Kto powinien zapłacić za sprzęt wypożyczony do akcji?

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.

Topic author
OSP Kęsowo
Posty: 4
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: sob 20 sty 2007, 16:21
Status: Offline

Kto powinien zapłacić za sprzęt wypożyczony do akcji?

Post autor: OSP Kęsowo »

Witam wszystkich!

Mam taki problem, ponieważ mieliśmy pożar stodoły i potrzebny był sprzęt (koparko -spycharka). Taki sprzęt zamówiliśmy z firmy transportowej a ten chce wystawić fakturę. Pytanie moje jest tego typu: kto powinien zapłacić za wynajęty sprzęt?
Nasz UG powiedział, że zapłaci ale z naszego budżetu OSP, czy to jest w porządku :cry:

Pozdrawiam
dh Wiola
Awatar użytkownika

Artur
Posty: 702
Rejestracja: sob 11 lis 2006, 07:00
OSP (gm., woj.): Stary Brus, lubelskie
Lokalizacja: Stary Brus
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: Artur »

Witam!
W ustawie z dnia 24 sierpnia 1991r. o ochronie przeciwpożarowej w rozdziale 4 dotyczącym działań ratowniczych jest Art.25 Treść artykułu:
1. Kierujący działaniem ratowniczym może:
1) zarządzić ewakuację ludzi i mienia
2) wstrzymać ruch drogowy oraz wprowadzić zakaz przebywania osób trzecich w rejonie działania ratowniczego
3) przejąć w użytkowanie na czas niezbędny dla działania ratowniczego nieruchomości i ruchomości, środki transportu, sprzętu, ujęcia wody, inne środki gaśnicze, a także przedmioty i urządzenia przydatne w działaniu ratowniczym
2. Kierujący działaniem ratowniczym ma prawo żądać niezbędnej pomocy od instytucji, organizacji, przedsiębiorców i osób fizycznych.

A co do zapłaty za wykorzystany sprzęt w czasie pożaru popytaj może w swojej Komendzie Powiatowej co z tym fantem zrobić ??? U nas kiedyś podczas pożaru wykorzystany był duży ciągnik z turem ale właściciel firmy powiedział że "trzeba ludziom pomagać" i chwała mu za to.
Pozdrawiam
Komendant Gminny, Sekretarz Zarządu Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam na: http://www.stary-brus.osp.org.pl/ i http://osp-starybrus.blog.onet.pl/

kdatta
Posty: 88
Rejestracja: ndz 18 kwie 2004, 13:43
Lokalizacja: KARSIN (woj. pomorskie)
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: kdatta »

Kilka razy w roku podczas akcji gaśniczych w budynkach gospodarczych "dysponuję" do pomocy ciężki sprzęt np. cyklopy, ciągniki z przyczepami, spychacze. Jako miejscowemu Komendantowi Gminnemu jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się, aby właściciel odmówił mi pomocy. Oczywiście trzeba w takiej sytuacji odwołać się do moralnego prawidłowego zachowania i sumienia sąsiadów. Przecież pożar może dotknąć każdego z nas, a wtedy chcielibyśmy widzieć sąsiadów, którzy nam pomagają. Podsumowując: Nigdy nie usłyszałem o zapłacie za sprzęt /paliwo/ wykorzystany do akcji ratowniczo-gaśniczej. Najlepiej jak to napisał mój poprzednik skontaktuj się z KP PSP i przekaż im ten problem.

Krzysztof
Kontakt: Komendant Gminny ZOSP RP - Krzysztof Datta e-mail. biuro@ospkarsin.pl GG 3230011 kom. 606 230 876

Topic author
OSP Kęsowo
Posty: 4
Rejestracja: sob 20 sty 2007, 16:21
Status: Offline

Post autor: OSP Kęsowo »

Dziękuję za wypowiedzi !

Tyle co mi wiadomo, co opowiadał mi Komendant to KP PSP poinformowała UG, że będzie wystawiona faktura przez tą firmę transportową, co wypożyczyła ten sprzęt ( to KP PSP powiadomiła prywatną firmę o takim zapotrzebowaniu w sprzęt.)
Z powyższego wynika, że inicjatywa wystawienia faktury wyszła z KP PSP.

Ciekawe czy KP PSP będzie finansować wyjazdy do pożarów jak nam zabraknie w budżecie pieniędzy??????? :cry:

Chwała tym, którym tragedia ludzka nie jest obojętna!
Czy w naszym kraju są sami lekarze!!!!!!!!!!!!!!

Pozdrawiam
dh. Wiola

PiotrG
Posty: 185
Rejestracja: sob 19 sie 2006, 14:20
Lokalizacja: pomorskie
Status: Offline

Post autor: PiotrG »

Według mnie to za zadysponowany sprzęt do akcji powinien zapłać ten kto go dysponuje.
KP PSP powinna mieć w swoim Powiatowym Planie Ratowniczym zawarty wykaz różnego sprzętu, który może zadysponować do różnych akcji - oczywiście jeśli PSP nie dysponuje takim sprzętem to powinna zawierać umowy z firmami, czy właścicielami tego sprzętu, w której to umowie powinien być zapis co do zwortu kosztów.
Może PSP posiada umowę z gminą, z której wynika, że to gmina pokrywa koszty akcji na jej terenie ??
Pewne jest, że jeśli firma chce wystawić faktórę za użycie jej sprzętu to wystawi.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat