

1. Jeśli muszę ewakuować kogoś używam drążka dieelektrycznego /odciągam w bezpieczne miejsce/ patrz. http://www.ppoz.sklep.pl/ - dział sprzęt strażacki poz. 31 i 32

2. W przypadku gdy linia nikomu nie zagraża, a tylko istnieją prawdopodobne straty w mieniu oczywiście przerywam akcję i czekam na pogotowie energetyczne.


Dlatego też zakup detektora prądu pozwoli mi na stwierdzenie, czy dany przewód jest/lub nie jest zagrożeniem dla ratowników i osób ratowanych.
Bardzo często przewód ten będzie bez napięcia, ale ... No właśnie i o to "ale" mi właśnie chodzi. Chcę mieć po prostu 100% pewność, a do tego przyda się z pewnością w/w urządzenie. Tak na marginesie prawdopodobnie dostanę też dofinansowanie na w/w zakup z Kompanii Energetycznej działającej najbliżej mnie :D

Pozdrawiam wszystkich i czekam na kolejne propozycje i uwagi


Krzysztof
Kontakt: Komendant Gminny ZOSP RP - Krzysztof Datta e-mail. biuro@ospkarsin.pl GG 3230011 kom. 606 230 876

Marcin
Posty: 9
Rejestracja: śr 07 kwie 2004, 22:28
Lokalizacja: Ma³opolskie
Status: Offline

detektor napiecia

Post autor: Marcin »

w strawie ingerencji strazaka ochotnika w instalacje elektryczna niskiego napiecia do 1 kW - sprawa jest o tyle utrudniona iz osoba ktora posluguje sie takowy urzadzeniem jakim jest detektor napiecia AC/DC mosi byc odpiwiednio przeszkolona - uprawnienia tgz, Sepowskie do 1 kW ingerencja osoby nieuprawnionej pociaga za soba sankcje prawne - niestety ale taka jest brutalna prawda, a raczej paradoks polskiej sluzby w strazy pozarnej - przychodzi nam dzioalac w ekstremalnych warunkach a prawo / przepisy man nie pozwalaja na wykonanie czynnosci.

pozdrawam MK

Topic author
kdatta
Posty: 88
Rejestracja: ndz 18 kwie 2004, 13:43
Lokalizacja: KARSIN (woj. pomorskie)
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: kdatta »

A to ciekawe. Nie wiedziałem, że takie są wymogi. Sprowadzę kto i gdzie nadaje takie uprawnienia i czy strażacy rzeczywiście muszą takowe posiadać. Dzięki za informację :D

Krzysztof
Kontakt: Komendant Gminny ZOSP RP - Krzysztof Datta e-mail. biuro@ospkarsin.pl GG 3230011 kom. 606 230 876

lukaszkwiat
Posty: 78
Rejestracja: pt 19 lis 2004, 20:29
Lokalizacja: OSP CHARZYKOWY
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: lukaszkwiat »

kdatta pisze:A to ciekawe. Nie wiedziałem, że takie są wymogi. Sprowadzę kto i gdzie nadaje takie uprawnienia i czy strażacy rzeczywiście muszą takowe posiadać. Dzięki za informację :D

Krzysztof
Druhu Krzysztofie

Są to zwykłe uprawnienia Sepowskie. W powiecie Chojnickim o ile dobrze pamiętam (było to cztery lata temu gdy przechodziłem ten egzamin) prawie wszystkie jednostki oddelegowały na takie szkolenia po dwoch strażaków (napewno nasza Gmina Chojnice, Misato i Gmina Brusy, KP PSP Chojnice co do Czerska i Konarzyn nie wiem :) )
Są to uprawnienia do 1kV (montaż,obsługa,konserwacja, dozór itp). Świadectwo Kwalifikacji jak zdawałem to były bezterminowe (nie wiem jak teraz bo często sie to zmieniało - raz ważne na 5 lat raz na 10 a raz bezterminowo) :)

pozdrawiam
Łukasz Kwiat
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat