powołanie jot w OSP

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.

Topic author
kustyk082090
Posty: 61
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: pn 28 sty 2013, 08:42
Status: Offline

powołanie jot w OSP

Post autor: kustyk082090 »

Witam .mam pytanie jesteśmy jednostką włączoną do KSRG i zastanawiamy się nad utworzeniem w naszej jednostce JOT co o tym sadzicie czy nie ma sensu tego zakładać ?

szymek85
Posty: 84
Rejestracja: sob 03 lis 2012, 07:54
OSP (gm., woj.): woj. wielkopolskie
Status: Offline

Re: powołanie jot w OSP

Post autor: szymek85 »

A to sa jednostki w Ksrg w ktorych nie ma Jot-u ?

Jacek osp
Posty: 19
Rejestracja: sob 21 maja 2016, 13:27
OSP (gm., woj.): mazowieckie..............
Status: Offline

Re: powołanie jot w OSP

Post autor: Jacek osp »

Jednostka Operacyjno-Techniczna (JOT)
Przy jednostkach OSP działają Jednostki Operacyjno-Techniczne, będące społecznym odpowiednikiem jednostek ratowniczo-gaśniczych PSP. Osoby wyznaczone do działania w strukturach takiej jednostki muszą posiadać odpowiedni wiek (18-65 lat), posiadać aktualne badania lekarskie, jak również posiadać ukończone przeszkolenie pożarnicze – odpowiednie do zajmowanej funkcji. Skład JOT po zaalarmowaniu i zebraniu się w remizie, zostaje skierowany w miejsce zagrożenia i bierze bezpośredni udział w działaniach ratowniczych. :)

Topic author
kustyk082090
Posty: 61
Rejestracja: pn 28 sty 2013, 08:42
Status: Offline

Re: powołanie jot w OSP

Post autor: kustyk082090 »

w naszych stronach można na palcach jednej ręki policzyć ile jednostek ma JOT u siebie. Mam jeszcze jedno pytanie bo były prezes starej daty twierdzi że prezesowi nie wolno być kierowcą w jednostce bo on jest od papierków czy to prawda?

Jacek osp
Posty: 19
Rejestracja: sob 21 maja 2016, 13:27
OSP (gm., woj.): mazowieckie..............
Status: Offline

Re: powołanie jot w OSP

Post autor: Jacek osp »

Ciekawy temat . Praktycznie osoba prowadzącą pojazd uprzywilejowany musi mieć wszystkie uprawnienia badania itd. Jeżeli pojazd nie jest uprzywilejowany może go prowadzić każdy kierowca mająca odpowiednie prawojazdy bynajmniej ja tak to rozumiem . Gdzieś na tym forum widziałem podobne tematy jak dobrze poszperasz napewno znajdziesz .

XCerber
Posty: 421
Rejestracja: czw 31 maja 2012, 12:04
OSP (gm., woj.): Pinczyn, Zblewo, Pomorskie
Status: Offline

Re: powołanie jot w OSP

Post autor: XCerber »

prezes nie moze byc kierowca bo jest od papierkowej roboty
naczelnik nie moze byc kierowca bo jest od gotowosci bojowej
skarbnik - od kassy
gospodarz - tylko milota i kosiarka
kronikarz - ma kronike

i polowa ludzi, ktorzy w miare aktywnie uczestnicza nie moga brac udzialo bo cos ;P dla swojego i waszego bezpieczenstwa pewnie wasz prezes cos takiego wymyslil :)

Jacek osp
Posty: 19
Rejestracja: sob 21 maja 2016, 13:27
OSP (gm., woj.): mazowieckie..............
Status: Offline

Re: powołanie jot w OSP

Post autor: Jacek osp »

Jak jest wszystko dobrze i wszyscy wracają z akcji cali to nikt nie pyta się czy ma odpowiednie uprawnienia do prowadzenia samochodu uprzywilejowanego najgorzej jak coś się stanie wtedy jest problem i niestety ale tłumaczy się dowódca jot i naczelnik . Ile wyjazdów tyle powrotów życzę szczęśliwych i pozdrawiam .

Feniks
Posty: 146
Rejestracja: pt 09 sie 2013, 18:23
Status: Offline

Re: powołanie jot w OSP

Post autor: Feniks »

Nie ma żadnych przeciwwskazań by prezes był też kierowcą. Oczywiście musi wcześniej spełnić wymagania stawiane kierowcy.

klepi
Posty: 53
Rejestracja: wt 16 lut 2016, 07:20
Status: Offline

Re: powołanie jot w OSP

Post autor: klepi »

wracając do pierwszego pytania czy powoływać JOT
Moja jednostka nie należy do KSRG nie ma powołanego JOT a mamy trochę sprzętu i chęci i chcielibyśmy trochę częściej być dysponowani do akcji i zastanawiamy sie czy JOT może nam w tym pomóc. Mamy średni wóz gaśniczy z beką 3000l przeszkolonych 16 ratowników 4 dowódców 2 kierowców konserwatorów 4 po ratownictwie technicznym. oczywiście wszyscy mają badania i ubezpieczenia.wszyscy mają nomexy, hełmy, rękawice , kominiarki buty. sprzęt jaki posiadamy to oczywiście pełny zestaw węży i prądownic, piłę spalinową stil 442 do tego pływającą Niagarę, nową drabinę 2x18 szczebli. mamy taż selektywne wywoływanie radio na wozie i dwie sztuki radia motorola 1400. a wyjazdów jak na lekarstwo nie dysponują nas do zalanych pomieszczeń czy powalonych drzew mimo że mamy sprzęt i ludzi. tłumaczenie jest zawsze jedno najpierw KSRG później my. nawet do pożarów jak my mamy 2 km a system 10 to i tak mają pierwszeństwo. więc zastanawiamy się nad powołaniem JOT i zgłoszeniem tego do PSP i stanowiska kierowania. co o tym sądzicie? czy może nam to pomóc
dodam że u nas w powiecie nawet jednostki z ksrg nie mają wyszczególnionych JOT.
Awatar użytkownika

wujo2010
Posty: 436
Rejestracja: ndz 15 maja 2011, 12:10
Status: Offline

Re: powołanie jot w OSP

Post autor: wujo2010 »

Nic to kolego nie zmieni . Mają w PSP procedury . W pierwszej kolejności alarmują najbliższe KSRG i jedzie
PSP jak mało to dosyłają z poza systemu . Przeważnie tak to się odbywa , wytrwałości życzę ;)

akbeg1899
Posty: 168
Rejestracja: pn 27 sty 2014, 09:43
Status: Offline

Re: powołanie jot w OSP

Post autor: akbeg1899 »

Nikt prezesowi nie zabroni być kierowcą w OSP-nawet sam prezes :) Ja od kilku lat jestem prezesem i od pewnego czasu też kierowcą i nie ma żadnych przeciwwskazań ponieważ mam aktualne badania, uprawnienia do kierowania uprzywilejowanymi no i szereg szkoleń.
Dysponowanie do zdarzeń jednostek powinien odbywać się zgodnie z odległością od zdarzenia. U nas w powiecie dysponowane są jednostki najbliższe zdarzeniu w tym jednostki spoza systemu. Czasem też i jednostki spoza systemu dysponowane są do większych zdarzeń poza teren gminy jeżeli jest taka potrzeba.
JOT może pomóc w zwiększeniu ilości wyjazdów ale to nie ma na to gwarancji. Wszystko zależy od Stanowiska Kierowania.

XCerber
Posty: 421
Rejestracja: czw 31 maja 2012, 12:04
OSP (gm., woj.): Pinczyn, Zblewo, Pomorskie
Status: Offline

Re: powołanie jot w OSP

Post autor: XCerber »

JOT moze rowniez pomoc w pozyskaniu sprzetu z gminy i szkolen. mamy taki i taki JOT, takie sa wytyczne i tego nam brakuje

karol1118
Posty: 501
Rejestracja: pn 26 gru 2011, 18:10
Status: Offline

Re: powołanie jot w OSP

Post autor: karol1118 »

Ludzie czym różni się Jot od Osp???? Niczym !!!! Komuś kiedyś się nudziło i wymyślił sobie Jot bo mu sie Osp chyba nie podobało....
Piękniejszy od ciszy jest tylko dźwięk syreny

szymek85
Posty: 84
Rejestracja: sob 03 lis 2012, 07:54
OSP (gm., woj.): woj. wielkopolskie
Status: Offline

Re: powołanie jot w OSP

Post autor: szymek85 »

Jak sama nazwa wskazuje rozni sie. Osp to caloksztalt danej strazy a jot to wydzielona czesc osob ktore wyjezdzaja do zdarzen.

Jacek osp
Posty: 19
Rejestracja: sob 21 maja 2016, 13:27
OSP (gm., woj.): mazowieckie..............
Status: Offline

Re: powołanie jot w OSP

Post autor: Jacek osp »

Jeżeli mam wyszkolonych ludzi i sprzęt i nie mam zawiązanego jot to co nie powinienem wyjeżdżać do zdarzeń . :) dla nie nie ma żadnej różnicy pomiędzy jot a Osp i również nie rozumiem czemu ktoś wymyślił tą nazwę . Logicznie myśląc mamy trzy formacje Osp Jot KRSG .
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat